Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ukośna działka a odprowadzenie wód opadowych


magis

Recommended Posts

domy w zabudowie szeregowej stoją na wzniesieniu - więc każdy kolejny od poprzedniego o około 0,5-1,0 m niżej. W części ogrodowej kilka pierwszych metrów od każdego z domów jest równy teren (a między domami jest nagły spadek terenu) natomiast dalej wykonawca zrobił równy spadek (taki tor saneczkowy - bez uskoków) mniej więcej zajmuje to połowę działki.

 

I tu nasuwa się pytanie - jak się to ma to odprowadzania wody deszczowej? Przecież nie można tak kształtować działki żeby wody opadowe spływały na działkę sąsiada!? Czy mam rację? Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

działki.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że ta część "skośna" to juz oddzielna działka na którą projektu nie ma! więc przywracają stan pierwotny czyli naturalne wzniesienie bez uskoków

 

Tylko takie rozwiązanie może powodować zalania domów niżej położonych i jak sie mają do tego przepisy np. zakaz odprowadzania wód opadowych na działki sąsiadów

 

Zastanawiam się czy wykonawca nie odstawił fuszerki i czy nie chce nas zostawić z problemem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od setek tysięcy lat, może nawet od milionów, ten teren był tak ukształtowany i woda tak sobie właśnie spływała, jak teraz.

 

I Ty twierdzisz, że ktoś ma na swój koszt zmienić działkę, żeby Tobie woda nie płynęła?

 

Przepisy dotyczą zmian w ukształtowaniu działek. Nie wynika z nich obowiązek wyrównania wszystkiego do postaci tarasów, żeby woda nigdzie nie spływała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

I Ty twierdzisz, że ktoś ma na swój koszt zmienić działkę, żeby Tobie woda nie płynęła?

 

Przepisy dotyczą zmian w ukształtowaniu działek. Nie wynika z nich obowiązek wyrównania wszystkiego do postaci tarasów, żeby woda nigdzie nie spływała.

 

Ten teren juz był ukształtowany, na jak to nazwałeś "tarasy" ( i na odbiorze wszystko było pięknie równo) tyle że ekipa budując drugi rząd domów poprostu ten nasz (prywatny już teren) rozjeździła. I teraz nowy kierownik kształtuje go jak pisałem wcześniej.

 

dlatego nie pisz mi tu o kosztach ponieważ zapłaciłem za to ciężko zarobione pieniądze i mam prawo wymagać żeby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te domy, które potencjalnie mają być zalane już tam stoją? Chyba nie, bo gdyby stały, to albo problem już by się pojawił, albo wcale by go nie było. No więc zakładam, że nie stoją. Jeśli w projekcie zagospodarowania całego osiedla były zaprojektowane zmiany w ukształtowaniu terenu powodujące, że wody opadowe z terenu lub działki objętej projektem spływają na teren lub działkę sąsiednią, to wtedy mógłby się ktoś przyczepić. Z twoich wpisów wnioskuję, że tak nie było. A jeśli takie zmiany projektem zagospodarowania nie były wprowadzone, to nie ma problemu. Teren jest w spadku, tak jak był wcześniej, po skończonych robotach trzeba było doprowadzić go do stanu pierwotnego. Nie widzę problemu. A co na tych działkach w spadku będzie? Kolejne domy? O ten spadek martwił się będzie ktoś, kto będzie zagospodarowywał ten działki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy te domy, które potencjalnie mają być zalane już tam stoją?

Tak

 

"...problem już by się pojawił,"

a jakże - pojawił się

 

Problem w tym że projekty obejmują tylko działki na której stoją domy + jakieś 3 m, reszta (ogródka) to zlepek działek (grunty orne) połączonych w jedną całość. (patrz załącznik)

 

"A co na tych działkach w spadku będzie? Kolejne domy? O ten spadek martwił się będzie ktoś, kto będzie zagospodarowywał ten działki."działki.jpg

Ten spadek to większa cześć naszych ogródków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałam do mojego projektu i dokładnie przepisuję co jest w projekcie odnośnie zagospodarowania terenu-"Nie można dopuścić do zmiany rzezby terenu w wyniku której wody opadowe spływały będą na tereny sąsiednie".

I dalej jest instrukcja co należy zrobić z ziemią z wykopów itp.

czyli wszystko zaczyna się od projektu i tam najpierw zerknij.To architekt określa sposób formowania działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...