Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Biorock a Epurfix - Oczyszczalnie biologiczne bez drenazu i zasilania.


rajmundos

Recommended Posts

Co Się tak czepiasz Centroplastu ????

 

Panie wielbicielu Centroplastu, forum to miejsce dyskusji. Każdy czytając tu różne posty, może wyrobić sobie jakąś opinię jednak to jedna strona medalu. Potem ruszyć się należy z fotela i zobaczyć, dotknąć i popstrykać sterowanie ( o ile ma ) w oczyszczalniach, które wyglądają na ciekawe. Nie sądzę, aby po lekturze forum, ktoś była aż tak zapatrzony w jeden model, aby tego nie zrobił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wprawdzie w Sotralentz mnie już nie ma, ale kolega Alekko troszkę słabo poinformowany jest o aktualnej sytuacji i przyczynach kłopotów SL.

Odnośnie samego Centroplastu to wypowiem się na końcu tego posta.

Otóż Sotralentz nie ma w Polsce problemów przez brak inwestycji, problemy miała spółka matka i to w sektorze metalowym, niestety wszystko ze soba powiązane i ciagnie jedno z drugim. W Polsce SL miał dobrą dystrybucję i spokojnie to co jest generowane/było generowane do końa roku 2016 wystarczyłoby na pokrycie podstawowych kosztów, owszem jak byłyby inwestycje to można by mysleć o dodatkowych inwestycjach.

Jak nie masz potwierdzonych informacji to proponuję nie siać głupot.

Co się dziś tam dzieje to nie wiem, mam kontakt z dwoma kolegami i normalnie pracują.

Odnośnie urządzeń w markecie budowlanym, konkretnie jest to Castorama to pomysł "super wybitnego" kierownika produkcji, który forsował to od dawna, niestety dział handlowy przegrał z wpływowym dupkiem, który nie ma totalnego pojęcia o handlu, tak to mogę dziś powiedzieć, totalny amator !!!

Dla mnie to potęzny błąd wejście do Casto przez SL, strata poważnego rynku instalacyjnego - wprawdzie to nie mój problem, szkoda tylko ponad 20 lat budowania rynku dystrybucji. Myślę, że nawet jak SL Polska się sprzeda to jeszcze nieźle namiesza w rynku.

 

Teraz kilka słów na temat porównania Actibloc do urządzeń centroplasta np. Bioekocent lub Mulitekocent. Po pierwsze systemy te całkowicie róznią sie od Actibloc, to typowe przepływówki z małym osadnikiem wstepnym, jeszcze do niedawna żadnego sterowania - ot pełen profesjonalizm, całkiem niedawno były tam dwie dmuchawy 40, jedna odpowiedzialna za napowietrzanie, a druga za recyrkulację - ot kolejna forma profesjonalizmu. Trzecia kwestia, która mnie kiedyś rozbaiła to montaż dyfuzora napowietrzającego :) na dno zbiornika wrzucona cegła do którj przymocowany był dyfuzor, kamień po to aby nie wypłynął - mam nawet zdjecia tego super profesjonalnego rozwiąznia. Teraz może się to poprawiło bo dawno nie widziałem tych urządzeń, ale pokazując tylko te trzy elementy to nie ma czego porównywać z Actibloc.

Cementowanie jak to nazwałeś, owszem w instrukcji jest wymóg - też to mi się średnio podobało, częśc ludzi robiła obsypke cementowo-piaskową, część tylko piaskową i jeśli warunki gruntowe były OK to ze zbiornikami także nic się nie działo.

 

 

Co Się tak czepiasz Centroplastu ???? Podobne parametry mają też inne oczyszczalnie jak Ekopol, ale tamte są tylko z żywicy.

 

Piszesz o oczyszczalniach Sotralentz i że polecasz SBR, a co to jest za firma. Przetargi się skończyły i trzeba było sprzedać fabrykę pod Skierniewicami. Wszyscy co nadal piszą o tej firmie to chyba nie mają aktualnych ofert, albo są podstawionymi pracownikami tej firmy, udającymi, że coś się nadal dzieje i nie ma tragedii.

