Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prawie Z99 dla parki przyszłych emerytów ;-)


Recommended Posts

To sobie trochę pogdybię jeszcze w starym roku.

Tak mnie ciekawiło jaki skutek na zużycie energii wywrze uwzględnienie magazynu ciepła pod podłogą i zastosowanie wentylacji w układzie jaśkowo-nydarowym grzanej tylko gwc ze wsparciem gmc. Asolt policzy to dokładnie, ale o wstępne szacunki mogę się chyba pokusić.

Na taką przykrojoną wentylację wyszło mi zużycie 580 kWh rocznie w stosunku do normowej 1905 kWh założonej w pierwszej wersji ozc. Do tego straty do gruntu 470 kWh, których nie będzie. Po uwzględnieniu tych wynalazków zużycie spadło z 5262 do 3469 kWh/rok. Na metr kwadratowy 24,5 kWh na rok.

Nie wiem jeszcze ile wyniesie dodatkowa praca przy dwukrotnym równaniu gruntu - raz pod xps a drugi raz pod płytę. Pytanie poleciało - odpowiedź najprędzej po 7 stycznia - urlopy.

Na stratach spora pozycja to jeszcze ściany były, ale w sumie wynik i tak jest już niezły. Porównam sobie jeszcze gdybym zastosował na ściany 25 cm styropianu zamiast 20 cm jak to wyjdzie kosztowo i w oszczędnościach. Ale to później.

Teraz - czytacze moi mili

:wave::goodnight::lol2::bye::stereo::cool::hug::rotfl::lol:

udanej zabawy!!!

Potem mają boleć nogi, a głowy nie.

Następnie regeneracja i do budowania odmaszerować ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do siego roku życżę

Rozpoczęcia budowy, no i samych fajnych ekip a nie paproków. Jak najmniej stresu budowlanego ;)

 

Co do styro 25 czy 20 cm. Wg mnie różnica zysku jest mała w stosunku do wzrostu kosztu (ceny). Też się nad tym zastanawiałem i swego czasu liczyłem to sobie. Obliczeń pewnie już nie znajdę. Jeśli to już dałbym 30 cm jak Konrad zamiast 20cm i tu zyski lepiej wychodzą w proporcji do wzrostu kosztów. Ja zrezygnowałem z 30cm bo montaż okien zlicowany z murem i trochę wyszedłby mi bunkier. Ale przy silce 18 cm 30 cm styro już jest ok.

 

Co do dwukrotnego kosztu równania gruntu to wchodzi tu tylko koszt pracy koparki (ceny od 80 - 100 zł/1h pracy a można wychaczyć jeszcze taniej) zatem niewielki w stosunku do kosztów całej budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24,5 kWh ... bardzo ladny wynik. Raptem 2k zl w G11 na caly dom a przeciez pojdziesz na pewno w inna taryfe. Ladnie. I tak znacznie lepiej niz w naszym mieszkaniu i to o wiele mniejszym.
BlackOwca - czy TY na głowe upadłeś żeby liczyć sobie OZC? przecież wiadomo że będzie mało ... wywaliłeś tylko kasę w błoto ;) Wekto - nie podniecaj się tymi "papierkowymi" wyliczeniami bo Ci PituPitu zaraz napisze że są g... warte bo i tak BO wyjdzie 6 tys kWh na rok ... może nie wszyscy ale spora część inwestorów mieszka / mieszkała w bloku i każdy wie ile wynosi czynsz i opłaty za ogrzewanie i to jest najlepszy wyznacznik czy "mój przyszły" dom będzie palił dużo czy mało ... mnie np mieszkanie w bloku kosztowało rocznie 9 tys zł (gaz/prąd/ogrzewanie/woda/śmieci etc) to czym dom za rok będzie palił 3200 czy 4000 kWh w takim aspekcie ani mnie nie grzeje ani mnie nie ziębi, Wekto - ciebie pewnie też nie i wielu innych też ... ale co poniektórych będzie to nadal jakiś KOSMOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlackOwca - czy TY na głowe upadłeś żeby liczyć sobie OZC? przecież wiadomo że będzie mało ... wywaliłeś tylko kasę w błoto ;) Wekto - nie podniecaj się tymi "papierkowymi" wyliczeniami bo Ci PituPitu zaraz napisze że są g... warte bo i tak BO wyjdzie 6 tys kWh na rok ... może nie wszyscy ale spora część inwestorów mieszka / mieszkała w bloku i każdy wie ile wynosi czynsz i opłaty za ogrzewanie i to jest najlepszy wyznacznik czy "mój przyszły" dom będzie palił dużo czy mało ... mnie np mieszkanie w bloku kosztowało rocznie 9 tys zł (gaz/prąd/ogrzewanie/woda/śmieci etc) to czym dom za rok będzie palił 3200 czy 4000 kWh w takim aspekcie ani mnie nie grzeje ani mnie nie ziębi, Wekto - ciebie pewnie też nie i wielu innych też ... ale co poniektórych będzie to nadal jakiś KOSMOS

