Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nowy dom i ogrzewanie


taikuus

Recommended Posts

Witam.

Jest nowy dom w budowie. Jest to dom parterowy z użytkowym poddaszem. Wszelkie technologie dotyczące zachowania norm przenikalności termicznej są zachowane, zarówno w posadzkach, ścianach/solbet/ i dachu /drewniany ocieplony wełną/.

Rozkład pomieszczeń wygląda tak, że parter ma powierzchnię ca. 80 m2, z czego, łazienka i spiżarka są wyodrębnione ścianami, reszta jest otwarta. Łazienka + spiżarka zajmują 12,5 m2, pozostała otwarta powierzchnia - salon, kuchnia, przedpokój to 67,5 m2.

Łazienka ogrzewana matą grzewczą elektryczną.

Wysokość parteru 2,80 m.

Poddasze, dwa pokoje, korytarz. Wejście na poddasze w pobliżu kominka. Strop nad porterem drewniany.

Po środku parteru, będzie stał kominek, dla którego przewiduję zadanie ogrzania całego domu.

Pomysł, by kominek stanowił główne źródło ciepła sprawia, że chyba narzuca się projekt kominka z wkładem, zabudowanego i z rozprowadzeniem ciepłego powietrza, oraz z zastosowaniem technologii ciepłej obudowy /obudowa z płyt szamotowych/.

Na sam wkład kominka chcę przeznaczyć 4 tys.

Czego oczekuję ? wskazania na jakie wkłady zwrócić szczególną uwagę, choć dla mnie bardzo ważne jest to, by posiadał dolot powietrza zewnętrznego i sprawnie działający system czystej szyby.

To, z czego jest zbudowany wkład kominka / żeliwo-stal/ jest bez znaczenia.

Czy projekt ogrzewania domu w przedstawionej wersji, może stanowić jakiś kłopot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mnie interesuje od strony czysto psychologiczno-socjologicznej czym kierują się inwestorzy zakładający od razu że wkład ma kosztować np. 4 tys. zł, a nie 3,5 tys. albo 4,5 tys. zł ...

Nie wiesz za dobrze jak kominek będzie skonstruowany od względem technicznym, nie wiesz czy możliwe jest to co chcesz zrobić i nie wiesz czy np. możliwe to będzie do uzyskania akurat przy zastosowaniu "jakiegoś wkładu" za 4 tys. zł.

Więc skąd się wzięła w ogóle ta cena?

Możesz tak od strony przyszłego posiadacza kominka to opisać?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostawiam kolegę Forest-Natura, sam na sam z problemem, jaki sobie stworzył.

Jeśli kolega Forest-Natura, zechce podpowiedzieć cokolwiek związanego z tematem, zapraszam i chętnie wysłucham.

 

Zabawne:) , problem stworzyłeś sam i nawet tego nie dostrzegleś. Do ogrzewania takiej powierzchni możesz kupić wkład w markecie za ok. 2000zł i u jakiegoś dystrybutora za 8000-10000zł. Czym będą się różniły?- komfortem obsługi :D , który to problem zauważysz w drugim roku użytkowania , kiedy zmęczy Cię dokładanie co 4h i spalanie na poziomie 20m3 drewna rocznie. I tak dołączysz do marudzącej grupy , twierdzącej ,że kominek nie nadaję się do ogrzewania. Założenia , które podałeś ( przede wszystkim - kominek jako główne żródło ogrzewania) wykluczają wkłady w cenie do 4000zł, lub wiążą się z koniecznością poniesienia duuuuuuuuuużych kosztów związanych z obudową , tak aby odzyskać coś z tego , co normalnie takie wkłady wysyłają w kosmos :D

Ale co tam , zwróć się do Bogusia - on jest "specjalistą " od takiej zabudowy , jaką chcesz , a i wkład pomoże Ci wybrać :D .

Nie zapomnij tylko po pierwszym sezonie opisać wrażenia z takiego ogrzewania :D

 

pzdr.

 

ps. Podstawowe ogrzewanie kominkiem to nie zabawa- zbyt wielu klientów się na tym rozwiązaniu przejechało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawne:) , problem stworzyłeś sam i nawet tego nie dostrzegleś. Do ogrzewania takiej powierzchni możesz kupić wkład w markecie za ok. 2000zł i u jakiegoś dystrybutora za 8000-10000zł. Czym będą się różniły?- komfortem obsługi :D , który to problem zauważysz w drugim roku użytkowania , kiedy zmęczy Cię dokładanie co 4h i spalanie na poziomie 20m3 drewna rocznie. I tak dołączysz do marudzącej grupy , twierdzącej ,że kominek nie nadaję się do ogrzewania. Założenia , które podałeś ( przede wszystkim - kominek jako główne żródło ogrzewania) wykluczają wkłady w cenie do 4000zł, lub wiążą się z koniecznością poniesienia duuuuuuuuuużych kosztów związanych z obudową , tak aby odzyskać coś z tego , co normalnie takie wkłady wysyłają w kosmos :D

Ale co tam , zwróć się do Bogusia - on jest "specjalistą " od takiej zabudowy , jaką chcesz , a i wkład pomoże Ci wybrać :D .

