Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Folia na styropian


pablomoc

Recommended Posts

Witam, rozkładam styropian pod wylewkę na piętrze. Pod styropian poszła już folia ale czy na styropian też dawać folie? Wylewka z miksokreta oczywiście.

 

Folia, to działa jak magia. Jaką folię dałeś pod styropian ile warstw? Jaka gruba? Jak ułożona? Co jest pod spodem? Garaż, piwnice, czy grunt rodzimy, chudziak?

Wielu uważa, że jak położy jakąś folie to ma już hydroizolację!!! Ten etap prac wymaga rozwagi i nie oszczędzania pieniędzy w złym miejscu.

Na styropian daj folię 0,4mm na zakładkę, najlepiej w dwóch rzędach na krzyż, i posklejaj szczelnie zakładki, wywiń na sciany. Przynajmniej w ten sposób ewentualna wilgoć ze stropu lub gruntu nie przejdzie do wylewki, a następnie do parkietu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytajcie dokładnie, napisałem że wylewka na piętrze. Pod spodem mam parter. zero wilgoci.

 

A jeśli ma być folia pod styropianem to po co jeszcze na styropianie ?

 

Gdybyś przeczytał dokładnie ostatnie zdanie w którym piszę o stropie, to mógłbyś tą sytuację przyrównać do swojego piętra. Sądzę, że jednak chodziło o zaoszczędzenie paru złotych i trochę pracy. Folia nie kosztuje majątku, za to wybrzuszona podłoga z drewna już tak! W wylewce o gr. 5cm na 1m2 znajduje się około 6,25 litra wody w fazie układania wylewki. Wylewka dla pełnej hydratacji powinna być przykryta folią na 7-10dni. Woda jako ciecz i para wodna będzie penetrować między styropian. Stamtąd będzie jej trudno wyparować. W ten sposób wydłuży się czas schnięcia wylewki, tym bardziej, że mechanicznie zacierana tworzy na powierzchni trudno przepuszczalną warstwę twardzieli (etryngitu). Strop zbyt wcześnie przykryty (nie wyschnięty maks.3% masy), może wywołać tzw. wtórne uderzenie wilgoci. Oczywiście w tym celu potrzebne są odpowiednie warunki klimatyczne itd. Dlatego warto dać folię na styropian.

Poza tym, wydaje mi się, że nikt tutaj udzielający rad nie zasługuje na reprymendy. Wystarczyło zwrócić uwagę, że jednak chodzi o piętro! Również nie rozumiem stwierdzenia w stawianym budynku hasła "zero wilgoci". Gdyby tak było, to wszystko by się rozsypało. Wilgoć w budynku jest zawsze, jest ona w materiałach budowlanych np w stropie na piętrze. Przy stropie lanym o grubości 20cm czas schnięcia to około 3 lata. Ważne jest, ile jest tej wilgoci? Zdrowy dom to równoważna ilość wilgoci do warunków klimatycznych. Każdy nadmiar ponad wilgotność równoważną wywołuje zarodniki pleśni, grzybni etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument parkietu jest potężnym argumentem,ale ja np mam podłogówkę na piętrze na którą miałam bardzo mało miejsca,więc tylko 3 cm styro i wszystko było mocowane do stropu,jak tu folię dawać,i tak będzie dziurawa-niech lepiej ta wilgoć sobie swobodnie "przepływa".Parkietów nie będę miała,więc dla mnie to akurat nie problem.

Wiem,wiem,"wstać"może każda podłoga,natomiast jako mieszkanka 30-letniego domu tak sobie myślę,że chyba za dużo myślę i się przejmuję.

Tu mam stropy bez żadnych folii,styropianów,parkiet jaki był położony 30 lat temu leży,nic nie wstało,nic się nie ukisiło :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...