 

Najlepszym przykład widziałem wczoraj w markecie budowlanym, gdzie zostały wstawione pomarańczowe osadniki Sotralentza. Na plakietce piszę, że produkują to dla jakiejś firmy z Mielca, ale to ich zbiorniki i ich certyfikaty. Może myślą, że instalatorzy się nie skapną, że spadli na dno i walczą o klienta w najniższych cenach.

Długo sprzedawali swoje wyroby jako dobre i drogie, a tu się okazuje, że to wyrób z najtańszego poziomu, to dlatego w instrukcji na każdym miejscu są niejasności.

Wszędzie trzeba cementować, a przez małe włazy to i tak nic się nie da zrobić, bo chyba to lepiej, aby nie było widać, że zbiornik się zgina.

Zobaczymy jak teraz będzie wyglądała oferta na montaż oczyszczalni Sotralentza, gdy kosztują taniej niż szambo. To proste, załatwili wszystkich sowich stałych odbiorców i montażystów. Lepiej, więc szukać krajowych producentów z wieloletnim doświadczeniem, niż nada wierzyć w bajki z zachodu. Oni na nas chcą po prostu na maksa zarobić. Wiem, że biologiczne oczyszczalnie to przyszłość, a ten co buduje osadnik to się dopiero dowie, że to błąd gdy zmienią przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe bronił SL, nie jestem ich adwokatem, bo mi także to zawsze średnio się podobało, wtstarczyło spojrzeć na łądunki jakie były podczas badan i juz było wiadomo kto przeginał z tymi zwiekszeniami. SL nie jest jedyny, zrobili to praktycznie wszyscy, bez zwględu czy polskcy czy obcy producenci. Wspomnany przeze mnie przed chwilą Centroplast także Bioekocent był do 5 RLM, nic się nie zmieniło a nagle stał się urządzeniem do 8 RLM, tak samo zwiększył Ekopol, Kingspan z Biodiskiem i wielu innych. Nie popieram takowego działania, ale z raportów z badań wynikało jasno, że oczyszczalnia jak była mocno dociążona lub nawet przeciążona to pracował lepiej niż na przepływie nominalnym. Stąd zmiany w wielu urządzeniach.

 

Też się zgadzam z tym, że nie można robić kombinacji ze sztucznym podbijaniem parametrów oczyszczalni. Według mnie prostym przykładem jest Sotralentz, który w Actibloc 4 Lti, który jest dla 4 osób, pisze o przepływie 0,6-9m3/d, czyli od 150 do 225 litrów na dobę na osobę. W kolejnym modelu jest też sztucznie zawyżany przepływ, co dla 6 osób daje 0,9-1,4m3/d, czyli znów zawyżamy, nawet do 233 litrów na osobę na dobę. To jest naciąganie wyników i wprowadzanie klientów w błąd. Standardowo jest przez wszystkich producentów przyjmowane 150 litrów na osobę na dobę, a takie przemnażanie wskutek krótkiego badania z normą to dodawanie plusów, których nie ma !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W sumie dość wiernie opisał Pan naszą rozmowę, chociaż trochę dziwnie się czuję, kiedy rozmowa, bądź co bądź handlowa, natychmiast zostaje zrelacjonowana na forum. Dlatego proszę pozwolić, że sprostuję kilka pomyłek, które się do tej relacji wkradły.

 

Czy jest możliwość obejrzenia "na żywo" tej oczyszczalni, oryginalnego osadnika, bioreaktora, pozostałych części i podzespołów to znaczy interesuje mnie czy dysponujecie państwo gdzieś w Polsce taką ekspozycją jak przekrój poprzeczny tego produktu gdzie widać dokładnie tą technologię "od środka", chcę zobaczyć namacalne konkrety zanim zapłacę te 17tyś. ..na słowo nie uwierzę przecież ulotkom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym się z tym nie zgodził. W Biorocku ścieki wylewają się na powierzchnię złoża przez otwory o średnicy ok. 1 cm. Mimo to z czasem potrafi tam tak narosnąć materiał biologiczny, że otwory te ulegają przytkaniu. Od czasu do czasu trzeba je przeczyścić. Natomiast w ClearFoksie powierzchnia złoża jest przykryta płytą z mnóstwem drobnych otworków. Znam to rozwiązanie tylko ze strony producenta, więc nie wiem, jaka jest ich średnica, ale wyglądają na bardzo małe. Obawiam się, że będą się przytykać dużo szybciej.

