Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka jest PRAWDZIWA wydajność kolektorów słonecznych


Recommended Posts

miałem dzisiaj spotkanie w ramach Białołęka - Solarna Gmina i expert z fundacji promującej technologię zeznał, że od listopada do stycznia (włącznie) będę musiał dogrzewać wodę z 30 do 38 stopni, a od lutego do października panel ma grzać sam - byłożby to prawdziwe?

 

Druga kwestia - zasobnik ma mieć 300 litrów, czy - zważywszy, że w domu ma być instalacja cyrkulacyjna, acz z programatorem czasowym - pozwoli na wzięcie porannego prysznica czterem osobom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Druga kwestia - zasobnik ma mieć 300 litrów, czy - zważywszy, że w domu ma być instalacja cyrkulacyjna, acz z programatorem czasowym - pozwoli na wzięcie porannego prysznica czterem osobom?

 

To pytanie jest nie do końca precyzyjne. Jak latem nagrzeje ci zbiornik 300 litrów do 80stopni, a prysznic 4 osób (powiedzmy 4 x 50l=200l), to nawet jak przez noc temperatura spadnie do 40stopni (ze względu na powiedzmy kiepską izolację rurek od CO), to wystarczy. Więc musisz doprecyzować, o co pytasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Uważam, że pan od promocji był może nieco zbyt optymistyczny. Zakładając, że nie przewymiarował powierzchni solarów w stosunku do wielkości zbiornika (byłby wtedy problem w lecie), to założenia są trochę przesadzone.

Dobrze dobrana instalacja na wydajnych panelach, przy standardowej rodzinie 4 osobowej powinna mieć 3 panele (ok. 6m2) płaskie lub ewentualnie próżniowe o podobnej wielkości i właśnie ok. 300l zbiornika. Jeżeli zużycie jest ponad normatywne, czyli rodzina na prawdę dużo wody zużywa, ciepłej wody to można się pokusić o instalację 4 panele + 400l, więcej nie potrzeba.

Wydajność w okresie powiedzmy od maja do września włącznie powinna być wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania na wodę powiedzmy w 95%. W pozostałym okresie wydajność będzie spadać i trzeba się liczyć z dogrzewaniem. Trudno powiedzieć, że woda zawsze będzie miała tyle, a tyle stopni. Z jednej strony mogą być takie dni w październiku, że z solara nie będzie nawet 20 stopni, z kolei nawet zimą w słoneczny dzień (nawet mroźny, ale z czystym niebem), może się udać uzyskać temperaturę w zasobniku powyżej 35st.

Średniorocznie można oszczędzić na ogrzewaniu wody 50-60% przy dobrej jakości panelach i normalnej instalacji CWU.

 

Co do wychładzania zbiornika, to zakładając, że jest to izolowany standardowy zbiornik, sam z siebie wychładza się nieznacznie, jednak cyrkulacja znacząco wpływa na spadek temperatury, dobrze izolowane rury pomagają, ale i tak temperatura spadnie, ile dokładnie trudno powiedzieć, przez noc od 5 do nawet 20 st przy słabej izolacji rur. Zależy też jak długi jest układ CWU. Najlepiej jest wyłączać cyrkulację na noc, zwykłym sterownikiem czasowym nawet, taki wpinany w gniazdko z "Castoramy" wystarczy, w dzień też nie musi chodzić cały czas, tylko wtedy kiedy najwięcej korzysta się z wody. Dodatkowo mamy oszczędność na energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...