Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ilość zbrojenia wg projektu


MagaFM

Recommended Posts

WItam,

mam prośbę czy ktoś mógłby mi pomóc w obliczeniu ilości stali zbrojeniowej dla domu wg projektu? Tzn obliczyłam już sama wszystko, stal na zbrojenie wzdłużne, poprzeczne żebra i wieniec opaskowy, wszystko zgodnie z projektem (ławy wzdłużnie stal A-III fi10, poprzecznie A-0 fi6, stopy A-III fi10 i A-0 fi8), jednak problem jest taki, że wykonawca podał w kosztorysie 2x taką ilość stali, różnica jest więc bardzo duża. Teraz zupełnie nie wiem o co chodzi, nie mam odpowiedniej wiedzy, żeby ocenić czy może coś pominęłam. Dom jest szkieletowy, bardzo mały, podłoga na gruncie to ok 56m2. Prosiłabym o jakieś podpowiedzi w tym temacie i byłabym wdzięczna jakby ktoś znający się na rzeczy mógł spojrzeć na moje obliczenia i porównać je z projektem (mogłabym przesłać na maila).

Dzięki za pomoc i pozdrawiam. Maga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, właśnie tak to liczyłam. Nie uwzględniłam tego 1,5% na odpady, ale to niewielka różnica. Wagę przeliczałam zgodnie z tą podaną w linku (fi10 0,617kg/mb, fi8 0,395kg/mb, fi6 0,222kg/mb). Zakładki również liczyłam - przyjęłam po 10m zakładu dla ławy i wieńca czyli 20m, ale chyba powinno być po 16m (4x 0,5m x8) w sumie 32m, ale to też nie tak duża różnica, nie byłam tego pewna jak to liczyć. Długość zakładek dla żeber była podana w projekcie, więc jest uwzględniona. No i właśnie tu jest problem, czytałam wcześniej na forach jak to obliczyć i wydaje mi się, że wszystko jest dobrze, ale nie zgadza się z kosztorysem. Ławy 30x50 mają w sumie długość 49m, do tego 2 stopy 60x60 i 3 stopy 30x30 i wieniec 49m., wyszło mi 410kg, w tym wieniec 166kg, czyli 244kg bez wieńca. Licząc te 5kg stali na 1mb ławy wychodzi 245kg czyli dokładnie tyle. W kosztorysie mam 810kg z wieńcem i nie rozumiem skąd ta różnica, pozostałe materiały zgadzają się z moimi obliczeniami. Wykonawca obiecał jeszcze to przeliczyć, ale powiedział, że nie sądzi aby była jakaś pomyłka... Wspomina coś o zbrojeniach na rogach (kotwy?), że to jeszcze trzeba uwzględnić, ale nie wiem o co dokładnie chodzii czy to może być taka różnica?? Pozdrawiam. Edytowane przez MagaFM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz jeszcze jakieś zbrojenie pod fundamenty tarasu, schody itp.? Nie patrz na kosztorys w projekcie, tylko licz wg rzutów fundamentów i innych elementów, w których występuje zbrojenie. Ja przykładowo na fundamenty policzyłem metry bieżące, zamówiłem odpowiednią ilość prętów dwunastometrowych, z tego pociąłem odpowiednie kawałki i poskręcałem odpowiednie elementy zbrojenia. Wszystko wcześniej tak policzyłem, żeby było jak najmniej odpadów i nie przejmowałem się żadnym kosztorysem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kabaret swoją drogą :). Ale nie wiem czy w tym wypadku akurat o to chodzi, reszta materiałów i cen za materiały jest ok, ekipa jest polecona przez połowę sąsiadów jako uczciwa... Ale niczego nie można wykluczyć. Pod taras jest jedna ta stopa 60x60cm i druga taka wewntrz domu, to wszystko ujęłam. Liczyłam wg rzutów wszystko, bo nie mam gotowego kosztorysu w projekcie, także tutaj błąd też odpada. W zasadzie jedyne co mi przychodzi do głowy to te słupy na rogach i w stopach, duża stopa pod taras wg rzutu ma wewnętrz słupek o średnicy 25cm, do tego trzy słupki 16x16cm (przy wykuszu) i jeden taki sam w tej stopie wewnętrz domu i jeszcze trzy o średnicy 20cm w tych mniejszych stopach. Ale to przecież drewniane, bo stalowe to chyba faktycznie by ważyły z pół tony. Są one też na rzucie parteru, więc idą przez cały fundament i kawałek ścian, nie wiem jak one się fachowo nazywają. I dalej jak są schematy to jest rysunek "szczegół mocowania słupka drewnanego na ścianie fundamentowej" i tam są po 3 kołki rozporowe na każdy słupek. Jak przeczytałam kołki to właśnie kotwy, o których wspominał wykonawca, że one są w tym uwzględnione i stąd taka ilość, ale to też trochę dziwne, skoro to się kupuje na sztuki, a nie na kilogramy... W każdym razie nie znalazłam dokładnie takich kotw (Hilti M16 HSL-TZ i jeszcze przy gwincie jest M16/280, nie wiem zupełnie co to oznacza, Hilti jak rozumiem to producent, 16 to długość, bo na rysunku jest słupek 16cm i ten kołek ma tyle samo, odpowiednio dłuższe jak rozumiem będą dla słupków innej wielkości), ale cena innych to najwyżej kilka złotych za sztukę. Są jeszcze kątowniki oznaczone tak: P150x75x8x60, d 17,5, BMF "P" i tu zupełnie nie wiem o co chodzi, ale tak z rysunku to ok 8cm na dole, 20cm wysokości i szerokość pewnie jak słupek, ale tak na oko to to również niewielka w sumie waga i cena. Jeśli to nic z tych rzeczy to wygląda jednak na naciągactwo, ale no to chyba dziwny sposób - można naciągnąć zawyżając wszystkie materiały i to raczej nie ilość, a cenę, wtedy trudniej się połapać albo wszystko po trochu. Chociaż w sumie nie ma obliczeń dla zbrojeń w projekcie i musiałam sama liczyć, a jeszcze wcześniej zrozumieć o co chodzi w tych rzutach :), może nie spodziewał się, że to zrobimy. Nie wiem co z tym dalej robić, w pierwszej kolejności zakładam mój błąd, bo nie znam się na tym na tyle, żeby mieć pewność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...