He he, czyżby ktoś Konradowi kody do forum przechwycił...

A kino KOSMOS to mieliśmy kiedyś w Szczecinie - niestety padło. A pamiętam jak 2 h czekało się w kolejce po bilety na Wejście Smoka...

A pitu pitu mi tak nie napisze bo mnie lubi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BlackOwca - czy TY na głowe upadłeś żeby liczyć sobie OZC? przecież wiadomo że będzie mało ... wywaliłeś tylko kasę w błoto ;) Wekto - nie podniecaj się tymi "papierkowymi" wyliczeniami bo Ci PituPitu zaraz napisze że są g... warte bo i tak BO wyjdzie 6 tys kWh na rok ... może nie wszyscy ale spora część inwestorów mieszka / mieszkała w bloku i każdy wie ile wynosi czynsz i opłaty za ogrzewanie i to jest najlepszy wyznacznik czy "mój przyszły" dom będzie palił dużo czy mało ... mnie np mieszkanie w bloku kosztowało rocznie 9 tys zł (gaz/prąd/ogrzewanie/woda/śmieci etc) to czym dom za rok będzie palił 3200 czy 4000 kWh w takim aspekcie ani mnie nie grzeje ani mnie nie ziębi, Wekto - ciebie pewnie też nie i wielu innych też ... ale co poniektórych będzie to nadal jakiś KOSMOS

 

Konrad, kij PituPitu w oko. Kazdy ma wolny wybor i moze robic co tam chce. Masz czolg ktory Ci sie ustabilizuje i tego sie trzymaj. Do tego z tego co widze doswiadczenie chcesz zmonetyzowac co tym bardziej sie chwali. A PituPitu niech dalej pisze swoje albo rysuje swoje pomysly na kartce. Dojsc do takiego stanu w ktorym naslonecznienie gra duza role to i tak bardzo duzy sukces energooszczednosci.

Nam wychodzi ponad 10k za mieszkanie i budujac prawie 5 razy wiekszy dom mam nadzieje zejsc z caloscia na poziom duzo, duzo nizszy (choc z mediow potrzebuje tylko prad a reszta, wlacznie z woda i tak bedzie wyciagana na wlasna reke a to kosztuje).

Blekowca jeszcze pokombinuje cos i dojdzie do Twoich 18 kWh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam zanim zacznę noworoczną stypę :) (w pewnym wieku to juz raczej smutna uroczystość). Lecą latka lecą.

Warto poczytać dziennik taki jak twój. Dobrze pokazuje rozterki inwestora i brak a raczej nadmiar informacji czy też dezinformacji z którą trzeba sie zmierzyć. Życzę wytrwałości i oczekuję dalszych wpisów. Naprawdę interesujaca lektura. Wszystkiego najlepszego w nowym roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam zanim zacznę noworoczną stypę :) (w pewnym wieku to juz raczej smutna uroczystość). Lecą latka lecą.