Nie zapomnij tylko po pierwszym sezonie opisać wrażenia z takiego ogrzewania :D

 

pzdr.

 

ps. Podstawowe ogrzewanie kominkiem to nie zabawa- zbyt wielu klientów się na tym rozwiązaniu przejechało :(

 

Aha, to zróbmy to tak, że podajcie propozycje wkładów, które sprawdzą się w temacie i podajcie propozycje obudów w przypadku wkładów tańszych. Z tym, że nie znam Bogusia, więc kto się wpisze, ten się wpisze :)

Zamierzałem wydać do 4tys, bo miałem nadzieję że za tyle da się kupić coś normalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż jakiś schemat, projekt, bo z tego co czytam, to nawet

bez rozprowadzenia ogrzejesz. Tyle, ze częściej drzwi otwarte

na górze byś musiał zostawić. Prosty wkład typu Arysto, Pama,

Robiren, ale może z jakimś "dopalaczem"? Np takim jak robi kol.

Trociu (wątek "Kominek Trocia")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Taikuus ... czy Ty naprawdę chcesz żeby Ci pomóc, czy już wiesz wszystko jak to zrobić, tylko szukasz tutaj potwierdzenia swoich teorii ... :rolleyes:

Zabierasz się od ogona do kwestii kominka, utożsamiając palenisko (wkład kominkowy) z samym kominkiem.

"Wkład" dobierzesz sobie na samym końcu w zależności od tego jak cała reszta będzie zaplanowana oraz od ilości funduszy, którą będzie trzeba (nie którą założysz już teraz z góry) na to wydać ... albo pozostanie Ci to co większości ludziom - kupno wkładu za tyle za ile wydaje się że będzie OK.

Rozumiesz już ... ?

Tu nie chodzi o to za ile kupisz tylko o to co trzeba kupić żeby się nadawało akurat u Ciebie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż jakiś schemat, projekt, bo z tego co czytam, to nawet

bez rozprowadzenia ogrzejesz. Tyle, ze częściej drzwi otwarte

na górze byś musiał zostawić. Prosty wkład typu Arysto, Pama,

Robiren, ale może z jakimś "dopalaczem"? Np takim jak robi kol.

Trociu (wątek "Kominek Trocia")

 

nie wiem jak się wkleja rysunki ale rozkład domu jest prosty;

patrząc na rzut z góry, to prostokąt - szer. 7m

dł. 11,5m

łazienka i spiżarka są w prawym górnym rogu

reszta jest otwarta

po środku stoi komin

tuż przy kominie wejście na poddasze

na poddaszu dwa pokoje na przeciwko siebie - jeden z lewej od szczytu, drugi z prawej od szczytu

wejście na poddasze otwarte

Mam podobne wrażenie, że powinno się dość łatwo ogrzewać z, tak jak zaznaczyłeś, pozostawionymi otwartymi drzwiami do pokojów.

Zastanawiam się nad rozwiązaniem komina z rurami wewnątrz - dla bezpieczeństwa - oraz nad systemem kumulującym ciepło. To wszystko plus sprawny wkład i powinno być dobrze.

 

 

Witam.

Taikuus ... czy Ty naprawdę chcesz żeby Ci pomóc, czy już wiesz wszystko jak to zrobić, tylko szukasz tutaj potwierdzenia swoich teorii ... :rolleyes:

Zabierasz się od ogona do kwestii kominka, utożsamiając palenisko (wkład kominkowy) z samym kominkiem.

"Wkład" dobierzesz sobie na samym końcu w zależności od tego jak cała reszta będzie zaplanowana oraz od ilości funduszy, którą będzie trzeba (nie którą założysz już teraz z góry) na to wydać ... albo pozostanie Ci to co większości ludziom - kupno wkładu za tyle za ile wydaje się że będzie OK.

Rozumiesz już ... ?

Tu nie chodzi o to za ile kupisz tylko o to co trzeba kupić żeby się nadawało akurat u Ciebie.

Pozdrawiam.

 

 

Czy uważasz, że podejmując się budowy domu, wypada być "wiejskim głupkiem" , czyli nie wiedzieć w zasadzie niczego, by pytając, pytać o wszystko ?

Tu właśnie chodzi o to, by kupić to co trzeba kupić, żeby się nadawało akurat u mnie, bez przepłacania i kupowania zbytków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy uważasz, że podejmując się budowy domu, wypada być "wiejskim głupkiem" , czyli nie wiedzieć w zasadzie niczego, by pytając, pytać o wszystko ?

