Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja i WM - pare pytań


Recommended Posts

No to masz GGWC,ale to szczegół.Tego co oczekujesz wiąże się z automatyką(kasa) albo sterowaniem ręcznym.Układ musi być max.prosty aby był opłacalny.Jedyna automatyka to włącz-wyłącz.Nasz klimat określa to jednoznacznie.Październik to 10*C gruntu na metrze głębokości,a czym głębiej to inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co sądzicie o kombinacji?

 

część mieszkalna - MW z reku (bądź bez)

Parter puszczony w posadzce kanałami TERMOKONTROL PE-FLEX

Poddasze górą we flexie?

 

piwnica

to się zastanawiam czy dać każde pomieszczenie osobno tak jak narysowałem, czy np puścić kanałami i rozwiązać to systemowo WM wyciągową, np wentylator w tym pomieszczeniu pod przedsionkiem, z 1czerpnią i 1wyrzutnią puszczony (może nawet na wierzchu) zwykłymi płaskimi kanałami wentylacyjnymi z tworzywa. Mimo komplikacji na pierwszy rzut oka, zaleta jest taka że daje jeden komplet dziur dodatkowo + do pochłaniacza w kuchni, a nie jak na rysunku praktycznie w każdym pomieszczeniu (na rysunku nie uwzględniłem wyszstkich pomieszczen, a przeciez wszystkiebędą musiały być wentylowane), jeden wentylator, nie musi być mocny, bo kubatura nie jest duża w tym przypadku a i z krotnością wymiany nie trzeba przesadzać.

Nie trzeba też przejmować się jak pojawi się jakiś słaby szum.

 

Przy tym układzie szczelne drzwi będą do kotłowni, do piwnicy i między piwnicą a garażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosba o odpowiedź.

 

Można robić instalacje na różnych przewodach?

Pewnie moje pytania sa dla Was trywialne i może nawet można gdzies tu znaleźć odpowiedź. Przeczytałem naprawde sporą wątków o WM (chyba wszystkie z tego działu), ale mam w głowie trochę mętlik.

 

Robił ktoś piwnice w ten sposób?

 

pzdr

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Prosba o odpowiedź.

 

Można robić instalacje na różnych przewodach?

pzdr

Michał

Nie widzę przeszkód do stosowania i łączenia różnych kanałów wentylacji w domu.

Trzeba tylko wyliczyć odpowiednie prędkości przepływu i "ożenić" to ze sobą poprzez rozdzielacze czy przepustnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można łączyć kanały o mniejszej średnicy z kanałami w innej technologii. W instalacjach z Uniflexplus+ zdarza się to bardzo często.

Przy takim połączeniu przyda się przepustnica do regulacji.

 

Co do GGWC uważam, ze dobry sterownik jest niezbędny. żadne tam prymitywne ON/OFF a do tego ręcznie włączane to już katastrofa.

Układ WM +GGWC ma pracować oszczędnie a nie zżerać energię bez sensu.

 

Przy naszych dynamicznie się zmieniających temperaturach [ teraz mieliśmy np. lato we wrześniu, za chwilę będzie zima w listopadzie, a potem kto wie??

niezbędne minium to włączanie GGWC tylko przy temperaturach poniżej zera. W lecie analogicznie włączanie tylko podczas upałów [ np. temperatura powyżej 25 C]

Mam fajny, inteligentny, sterownik COMFORTPLUS+ pisz na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

Mimo że nie zawsze odpowiadałem na każdy pojedyńczy post, za każdy wpis jestem wdzięczny. Każdy z nich przybliża mnie do celu :)

 

Dałem zrobić projekt jednej z firm. Na tą chwile dostałem do zatwierdzenia rozmieszczenie anemostatów. Dla mnie ok, ale ja się nie znam :)

Co o tym myślicie? (zastanawiam się nad wiatrołapem, czy czegoś tam nie dać..)

 

poddasze w.jpg

parter w.jpg

 

Czerwone wywiew, niebieskie nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do GGWC uważam, ze dobry sterownik jest niezbędny. żadne tam prymitywne ON/OFF a do tego ręcznie włączane to już katastrofa.