Warto poczytać dziennik taki jak twój. Dobrze pokazuje rozterki inwestora i brak a raczej nadmiar informacji czy też dezinformacji z którą trzeba sie zmierzyć. Życzę wytrwałości i oczekuję dalszych wpisów. Naprawdę interesujaca lektura. Wszystkiego najlepszego w nowym roku!

 

Świetnie podsumowane.

Szybkich łopat w Nowym Roku życzę ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET i perm dziękuję za wizytę i miłe wpisy. To o tym radzeniu sobie z nadmiarem info/dezinformacji to z ust mi wyjęliście. Dochodzenie do ustaleń niejako uwiecznione tu na łamach jest z jednej strony pamiątką dla mnie, a dla czytelników źródłem inspiracji do własnych poszukiwań.

Pozdrawiam wszystkich już noworocznie

blekowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jest tak, ze im wiecej czytam tym czuje sie bardziej zagubiony. Po prostu w przypadku poglebiania wiedzy w jakims zakresie pojawiaja sie coraz to nowe zagadnienia. Inwestor ma pod gorke a tutaj mam wrazenie, ze do ktorego tematu specjalistycznego wdepne tym coraz mniej wiem. Gdybym mial sposobnosc siedziec i poglebiac wiedze tylko z jednego zakresu to byloby ok. Jednak budowa to zakres bardzo szeroki. Raz sprawy prawne (odleglosci i przepisy) a drugi raz chocby POŚ. Albo bede potrzebowal wode glebinowa wiec wchodze sobie do tematu uzdatniania i ... kosmos. Specjalista nie musze byc ale chcialbym wiedziec, ze przystepujac juz do budowy wiem, ze moja koncepcja jest dobra, ze wykonawca mnie nie naciaga bo wiem jakie sa alternatywy i jak powinny byc zreazliwowane, ze wiem na co zwracac uwage i co szczegolnie dopilnowac. Jest jednak cos bardzo pozytywnego w tej walce z zagubieniem wsrod tych gaszczy informacji. Jest to jedna z najlepszych inwestycji jaka mozemy wykonac. Licze, ze bedzie to procentowalo w przyszlosci chocby poprzez wygode mieszkania i realnie widoczne na rachunkach za media.

 

Blekowca, powodzenia w realnej budowie... zawsze warto bedzie podpatrzec rzeczywiste zmagania na budowie i stopien realizacji budowy z zalozeniami.

 

Szczeliwego Nowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blekowca, a może pokryjesz sobie dach fotowoltaicznymi dachówkami. Ostatnio odezwał się do mnie producent takiego o to cuda:

http://solteq.eu/html/quad35-indach-module.html

http://solteq.eu/SolteQ_Quad35_Black_Mono.pdf

 

Poniżej znajdziesz kontakt do polskiego konsultanta z SolteQ Poland:

http://www.solteq.eu/html/vertrieb.html

 

Średnio ponoć można uzyskać ok. 140Wp z m2 co jest b.przyzwoitym wynikiem, bo obecnie średnia dla tradycyjnych modułów wynosi ok. 147-153Wp/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki macgregor - zapytanie o cenę posłałem. Trochę mi ciężko ich strona chodzi - nie chce przeskoczyć na angielski i linki do broszur nie działają.

Problem z dachówką taki że teraz nie wiadomo co ostatecznie wyjdzie z ustawy o OZE. Musiałbym być na bieżąco i decyzję chyba podejmować w ostatniej chwili - dach mógłby być w okolicach września, tuż przed wejściem w życie ustawy, no ale do tego czasu to musiałyby być znane szczegóły ostatecznej wersji. Może się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze komentarz do tego wyniku 24,5 kWh/rok/m2. To jest wynik oszacowany przeze mnie AMATORA. Poczekam na to co wyjdzie asoltowi. Wydaje mi się że nie uwzględniłem ciepła potrzebnego do nawilżenia powietrza w domu. Część będzie za free, z oddychania, odparowywania przez skórę, gotowania. Natomiast reszta (np. odparowanie z kwiatków) to już na koszt CO. Ile czego wydzie - to już nie na moją głowę.