Tu właśnie chodzi o to, by kupić to co trzeba kupić, żeby się nadawało akurat u mnie, bez przepłacania i kupowania zbytków.

Ktoś kto buduje dom wcale znać się na tym nie musi. Tak jak kupujący samochód nie musi wcale być mechanikiem ... :rolleyes:

Więc przymknij oko na czasami wydawać by się mogło pytania nie związane konkretnie z Twoim kominkiem, a które być może tutaj jeszcze przeczytasz - wbrew pozorom prowadzą one wprost do tego byś nie został kolejnym zawiedzionym, tak jak kto ujął Bader, posiadaczem kominka.

W innych wątkach muratorowego forum są instrukcje jak wklejać zdjęcia i rysunki. Napisz o tym jaki masz komin i ile "spodziewasz się" wydać na kominek. Poczytaj i wklej, bo inaczej dalsza dyskusja będzie przypominać konsumpcję "lizaka przez celofan". I poczytaj trochę inne wątki kominkowe - jak odrzucisz kłótnie i spory pewne to znajdziesz wiele odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania. Bo jak dostaniesz na tacy konkretną odpowiedź że Twój kominek ma wyglądać i ma być zrobiony tak czy siak, to zaraz znajdą się chętni żeby znowu zarzucać wielu tu udzielającym porad branżystom że kierują się tylko swoim własnym interesem i traktują FM jak sklep.

Jak chcesz uniknąć wysłuchiwania tego oraz czytania wielu niepotrzebnych dyskusji, to od razu udaj się do najbliższego salonu kominkowego gdzie od ręki dostaniesz informacje w miejsce ślęczenia godzinami przed komputerem ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4000 zł to dużo pieniędzy. Można za to kupić dobry wkład. Coś z polskiej

dobrej produkcji lub jakiś z wyprzedaży . Mam Speedy E Spartherma (2 razy palony

-odnowiony), KV 025L Romotopa (nowy). Cenę na te modele mogę dopasować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za ofertę sprzedaży wkładów, niemniej używane to nie dla mnie, a Romotop dodam do listy oczekujących na decyzję zakupu.

Sprawa komina jest już wyjaśniona i zakończona. Będzie system RONDO PLUS - Schiedel.

Mocno zainteresowałem się kominkami Jotul, jednak okazuje się, że pomimo renomy, zdarzają się wpadki z obudową, która potrafi się obłamać a na spojeniach wykruszyć. Na domiar tego, w salonie komików, który odwiedziłem, stał model I 80 z leżącym w środku paleniska kawałkiem żeliwnego czegoś. Nie powiem by to zachęcało.

Odnośnie wkładów wykonanych ze stali, dał się słyszeć komentarz o ich krótszej żywotności w porównaniu z żeliwem. Na ile to jest prawda ? Owszem, sam słyszałem o szybko -7 do 10 lat - przepalających się wężownicach, podkowach, ale o kominkach ze stali już nie. Tym bardziej powietrznych, suchych.

Edytowane przez taikuus
interpunkcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za ofertę sprzedaży wkładów, niemniej używane to nie dla mnie, a Romotop dodam do listy oczekujących na decyzję zakupu.

Sprawa komina jest już wyjaśniona i zakończona. Będzie system RONDO PLUS - Schiedel.

Mocno zainteresowałem się kominkami Jotul, jednak okazuje się, że pomimo renomy, zdarzają się wpadki z obudową, która potrafi się obłamać a na spojeniach wykruszyć. Na domiar tego, w salonie komików, który odwiedziłem, stał model I 80 z leżącym w środku paleniska kawałkiem żeliwnego czegoś. Nie powiem by to zachęcało.

Odnośnie wkładów wykonanych ze stali, dał się słyszeć komentarz o ich krótszej żywotności w porównaniu z żeliwem. Na ile to jest prawda ? Owszem, sam słyszałem o szybko -7 do 10 lat - przepalających się wężownicach, podkowach, ale o kominkach ze stali już nie. Tym bardziej powietrznych, suchych.

 

Jotul to świetny arbiter:D Sprzedawca zapomniał, że od pewnego czasu

w ofercie tej firmy są wkłady stalowe i centrala kazała inaczej śpiewać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Odnośnie wkładów wykonanych ze stali, dał się słyszeć komentarz o ich krótszej żywotności w porównaniu z żeliwem. Na ile to jest prawda ? "

 

ten komentarz nie pochodził od "sprzedawcy Jotula".

Niemniej wznawiam pytania o wiele bardziej istotne niż komentarze sprzedawców;

Czy jest czymś określona długość rury przyłączeniowej wkładu do komina, /czy nie może być dłuższa od ..? / ?

Czy długość podłączenia ma wpływ na palenie/spalanie ?

Czy podłączenie rury do komina musi mieć odpowiednio określone kąty - profil ?

Edytowane przez taikuus
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...