Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja domku 260m2


Recommended Posts

Witam wszytkich jakis czas czytam to forum ale dopiero sie zarejestrowalem i mam pytanie do rekuperacji prosze sie nie smiac z pytan bo od jakiegos czasu czytam o tym wiec moge jakies glupoty napisac , przeczytalem kilka tematow juz ale mam kilka pytan :)

 

dom parter 100m2

poddasze 160m

czyli 540m3 do wentylacji zakladajac max 0,8

 

1 czy rekuperator moze byc garazu nieogrzewanym? bo lawtiej bylo by rury mi odrazu w gore polozyc na nieogrzewany strych

2) chcialem poprowadzic rury fi200 na podddasze gdzie zostalo by rozprowadzone jak na rysuknach i na trujnikach poleciac juz fi100 /125 do samych anemostatow? do kazdego pomieszczenia

 

3 czy dlugosci kanalow wywiewnych i nawiewnych musza byc takie same ?

isrednice ich ?:???: z

gory dziekuje za wyrozmialosc i jakies odpowiedzi :) i podpowiedzi

rekuperacja.jpg

rekuperacja1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Centrala musi stać w pomieszczeniu gdzie temperatura nie spada poniżej 2/3 stopni. Jeśli garaż masz nieogrzewany - musisz centrale doizolować. Urządzenie samo w sobie pójdzie, chodzi tylko o system odprowadzenia skroplin - zamarznie i będzie kicha.

 

Tak więc albo doizolowanie centrali/okolic centrali albo inne pomieszczenie. Może poddasze ? zaoszczędzisz na pionach w górę a co za tym idzie na stratach i wydajności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do domu 260m2 to 550 rekuperator to takie minimum. co do samego schematu to tez nie jest najlepszy. zależy jakie reku kupisz. na rynku jest coraz więcej ERV czyli reku z odzyskiem wilgoci i one nie mają skroplin co za tym idzie w garażu jak najbardziej jest ok.

 

Długość instalacji nawiewnej i wywiewnej nie musi być taka sama. będą generowały inny opór co za tym idzie jeden z nich będzie sprawniejszy a drugi mniej. dobry instalator (taki jak ja :)) jak ma reku z silnikami EC na prąd stały wyraguluje tak że silnik z instalacją dłuższą z większym oporem przyśpieszy o kilka procent i zbilansuje powietrze w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...