Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wysokość pomieszczeń przy wentylacji mechanicznej.


Recommended Posts

Jak w tytule. Jakiej wysokości powinny zostać zaprojektowane pomieszczenia aby bez problemu zmieścić pod sufitem kanały wentylacyjne? Kolejne pytanie dotyczy maskowania tych kanałów. Czy najlepszym rozwiązaniem jest sufit podwieszany czy stosuje się również inne rozwiązania? Czy strop np. terriva należy otynkować w taki sam sposób jak ściany a następnie stosować płytę G-K na stelażu czy w tym przypadku stosuje się inne typy tynków na strop? Dziękuję za podpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas projekt przewidywał wentylację mechaniczną i rozprowadzenie całej instalacji zostało zaprojektowane nad stropem. Na parterze jedyny montowany element to anemostaty. Na poddaszu mamy odcięte ściankami fragmenty pod skosami, bo dom nie ma typowej kolankowej - powstały "stryszki", którymi instalacja schodzi na parter, a w większym jest też miejsce na centralę wentylacyjną. Jeden kanał schodzi przez łazienkę na poddaszu - jest w rogu, obudowany regipsami. No i chyba głównie takie rozwiązania się stosuje - po poddaszu nieużytkowym, przez poddasze użytkowe np. przez garderoby, w jakichś rogach, w warstwie ocieplenia pod podłogą poddasza.

 

Myślę, że to kwestia indywidualna, jak wysokie chcesz mieć docelowo pomieszczenia na parterze. Zwykle jest to coś pomiędzy 2,5 a 3 metry, no ale może być i trochę mniej i trochę więcej. Większość projektów z kolekcji Eko Archetonu, z której pochodzi też nasz, ma parter 2,91 - myślę, że przy tej wysokości można już odciąć pod sufitem wystarczającą przestrzeń na instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas projekt przewidywał wentylację mechaniczną i rozprowadzenie całej instalacji zostało zaprojektowane nad stropem.

Rozumiem, ze tam też nie masz ogrzewania podłogowego? Czy instalacja jest "zatopiona" w ociepleniu stropu? Jaką grubość mają rury instalacji?

 

Myślę, że to kwestia indywidualna, jak wysokie chcesz mieć docelowo pomieszczenia na parterze. Zwykle jest to coś pomiędzy 2,5 a 3 metry, no ale może być i trochę mniej i trochę więcej. Większość projektów z kolekcji Eko Archetonu, z której pochodzi też nasz, ma parter 2,91 - myślę, że przy tej wysokości można już odciąć pod sufitem wystarczającą przestrzeń na instalacje.

 

Rozważam podwieszany sufit ponieważ może to uchronić mnie w przyszłości od pojawiających się pęknięć na suficie. Wiele osób z którymi rozmawiałem narzeka na to. Martwi mnie tylko hałas systemu. Zastanawiam się nad umieszczeniem rekuperatora w pomieszczeniu gospodarczym. Nie wiem czy nie będzie za zimno.

Chciałbym się dowiedzieć kto wykonywał Wam instalację i ile kosztowała oraz czy masz GWP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wentylację parteru mam puszczoną kanałami płaskimi PCV po stropie nad parterem w warstwie izolacji. Izolacji tej jest 5 cm, kanały mają chyba 6 cm, więc tuż nad kanałami bedzie nieco cieńsza posadzka.

W większości pomieszczeń na piętrze, w których po stropie puściłem kanały mam również podłogówkę. Po prostu przechodzi po kanałach i tyle. Najważniejsze, żeby wszystko mieściło się w grubości jaką stworzy ci izolacja + posadzka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wentylację parteru mam puszczoną kanałami płaskimi PCV po stropie nad parterem w warstwie izolacji. Izolacji tej jest 5 cm, kanały mają chyba 6 cm, więc tuż nad kanałami bedzie nieco cieńsza posadzka.

W większości pomieszczeń na piętrze, w których po stropie puściłem kanały mam również podłogówkę. Po prostu przechodzi po kanałach i tyle. Najważniejsze, żeby wszystko mieściło się w grubości jaką stworzy ci izolacja + posadzka.

 

Czy jesteś zadowolony z użytkowania? Posiadasz GWC? Wykonywałaś sam instalację czy kompleksowo firma wykonała? Czy narzekasz na hałas? Gdzie stoi rekuperator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu mam podłogówkę w łazience i właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i w pokojach była. No ale w projekcie były grzejniki i przy tym zostaliśmy. U mnie kanały idą zupełnie z boku. Tu jest przekrój http://www.archeton.pl/projekt-domu-kokosz_eko_907_opisogolny , na którym widać ścianki na poddaszu. W tych trójkątnych kawałkach przy murłacie mam puszczone kanały wentylacyjne. Dwie rury przechodzą w warstwie ocieplenia skosów, czyli górą, a reszta od razu jest po właściwej stronie domu.

 

Instalacja jest na termofleksach 125. Robiliśmy wszystko sami według projektu, kominiarze przy odbiorze zrobili nam pomiary i pomogli wyregulować przepływy. Koszt materiałów o ile mnie pamięć nie myli to 998 złotych + 2 kratki elewacyjne za pięćdziesiąt parę złotych. No i reku Brink Renovent Medium.

 

Wiele osób podwiesza sufity m.in. ze względu na oświetlenie, jakieś tam fantazyjne rozwiązania na sufitach, a przy okazji ukryje się jakieś niedoskonałości stropu.

U nas reku słychać dopiero na trzecim biegu - taki cichy szum. Pewnie jak kanały mają więcej zakrętów, rozwidleń, to może być więcej szumów, ale u nas mały dom i wszystko tak raczej po prostych leci.

Na stryszku, gdzie stoi reku nie mamy żadnego ogrzewania - tylko docieplenie dachu wełną i stropu styropianem i nie jest tam zimno. Zresztą tak uprawniony projektant zaprojektował, więc zakładam, że wiedział, co robi. :)

Gruntowego wymienika nie mamy. Grzejemy kotłem gazowym i trochę kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...