Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin ceramiczny - podłączenie rury spalinowej.


Jarek.P

Recommended Posts

Mam komin bolesławca, średnicy 200mm.

 

Czopuch tego komina ma formę krótkiego okrągłego odcinka o wewnętrznej średnicy 200mm, zakończonego kielichem o wewn. średnicy bodajże 240mm. Do podłączenia tam rury spalinowej mam taką kształtkę:

 

http://wentor.pl/zdjecia//cf06df67-6b3e-4bb2-a960-a6bcd08e0645_big.jpg

 

Ta sznurowana części pasuje od biedy w tą rurę fi200, tak ma być? Po prostu na wcisk? Czy jakieś mazidło uszczelniające jeszcze jest potrzebne?

 

Drugie pytanie: czym wypełnić kielich? Zaprawa szamotowa? Coś innego? Jakieś sznury uszczelniające są tu potrzebne?

 

Trzecie pytanie: elementy rur spalinowych łączymy po prostu na wcisk, czy potrzebne są jeszcze cybanty, ew. mazidło uszczelniające?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I tak w prawidłowo pobudowanym kominie systemowym na całej długości wszystko „chodzi” więc jak zrobisz na wcisk tragedii nie będzie. Później obudowujesz komorę grzewczą kominka, to obudowując ścianę kominową dodatkowo usztywnisz czopuch.

 

Możesz to rozwinąć? (to usztywnianie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to rozwinąć? (to usztywnianie)

 

Co zrobisz z redukcją ze sznurem, którą instalujesz w trójniku??? nałożysz czarnego silikonu i wepchniesz do środka? Rozrobisz szamot i smarując redukcję wepchniesz ją do trójnika? Po co? Dobrze dobrana redukcja wchodzi na wcisk, pracuje podczas nagrzewania, nie psuje trójnika, jak obudowujesz później komorę grzewczą, czyli również ścianę kominową obkładasz wszystko wełną czy innymi płytami docinając wokół czopucha, w zależności od użytych materiałów te kilka

cm przylega do czopucha i dodatkowo go trochę usztywnia. Z resztą, tak czy siak tak zamontowany czopuch na wcisk nie rozłączy się, a przynajmniej jak będzie pracował i nic nie popsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zrobisz z redukcją ze sznurem, którą instalujesz w trójniku??? nałożysz czarnego silikonu i wepchniesz do środka? Rozrobisz szamot i smarując redukcję wepchniesz ją do trójnika? Po co? Dobrze dobrana redukcja wchodzi na wcisk, pracuje podczas nagrzewania, nie psuje trójnika, jak obudowujesz później komorę grzewczą, czyli również ścianę kominową obkładasz wszystko wełną czy innymi płytami docinając wokół czopucha, w zależności od użytych materiałów te kilka

cm przylega do czopucha i dodatkowo go trochę usztywnia. Z resztą, tak czy siak tak zamontowany czopuch na wcisk nie rozłączy się, a przynajmniej jak będzie pracował i nic nie popsuje.

 

Sugerujesz, że izolacja gwarantuje stabilność przyłącza kominowego ?!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak w prawidłowo pobudowanym kominie systemowym na całej długości wszystko „chodzi” więc jak zrobisz na wcisk tragedii nie będzie. Później obudowujesz komorę grzewczą kominka, to obudowując ścianę kominową dodatkowo usztywnisz czopuch.

 

U mnie niestety nie będzie obudowy, nie będę miał typowego kominka, a metrowej wysokości piec kaflowy "z wkładem", z niego będzie wystawała rura spalinowa i to wszystko będzie widoczne, tak więc o żadnym usztywnieniu nie ma mowy, to musi być stabilne samo z siebie, stąd zastanawiam się nad jakimś uszczelniaczem, który to doszczelni, a jednocześnie "sklei" - ma to sens?

 

 

BTW - są możliwe do kupienia rury spalinowe bardziej... powiedzmy "ładne" niż te typowe czarne? Nie, nie chodzi mi o rurę z nierdzewki, bardziej o jakiś żeliwny wynalazek z delikatnymi wzorkami.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie wiemy jaka jest konstrukcja tego "pieca kaflowego z wkładem",

wszelkie dywagacje można sobie między bajki włożyć. Sto lat temu, piec

kaflowy budował zdun. Taki zdun przez "Z". Teraz na zduństwie zna się

każdy majster co się po budowie plącze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kominiarz - szczerze mówiąc bardziej do mnie przemawia ta przejściówka ze sznurkiem.

