Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na ekogroszek?


Recommended Posts

Może to stary temat ale proszę o informacje.Byliśmy prawie pewni ,że wybieramy piec na gaz-do czasu aż znajomy, właściciel kilkuletniego domu (a więc w nowej technologii )zaczął nas przekonywać do do pieca na ekogroszek.On sam zmienił piec gazowy na właśnie taki i twierdzi, że spala ok. 3 tony za rok (200 m-dom),tona ok 350 zł.Mam wątpliwości czy to rzeczywiście tak tanio, czysto i niezawodnie jeśli chodzi o zakup tego ekogroszkui i czy wystarczy 4 m. kotłownia?Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nigdy nie palilas w piecu to warto odwiedzic kogos kto ma

kociol na wegiel/drewno i przygladnac sie obsludze, czystosci etc

Dla niektorych moze to byc szokujace ;-)

Gdyby kotlownie na paliwa stale byly bez wad to nie bylo by

zapotrzebowania na gaz i olej opalowy.

Wielu ma ten problem: komfort czy niskie koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey,

sam użytkuję taki kociołek od listopada i spełnia moje oczekiwania.

Z tym eko to może i lekka przesada - ale w Tychach traktują założenie takiej kotłowni jako inwestycję proekologiczną i coś dopłacają.

Kociołek jest obsługowy, tj. w zimie należy raz na 3 dni dosypać węgla do podajnika i średnio co zasyp węgla wyrzucić popiół (niezbyt ekologiczny). Latem, kiedy piec ogrzewa tylko cwu, dorzucać należy co 2 tygodnie podobno (jeszcze nie wypróbowałem sezonu letniego). Do obsługi należy doliczyć czyszczenie pieca co 4-8 tygodni, zależnie od jakości węgla i trybu pracy. I to jest najbrudniejsza robota - bo nie da się nie ubrudzić wyciągając z pieca przez wyczystki wiadro sadzy, za to komin mało co się zabija :) .

Węgiel w okolicach Wrocławia kosztuje z przywozem 360-370 PLN za tonę, workowany do 400 PLN. Kotłownia nie jest super czysta (jak to przy węglu), zrzuca się go łatwiej niż normalny węgiel (groszek się lepiej łąduje i toczy do piwnicy :) ) a brudu jest o wiele mniej niż przy miale węglowym.

Nie wiem, jak bardzo ma ocieplony domek ten Ktoś, kto spalił 3 tony przez zimę przy 200 m2, ja mam domek po części nie ocieplony i od listopada do tej pory spaliłem przy 200 m2 powierzchni 6 ton przy ustawieniach 20 st. dzień/18 noc i temperaturze cwu 45 st. (cyrkulacja).

W sumie jestem z pieca zadowolony, obsługa raz na 3 dni jest raczej mało uciążliwa, bo m.in. odpada taka czynność, jak rozpalanie...

No i da się zainstalować pokojówkę, umożliwiającą wygodne sterowanie temperaturą w domu.

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...