Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szlag mnie TRAFI ! REKUPERATOR - to w koncu warto czy nie ?


Recommended Posts

Jaki to jest dziurawy dom w ktorym mozna zastosowac went,grawitacyjna?

 

...dziurawy dom to nie to samo co lepiej lub mniej docieplony dom...

jak sama nazwa wskazuje dom "dziurawy" nie jest szczelny czyli posiada rozmaite nieszczelności którymi powietrze dostaje się do jego wnętrza.

dzięki temu went graw będzie działała, bo jedno jest pewne - nawet najdłuższe kominy nie spowodują ciągu i co za tym idzie działania wentylacji graw jeżeli powietrze nie będzie mogło dostawać się do budynku z zewnątrz (żeby komin mógł wyssać powietrze z domu musi je jakoś zassać ;) )

 

dlaczego teraz domy są szczelniejsze niż kiedyś? przede wszystkim mają o wiele bardziej szczelne okna i drzwi , coraz częściej stosowane ciepłe montaże jeszcze tą szczelność poprawiają, na poddaszach stosuje się folię paroszczelną, do tego wykonanie warstwy zewnętrznej ocieplenia (tynk silikat lub inny) też tą szczelność poprawia. Pomimo ciągłych narzekań inwestorów na ekipy wykonawcze trzeba obiektywnie stwierdzić, że sama jakość wykonania budynków jest o wiele wiele lepsza niż kiedyś, więcej szczegółów i detali jest wykonana w sposób prawidłowy więc też ma to wpływ na szczelność całego domu.

trzeba chyba zdać sobie sprawę z tego, że czasy się zmieniły i stąd potrzeba stosowania nowych rozwiązań m in takich jak wentylacja mechaniczna....

i zapewniam, że nie zawsze chodzi tu o naganianie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla wszystkich - jeżeli ktoś chce Rekuperator dla komfortu - nie kalkulować - KUPOWAĆ.

Mnie interesują PRIMO oszczędności - jak chcę mieć 'wiaterek' to sobie okno uchylę :D

Dzisiaj chyba każdy buduje z tego co najlepsze i szczelnie... inaczej nie pyta o Reku :D

 

Dostałem jakieś wstępne wyliczenia na Priv - ale nie jest to szczyt marzeń.

Kolega podpowiedział mi - żeby wyjść od świadectwa energetycznego i policzyć jakie straty energii będą na 1m2, po czym za rok zrobić pomiar po Reku. Ciekawy pomysł - ale to PO, a nie przed zakupem.

 

Ktoś robił takie pomiary?

 

kbab - dzięki zerknę

Mistalova - ciekawe- ale jak to jest 8700 a 50% odzysku = oszczędności i da Ci 6700???

 

Może znajdzie się ktoś dobry - założy Pustaka ceramicznego , 15cm styropianu ok 150m 2 i inne wartości przeważnie używane w budownictwie. Jak to wyjdzie na 1m2 przy 70% i 90% odzysku?

 

Póki masa "specjalistów" na forum - a nikt jeszcze JASNO I KLAROWNIE nie podjął się nawet próby policzenia w standardzie - BEDZIE TANIEJ o X PLN na m2

 

Myślę, że tu wyjdzie kto się na tym zna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kbab z tego co widzę - to wystarczy dać kilka takich wyliczeń ludzi jedno pod drugim z najważniejszymi parametrami - i wynikiem i teoretycznie będzie wiadomo CO i KOMU SIĘ OPŁACI. Fajowo jakby ludzie co liczą wstawiali tam arkusze po nazwie projektu :D

 

Takie coś pownni mieć ludzie którzy się tym parają - kilka przykładów i mamy plus minus - Warto czy NIE.

 

:D

 

Dzięki - siądę w domu i policzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to jest dziurawy dom w ktorym mozna zastosowac went,grawitacyjna?
A pamiętasz drewniane okna dwuszybowe (po jednej szybie w ramie) pomiędzy które się kładło watę, żeby wiatr nie hulał?

 

Nikogo na nic nie naganiam, nie chcesz mieć went. mech. to zrób grawitacyjną -twoja wola, twoje pieniądze, TY będziesz tam mieszkał i pluł sobie w brodę - "cholera a mogłem zrobić went. grawitacyjną" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sama nazwa wskazuje dom "dziurawy" nie jest szczelny czyli posiada rozmaite nieszczelności którymi powietrze dostaje się do jego wnętrza.

