Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Styrobeton - jakie proporcje?


gonsiorek

Recommended Posts

  • 8 months później...
  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 11 months później...
ja trochę z innej beczki, czy ktoś z Was wie może, czy zawsze jest konieczna izolacja pod styrobeton? Chcę zrobić wylewkę na podłodze na piętrze ze styrobetonu, ale nigdzie nie mogą znaleźć informacji czy położenie foli lub papy jest bezwzględnie konieczne, czy może gdy nie ma konieczności izolacji bo poniżej nie ma wilgoci ani zimna można sobie to odpuścić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Witam, remontuje stary dom i mam strop drewniany, czyli belki położone co metr. Pomiędzy od spodu deski, szlaka. Pomyślałem o styrobetonie wylanym pomiędzy belki i na belki 5 cm. Chodzi mi o to czy można na to położyć płytki?

 

Jak wyżej , jesżeli się pomiedzi belki wyleje styrobeton, czy usztywni tron drewniany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Powitać

Odkopuję temat.

Wykańczam(jeśli tak można to nazwać) 30 letni dom. Mam strop kleina jak na zdjęciach z narzuconym gruzem, piachem, śmieciami.

Zdecydowałem się na styrobeton i postanowiłem wam pokazać efekty moich prób. Może coś podpowiecie.

Styrobeton z uwagi na wagę, koszta i łatwość wykonania.

Podłoże wyglądało tak:

http://i1153.photobucket.com/albums/p501/sierracoss/dom/th_DSC03983_zpsldy0kldi.jpg

Obecnie usuwamy gruz itd

http://i1153.photobucket.com/albums/p501/sierracoss/dom/th_DSC_4022_zpscriyxv99.jpg

http://i1153.photobucket.com/albums/p501/sierracoss/dom/th_DSC_4019_zpscm3foz5c.jpg

http://i1153.photobucket.com/albums/p501/sierracoss/dom/th_DSC_3971_zpsailnjqpw.jpg

 

Mam do wylania 200m2 na grubość ok 5cm. Wyszło mi że potrzebuje 9m3 styrobetonu.

Z obliczeń jakie mi wychodzą(z wzoru kolegi 4/1/1) będę potrzebował 6m3 granulatu, 1,5 tony cementu i 1,5 tony wody ? Nie wiem czy z wodą dobrze liczę bo przecież woda ma wyparować :) Do tego trochę wapna może miejscami będę dodawał trochę piachu żeby poprawić właściwości mechaniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A CO chcesz uzyskać?

Własności mechaniczne ma strop (ktoś go bardzo ładnie, solidnie zrobił.)

To strop wewnętrzny... Solidna termoizolacja raczej zbędna.

Prędzej - wyciszenie... Wyrównanie, poziomowanie...

Cementu tyle, aby tylko pokleić.

Nie zadziała jak wapna (mineralizacja powierzchni kulek styro) nie dodasz.

Dałbym 6 styro 1 cementu i 1,5 wapna.

Potem poczekał ile trzeba. Bez piachu.

A najlepiej - test w jakiej ramce zbitej z desek. Coś dodasz, ujmiesz...

CO jest pod spodem?

Bo może... szkła wodnego odrobinę potrzeba (wodo i paroszczelność)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A CO chcesz uzyskać?

Własności mechaniczne ma strop (ktoś go bardzo ładnie, solidnie zrobił.)

To strop wewnętrzny... Solidna termoizolacja raczej zbędna.

Prędzej - wyciszenie... Wyrównanie, poziomowanie...

Cementu tyle, aby tylko pokleić.

Nie zadziała jak wapna (mineralizacja powierzchni kulek styro) nie dodasz.

Dałbym 6 styro 1 cementu i 1,5 wapna.

Potem poczekał ile trzeba. Bez piachu.

A najlepiej - test w jakiej ramce zbitej z desek. Coś dodasz, ujmiesz...

CO jest pod spodem?

Bo może... szkła wodnego odrobinę potrzeba (wodo i paroszczelność)

 

Adam M.

 

Witam Cię Adamie.

Styrobeton ma tu pełnić rolę wypełnienia, wypoziomowania, wyrównania pod położenie styropianu(akustyka). Myślę o styropianie 2x po 2cm albo po 5cm(mostki się będą robić ale przecież kondygnacje będą ogrzewane)

Pięter z takim stropem jest trzy kondygnacje. Na samym dole jest niski parter który będzie użytkowy(gabinet, toaleta, kotłownia, garaż, korytarz, ogólnie w większości ogrzewana powierzchnia)

Piach głównie na ostatnią kondygnację(wysokie poddasze) które nie będzie na razie wykańczane a po którym trzeba jako tako chodzić, przynajmniej w części przy schodach. Na razie ta powierzchnia będzie przeznaczona na składowisko wszystkiego dlatego trochę chciałbym poprawić mechanicznie je.

Jedna z kondygnacji będzie w większości pod podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to tylko PERLITOBETON

I docieplenie i wyrównanie, ma nośność (da się po nim chodzić)

Styro dla stłumienia akustyki?

Od kiedy?

 

Poza najwyższym stropem gdzie perlitobeton jest właściwy wysypał bym z worka perlit i na tym podłogi układał.

Masz wypoziomowanie, termoizolację i wyciszenie (znaczne) w jednym.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

granulat styrobetonu jaki będę miał jest po 45zł za 1m3, perlit chyba nie jest tańszy

 

edit. ok doczytałem żeby sam perlit na dwóch stropach rozsypać. Nie będzie to za bardzo pływająca konstrukcja ?

