Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doprowadzenie powietrza do kominka?


shiza34

Recommended Posts

Witam mam pytanie odnośnie doprowadzenia powietrza do kominka,mianowicie czy rura która doprowadzę powietrze może być załamana(przez kolanka oczywiście)Jeśli ją puszczę prosto wyjdzie mi na stronę południową a zaleca się na zachodnią?Czy długość takiego przewodu ma znaczenie ile max może być?Rura o średnicy 16cm.jeszcze jedno pytanie czy pod kominkiem trzeba robić stopę z betonu czy można go położyć na wylewkę anahrydowa? Edytowane przez shiza34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadzanie rury na zachód to bzdura i mit tego forum, powielany zresztą

w "fachowych" artykułach wydawnictwa. Przy średnicy tak znacznej długość

nawet 20 m nie powinna być przeszkodą, a i kolana ze dwa jak się po drodze trafią,

też zadziała. Pamiętaj natomiast, by zachować hydrauliczny spadek w kierunku

czerpni, gdyż woda która przypadkiem może dostać się do kanału, zasyfonuje go,

jeśli zrobisz odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat jeśli można.

Posiadam kominek uniflam 700 standatd z szybrem ale bez dolotu świeżego powietrza. Planuję go zabudować.

Wiem, że można to obejść dostarczając świeże powietrze bezpośrednio pod kratką (jak na zdjęciu KLIK. Zaznaczam, że to nie moje zdjęcia, ale kominek zdaje się taki sam :)

 

Zastanawia mnie czy warto w taki sposób to robić, czy nie prościej było by, aby kominek spalał powietrze częściowo zużyte z pomieszczenia w którym się znajduje. A w pomieszczeniu po drugiej stronie pod kaloryferem nie zrobić małego otworu, który regulował ciśnienie dzięki czemu w pomieszczeniu nie powstawało by podciśnienie, które mogłoby doprowadzić do cofnięcia się spalin.

 

Kominek chciałbym zabudować z DGP. i szczerze wydaje mi się, że dla kominka to będzie wszystko jedno czy będzie zasysał powietrze z zewnątrz czy ze środka pomieszczenia.

 

Więc jaka to będzie różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat jeśli można.

Posiadam kominek uniflam 700 standatd z szybrem ale bez dolotu świeżego powietrza. Planuję go zabudować.

Wiem, że można to obejść dostarczając świeże powietrze bezpośrednio pod kratką (jak na zdjęciu KLIK. Zaznaczam, że to nie moje zdjęcia, ale kominek zdaje się taki sam :)

 

Zastanawia mnie czy warto w taki sposób to robić, czy nie prościej było by, aby kominek spalał powietrze częściowo zużyte z pomieszczenia w którym się znajduje. A w pomieszczeniu po drugiej stronie pod kaloryferem nie zrobić małego otworu, który regulował ciśnienie dzięki czemu w pomieszczeniu nie powstawało by podciśnienie, które mogłoby doprowadzić do cofnięcia się spalin.

 

Kominek chciałbym zabudować z DGP. i szczerze wydaje mi się, że dla kominka to będzie wszystko jedno czy będzie zasysał powietrze z zewnątrz czy ze środka pomieszczenia.

 

Więc jaka to będzie różnica?

 

Jak już to nie kominek, tylko wkład:)

 

Wkład aby prawidłowo się w nim paliło potrzebuje odpowiedniej dawki tlenu, wszak bez tlenu nie zaistnieje żaden proces spalania:)

Albo możemy ten tlen dostarczyć bezpośrednio do komory spalania, za pomocą wbudowanego dolotu powietrza do wkładu, albo wkład powietrze będzie sobie pobierał z pomieszczenia w którym stoi, głównie poprzez nieszczelności a w wypadku Uniflama którego posiadasz również poprzez zewnętrzną przesłonkę popielnika, którą w momencie jej odsłonienia powietrze będzie wpadało do popielnika, a potem przez ruszt do komory spalania:)

 

Jeżeli wkład nie ma fabrycznego dolotu powietrza to po prostu technologicznie nie jest do tego przystosowany i żadne przystawki, przyssawki czy inne wymysły twórcze ludzi na dziale produkcji nie zastąpią produktu, w którym takie rozwiązanie jest przemyślane i odpowiednio wykonane:)

 

Masz wkład jaki masz:) więc zrób jego zabudowę i podłącz go w sposób do jakiego został przemyślany i skonstruowany:)

Powietrze do spalania będzie czerpał z pomieszczenia w którym stoi:) zrób kratkę w dole obudowy, tak aby dostarczy powietrze do cyrkulacji:)

W razie gdy będzie się słabo rozpalało bądź będzie dymiło, będziesz musiał rozszczelniac bądź uchylać okna i na bieżąco pilnować aby w popielniku nie zalegała zbyt duża dawka popiołu:)

 

Ale na pewno o tym wszystkim powiedział Tobie sprzedawca od którego kupiłeś wkład:) i na pewno wytłumaczył Ci różnice między wkładem z bezpośrednim dolotem powietrza jak i wkładem który powietrze pobiera z pomieszczenia w którym stoi:) Na pewno też wytłumaczył Ci, że wszystkie przyłącza do gotowych wkładów (Uniflam, Laudel czy Kratki,pl) to tylko dospawane elementy do wkładów tak samo skonstruowanych jak te bez dolotu:)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolego za poradę, oczywiście chodziło mi o wkład kominkowy pod zabudowę na kominek.

Część z tych rad już doczytałem. Niestety kominek odkupiłem od prywatnej osoby, nowy, nieużywany za ok 500 zł i nie zastanawiałem się wtedy za bardzo, na szybko poczytałem forum, że są to średniej klasy wkłady i podjąłem decyzję o zakupie. Wkład przez rok funkcjonował i ogrzewał pomieszczenie, bez DGP.

 

Jak wiadomo kominek pod zabudowę służący do DGP, będzie potrzebował dostarczenia odpowiedniej ilości tlenu, w przeciwnym wypadku tlen będzie dostarczony przez nieszczelności a w najgorszym wypadku zaburzy wentylacje i będzie zasysal powietrze przez otwory wentylacyjne a w czarnym scenariuszu przez komin którym odprowadzane są spaliny.

 

Jeśli kominek nie posiada fabrycznie doprowadzenia powietrza do komory spalania to w jaki sposób to zrealizować? Dla bezpieczeństwa rozsczelnić pomieszczenie? Widziałem nieraz w domach, w blokach otwory wentylacyjne usadowione nisko, czy one właśnie do tego służą?

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Piotrze za poradę, rozumiem, że skoro wkład nie posiada takiej opcji fabrycznie, nie ma sensu montować rury.

Powietrze będzie zasysane przez nieszczelności, a jeśli tego będzie mało będę musiał zastosować dodatkowe napowietrzniki najlepiej regulowane.

 

Posiadasz ciekawą stronę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...