Nie wiem też, jak jest rozwiązane poziomowanie tej płyty, ale jeżeli nie ma swojej własnej regulacji, tak jak Biorock, to równomierna dystrybucja ścieków może być naprawdę bardzo trudna.

 

O którym Biorocku piszemy, bo w Biorock Ecorock i Biorock Monoblock powierzchnia złoża także zdaje się być przykryta płytą z mnóstwem otworków i polewaną kołyską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie cena 13,5tyś skutecznie mnie odstraszyła. Zwrot po 30 latach jest równie przewidywalny, co instalacji fotowoltaicznej do zaopatrzenia całego domu off-grid w prąd.

 

chcę zobaczyć namacalne konkrety zanim zapłacę te 17tyś. ..na słowo nie uwierzę przecież ulotkom :)

 

Coś kręcisz.... To jesteś skutecznie odstraszony czy nie?

Zresztą przeliczanie kosztu oczyszczalni na lata zwrotu inwestycji jest trochę bez sensu, zwłaszcza w przeliczeniu na 1 osobę. Prosta rada - przygarnij kilku bezdomnych, to cię taniej wyjdzie :p

 

Ale pytanie o tacę z otworkami celne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą przeliczanie kosztu oczyszczalni na lata zwrotu inwestycji jest trochę bez sensu, zwłaszcza w przeliczeniu na 1 osobę.

 

Technologia do mnie przemawia jak najbardziej jestem za. Tylko nie w tej cenie. Widzę w sieci że jest już jednak kilka marek oferujących takie samo lub całkiem podobne rozwiązanie oczyszczalni biologicznych "bez prądu" z użyciem różnego typu złóż. Więc koniec monopolu Biorocka zdaje się być rychły. :wiggle:

Nie rozumiem, dlaczego przeliczanie opłacalności w przypadku danego typu oczyszczalni jest bez sensu? Co w tym dziwnego że szuka się rozwiązań najoptymalniejszych? Rozumiem że ty nie liczysz się z wydatkami, bo pieniądze spadają Ci z nieba... Dla mnie koszta mają jednak znaczenie, zwłaszcza gdy mogę wziąć pod uwagę jeszcze inne typy oczyszczalni przydomowych, szambo lub kanalizację, a idzie za tym nie tylko koszt ale skuteczność, bezawaryjność i wygoda eksploatacji. Odstraszyło mnie już szambo z rozsączaniem ścieków w glebie niesłusznie nazywane "oczyszczalnią". Chciałbym na terenie działki uprawiać warzywa i owoce. Zanieczyszczanie gleby drenażówką nie wchodzi w grę.

 

Prosta rada - przygarnij kilku bezdomnych, to cię taniej wyjdzie :p

 

Rozumiem, że wiesz to z autopsji? :p

Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie tu o tych oczyszczalniach zraszanych bez prądu, a jakoś nigdzie nie znalazłem żadnej instrukcji. Skoro są tam worki ze złożem różnego rodzaju to chyba przez te właz gdy jest nadbudowany średnio to idzie robić. Zapytam więc, czy wymiana ich jest problemem i czy trzeba odkopywać zbiornik, tak aby miał jak najniższy właz w celu lepszego dostępu. Nie chodzi mi tu czy się te złoże da wyjąć i włożyć, tylko czy się je da poukładać tak jak powinno być ? No i chyba tą tacę z otworkami trzeba najpierw zdjąć, a potem włożyć i regulować. Znów to samo pytanie, czy da się to robić, gdy właz jest nadbudowany ? Zapytam jeszcze co robić z takimi workami, bo chyba dobrze z nich czuć ? Jest tego trochę to co kontener wynająć i na śmietnisko wywieźć ? Edytowane przez Alekko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji którą otrzymałem od Pana technik.b (przedstawiciela) worki wyjmuje się pojedynczo prętem przez właz tylko gdy zaistnieje potrzeba np. któryś się przesunie lub przytka. Przecież ten materiał filtracyjny w Biorock się nie zużywa więc po co chcesz go wyrzucać?

