Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł na propan - wątpliwości, co do wentylacji


Recommended Posts

Witajcie, jestem przed uruchomieniem kotła na propan i przed wizytą kominiarza.

 

Otóż kocioł wisi sobie w kotłowni znajdującej się w domu. Oddzielona jest drzwiami zwykłymi, pokojowymi. W całym domu jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W kotłowni takowej brak ze względu na przepisy (nie wiedziałem na etapie prowadzenia kanałów, czym będę grzał).

 

Kocioł kondensacyjny wpięty jest w kanał kominowy Schiedla (rura w rurze) z wyprowadzeniem nad dach. Mam w tym kominie wymurowany jest jeden kanał wentylacyjny wywiewny. Kazałem murarzowi wstawić kratkę wywiewną Schiedla około 30 cm nad poziomem podłogi (brałem pod uwagę propan). Mam osobny kanał nawiewny z rury spiro również przy posadzce, który zamierzam zaślepić ze względu na zamkniętą komorę spalania w kotle. W kotłowni jest okno i drzwi zewnętrzne.

 

No i teraz mam wątpliwości, choć wydawało mi się, że wszystko jest rozwiązane prawidłowo. Czytam w necie, że taka kratka wywiena dla potrzeb propanu musi być wybita przez ścianę? Czyli ta moja w kominie Schiedla nie wystarczy? Nie chcę mieć w kotłowni, która jest też pralnią, lodówki. Zwłaszcza, że nie jest ona szczelnie oddzielona od domu.

 

Co na ten mój system powie kominiarz? A może instalator będzie kręcił nosem?

 

Pozdrowienia, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to mam faktycznie mały problem. Zetkę w kotłowni mam na wszelki wypadek, jest też okno, więc tu pewnie z kominiarzem się dogadam. Co do kratki w ścianie, może uda mi się wynegocjować wywalenie progu w drzwiach zewnętrznych?

 

Ale wtedy musiałbym zamontować jakieś szczelne drzwi do kotłowni z domu, bo nie uśmiecha mi się zaburzanie pracy wentylacji mechanicznej przez przeciąg z kotłowni. Nie mówiąc już o wyziębianiu domu...

 

A może takie rozwiązanie: kotłownia sąsiaduje z garażem, wywalam więc dziurę do niego, daję kratkę, dalej ciągnę rurą kanalizacyjną na zewnątrz budynku przez ścianę garazu? Czy to sztuka dla sztuki?

 

A co z czujnikami gazu? Nie są dopuszczane jako zamienniki tej cholernej kratki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki gazu jako zamiennik kratki odpadają.

 

Rury i tak trzeba bedzie "ogacić". Ciepłe, aby nie tracić, zimne aby nie zamarzły przy - 20st., zwłaszcza jeśli będą przebiegały blisko wentylacji.

Przepisy nic nie mówią o długości połączenia; warunek jeden - musi być ze spadkiem.

Zawsze można zaprosić na lustrację kotłowni tego co będzie podpisywał. Może się zgodzi na brak progu lub inne rozwiązania.

U siebie mam zrobione coś na kształt "zetki" tyle że w układzie pionowym /zakręca 3 x i wylot poziomo do powierzchni gruntu/. Nie wieje bezpośrednio.

"Zetkę", którą kazał mi zrobić kominiarz, zatkałem jako zbędną przy piecu kondensacyjnym.

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagana kratka przy samej podłodze 200cm2 nie nawiewna tylko tzw. wypływowa (gaz dwa X cięższy od powietrza) zabrania się również kratek ściekowych w podłodze. Nawiew w kotłowni powinno się robić nawet przy kotle kondensacyjnym, nie dla kotła - dla wentylacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...