 

Wyjaśnij tą katastrofę i podaj konkretny wpływ na odzysk ciepła sterownika termostatycznego 2-biegunowego w prymitywnej czarnej obudowie bez wyświetlacza w porównaniu do bardziej rozbudowanego .

Tłumaczenie typu " bo ładniejszy z wyświetlaczem i ma więcej funkcji " mnie nie interesują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwile dostałem dwie uwagi dotyczące tego umiejscowienia anemostatow

- w spiżarce jeżeli już to wyłącznie nawiew. Spiżarka jest pomieszczeniem chłodniejszym od kuchni i są tam produkty spożywcze. Wymagają one obniżonej wilgotności względnej. Wywiew powietrza ciepłego i wilgotnego, przez chłodniejszą spiżarkę - to zostawianie tam zapachów i wilgoci - wszystko będzie pięknie gniło.

- w ciągach komunikacyjnych nic się nie robi - powietrze idzie po najmniejszej linii oporu, więc tam umieszczony anemostat "odetnie" jakieś pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij tą katastrofę i podaj konkretny wpływ na odzysk ciepła sterownika termostatycznego 2-biegunowego w prymitywnej czarnej obudowie bez wyświetlacza w porównaniu do bardziej rozbudowanego

 

Krótko: Jeżeli sterujemy pompą na zasadzie włacz wyłącz. to trzeba na oko ocenić, na którym biegu [ typowa pompa ma 3 biegi]

pompa ma pracować. Najczęściej stosowane ustawienie to bieg II [ bo taki nie za duży i nie za mały ] albo bieg III czyli na full

[niech Klient widzi, ze GGWC pracuje].

Pompa załącza się przy powiedzmy -1 C i pracuje tak samo przy - 2 C jak i przy - 20 C

analogicznie w lecie.

W takiej sytuacji przez pewien okres pracy pompa zżera bez sensu prąd elektryczny pracując na zbyt wysokim [ w stosunku do potrzeb] biegu.

Ponieważ w typowej pompie wyższy bieg to prawie 100% większe zużycie energii uważam coś takiego za bezsensowne marnotrawstwo.

 

 

Bardziej szczegółowo:

Wczesne modele naszego GGWC [AQUACOM] pracowały na zasadzie ON/OFF i zastanawialiśmy się, jaka wiekość/wydajnośc pompy

jest najbardziej optymalna.

Przeprowadziliśmy szereg badań i okazało się, że da się ustalić pewien zakres pracy - przepływ glikolu w części ziemnej - przy którym

mamy największy uzysk.

Nie będę tutaj podawał szczegółów technicznych [ niech sobie konkurencja sama zbada], ale badania pokazały, że opłacalne jest sterowanie

przepływem glikolu.

Dlatego powstały sterowniki COMFORTPLUS+ optymalizujące pracę pompy dla uzyskania jak najlepszego stosunku energia zużyta - energia uzyskana.

Nowy AQUACOMPLUS ma super energooszczędną pompę [tylko 8W] i sterownik płynnie zmieniający przepływ glikolu co w sumie

daje naprawdę oszałamiające efekty [ COP dochodzi do 20 !!!]

 

ponieważ jesteśmy przekonani, że nasze GGWC działają skutecznie pokazujemy to na wyświetlaczu. Widać wszystko jak na dłoni

temperatura powietrza wchodzącego i wychodzącego z wymiennika pozwala się przekonać, że AQUACOM działa skutecznie,

 

Już wkrótce pokażemy ONLINE na naszej stronie www

pracę jednego AQUACOM łącznie z pomiarem zużycia energii elektrycznej

i wszystkimi temperaturami.

Wtedy nawet największy sceptyk będzie się mógł się przekonać i to jeszcze przed zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...powiem Ci Michał, że kogo jak kogo, ale Ciebie należałoby nagrodzić za upór i konsekwencję w reklamowaniu swojego produktu... po prostu wszędzie i przy każdej okazji, w każdym temacie nie potrafisz nawet jednego postu napisać żeby nie pojawiła się w nim nazwa jednego z produktów które reklamujesz... żenada i tyle...

ale ja w sumie nie o tym...

