Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Styrobeton - jakie proporcje?


gonsiorek

Recommended Posts

Witam,

Mam do zrobienia ok 20 m2 wylewki grubości 5-10 cm na stropie kleina na której docelowo położę płyty OSB (poddasze-graciarnia). Wstępnie kupiłem 1 m3 zmielonego styropianu i .... no właśnie :) jakie proporcje objętościowe zastosować? Znalazłem coś takiego 1 miara cementu (zrobić mleczko cementowe), 3 miary granulatu - czy to są poprawne proporcje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dodaj trochę wapna.

Spowoduje lepsze zwilżanie plastiku (styrenu, styropianu) mleczkiem cementowym.

Tak 1/3 ilości cementu.

 

Zrób sobie DWIE próbki w dwóch wiaderkach i porównaj.

Wyjmij, poskacz po tym, przełam, przepiłuj brzeszczotem i obejrzyj, wrzuć do wody....

 

Jak dodasz wody szklanej (glinokrzemian sodowy) to dodatkowo to wodouszczelnisz..

Stanie się zwilżalne, ale nienasiąkliwe!

(tyle, ze to już cztery wiaderka, ale jesteś wtedy superekspertem!!!)

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Wylewka zrobiona - wielkie dzięki dla Adama M. : )

Informacje z forum więc obowiązek podzielenia się swoimi doświadczeniami to mus!

Na początek kupiłem 1 m3 granulatu w takim 1 worku zbiorczym za 50 zł - w pobliskiej hurtowni mają młynek i wrzucają tam różne odpady styropianowe - materiał lux :)

Zatargałem betoniarkę na strych, poziomica, kilka pożyczonych rurek na wylewki i do dzieła.

Jeśli ktoś kiedyś stał przy betoniarce, a jako informatyk w naszym pięknym kraju miałem to szczęście :) to już po drugiej betoniarce proporcje składników osiągnęły ideał. Z grubsza jest to:

- 1 miara (np. wiaderko) cementu

- 1 miara wody

- 4 miary granulatu

Mieszanie w betoniarce nie jest tak "fajne" jak mieszanie betonu, styropian z racji swojej wagi potrafi "osiadać" na ściankach i nie mieszać się z mleczkiem cementowym ale kielnia i parę ruchów ręką w betoniarce załatwia sprawę. Generalnie robota lekka, miła i przyjemna. Moje obawy o to, że granulat będzie się roznosił po "okolicy" kleił się do wszystkiego okazały się bezpodstawne bo więcej syfu w powietrzu było od cementu.

Wylewkę rozkładałem między rurkami które poziomowałem kawałkami styropianu, w rozprowadzeniu pomagały małe grabie i kielnia, potem delikatnie to ubijałem samą kielnią, ściąganie wylewki po rurkach z racji jej wagi to robota dla dziecka :).

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektu. Chodząc w płaskich buciorach przy mojej wadze do 80 kg nic się nie zapada, nie ugina tak wiec jak rzucę na to płytę OSB tym bardziej nie będzie z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Kup ze trzy wiaderka.

Do jednego dodaj trochę, do drugiego więcej a do trzeciego sporo piachu.

Recepturę styrobetonu masz opisaną wyżej.

Potem poczekaj, zobacz co wyszło i zadecyduj - ile.

 

Adam M.

 

Adam dzięki, ale mam trochę mało czasu na eksperymenty, chętnie zdam się na Twoje doświadczenie, potrzebuje tylko zalać pustaki szalunkowe, z których wymurowałem ścianę w granicy z sąsiadem (robi za ogrodzenie i jednocześnie ścianę z pomieszczenia gospodarczego, Wiem że sama pustka, która nie jest mała robi już za jakieś ocieplenie, ale muszę zalać w kilku miejscach gdzie są pręty zbrojeniowe. Co myślisz o proporcjach (objętościowo) 1:1:1:3 (cement,piach,woda,granulat), czy może od razu dać 1:1:1:4 ?

Edytowane przez marekbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodasz piachu to pogorszysz parametry cieplne, ale poprawisz mechaniczne.

Jak nie jest tego dużo, to dałbym 1,5/1/1/3.

Będzie mocne i jeszcze względnie dobre termoizolacyjnie.

Wody, to tak właściwie tyle, aby się zalało i nie było w tym pustek powietrznych, bo nie ma jak tam powibrować.

Ciasno będzie, to betonik zrób luźniejszy.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodasz piachu to pogorszysz parametry cieplne, ale poprawisz mechaniczne.

Jak nie jest tego dużo, to dałbym 1,5/1/1/3.

Będzie mocne i jeszcze względnie dobre termoizolacyjnie.

Wody, to tak właściwie tyle, aby się zalało i nie było w tym pustek powietrznych, bo nie ma jak tam powibrować.

Ciasno będzie, to betonik zrób luźniejszy.

 

Adam M.

 

Super dzięki, jutro będą zalewał, zobaczymy jak wyjdzie :).

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

remontuję mieszkanie 40 m2 w 100-letniej kamienicy...

Mój problem jest na zdjęciach - podłoga na stropie Kleina nad piwnicą.

 

DSCF5674-ok.jpg DSCF5728-ok.jpg

 

Pomiędzy dwuteowniki chciałem dać keramzyt (4-6 cm = 2 m3), ale czy nie lepszy będzie styrobeton?

Proporcje cement-woda-granulat = 1-1-4 byłyby OK? Dodać piasek (żwir) lub wapno? Jakie wtedy proporcje?

 

Na styrobeton planuję dać 5 cm styropian EPS100 i 5 cm wylewka z włóknami z miksokreta - dać też maty "zbrojeniowe" 2,5 mm 10x10 cm? Folia potrzebna?

 

A może jest możliwość zrobienia jednej wylewki 10 cm "na gotowo" dodając "coś" do styrobetonu, aby poprawić stabilność / nośność takiej wylewki? ;)

 

Dzięki za pomoc i udanego weekendu :)

Edytowane przez p.august
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się bardzo, że Pan jeszcze nie śpi, panie Adamie :)

 

Nie dawać styropianu na styrobeton? Jak zatem odizolować dwuteowniki od wylewki? - chciałem wylać styrobeton na równo z nimi...

Same włókna wystarczą?

 

Na drugim zdjęciu widać papę pod oknem - czy nie "zeżre" styropianu? Zostawić? Uciąć po murze?

 

Ile wapna? 1/3 cementu?

 

Wykonawca wylewki zaproponował dwie inne możliwości: wyrównać podłoże mleczkiem cementowym lub żwirem i przykleić/położyć 10 cm styropianu EPS 100 i wylewka 5-6 cm z włóknami...

 

Jak zdecydować?

Edytowane przez p.august
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta papa dla styrobetonu nie będzie groźna.

Co z niej miało się ulotnić to już dawno się ulotniło.

Po co izolować dwuteowniki od wylewki?

Jak wzmacniać wylewkę - zależy od tego jak mocna powinna być.

Albo siatka , albo włókna, albo jedno i drugie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, czy będą mostki cieplne, jeśli dam styrobeton tylko do wysokości dwuteowników?

Czy 4-6 cm styrobetonu można uznać za wystarczającą termoizolację? - dlatego planowałem na styrobeton dać 5 cm twardego styropianu (izolacja i wyeliminowanie ewentualnych mostków) i 5 cm wylewki z włóknami...

Prawidłowo kombinuję? Coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...