 

EDYCJA:

 

na 2 stronie tego wątku, post 9 jest odpowiedź na wszystkie Twoje pytania

Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Szukam i czytam te wszystkie wątki.

1.Pytanie czy ktoś staral sie o dofinansowanie z wydzialu ochrony srodowiska te 40% inwestycji.

2.Jak sie teraz sprawuja te biorocki tych co tu pierwsi o nich pisali.

3. Chcialbym zalozyc takiego biorocka pod Poznaniem prosze zainteresowanych ofertami o kontakt na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według instrukcji którą otrzymałem od Pana technik.b (przedstawiciela) worki wyjmuje się pojedynczo prętem przez właz tylko gdy zaistnieje potrzeba np. któryś się przesunie lub przytka. Przecież ten materiał filtracyjny w Biorock się nie zużywa więc po co chcesz go wyrzucać?

 

EDYCJA:

 

na 2 stronie tego wątku, post 9 jest odpowiedź na wszystkie Twoje pytania

 

Dużo jest tam rzeczy opisanych, a raczej przepisanych z folderu reklamowego. Proste pytanie, czy w to wierzysz ? Ja w takie bajerki nie wierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam i czytam te wszystkie wątki.

1.Pytanie czy ktoś staral sie o dofinansowanie z wydzialu ochrony srodowiska te 40% inwestycji.

2.Jak sie teraz sprawuja te biorocki tych co tu pierwsi o nich pisali.

3. Chcialbym zalozyc takiego biorocka pod Poznaniem prosze zainteresowanych ofertami o kontakt na priv.

 

No właśnie pisali, ale czy faktycznie montowali ? Mi się zaczyna wydawać, że tu za dużo propagandy, lecz jak ktoś ma taką to chętnie i fotki obejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam i czytam te wszystkie wątki.

1.Pytanie czy ktoś staral sie o dofinansowanie z wydzialu ochrony srodowiska te 40% inwestycji.

Z tego co przeglądałem w różnych powiatach z mojego województwa te dofinansowania do POŚ obejmują tradycyjne biologiczne oczyszczalnie ścieków (na prąd, z mechanicznym napowietrzaniem), z góry konkretnego typu i marki, tak że wszyscy składający wnioski i otrzymujący dofinansowania budują je takie same, całkowity koszt inwestycji też jest z góry określony tj. u mnie od 5000-8000zł, stąd domniemam że gmina wybiera rozwiązania najbardziej popularne na drodze przetargu u jakiejś firmy, żeby nie powiedzieć "rodzime" (np. w mojej gminie uwzględniono tylko producenta z Polski) i w miarę tanie. Biorock i Epurfix ani inne podobne do takich póki co nie należą (niesprawdzone, niepopularne, 2-3x droższe i nie-polskie).

 

Dużo jest tam rzeczy opisanych, a raczej przepisanych z folderu reklamowego. Proste pytanie, czy w to wierzysz ? Ja w takie bajerki nie wierzę.

 

Ja tego nie wiem, dlatego zacytowałem. Nie wiem też dokładnie czym jest właściwie to złoże w Biorocku, z jakiego materiału je zrobiono. Opieram się tylko na zapewnieniu przedstawiciela że złoże się nie "zużywa" i nie trzeba go wymieniać, w przeciwieństwie do Epurfixa, choć gwarancja również wynosi 10 lat. Jednak na stronie biorock.com można dokupić zapasowe worki ze złożem.

W Epurfixie są nim zrębki kokosa które wymienia się co 10 lat. Model dla 5 osób (najmniejszy z dostępnych w Polsce) kosztuje 13900zł + transport 400zł (do małopolski) i obejmuje ponoć to co poniżej na zdjęciu:

kokos.jpg

Tu jest film z wymiany złoża Ecoflo/Epurfix:

Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista banków biorących udział w programie:

Rejonowy Bank Spółdzielczy w Malanowie, ul. Turecka 10, 62-709 Malanów

Bank Spółdzielczy w Siedlcu, ul. Zbąszyńska 25, 64-212 Siedlec

Bank Spółdzielczy w Kłodawie, ul. Krępa 2, 62-650 Kłodawa

Powiatowy Bank Spółdzielczy we Wrześni, ul. Warszawska 36, 62-300 Września

Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie, al. Piasta 46, 77-400 Złotów