 

Konkrety poproszę.Jakimi konkretnie dziurami we współczesnym budownictwie powietrze dostaje się do wnętrza i dzięki temu można w takim domu zrobić WG

Panfotograf -pamiętam takie okna u mojej babci w domu sprzed 50lat ,ale my mówimy o budownictwie dzisiejszym,więc jaki to jest dziurawy współcześnie wybudowany dom,taki w którym można dzięki temu ,że jest dziurawy zrobić WG,bo w pozostałych ,szczelnych należy robić WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówimy o budownictwie dzisiejszym,więc jaki to jest dziurawy współcześnie wybudowany dom,taki w którym można dzięki temu ,że jest dziurawy zrobić WG,bo w pozostałych ,szczelnych należy robić WM
Też tak uważam, choć w mojej okolicy widzę że budują domy z grawitacyjną.

 

Jak budującemu się sąsiadowi powiedziałem że ma za wysoko wymurowaną ścianę (pod sam dach) i nie będzie ciągłości izolacji termicznej (pomiędzy styropianem na ścianę zew. i wełną pod dachem), to wzruszył ramionami i powiedział że wszyscy tak robią. Ja za jego opał płacić nie będę;)

 

Chcecie piep..yć swoje życiowe inwestycje - wasze życzenie.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Konkrety poproszę.Jakimi konkretnie dziurami we współczesnym budownictwie powietrze dostaje się do wnętrza i dzięki temu można w takim domu zrobić WG...

wejdź do np jakiejś łazienki pod sufitem znajdziesz w ścianie taką kratkę, tam za nią jest dziura i to spora, nie wierzysz to zaglądnij

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko podaję wyniki autentycznego certyfikatu dla domu w Niepołomicach, w którym wykonałem rok temu zarówno WM, jak i certyfikat:

- budynek ma 780 m3, 250 m2 powierzchni, wykonany starannie, dość szczelny

- wyniki dla WM (bez CWU): Qhnd = 9542 kWh

- wyniki symulacyjne dla WG (bez CWU): Qhnd = 13356 kWh

Certyfikat wykony starannie, po roku zużycie paliwa okazało się zgodne z wyliczeniami. Można więc powiedzieć, że zysk energetyczny dzięki rekuperacji wynosi około 4000 kWh rocznie. Przy kotłowni gazowej odpowiada to 400-500m3 zaoszczędzonego gazu za ok. 1000zł, przy prądzie ok. 2000zł, przy węglu ok. 800 kg dobrej jakości węgla.

Obserwacje innych użytkowników (w tym również z mojego własnego domu ) również wskazują na takie właśnie wartości.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki artykuł czytałem w pewnym czasopismie budowlanym

 

Kanały wywiewne ulegają zabrudzeniu znacznie szybciej niż nawiewne. Wynika to stąd, że pierwsze usuwają zużyte powietrze z kuchni, łazienek, toalety czy garderoby, drugie zaś - dostarczają powietrze, które zostało oczyszczone w filtrze rekuperatora. Raz na kilka lat należy wyczyścić wnętrze wszystkich przewodów wentylacyjnych.

 

Czyszczenie mechaniczne. Wykonanie tego zadania należy zlecić fachowcowi. Polega ono na wprowadzeniu do wnętrza każdego kanału specjalnej obracającej się okrągłej szczotki, która zbiera nieczystości znajdujące się na ściankach. Szczotka podłączona jest do dużego wentylatora wyciągowego (pełni rolę „odkurzacza”) wyposażonego w worek na kurz. Koszt takiego czyszczenia wynosi od kilkuset do około 3000 zł. Warto je robić co 5-6 lat.

 

Fachowiec może przeprowadzić mechaniczne czyszczenie, jedynie wtedy, gdy kanały zostały zbudowane ze sztywnych przewodów, na przykład stalowych rur spiro. Jeśli inwestor - ze względu na niższą cenę - zdecydował się na montaż systemu z aluminiowych rur elastycznych, to czyszczenie tą metodą nie jest możliwe. Obracająca się szczotka zniszczy bowiem cienką warstwę folii aluminiowej, pozostawiając odkrytą warstwę izolacji. Dlatego najczęściej wentylację z rur elastycznych należy po kilku latach użytkowania wymienić na nową.

 

Dodatkowa dezynfekcja. Niektóre firmy proponują użytkownikom instalacji wentylacyjnej, jako dodatkową usługę, jej dezynfekcję. Wtedy podczas czyszczenia kanałów są one spryskiwane specjalnym płynem odkażającym. Taki zabieg przydaje się raczej w systemach wyposażonych w klimatyzatory. W nich bowiem, ze względu na dużą różnicę temperatury powietrza ciepłego i schłodzonego, dochodzi do wykraplania się pary wodnej oraz namnażania grzybów i bakterii na wewnętrznych ściankach przewodów.

