Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Styrobeton - jakie proporcje?


gonsiorek

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zdobyłem granulat! :yes:

Ten woreczek ok. 1,5 m3 kosztował stówkę :) Jest to tzw. regranulat - mam wrażenie, że zbyt "puszysty"...

Chciałem dać styrobeton ok. 3 cm ponad dwuteowniki, ale poszłoby ponad 40 worków cementu :eek: i w końcu będzie do górnej krawędzi - proporcje 1-1-4 i 1/3 wapna, mieszane mieszadłem w beczce (wygodniej i więcej wchodzi :)

 

Bardzo proszę o ocenę i uwagi - tak to ma wyglądać? Dzisiaj musieliśmy przerwać, jutro ma być dokończone.

Wcześniejsze zalanie rzadkim betonem wyszło chyba na dobre, bo chyba wzmocniło strop...

Kilka zdjęć dodałem...

 

DSCF5674-ok.jpg DSCF5728-ok.jpg

 

DSCF5837-ok.jpg P061014_09.25.jpg

DSCF5920-ok.jpg

Edytowane przez p.august
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

izolacjaaaaaaaaaaaaaaa;)

Chodzi o folię? Nie zamierzałem dawać... Jest to strop nad piwnicą...

 

DSCF5916-ok.jpgDSCF5917-ok.jpg

DSCF5918-ok.jpgDSCF5920-ok.jpg

 

Tak to wygląda po 24h:

 

DSCF5938-ok.jpg

 

Na powierzchni jest dość miękko, chcę położyć na ten styrobeton 5 cm styropianu i wylewka 5-6 cm.

Czy mam tą powierzchnię utwardzić np. mleczkiem cementowym? Trochę się boję, czy razem ze styropianem nie będzie zbyt miękko i czy wylewka nie będzie pękała...

Edytowane przez p.august
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj obejrzałem dzieło dokładniej...

Te jasne miejsca to złe wymieszanie granulatu z zaprawą, w niektórych miejscach jest praktycznie sam dość luźny styropian. Miejsca, gdzie polano rzadkim na powierzchni, jest twardo i nośność OK.

Mam zamiar położyć bezpośrednio na tym styrobetonie (na całości) siatkę 2,5 mm 10x10 cm i wylewka 5-6 cm (z włóknami?) - siatka na całości, aby wylewka nie pękała na dwuteownikach. Wylewka przy okazji zwiąże i wzmocni miejscami luźną powierzchnię.

Będzie OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wylewka prawie wyschła, "na dole" zapewne jeszcze nie...

Cóż, ekipa miała laser, zacieraczkę, ale mieszali w betoniarce i nie przesiewali żwiru, który leżał 2 lata pod drzewami - dlatego na powierzchni jest mnóstwo śmieci :bash: (cienkie korzenie, liście, drobne gałązki itp.)

Styrobeton - kupiony "granulat" nie miał nic wspólnego z granulkami - był to porwany/poszarpany styropian, baaardzo miękki, 1-2 cm kawałki... ;)

W sumie wyszło średnio, ale mam nadzieję, że termoizolacja będzie (przy okazji wyrównany strop Kleina), a wylewka będzie mocna i stabilna (z matami zbrojeniowymi) :)

Jeszcze jedno - nie dali dylatacji w połowie długości pomieszczenia 4,5 x 8,5 m - czy dzięki matom nie będzie pękało? ;)

 

Przy okazji następny problem...

Z powodu niedostatecznego ogrzewania i wentylacji 100-letnie tynki nadawały się tylko do skucia do gołych cegieł.

Remont się wlecze i mamy jesień - za kilka dni ma być w nocy 0-5 stopni...

Na te stare, niezbyt suche i proste ściany, chciałem dać tynk cementowo-wapienny - tynk gipsowy chłonie wilgoć, rigips też się nie nadaje...

Tylko, czy tynk cem.-wap. zdoła teraz wyschnąć??? Ściany fajnie przeschły, a teraz mam dać na nie mnóstwo wody?

Myślałem o wypożyczeniu i wstawieniu osuszacza (350 zł/tydzień), ale podobno przyśpieszenie schnięcia tynków może na nie źle wpłynąć?...

Więc co zrobić? Jakie tynki? Czekać pół roku do wiosny?

Edytowane przez p.august
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

U mnie popaprańcy źle mieszali styropian z zaprawą i miałem miejscami "białe plamy styropianowe", uginające się :mad:

Dlatego musiałem zrobić wylewkę dla stabilności podłogi - robili inni, też popaprańcy :mad:

Radzę Ci zrobić wylewkę, koszt tylko trochę wyższy, a stabilność dużo większa - w końcu to podłoga, musi być nośna i stabilna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie augus, prawdę mówiąc nie patrzę w tym przypadku na koszty, chciałbym mieć po prostu jak najlżejsza podłogę pod panele , jeśli styrobeton plus płyta mfp ew. włóknowo gipsowa zapewni mi stabilna podłogę to co mi będzie za różnica po czym chodzę a mniejszy ciężar na teriva w moim odczuciu będzie działał tylko na plus przy tym stropie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stabilności nie chodzi o płyty MFP, tylko o to, co jest pod nimi :yes:

Jeśli styrobeton, to kup koniecznie granulki a nie recykling! Recykling to poszarpane na mniejsze lub większe kawałki najgorszego dziadostwa.

Dużo pewniejszy byłby perlitobeton - waga podobna, działanie podobne, cena podobna, a dużo stabilniejszy. Gdybym robił jeszcze raz, na pewno kupiłbym perlit, a nie styropian do wylewki.

Oby Ci się podłoga nie ugięła pod ciężkim meblem, bo będziesz miał szparę pod listwą podłogową - jak ja w innym mieszkaniu... (ale to inna historia z jeszcze innymi popaprańcami).

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...