Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja i WM - pare pytań


Recommended Posts

Witam Wszystkich

 

Buduje domek, planuje zamontować WM i Reku. Przeczytałem spoooro wpisów na Tym forum i konkurencyjnym, ale dalej mam kilka wątpliwości.

 

Poniżej rzuty.

piwnica 0 1.jpgpoddasze 0.jpgparter 0.jpg

Bedzie to pewnie (jak niektórzy mówią) bieda-domek, tzn system gospodarczy, liczenie każdej złotówki. Jak najtaniej, ale mimo braku kasy chcę zrobić to z głową i aby w miarę możliwości szedł w stronę energooszczędnego.

 

 

Bede robił projekt wentylacji w jednej z firm, raczej pozytywnie na forach ocenianych, chciałbym jednak pare rzeczy się dowiedzieć przed szczegółowymi rozmowami z nimi.

 

1. Garaż - mówią że nie może być podłączone do Reku z WM, inni mówią że może. Adam_mk bardzo promuje tutaj samodzielne myslenie, więc ja tez postanowiłem spróbować ;). Wg mnie obie strony mogą mieć racje, ale nie wiem która bardziej. Z jednej strony garaż jest chłodniejszy niż reszta domu, chociażby przez sam fakt posiadania dużej bramy, po otwarciu której zimą momentalnie może się znacznie ochłodzić. Bez sensu jest więc ochładzanie powietrza które idzie na wymiennik. Z drugiej strony troche ciepła tam będzie i szkoda tak całkiem w komin..

 

2. Piwnica - piec z otwartą komorą, na paliwo stałe. Kotłownia odcięta szczelnymi drzwiami, puszczona z niej WG. W kotłowni będzie stała centralka reku. Nie wiem co zrobić z resztą pomieszczeń. Pomieszczenie opisane jako hobby, w jednej z wersji miało być warsztatem - na potrzeby własne, jakaś prosta stolarka itp. Firma która mi przygotowuje oferte twierdziła że wtedy tam nie może być WM z Reku - co rozumiem, bo przy ostrym pyleniu filtry by za dużo nie dały. Moze to pomieszczenie zmienić się spowrotem na warsztat, zalezy co mojej lepszej połowie znowu.. sie odwidzi :-) Wtedy nie bedę tego wpinał w system, tylko najwyzej dam szczelne drzwi i zrobię osobną MW wywiewną.

 

3. Przewody powietrzne, rury, rurki, rureczki - czytam różne tematy i widzą ze jest szeroka gama możliwości jeśli chodzi o rozprowadzanie powietrza. Sztywne, giętkie, plastikowe, metalowe, gładkie, karbowane, dziurkowane powłoki. Szukałem, może coś przegapiłem. Jest jakieś zestawienie rodzajów przewodów w sieci? Może tu na forum?

Może takie stworzyć? Z ich wadami i zaletami. W wielu tematach są opisane, ale nigdzie w komplecie i składając tą wiedzę z wielu wątków też nie mam pewności że ułoży się w komplet możliwości. Do tego niektórzy używają skrótów myślowych, nazw potocznych, slangu, a to jak wiadomo laikowi nie pomaga ogarnąć tematu. Pierwszą oferte dostałem na sztywnych ocynkach, ale nie wiem tak naprawde jaką mam alternatywe. Prawdopodobnie parter i piwnica położe na stropie w ociepleniu/poszadzce (który jest już wylany) nad piwnicą, poddasze mogę puścić nad sufitem, na cześci nieużytkowej poddasza. Chciałbym jak najtaniej, ale jak najlepiej :-) jak każdy. Ale też nie chce tych najtańszych, co to niektórzy mówią że do wymiany co pare lat...

 

4. GWC - o GWC napisane tu wieeele. Tak wiele, że mimo intensywnego przeglądania forum w każdej wolnej chwili nie przeczytałem pewnie nawet 20%... Wodę mam na ok 2,5m, powyżej to piasek, mokry, jakieś 40cm na wierzchu czarna. Teraz mam postawioną piwnicę i zalany strop. Będę ocieplał lada moment (jak przestanie lać...). Najpierw myślałem o zwykłym rurowym puszczonym w tym samym wykopie - z kotłowni naookoło garażu, czerpnia w okolicy przedsionka. odległość ok 1,5m od domu, to chyba nie za blisko? Do tego garaż będzie zasypany, nie będzie tam ponieszczen oprócz kanału. Co mnie powtrzymuje, to podnoszony przez niektórych problem grzybów i bakterii, albo po prostu smrodu, jeżeli troche wody tam się znajdzie na dłuższą chwile. oczywiście robi się spadki, studzienkę do której spływa to co się tam znajdzie, ale przy takiej pętli chyba trudniej to prawidłowo uzyskać. Zastanawiam się nad glikolowym, ale nie wiem czy w tej ziemi to zadziała tak jak powinno. Cel zastosowania GWC to głównie zabezpieczenie przed zamarzaniem reku.