 

Te dachówki co macgregor pokazał fajnie wyglądają, tylko że póki co nie mam odzewu z firmy. Cóż mamy przecież weekend, dajmy im szansę.

I dopatrzyłem jaki dają długaśny okres gwarancji na wydajność - 80% po 40 latach!!! wow

Pozdrawiam wszystkich ciepło

blekowca

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan z firmy się odezwał - wyceny póki co niet :no:. Współpracują tylko z firmami instalatorskimi, podał mi namiary na 2 pośredników, ja jemu do tej firmy co mi szykuje wycenę. Ci mieliby też sprzedawać mi POŚ, więc liczę na jakiś upust za zbiorcze zamówienie.

Na razie na środę jestem umówiony z architektem - omówimy projekt branżowy.

Przez telefon zgadało się nt. stropu, że on raczej sugeruje terivę - że prościej i taniej i energooszczędniej(?), a ja myślałem o monolicie. Monolit pasuje mi ze względu na wysokość pokojów. Na płytę chcę dać 10 cm styro, na to wylewka i dopiero podłoga. Sufit z kolei podwieszany. Obawiam się że jak dam terivę to albo skończę z pokojam o wys. 2,5 m (teraz mamy 2,7 m) albo trzeba będzie wydłużyć ściany - to z kolei większa powierzchnia utraty ciepła, no i jakiś tam koszt. Pisałem do Konrada o poradę - bo on właśnie z terivy przeszedł na monolit, ale póki co milczy - chyba się nie obraził, byłoby szkoda.

edit: Odpisał, że monolit szczelniejszy - dzięki Konrad :bye:

Z jaśkiem knucie nt. solara w dachu - odpadłby mi problem 'blaszanego bębenka' - choć jasiek uważa go za wydumany.

No i to chyba tyle u nas.

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracach nad OZE nowy termin się pojawił. 2014

W swoim komunikacie PAP powołuje się także na opinię posła Andrzeja Czerwińskiego, szefa sejmowej podkomisji ds. energetyki, który deklaruje podjęcie działań mających na celu jak najszybsze przyjęcie nowych regulacji dla rynku energetyki, a którego zdaniem - przy założeniu, że ustawy z trójpaku energetycznego trafią do Sejmu pod koniec I kwartału - mogą one wejść w życie dopiero z początkiem 2014 r.

Normalnie, tętno,tętno, tętno, gaz... do dechy panowie posełowie... co ja mówię gaz, biogaz ...

 

A w Niemczech normalny prąd już tak drogi, że ludziskom ukrócenie dopłat nie przeszkadza i tak panele instalują na dachach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Te dachówki co macgregor pokazał fajnie wyglądają, tylko że póki co nie mam odzewu z firmy. Cóż mamy przecież weekend, dajmy im szansę.

I dopatrzyłem jaki dają długaśny okres gwarancji na wydajność - 80% po 40 latach!!! wow

...

Jakąś taką wyliczankę przykładową pan z solteqa mi przysłał, no cena, niska nie jest - około 2500 / 1 kWp - z montażem i zabezpieczeniami. 5kW to ok. 139 dachówek solarnych to ok. 38 m² - cena ok. 52 tys. zł + marża dla firmy.

Ofertę z solsuma mam na 34 tys. zł - na panele wbudowane w dach. Szczecińska firma swoją wyliczankę przygotowuje -będzie to porównam.

Jeszcze oferta z fottona - 9 zł/W + 23% VAT - (dziwne z tym watem no ale tak mi podali) na brudno wychodzi 55 350 zł.

 

Póki co solsum prowadzi stawkę.

 

Edytowane przez blekowca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...