Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sprawdź sprawność swojego pieca- sprzedawcy oszukują i stosują różne standardy sprawności. Na stronie http://www.sedbuk.com/ znajdziesz informacje na temat sprawności piecy róznych producentów wg. jedych kryteriów.

 

 

SEDBUK was developed under the Government's Energy Efficiency Best Practice Programme with the co-operation of boiler manufacturers, and provides a basis for fair comparison of the energy performance of different boilers.

 

 

Nie dajmy się wprowadzać w błąd _- czyżby Viessmann Vitopend 100 miał 94 % sprawności - oczywiście NIE!!!

 

 

Vitopend 100 Combi : WH1-24kW

gas : combi : non condensing : wall mounted

modulating (10.5 - 24.0 kW) SAP seasonal efficiency 75.3%

 

 

To jeden z wielu przykładów- a mówią, że Viessmann to mercedes wśród pieców.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/17121-sprawd%C5%BA-sprawno%C5%9B%C4%87-swojego-pieca-sprzedawcy-oszukuj%C4%85/
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy sprawnosc ta liczona jest wg wartosci opalowej paliwa

czy wg ciepla spalania. Wg polskich norm (?) sprawnosc jest liczona

wg wartosci opalowej stosunek tych wartosci dla gazu jest jak

niech mnie poprawi ktos kompetentny 1 do 1,12.

Wiec z 74 % moze wyjsc 85 %.

Producenci zazwyczaj podaja sposob pomiaru sprawnosci (temp,

obciazenie, wlasnosci paliwa etc).

Jasnym jest, ze wyniki polowe beda gorsze od lab.

Na marginesie w Wlk. Brytanii wlasnie maja wejsc (choc mam

wiadomosci z poczatku roku) ograniczania w stosowaniu kotlow gaz.

niekondensacyjnych.

To raczej nie odkrycie "SEDBUK is the average annual efficiency achieved in typical domestic conditions". Sprawnośc kotłów jest podawana jako optimum kotła, a tutaj mamy sprawnośc średnioroczną.

 

"It is calculated from the results of standard laboratory tests together with other important factors such as boiler type, ignition arrangement, internal store size, fuel used, and knowledge of the UK climate and typical domestic usage patterns". Najciekawsze jest to ostatnie :)

 

IMHO istotne są proporcje pomiędzy sprawnościami poszczególnych kotłów, a te na pierwszy rzut oka wydają się być zachowane. Więc nikt nie kantuje, albo inaczej - wszyscy kantują tak samo :)

A co to za różnica jak jest liczona sprawność. Wystarczy, że dla różnych kotłów jest liczona w ten sam sposób. I o co tu się bić. Wychodzi, że większość marek kotłów o podobnych parametrach ma sprawności różniące się najwyżej o ok. 1%. A ceny to się potrafią różnić i o 40-50%. A z tymi ograniczeniami w GB na niekondensaty to dobre, bardzo dobre. Ja proponuję aby u nas wprowadzić ograniczenia takie aby po drogach jeździć mogły np. same mercedesy a inne marki nie. Unia to piękny wynalazek podobny do tego co odkrył Nobel.

W praktyce okazują sie być wcale nie więcej oszczędne od innych. Rozumiem, że jesteś użytkownikiem Viessmanna. Gratuluje dobrego zakupu i wydania nieadekwatnych do jakosci pieniedzy.

W pierwszym poscie podalem jeden z przykladow. Jesli chcesz porownac swoj piec z innymi wejdz na w/w strone.

Wchdzac na strone Viessmanna uzyskuje informacje, ze piec ten ma sprawnosc DO 94 % !!!! (nie chodzi tu o wartosc, ale o sposob podania wartosci- czy jest to sprawnosc chwilowa, przypadkowa, czy moze marketingowa).

Nasz parkiet jest jeszcze bardziej drewniany.

Nie poprzestanmy na tym.

Jest drewniany inaczej!

 

Nie placzcie nad minionymi czasy

wzrok nasz w przyszlosc utkwiony, mnogosci tecza oslepia

nie zwazaj na nic

kupuj braci mila

w obrotach, sila!