 

5. A gdyby zamiast reku zastosować nagrzewnicę? Nie mam na myśli elektrycznej, bo osobiście uważam że nie to jest najmądrzejszy pomysł w mojej sytuacji, ale reku stoi w kotłowni, piec blisko, może puścić pętlę z wodą CO na kanale dolotowym? Albo jakiś inny wymiennik zakombinowac?

 

Mam nadzieje że nie zjecie mnie za te pytania. Naprawde sporo czytałem na te tematy (głównie) na tym forum i sporo się dowiedziałem na interesujące mnie tematy (niektórzy znają mój wątek na konkurencyjnym forum, początkowo pytań było o wieele więcej), ale albo jakiś ciemny jestem albo nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi na powyższe.

 

pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Łosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakiś wielki to on też nie jest :)

Wg katalogu kiedy wybieraliśmy to było 130m. Podczas adaptacji o ok 90cm przesuneliśmy jedną ściane i się zrobiło ok 150m. Podwójny garaż z sypialnią nad nim robi różnicę. Z pojedyńczym garazem z np tarasem nad nim to by miał ok 125m, a przed powiększeniem jednego wymiaru ok 110m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny domek !

 

na pytania odpowiadam od końca:

 

5. zamiast gwc można dać nagrzewnice ale trzeba pamiętać by nie grzała za ostro jeżeli będzie przed Reku

chodzi o to, aby nie podnosić temperatury przed reku do wartości znacznie powyżej zera.

dla zabezpieczenia reku przed zamarzaniem wystarczy w zależności od modelu od -3,00 do +0,5 C

wszystko co nagrzejesz więcej zmniejsza wydajność reku [ im większa różnica temperatur strumienia nawiewanego i wywiewanego tym większa sprawność reku.

 

Grzanie do wyższych temperatur ewentualnie ZA reku

 

4. GWC glikolowe będzie działało i w Twoim ogródku - oczywiście im więcej wody w gruncie tym lepiej ale bez przesady - zakop 200 metrów rury PE

na głębokość 1.6 i ciesz się darmową energią.

 

3. każdy typ kanałów ma swoich zagorzałych zwolenników. Jeżeli nie szkoda miejsca na obudowy z GK to system z kanałów metalowych sztywnych ocieplonych wełną mineralną na pewno zda egzamin. Oczywiście Uniflexplus+ jest lepszym rozwiązaniem ale materiał wyjdzie minimalnie drożej

- za to kanałow Uniflexplus+ nie widać [bo są w wylewkach] a robota szybka i czysta.

 

2. nie warto paprać WM i REKU zanieczyszczeniami z piwnicy - taniej i lepiej będzie zrobić osobny nawiew i wyciąg

 

1. garażu nie łącz z WM i REKU - nic to nie daje a rodzi potencjalnie masę problemów, garaż ogrzewany MUSI mieć komin WG - tak stanowi przepis.

 

Chętnie pomogę w szczegółach - pisz na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź

 

Mam jeszcze pytanie o te kanały. Czy są rodzaje kanałów które osoby siedzące w tym z góry odrzucają? Nie chodzi mi tu o sytuacje w których takie osoby robia na konkretnych systemach i odrzucają konkurencje, bardziej coś na zasadzie "odchodzi się od robienia WM na ....", "raczej odradzam montowanie ..." itp

 

Ja to jestem taki dziwny że lubie wiedzieć kiedy podejmuje decyzje. Słucham ludzi z doświadczeniem, ale podejmuje decyzje sam i chciałbym mieć jak najwięcej danych, a niestety temat kanałów nie był chyba całościowo omawiany, tylko trzeba zbierać z różnych tematów szczątkowe dane, a i tak nie mamy pewności wtedy że ma się komplet infrmacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem oferte na projekt i wykonanie.

Rekuperator Zehnder Comfoair 550 VV EASY , kanały sztywne metalowe ocynkowane, 30mm izolacja - podłączyli piwnicę. Kanały z osprzętem wycenili na ok 12tys + vat. Szczerze mówiąc w porównaniu do tego co tu czytam to wydaje mi się to troche drogo (niektórzy całe instalacje w tym zmieszczą)... Jak by to wyszło na innych kanałach?

Gdzie najlepiej umieścić jednostkę? Wydawało mi sie że piwnica, a w szczególności kotłownia będzie dobrym miejscem, wstawili ją jednak do garażu. Nad garażem będzie sypialnia, nie wiem więc czy to dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zdecydowałem wysłuchawszy paru porad że piwnicę odetnę od WM z reku.