 

...zdarzało mi się nieraz nie zgadzać z Piczmanem, nawet pewnie go krytykowałem, ale tym razem zgadzam się z nim na 101 %...

przepływ glikolu dopasowuje się do "potrzeb" wymiennika i nie rozumiem z czym ten Twój CUDOWNY i WSPANIAŁY produkt jest lepszy od zwykłego sterowania najnormalniejszym w świecie termostatem ???

może skoro już tyle badań i burzy mózgów robiliście to zróbcie jeszcze jedno i postawcie obok siebie dwa urządzenia pracujące w tych samych warunkach, jedno sterowane zwykłym termostatem a drugie tym Waszym, magicznym i dajcie porównania wydajności, zużycia prądu czy czego tam chcecie jeszcze... niech się Naród dowie jaka jest różnica i niech sam wybierze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Piszę w tym dziale pierwszy raz i nie ukrywam, że od razu licze na pomoc.

 

Otóż na moim domu a tak dokładnie to na jego północnej ścianie w bezposrednim sąsiedztwie wyrzutni zrobił się zaciek. Okragły mniej wiecej 20cm wokół kratki. Podejrzewam, ze ciepłe i wilgotne powietrze wyrzucane z domu osadza sie tam. Ostatnio zaciek zamarzł tzn mocno oszroniał (ostatnio dość znaczne mrozy były) . I teraz pytanie: czy to normalne, że tak sie dzieje? I czy w momencie kiedy będzie połozony puc/tynk (narazie mam styro + klej) nie odparzy go i nie spowoduje odpadnięcia fragmentu elewacji?

Zgłosiłam problem firmie, która robiła mi reku ale powiem szczerze , że widziałam po minie chłopaków, że nie bardzo wiedzą co jest przyczyną ... Niby maja przyjechac w poniedziałek coś tam pianą docieplić ale widzę że działaja troche po omacku.....

 

Podpowiedzcie proszę co może byc przyczyną i czy to normalne....

Zaraz postaram się wkleić jakieś foto zacieku....

 

Pozdrawiam

 

EDIT.

http://img39.imageshack.us/img39/1995/201212061053451.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edytowane przez 1976pinacolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serio?? :jawdrop: Czyli mam swoich panów od reku nie wieszać za ja.. :p

no ale co z moim przyszłym pucem?? :eek: Nie odparzy? :eek: Nie odpadnie ? :eek:

dla świętego spokoju załóż sobie coś takiego typu to trochę odsunie strugę powietrza od ściany...

http://allegro.pl/czerpnia-wyrzutnia-scienna-160-chrom-f-vat-i2799926584.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam :)

 

Odgrzebuję swój stary temat bo potrzebuję pomocy..

 

Doszedłem do etapu gdzie trzeba całe to ustrojstwo zakupić i zamontować.

ALE

Jest pare spraw które trzeba przemyśleć.

1. "Błędy" projektu

2. Zmiany układu pomieszczeń

3. pewna zmiana koncepcji wentylacji :)

 

MAM GORĄCĄ PROŚBĘ O POMOC. W kilku kwestiach pisałem do autorów projektu, ale zostałem po prostu olany. (pewnie mail nie doszedł, albo rzucili wszystko i wszyscy nad tym myślą. Na pewno tak jest)

Poniżej oryginalne rysunki z projektu:

http://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_1dol_zpssb47itgh.jpghttp://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_1rurystrop_zpsu4znw6si.jpg

http://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_1poddasze_zpsxllhv3en.jpghttp://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_1rurypoddasze_zps1nmjkp7j.jpg

 

Moje uwagi i zmiany:

Na tym rysunku zmieniłem układ pomieszczeń w okolicy kuchni i korytarza. Układ wentylacji może zostać? (czy zostawić anemostat przy znaku zapytania nr 2)

Zmiana koncepcji o której wspominałem to gabinet i jego rola. Mam tam mieć swoj kącik, a że jestem modelarzem to trochę smrodzę (uwielbiam zapach budasia o poranku ;) - zapachy budaprenu i lakierów). Jak wiadomo pokoje, jako pomieszczenia czyste, mają nawiewy. To znaczy, że całe smród idzie na reszte domu. Co zrobić??Wg mnie zrobić nawiew i wywiew w tym pokoju. Jak w spizarce. Problemy:

1 - są przepusty wg projektu i dziobanie w stropie mnie przeraża - rozwiązanie - zostawić tą dziure co jest, zrobić nową bliżej drzwi na wywiew.