 

Uwaga! Część firm oferuje dezynfekcję aluminiowych przewodów elastycznych traktując ją jako zabieg umożliwiający ich wyczyszczenie. Zwolennicy takiego rozwiązania powinni porównać je z próbą wytrzepania worka odkurzacza pełnego zanieczyszczeń i kurzu za pomocą spryskania jego wnętrza niewielką ilością środka dezynfekcyjnego . Z pewnością nie jest to skuteczna, a w związku z tym zalecana metoda.

 

Anemosaty

 

Urządzenie te umieszcza się na zakończeniach przewodów kanałów wentylacyjnych. Zapewniają one płynną regulację ilości powietrza nawiewanego i usuwanego (zgodną z obliczeniami ustalonymi przez projektanta). Czyszczenie anemostatów nie sprawia kłopotu - wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, aby usunąć kurz. Należy jedynie pamiętać o pozostawieniu grzybka lub talerzyka urządzenia w niezmienionej pozycji.

 

Fachowiec, po zakończeniu czyszczenia systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, powinien sprawdzić wielkość przepływu powietrza we wszystkich pomieszczeniach za pomocą specjalnego przyrządu - anemometru. Na koniec specjalista wystawia protokół pomiarowy. Koszt tej usługi waha się od 1000 do 3000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widocznie autor tak się znał na wentylacji, jak niektórzy inwestorzy. Szkoda tylko, że pociska ciemnotę w gazecie budowlanej, która z założenia powinna pomagać inwestorom, a nie ogłupiać...

 

Co do dziurawego domu - weź sobie wybuduj dom według rad tych, co już wybudowali, zatrudnij najtańsze ekipy, a potem wykonaj obrzęd gromniczny według przepisu Adama MK. Wtedy zrozumiesz, co to takiego. Nikt Ci nie będzie dokładnie tłumaczył, bo i tak jak zwykle wiesz wszystko lepiej, więc po co się wypisywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko podaję wyniki autentycznego certyfikatu dla domu w Niepołomicach, w którym wykonałem rok temu zarówno WM, jak i certyfikat:

- budynek ma 780 m3, 250 m2 powierzchni, wykonany starannie, dość szczelny

- wyniki dla WM (bez CWU): Qhnd = 9542 kWh

- wyniki symulacyjne dla WG (bez CWU): Qhnd = 13356 kWh

Certyfikat wykony starannie, po roku zużycie paliwa okazało się zgodne z wyliczeniami. Można więc powiedzieć, że zysk energetyczny dzięki rekuperacji wynosi około 4000 kWh rocznie. Przy kotłowni gazowej odpowiada to 400-500m3 zaoszczędzonego gazu za ok. 1000zł, przy prądzie ok. 2000zł, przy węglu ok. 800 kg dobrej jakości węgla.

Obserwacje innych użytkowników (w tym również z mojego własnego domu ) również wskazują na takie właśnie wartości.

 

Czy dotyczy to WM bez rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widocznie autor tak się znał na wentylacji, jak niektórzy inwestorzy. Szkoda tylko, że pociska ciemnotę w gazecie budowlanej, która z założenia powinna pomagać inwestorom, a nie ogłupiać...

 

Co do dziurawego domu - weź sobie wybuduj dom według rad tych, co już wybudowali, zatrudnij najtańsze ekipy, a potem wykonaj obrzęd gromniczny według przepisu Adama MK. Wtedy zrozumiesz, co to takiego. Nikt Ci nie będzie dokładnie tłumaczył, bo i tak jak zwykle wiesz wszystko lepiej, więc po co się wypisywać?

 

Autor znał się na wentylacji ,tylko nie naganiał.Kanały wentylacji mechanicznej będą wymagały czyszczenia i jest to oczywiste,wie to każdy kto nie zajmuje się jej sprzedażą.Wczoraj przypadkiem piłem wódkę z człowiekiem ,który 20lat siedzi w instalacjach i robi też WM -powiedział jasno-nie wierz w głupoty.Wymaga to czyszczenia.Kropka.

NIe mam nic przeciwko WM ,nie znoszę tylko tego głupiego naganiania i twierdzeń kretyńskich w rodzaju -jak masz dziurawy dom to se zamontuj WG.Mam zwyczajnie alergię na takie naganiactwo.NIe wiem czy uczą tego gdzieś czy jak.Ci co pukają co jakiś czas do moich drzwi mam wrażenie,że naganiactwo studiowali w tej samej szkole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl, to nie boli. Jeśli dzięki WM zyskujemy oszczędność 28% zużywanej energii, to jest tam reku, czy nie?

 

A nie lepiej poprawnie napisać?

 

Z tych wyliczeń wynika że jeśli nie ma przeciwskazań co do WG to lepiej WM z reku sobie odpuścić.

Edytowane przez Crisiano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...