Bank Spółdzielczy w Pleszewie, ul. Kraszewskiego 11, 63-300 Pleszew

Bank Spółdzielczy w Kościanie, Rynek 23, 64-000 Kościan

Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, ul. Dąbrówki 19, 62-200 Gniezno

Bank Spółdzielczy we Wronkach, ul. Poznańska 50, 64-510 Wronki

Ludowy Bank Spółdzielczy w Obornikach, ul. Powstańców Wielkopolskich 5, 64-600 Oborniki

Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach, ul. K. Kurpińskiego 29a, 64-140 Włoszakowice

Bank Spółdzielczy w Dobrzycy, ul. Nowa 2, 63-330 Dobrzyca

Spółdzielczy Bank Ludowy w Skalmierzycach, ul. Bankowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

Lista banków biorących udział w programie będzie uzupełniana na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
http://eparco.com/ francuski producent oferuje dwa typy: złoże zeolitowe (zeolit eparco) lub kory sosnowej (boxeparco). Wersja z zeolitem jest ponoć trwalsza od złoża w Biorocku i niewymienna. Wersja z korą wymienia się co 10 lat, czyli jak w Epurfix. Półka cenowa obu typów jest podobna do wątkowych rozwiązań. Edytowane przez igor89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam

Jestem (niestety) użytkownikiem pos z filtrem kokosowym. Aktualnie pos działa 2 lata. O tej oczyszczalni można powiedzieć różne rzeczy, ale na pewno NIE jest ona bezobsługowa. Niestety filtr należy max co 3 miesiące wymieszać i nie jest to jak będzie starał się przekonać Was handlowiec z firmy sprzedającej ten "cud" delikatne przegrabienie góry złoża. Złoże jest głębokie na ok. 1 metr i jeśli dolne warstwy nie będą przemieszane to zrobi się tam gnój i złoże straci swoje własności doczyszczające. Również oczyszczenie filtra w zbiorniku wstępnym należy do czynności koniecznych. Do kompletu należy również oczyszczenie z mało miłego śluzu podajnika i tacek rozprowadzajacych w zbiorniku z filtrem. Tak więc należy sobie zarezerwować ok. 2-3 godzinny "relaks" co trzy miesiące. Do przemieszania kokosa najlepsze są widły... Podsumowując jeśli ktoś ma ciągotki do bycia szambiarzem i lubi zabawę w gnoju to ta oczyszczalnia za jedyne 17-20 kzł jest stworzona właśnie dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie wierzyłem w bzeobsługowość tego typu rozwiązań, takowych na rynku nie ma i tyle.

Jaki Ty masz konkretnie model? Jakie koszty eksploatacyjne rzeczywiste generuje to rozwiązanie?

 

pozdrawiam

 

 

Witam

Jestem (niestety) użytkownikiem pos z filtrem kokosowym. Aktualnie pos działa 2 lata. O tej oczyszczalni można powiedzieć różne rzeczy, ale na pewno NIE jest ona bezobsługowa. Niestety filtr należy max co 3 miesiące wymieszać i nie jest to jak będzie starał się przekonać Was handlowiec z firmy sprzedającej ten "cud" delikatne przegrabienie góry złoża. Złoże jest głębokie na ok. 1 metr i jeśli dolne warstwy nie będą przemieszane to zrobi się tam gnój i złoże straci swoje własności doczyszczające. Również oczyszczenie filtra w zbiorniku wstępnym należy do czynności koniecznych. Do kompletu należy również oczyszczenie z mało miłego śluzu podajnika i tacek rozprowadzajacych w zbiorniku z filtrem. Tak więc należy sobie zarezerwować ok. 2-3 godzinny "relaks" co trzy miesiące. Do przemieszania kokosa najlepsze są widły... Podsumowując jeśli ktoś ma ciągotki do bycia szambiarzem i lubi zabawę w gnoju to ta oczyszczalnia za jedyne 17-20 kzł jest stworzona właśnie dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...