Teraz pytanie - zrobić grawitacyjną, czy wywiewną? Dodam że nie chciałbym budować kominów, więc wchodzi w grę wykucie nawiewów i wywiewów.

 

Załączam obrazek, czy tak może być?

czerwone to nawiew do pieca i kominka

niebieskie to nawiewy wentylacji

zielone to wywiewy wentylacji

piwnica 0 2.JPG

 

Jeśli chodzi o to duże pomieszczenie, to zastanawiam się czy wywiewu nie zrobić tam gdzie nawiew, a nawiewu przy zasilaniu powietrzem kominka.

 

Druga sprawa to na 99% zdecydowałem się na kanały typu uniflex/ventiflex, albo czegoś podobnego. W każdym razie kanały o niedużej średnicy schowane w posadzce. Jakie są na rynku rodzaje kanałów do układania w posadzce?

 

Parter będzie tymi kanałami.

Czy poddasze zrobić tym samym czy można puścić coś tańszego poddaszem nieużytkowym? (coś bez dziurek ;-) )

 

Jednostka w garażu.

 

Z tym GWC dalej nie wiem, muszę się rozejżeć czy w razie czego będę miał gdzie zakopać glikolowca. To nie jest dziewicza działka, są jakieś drzewka, grządki i jakieś drewniane szauerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - bo to nie o kase chodzi, ale komfort (kasa przy okazji jak się uda). Wentylacje przeciez trzeba mieć. Uznałem że grawitacyjna mi nie zadziała za dobrze (na etapie przeróbek projektu poradzili mi skasować dwa z czterech kominów - te czysto wentylacyjne -a w puszczanie wentylacji spiro i kominkami blaszanymi na dachu nie wierzę). Jak chcę mieć W MIARĘ (ile się da) szczelny domek to tylko mechaniczna - a też nie chcę żeby mi pizgało zimnem, stąd z reku. GWC uwazam za dodatek do WM - nie chcę żeby mi zamarzało reku. A jak może pomóc podając lepsze (cieplejsze lub zimniejsze w zależności o pory) powietrze to tym lepiej..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łosiu, drobna uwaga na temat pierwszego postu: "bieda-domek" to wcale nie jest domek tylko robiony samemu bo ma mało kasy. Ten domek to jest takie biedactwo, tyle go naopatulali w sweterki a mu dalej zimno... Jest biedny bo nie rozumie do końca, że nie wystarczy dać grubo ocieplenia na ściany. I tak dalej... albo że nie wystarczy nabyć okna z super współczynnikiem...

Orko potwierdza moje wnioski z lektury tego forum. Ale obciach że ja to czytam, potem nikt mnie nie traktuje poważnie... w każdym razie widzę że mojemu małżonkowi zakup taniej rurki jako gwc sprawił dużo radości :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przynajmniej początkowo WM będzie chodzić bez reku. Zobaczymy jak to będzie działało.

 

Jak to miałoby być zrobione żeby kosztowało 2-3tys? Chyba niemożliwe... chyba że całą instalacje zrobię na rurach kanalizacyjnych :D

 

Edit - Semiramida, rozumiem co znaczy "bieda-domek". Tylko że w większości przypadków bieda domek=budowany samemu bo mało kasy. Różnicę robi nie kasa i ekipa, ale wiedza. Można samemu zrobić i nie musi kosztować niewiadomo ile. Ale w paru przypadkach trzeba zrobić coś z głową i efekt będzie dobry. Ale do tego trzeba się na tym chociaz trochę znać. Z drugiej strony wynajęcie ekipy też gwarancji nie daje.

Dlatego tak napisałem - bo gdyby nie lektura forum to by to był taki właśnie "bieda domek", ale mam nadzieje że pare wskazówek pomoże mi niewielkim nakładem kosztów i pracy zrobić różnicę.

Edytowane przez Łosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężki los inwestora... On wcale nie musiałby aż tyle sie tu uczyć, gdyby miał więcej zaufania do swojego projektanta. A projektant gdyby był godny tego zaufania... Całe zło chyba w tych domkach gotowych/typowych. Inwestor jak widzi że dom xx ma przedsionek a dom xy nie ma, to uznaje że sam może wybrać jak będzie u niego, a to nie jest aż takie proste... Co do dążenia do energooszczędności to jest sporo do zrobienia w domu w dziedzinach mniej szpanerskich jak np unikanie drzwi wiecznie otwartych, powrót do podziału domu na szereg mniejszych zamkniętych pomieszczeń... Można tego nie chcieć, ale przy pełnej świadomości że inaczej to już nieco drożej w utrzymaniu...

skoro to wątek dot kilku pytań o wm. To jak i gdzie pozakładać termometry dla GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...