2.- jak przeprowadzić rury do nowe otworu? Po stropie z łazienki nie można, bo po drodze jest rura do dystrybucji powietrza z kominka do łazienki - rozwiązanie, zrobić odnogę nad poddaszem i poprowadzić pionowo obok rury doprowadzające powietrze do nawiewów (obok komina kominkowego).

 

Czy da się to zbilansować?

Czy zrobić na stałe nawiew i wywiem w pokoju, obliczyć nowy bilans i niech zawsze tak działa? Czy na tym nowym wywiewie zrobić przepustnicę sterowaną serwem i odpalać jak tylko będę smrodził godząc się na czasowe zachwianie bilansu?

http://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_2dol_zpsscvcsve3.jpg

Poza tym jak widać zmieniłem wyrzutnie i czerpnię. Wg mnie to błąd projektu, przynajmniej niedopatrzenie. Pierwotna wyrzutnia jest zrobiona w rogu między garażem a domem. Powietrze wg mnie zniszczy elewację. Wyrzutnia od tej ścianki była dosłownie 10cm. Dodatkowo dach wystaje za ścianę na tej wysokości tyle, ze ciepłe zuzyte powietrze będzie iść centralnie w podbitkę. Chyba ze zrobię prawie metrową rurę wystającą ze ściany. Mam ja racje? Nową wyrzutnie mogę nawet dać pod balkonem, częściowo chowając w styropian który będzie od dołu przyklejony. CIepłe powietrze idąć do góry nie napotka nic ciekawego do zniszczenia..

Tu miała być wyrzutnia

http://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_IMGP4769_zpszvkeyajo.jpg

 

To rury na stropie doprowadzające i odprowadzające powietrze z pomieszczen na parterze. Dorysowana rura nowego wywiewu w gabinecie.

http://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_2rurystrop_zpsuyhfhhmm.jpg

 

Tutaj widzimy anemostaty na poddaszu. Zmienił się ukłąd pomieszczeń na półpiętrze. Skasowałem składzik i garderobę.

http://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_2poddasze_zpspbqoylxg.jpg

 

Tu mamy rury nad poddaszem. Skasowałem rury do garderoby i składziku i dorysowałem odnogę do tego nowego wywiewu.

 

Przyznam się szczerze że nie mam pojęcia jak to zbilansować, co z tym zrobić. Prośba o pomoc. Okazało się że czas mnie goni i nie mam niestety czasu na naukę projektowania instalacji WM... Help...

http://i10.photobucket.com/albums/a114/Losiu78/th_2rurypoddasze_zps3hixnfkt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiewy robi się wyłącznie w łazienkach i mniejszy w kuchni. Przy większej ilości wywiewów nie ma szans zbilansować cokolwiek. Nawiewów można dać dowolnie dużo. Z tym, że wszystko powyżej powierzchni ( suma pól kanałów odchodzących od rozdzielacza) króćca z centrali, nie ma znaczenia dla strumienia.

Jest stanowczo za dużo wywiewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest stanowczo za dużo wywiewów.

 

Im więcej wywiewów tym mniejsza skuteczność usuwania wilgoci i zapachów w czasie.

Ale ruch powietrza trzeba zapewnić w każdej części mieszkania a nie wszędzie wywiew można zastąpić nawiewem .

W garderobach cokolwiek, aby tylko "ruszyć" to co wisi .

 

W pralniach i kolejnych 3-4 łazienkach raczej wyciąg, choćby słabszy . Może nie będzie w tym zjawisku dynamiki ale swoją funkcję spełni . I to dobrze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...