Tak mam ten kocioł z zasobnikiem - okazał sie tylko 600 zł droższy od najtańszego z którym sie spotkałem o takich samych parametrach - stwierdziłem że za ta kase kupie markowy piec z pewnym serwisem i marką - a sprawość zapewniam cie ze wszytskie maja zblizona i w noramlnej ekspoatacji tek który wg tych testów ma 75% o ten który ma 90% spali prawie tyle samo. A co do praktyki - mój znajomy miał Aristona - zamienił go na Vitopenda - pali srednio 1m3 gazu mniej na dobe wiec nie jest z tym kociolkiem tak żle
W praktyce okazują sie być wcale nie więcej oszczędne od innych. Rozumiem, że jesteś użytkownikiem Viessmanna. Gratuluje dobrego zakupu i wydania nieadekwatnych do jakosci pieniedzy.

W pierwszym poscie podalem jeden z przykladow. Jesli chcesz porownac swoj piec z innymi wejdz na w/w strone.

Wchdzac na strone Viessmanna uzyskuje informacje, ze piec ten ma sprawnosc DO 94 % !!!! (nie chodzi tu o wartosc, ale o sposob podania wartosci- czy jest to sprawnosc chwilowa, przypadkowa, czy moze marketingowa).

 

Nie wiem czy do mnie piszesz (też mam Viessmann'a WHE-100), czy nie ale Ci odpowiem : histeryzujesz.

 

Sprawność kotła jest tylko jednym z elementów jakości. Wg. broszury "Dane techniczne" ten kocioł ma sprawność do 93%. Dla porównania Termet na swoich stronach podaje sprawnośc 91% - różnica 2%.

 

Wybierając kocioł miałem w nosie jego sprawność w procentach, watach czy kelwinach. Interesowała mnie tylko suma kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych (TCO) przez powiedzmy najbliższe 10 lat. Porównywałem sobie różne systemy (gazowe, elektryczne, kominkowe, etc) i wyszło mi, że jednofunkcyjny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania ma dla mnie optymalny stosunek kosztów do jakości/komfortu ogrzewania. Ot co. A Viessmann to troche przypadek - dostałem dobry rabat i sprzedawca był sympatyczny ;)

 

Dlatego wyniki SEDBUK'u nie są dla mnie jakimś odkryciem, ani szokiem. Co za różnica czy jest to 93% czy 20% - ważne, że bez wysiłku i bałaganu mam ciepło za 2,5 tys. rocznie. Pewno z Termetem miałbym podobnie (albo i tak samo), ale jaka to różnica ? Viessmann WHE-100 kosztuje około 4 tys., a porównywalny Termet uniCO-29 3 tys. Przy takiej róznicy w grę wchodzą niuansy typu zaufanie do serwisu, prawdopodobieństwo awarii, etc...

 

IMHO większośc kotłów ma porównywalne parametry (to zresztą wynika z lektury bazy danych SEDBUK'u) i porównywalne ceny.

Ta dyskusja nie ma sensu - kazdy wybiera co mu pasuje i na co go stać - tez myślałem ze Viessman jest drogi a okazał sie porównywalny cenowo - powiedz jaki masz kociolek GregGreg bo widze ze masz w zwiazku z tym kompleksy.
Pozdrawiam wszystkich entuzjastow Viessmanna (przereklamowanego) :lol:

 

Ty masz jakąś traumę związaną z Viessmann'em. Przeciez Viessmann'y to normalne kotły w normalnej cenie. Kocioł to nie wisiorek, ani perfumy żeby kupować go dla firmy. Zapewniam Ciebie, że gdyby różnica w cenie była większa albo jakość gorsza to (prawie) nikt by go nie kupował.

 

Jak napisałem sam kupiłem Viessmann'a trochę przez przypadek (decyzję zmieniłem na tydzień przed zakupem). I jestem zadowolony. Zapłaciłem trochę (naprawdę trochę - jak pisałem dostałem dobry rabat) drożej od np.: SD czy Termeta. Pewno na ogrzewaniu specjalnie nie oszczędzam, ale jakoś się lepiej czuję - a dobre samopoczucie też ma swoją cenę ;)

Na stanowisku badawczym są sprawdzane różne parametry kotła.Sprawdzana jest sprawność spalania danego paliwa i sprawność urządzenia.To nie sprzedawcy,tylko producenci czesto podają sprawność spalania swego kotła zamiast sprawności urządzenia.Przycisnieci do muru tłumaczą,że to błąd w druku,tzw.czeski błąd.Było już o tym na forum.

