Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam Pawjus

my jesteśmy na etapie ocieplania Mileny - kupiliśmy 200 m2 - ale trochę nam zabraknie

pozdrawiam

 

właśnie planuję zakup na 240m2 wiec może i stykanie.... a jeszcze mam pytanie do ludzi którzy ocieplają gr. 20cm jak rozwiązaliście ścianę od kuchni ??ja przymierzam się do ocieplenia jej 18 aby nie zakłucic zbytnio wyglądu krokwi ponieważ nie wydłużałem ich .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Widziałam, że dużo osób robi u siebie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Mam pytanie do właścicieli tego rozwiązania. Jak prowadziliście rury wentylacji, stawiając rekuperator w kotłowni? Jak przeszliście z rurami nad część właściwą domu ze strony garażowej, w którym miejscu dokładnie ?

 

Nam instalator radził przejść z kotłowni do garażu pod sufitem (RAWENA II). Potem wykręcić zaraz za kominem w lewo (w stronę domu). Potem w garażu skierować rury pionowo wzdłuż komina na pierwsze piętro, na strych. Tam ze strychu przebić się przez ścianę nośną do pokoju z balkonem. Prowadzić rury wzdłuż podłogi aż do drzwi wejsciowych tego pokoju i potem w górę pionowo na stryszek nad piętrem (wiąże się to ze zrobieniem jakiejś szafy na tej ściance, żeby nie widać było zabudowy rur). Tam rozprowadzić już wentylację po całym domu (1 piętro i parter). Zamierzamy stosować rury aluminiowe. Czy ktoś podobnie przeciągnął rury wentylacji.... ? Czy mieliście inne koncepcje, np podwieszenie rur, poprowadzenie pod skosem?

reku1.jpgreku2.jpgreku3.jpg

Na początku myśleliśmy żeby wyjść z rurami na malutki stryszek nad częścią garażową, a potem przejść na stryszek nad główną częścią domu. Jednak tam prawie nie ma miejsca, a poza tym jest ściana szczytowa.

 

Szukamy najlepszej możliwej opcji.

 

Pozdrawiam

Wiola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas rekuperator stoi w pomieszczeniu nad garażem przed kominem. Stąd jest wejście rurami na strych(mamy murowane skosy), ze strychu są nawiewy i wyciągi z piętra, w garderobie w sypialni jest zejście rur parterowych i rozprowadzone po posadzce. czerpnia i wyrzutnia od rekuperatora idą wzdłuż ściany kolankowej i schodzą do garażu a stamtąd na zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Zyh.

Możesz tylko bardziej opisać ten fragment: Stąd jest wejście rurami na strych(mamy murowane skosy)?

 

 

Zrobiliśmy podsumowanie wydatków dla naszej Raweny. Zakres robót:

- roboty fundamentowe

- stan zero (w tym 18 wywrotek piasku 20 ton !!!)

- ściany parteru (porotherm Eder)

- stropy

- schody lane

- mury na poddaszu

- 1 komin w części garażowej

- ścianki działowe

- instalacje (kanalizacja w ławie, przyłączenie wody, GWC)

 

Koszty wyniosły (brutto)

Robocizna (jedna ekipa murarska dla całości robót + instalacje druga ekipa): 47900 zł

Materiały: 69104 zł

Całość: 117000 zł

 

Pozdrawiam

Wiola

Edytowane przez violcia88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

co do prowadzenia rekuperacji, u mnie reku bedzie stal w kotlowni w rogu przy scianie zewn i drzwiach do kotlowni.

stamtad od razu wyjscie do czerpni tuz pod stropem oraz przez scianke dzialowa kika metrow przy scianie wgłąb garażu do wyrzutni (mam tylko jedno okno a konkretniej luskfere w garażu).

głowne kanały na dom idą pionowo od rekuperatora w górę przez strop poźniej pod skosem na strych przy ścianie zewn. Tam są redukcje na pokój nad garażem i przez ścianę nośną nad klatką schodową lecą nad garderobe, tam odpowiednie redukcje do pomieszczeń na poddaszu oraz piony do wentylacji dołu. Kanały od tych pionów dalej idą w posadzce.

zostawiłem na etapie budowy 10 cm na styropian na stropie (kanały 6cm + 4cm przykrycia), prawdopodobnie 6 by wystarczyło ale nie miałem wtedy pewności co to będą za kanały, jaka firma itp.. same kanały płaskie z ocynku uginają się, sztywne są tylko przy ściankach. dlatego mysle ze te dodatkowe 4cm na usztywnienie tego styropianem nie było złym pomysłem.

 

pomieszczenie nad garażem będzie przedzielone ścianą g-k na pralnie, te skośnie kanały zmieszczą się w pralni, tam też planuje awaryjne wejście na strych.

 

zalety wg mnie:

-reku w kotłowni (kwestia hałasu)

 

wady:

- czerpnia i wyrzutnia nisko i na jednej i tej samej ścianie

- przejście nad częścią strychu do której z uwagi na układ krokwi nie da się dostać (nad spocznikiem), w przypadku problemów czeka mnie zrywanie płyt g-k.

- 10 cm stryro eps100 na cały strop trochę kosztuje :-(

 

ps. możliwych wariantów jest wiele, jedni chceli mi robić wyrzutnie przez komin (kanal wentylacyjny) i reku nad wejściem do pomieszczenia nad garażem) ten wydal mi sie najprostszy ale wykorzystałem pewne kruczki (podzielony pokoj nad garazem i luksfera w garażu).

 

pozdro

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie skosy są lekkie czyli wełna i karton-gips i jeżeli u Was będzie tak samo, to przed ociepleniem dachu poprowadzą instalację , jeśli oczywiście zgodzicie się na umieszczenie urządzenia w tym pomieszczeniu. ja mam wymurowane skosy na poddaszu. taka mała uwaga jak piszę, nie dajcie sobie powiesić urządzenia na ścianie, niech stoi, w przeciwnym przypadku będą drgania się przenosić przez ścianę, pompy ciepła też nie wieszajcie. hałas z pompy pracującej jest znikomy by stawiać ją w garażu, za mało miejsca na kolejne urządzenie moim zdaniem(a ja nie robiłem ściany działowej w garażu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koszt instalacji elektrycznej do tej pory to ok.6 tyś. z robocizną mamy rozciągniętą instalacje po całym domu plus przewody antenowe pozdrawiam

 

Witam serdecznie

Jesteśmy na etapie kupowania projektu i mieszkamy od Pani stosunkowo niedaleko, chciałam zapytać czy byłaby możliwość obejrzenia Pani domku?

Jeśli tak to bardzo proszę o kontakt [email protected]

Edytowane przez ania.sad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Aniu zapraszam serdeczne tyle że teraz wylewamy posadzki. Zapraszam za tydzień na maila wyślę kontakt. Pozdrawiam Asia

A czy moglibyśmy również się wprosić - ponownie -już po wylaniu posadzek? :)

Jesteśmy b. ciekawi, jak wyglądają wnętrza już z podłogami - szczególnie, jak wysokie faktycznie wyszły ścianki kolankowe, bo zastanawiamy się o ile je podnieść w projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy moglibyśmy również się wprosić - ponownie -już po wylaniu posadzek? :)

Jesteśmy b. ciekawi, jak wyglądają wnętrza już z podłogami - szczególnie, jak wysokie faktycznie wyszły ścianki kolankowe, bo zastanawiamy się o ile je podnieść w projekcie.

 

Oczywiście zapraszam .Dzwońcie w przyszłym tygodniu to umówimy termin pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...