 

A co do konstrukcji pieca - jest to dość typowa kaflowa "koza", linka pokazującego ten "mój" nie podam, bo zamówiony egzemplarz jest dość unikalny, ale jest to coś w tym stylu:

 

http://www.haassohn-rukov.cz/pl/produkty-i-uslugi/nasze-produkty/piec-kaflowy/treviso-5.html

 

http://www.haassohn-rukov.cz/images/gallery/produkty/treviso_slon/Treviso_slonkost_int_0332015150000.jpg

 

Normalny nieduży żeliwny wkład "kominkowy" obudowany kaflami, do tego jakaś konstrukcja nośna i tyle.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kominiarz - szczerze mówiąc bardziej do mnie przemawia ta przejściówka ze sznurkiem.

 

A co do konstrukcji pieca - jest to dość typowa kaflowa "koza", linka pokazującego ten "mój" nie podam, bo zamówiony egzemplarz jest dość unikalny, ale jest to coś w tym stylu:

 

http://www.haassohn-rukov.cz/pl/produkty-i-uslugi/nasze-produkty/piec-kaflowy/treviso-5.html

 

http://www.haassohn-rukov.cz/images/gallery/produkty/treviso_slon/Treviso_slonkost_int_0332015150000.jpg

 

Normalny nieduży żeliwny wkład "kominkowy" obudowany kaflami, do tego jakaś konstrukcja nośna i tyle.

 

J.

 

Jeśli to komin systemowy, dajesz przejście ze sznurkiem. Mufa ze zdjęcia

w poście #13, jest doskonała w przyłączaniu do komina z cegieł.

Przyłącze luźne, bez klajstrów i mazideł, tym bardziej , że wszystko cały

czas pod kontrolą, na wierzchu. Mufę oczywiście należy wkleić :)

Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kominiarz - szczerze mówiąc bardziej do mnie przemawia ta przejściówka ze sznurkiem.

 

A co do konstrukcji pieca - jest to dość typowa kaflowa "koza", linka pokazującego ten "mój" nie podam, bo zamówiony egzemplarz jest dość unikalny, ale jest to coś w tym stylu:

 

http://www.haassohn-rukov.cz/pl/produkty-i-uslugi/nasze-produkty/piec-kaflowy/treviso-5.html

 

http://www.haassohn-rukov.cz/images/gallery/produkty/treviso_slon/Treviso_slonkost_int_0332015150000.jpg

 

Normalny nieduży żeliwny wkład "kominkowy" obudowany kaflami, do tego jakaś konstrukcja nośna i tyle.

 

J.

 

Bardzo fajny piecyk. Po co cokolwiek wklejać. Na piecu stawiasz rurkę, dalej kolano, redukcja ze sznurem i rozeta maskująca. Wszystko trzyma się kupy i jest ok. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jarku ... zaspokój moją zawodową ciekawość jeżeli możesz ... proszę :rolleyes:

Takie unikalne rzeczy stanowią "smaczek" branżowej powszedniości i "clou" piecowo - kominkowego piękna ... podziel się tym jak będzie wyglądał Twój piecyk ... Jak będziemy wiedzieć jak wyglądać ma to cudo, to może też i rozwiązanie będzie można do niego zastosować inne, np. ładniej wyglądające ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale jeśli spodziewasz się jakiegoś cudeńka, to muszę Cię rozczarować. Ten mój zamówiony piec to coś mniej więcej w stylu tego linkowanego, jednak nie jest piecem robionym seryjnie, a modelem wykonanym jedynie w dwóch egzemplarzach specjalnie na jakieś targi ogrzewnictwa, jeden z nich udało mi się dość przypadkowo odkupić. Nie wyróżnia on się niczym istotnym poza dość atrakcyjną ceną (3600zł) i ważnymi dla mnie dwiema cechami: po pierwsze tył ma w formie wycinka ośmiokąta, dzięki czemu wygodnie się go ustawia w narożniku, po drugie powietrze do wkładu jest zaciągane z dolnej komory, tej wnęki "na drewno", podobnej do tej w linkowanym piecu.

 

Pokażę go, jak już przyjedzie.

 

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...