...

Sprawność kotła jest tylko jednym z elementów jakości. Wg. broszury "Dane techniczne" ten kocioł ma sprawność do 93%. Dla porównania Termet na swoich stronach podaje sprawnośc 91% - różnica 2%.

 

Wybierając kocioł miałem w nosie jego sprawność w procentach, watach czy kelwinach. Interesowała mnie tylko suma kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych (TCO) przez powiedzmy najbliższe 10 lat. Porównywałem sobie różne systemy (gazowe, elektryczne, kominkowe, etc) i wyszło mi, że jednofunkcyjny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania ma dla mnie optymalny stosunek kosztów do jakości/komfortu ogrzewania. Ot co.

...

 

jestem bardzo podobnego zdania co Jasiu. ja tez uwazam ze kolty jednofunkcyjne "otwarte" to najbardziej oplacalny wybor.

poza tym spalanie kotla zalezy od tego kto i w jakim cyklu "nim jezdzi" (oczywiscie w miejskim pali pewnie najwiecej ;) )

Mam zdanie identyczne jak Jasiu i Tom powyzej. Cenowo jednofunkcyjny otwarty to obecnie optimum. I to w kazdych warunkach - bez wzgledu na to jak kto nim jezdzi :) Inna sprawa ze jak zmienia sie ceny gazu i np. kondensaty stanieja to byc moze za pare lat ta sytuacja sie zmieni.

 

D.

Jak się zmienią ceny paliw to wszystko trzeba będzie policzyć od nowa - to oczywiste.

 

Na razie licząc koszt eksploatacji kotła kondensacyjnego trzeba brać pod uwagę przesunięcie w czasie wydatków - więcej w czasie inwestycji, mniej w czasie eksploatacji. A to oznacza, że trzebaby uwzględnić oprocentowanie kredytu, inflacje, etc... Pewno wyjdą grosze, ale jak się wszystko pododaje to ostateczna róznica na pewno nie będzie jak 91 do 110 :)

 

A pozatym kocioł to ustrojstwo na 10 lat - kto dziś używa 10 letniego kotła ? Mój za 10 lat przerobie na budkę dla ptaków, a wężownice wykorzystam do wyższych celów ;)

 

A do grzania AD 2015 będę używał kotła wykorzystująca zimną syntezę wodoru. Jako spaliny będzie powstawał hel, którym będę pompował baloniki :)

ja tez obstawiam ze za kilkanascie lat na wodor bedziemy mieli nie tylko kotly w domach ale i samochody. No moze nie my w polsce. My pewnie bedziemy mieli wszystko na rzepak jesli znow wybory wypadna nie tak jakby to wszyscy chcieli ;) :D

sorry za to politykowanie ... mial wyjsc z tego zarcik

Otoz to, rachunek ekonomiczny musi decydowac o zakupach.

Troche sprawa tabu jest jak liczyc trwalosc urzadzen.

Z jednej strony producent z wyrobiona marka to ODCZUCIE,

bo okresy gwarancyjne na urzadzenia tego nie potwierdzaja, trwalosci.

Z drugiej postep technologiczny ogranicza te trwalosc czyniac

bezzasadna ekspolatacje dluzsza niz np postulowane wczesniej 10 lat.

 

Jakies opinie?

Ja mam zeliwny kociol z otwarta komora spalania (producent do wiadomosci autora)

Widze, ze temat poruszyl i oburzyl uzytkownikow szanowanej marki.

Przepraszam za poruszenie, ale moze juz zapomnieliscie jak kupowaliscie kociol. Sprzedawcy staraja sie udowodnic wyzszosc kotla nad kotly. A ja poprostu podalem strone www na ktorej kazdy z Was moze je porownac (oczywiscie w jakims przyblizeniu)

A doczepilem sie sprzedawcow Viessmanna, bo to oni uwazaja (najbardziej agresywni i zadufani w sobie), ze ich kotly sa niemal z napedem atomowym, a gazu wogole nie pala.

Dziekuje

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...