Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jestem przed tynkami cementowo-wapiennymi. Zastanawiam się czy tradycyjny trójwarstwowy robiony na budowie kładziony ręcznie czy maszynowy z worków? Który mocniejszy?

 

Chyba nie ma to większego znaczenia, bardziej się liczy jakość wykonania i kwalifikacje ekipy. Maszynowe chyba będą bardziej gładkie i chyba wyjdą ciut drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
pepi: można użyć takowego tynku - tylko mam prośbę byś używał porządnych składników a nie jak najtańszego szmelcu. Jeżeli chcesz biały - też się da... Przy okazji - tak zwane gotowce od dawna miały odpowiedniki mieszane "na budowie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już bym się zdecydował na maszynowy cementowo - wapienny to jaki?

Nie miałem z tym nigdy do czynienia, czy są jakies ograniczenia co do długości przewodu podającego zaprawę.

 

Dolina nidy super lekka - drobny, miękki.

MAxit/weber ip 18ml - drobny, twardy.

Baumit - gruby, TWARDY:)

 

Co do przewodu:

zależy jaka maszyna, zwykłe małe - robiliśmy na 3 piętrze w bloku, dała radę ale były problemy, w poziomie to i na 30 mb popchnie.

duża, np. putzmeister taki: http://allegro.pl/agregat-tynkarski-putzmeister-p13-73-170-zl-netto-i3036770661.html to już na miękko daje DUŻO dalej i wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolina nidy super lekka - drobny, miękki.

MAxit/weber ip 18ml - drobny, twardy.

Baumit - gruby, TWARDY:)

 

Co do przewodu:

zależy jaka maszyna, zwykłe małe - robiliśmy na 3 piętrze w bloku, dała radę ale były problemy, w poziomie to i na 30 mb popchnie.

duża, np. putzmeister taki: http://allegro.pl/agregat-tynkarski-putzmeister-p13-73-170-zl-netto-i3036770661.html to już na miękko daje DUŻO dalej i wyżej.

 

 

Zapomniałem dodać:

wg. mnie najlepszy (cena/jakość) to weber - ale wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienie - łopatologicznie:

1. Jak sama nazwa wskazuje tynk cem - wap składa się z cementu wapna i wypełniacza. Cement służy zapewnieniu wytrzymałości (biały - koloru), wapno - plastyczności i zapobieganiu glonom...

2. Miękkość twardość i takie tam różne zależą zasadniczo od dwóch rzeczy cementu - dokładniej jego klasy i ilości oraz wypełniacza. Wypełniacze mogą być najróżniejsze od zwykłego piasku po piaski kwarcowe czy szklarskie które do miękkich nie należą.

Przy okazji to na jaką wysokość agregat wywali zależy od gęstości tynki i mocy sprężarki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewbuxxo: chyba nawet mniej (na 25 kg): przy pesymistycznej, a wwięc jednaj z najdroższych wersji czyli c/w/p 1:2:7 (z jakiegoś mundrego tynku ;) ) -

cement biały: 2,5 kg x 1,08 zł = 2,60 zł

wapno zwykłe: 5,0 kg x 0,35 zł = 1,75 zł

wapno trasowe: 5,0 kg x 2,00 = 10,00 (zwykle w tynkach renowacyjnych)

piasek (rzeczny płukany do 2 mm, ceny bardzo detaliczne i krakowskie ;) : 17,5 kg x 0,08 zł = 1,40 zł

Czyli w najatańszej acz bardzo fajnej bo białej wersji tynku cena robionego na budowie zaczyna się od ok 6,00 zł./25 kg, jeżeli chcesz zrobić super hiper tynk renowacyjny na bazie wapna trasowego to jest to wydatek rzędu 14,00 złotych. Uwzględniając jakieś tam plastyfikatory to cena zwykłego białego tynku to circa od 7 zł do niecałych 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...