Jeszcze jeden problem u mnie nie ma nigdzie Perlitu

 

Styropian jest chyba trochę akustyczny ? Nawet są specjalne styropiany acustcic coś tam się zwące.

Edytowane przez van1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie jestem amatorem ale szybko się uczę. Mam rozumieć że akustyki styropianem nie poprawię ? Bo na tym głównie mi zależy. Chcę też styropian wyłożyć na jednym piętrze pod podłogówkę.

 

Perlit z tego co pogoglowałem to najbliżej mam 180km do Bełchatowa. Koszt 150zł za tysiąc litów. Ile na 9m3 potrzebował bym perlitu ? Może warto było by busa pożyczyć i po to pojechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto. To bardzo dobry i twardy materiał (w odróżnieniu od styropianu, który jest miękki, elastyczny). To szkło wulkaniczne.

Podłoga "pływająca" na wysypanym perlicie bardzo dobrze głuszy dźwięki.

Pod podłogówkę też bardzo dobrze się nadaje.

Lepiej jak styropian, bo styro trzeba układać, docinać...

Poczytaj "najlepsze ocieplenie podłogi na gruncie"

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Perlit z tego co pogoglowałem to najbliżej mam 180km do Bełchatowa. Koszt 150zł za tysiąc litów. Ile na 9m3 potrzebował bym perlitu ? Może warto było by busa pożyczyć i po to pojechać.

 

Robiłem z perlitem ale nie obliczałem tego objętościowo, ale myślę że perlitu potrzeba tyle ile wypełnienia czyli 9 m3 Z cementu i wapna nie przybędzie objętości - to wejdzie pomiędzy granulki perlitu. Nie wiem o jakim busie myślisz ale to 9 m3 i w workach pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej przekonujecie mnie do tego Perlitu.

Koszt będzie dwa razy większy niż styrobetonu. Ale roboty znacznie mniej a to też się liczy no i te właściwości o których pan Adam pisze.

Ale przechodząc do konkretów:

3 kondygnacje na każdej chcę osiągnąć coś innego:

1 kondygnacja warstwa wyrównująca luzem perlit, trochę rurek do zasilania kaloryfetów i kilka do zasilania wody na to wylewka półsucha.

2 kondygnacja warstwa luzem perlitu i ? będzie podłogówka więc muszą być folia, rury do podłogówki i wody na to wylewka półsucha ?

3 kondygnacja perlitobeton żeby można było po tym chodzić. Za kilka lat rury i wylewka właściwa.

 

Jakieś wasze propozycje jak na każdej z kondygnacji to kłaść ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej przekonujecie mnie do tego Perlitu.

Koszt będzie dwa razy większy niż styrobetonu. Ale roboty znacznie mniej a to też się liczy no i te właściwości o których pan Adam pisze.

Ale przechodząc do konkretów:

3 kondygnacje na każdej chcę osiągnąć coś innego:

1 kondygnacja warstwa wyrównująca luzem perlit, trochę rurek do zasilania kaloryfetów i kilka do zasilania wody na to wylewka półsucha.

2 kondygnacja warstwa luzem perlitu i ? będzie podłogówka więc muszą być folia, rury do podłogówki i wody na to wylewka półsucha ?

3 kondygnacja perlitobeton żeby można było po tym chodzić. Za kilka lat rury i wylewka właściwa.

 

Jakieś wasze propozycje jak na każdej z kondygnacji to kłaść ?

 

Wybacz że się wtrące ale odnośnie 1 i 2 kondygnacji to nie wiem jak chcesz zasypać luzem a potem co? Jak na zasypany luzem perlit dasz wylewkę? Bałbym się! Ja tak nigdy nie robiłem i może Adam to przeczyta i się wypowie. Perlit trzeba czymś "związać'aby nie rozwalał się przy robieniu wylewki. Adam robił mieszankę z gipsem /czytałem to w jego postach/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz że się wtrące ale odnośnie 1 i 2 kondygnacji to nie wiem jak chcesz zasypać luzem a potem co? Jak na zasypany luzem perlit dasz wylewkę? Bałbym się! Ja tak nigdy nie robiłem i może Adam to przeczyta i się wypowie. Perlit trzeba czymś "związać'aby nie rozwalał się przy robieniu wylewki. Adam robił mieszankę z gipsem /czytałem to w jego postach/.

 

dlatego pytam, Adam wcześniej napisał by 1,2 kondygnacje robić luzem ale co potem ? Serio ten perlit ma tak super właściwości tłumienia w porównaniu ze styropianem ?

Jutro muszę podjąć decyzję dwa piętra już gotowe do napełniania dziur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypie się tyle, ile wejdzie BEZ gipsu.

Na to warstewka z gipsem, aby było po czym chodzić.

Im ma być twardsze tym więcej gipsu (i wody).

Strop wewnętrzny to... BEZ folii

WODĘ trzeba jakoś z tego odparować...

Zawsze sugeruję zrobienie testy.

Cztery deski, cztery gwoździe i zrobić zasypkę, zrosić.

Wyjdzie czego dodać. (wody, gipsu, czasu)

NA TYM siatka spinki i rura PERT - jak ma być podłogówka.

Warstwa wylewki z 7cm lub więcej - dla wygody

Tego z gipsem bodaj 3-4cm...

Ma się dać po tym chodzić!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...