Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba do fachowców. Jaki piec i jakie grzejniki?


username 2013

Recommended Posts

Witam serdecznie! Jestem tu nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość. Niedawno wraz z małżonką kupiliśmy mieszkanie (75 m) dwupokojowe, pokoje 5.2m na 4.6m oraz 5.2m na 5.5m wraz z kuchnią, łazienką, przedpokojem i spiżarką. Staneliśmy przed poważnym wyborem odpowiedniego ogrzewania, a jako że mieszkanie znajduje się w kamienicy nie pozostaje nam nic innego jak ogrzewanie gazowe (ogrzewanie z ciepłowni nie wchodzi w grę ze względu na odległość od węzła ciepłowniczego i upartych sąsiadów). Poprzedni właściciel również mieszkanie ogrzewał gazem, lecz z uwagi na źle wykonaną instalację (m.in. popękane rurki) oraz stary typ pieca(TERMET rok prod 2000 nie pamiętam modelu) zdecydowaliśmy wykonać nową od podstaw. Schody zaczęły się gdy zaczęliśmy zapraszać wykonawców na pomiary i wyceny. Na wykonanie pierwszego fachowca nie było nas stać, kolejny przedstawił całkowicie inne rozwiązanie jak pierwszy negując jego zdanie. Trzeci nie poparł obydwu poprzednich i w tym momencie zupełnie zgłupieliśmy. Nie znamy się na ogrzewaniach i boimy się teraz komukolwiek zaufać, a zależy nam na odpowiednim doborze pieca oraz dobrym wykonaniu samej instalacji co skutkowałoby rachunkami za gaz nie sięgającymi kosmosu. Zamieszczam szkic mieszkania i naniesionej starej instalacji i zwracam się z prośbą do osób, które znają się na tego typu instalacjach bądź je wykonują. Jaki piec gazowy będzie najodpowiedniejszy do ogrzewania mieszkania oraz wody. Jakie grzejniki wybrać? Proszę pomóżcie

Szkic.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy nam na odpowiednim doborze pieca oraz dobrym wykonaniu samej instalacji co skutkowałoby rachunkami za gaz nie sięgającymi kosmosu.

Rachunki w niewielkim stopniu będą zależały od wykonania instalacji, lecz przede wszystkim od zapotrzebowania na ciepło tego mieszkania. Nie wiem, co kombinowali ci fachowcy, bo cóż tu można wymyślić... Ale tak w skrócie: w każdym pomieszczeniu powinien być grzejnik. Instalacja powinna być zrobiona na rozdzielaczu, z którego będą poprowadzone rurki do poszczególnych grzejników. Mogą to być rurki pex, bo nie są drogie i łatwo się je ciągnie. Powinny być założone z izolacją. Grzejniki umieśćcie tam, gdzie nie będą wam przeszkadzać, najlepiej pod oknami. Grzejniki duże dadzą większy komfort i niższą temperaturę wody (więc mniejsze rachunki przy kotle kondensacyjnym). Lepiej dać większe niż za małe. Na oko mogą być np. w dużych pomieszczeniach np.120-140cm typu CV22, ewentualnie w największym możecie dać 2 grzejniki po np. około 80cm, w małych 60cm lub coś w tym stylu (z podłączeniem bocznym - nie przeszkadza ono tak, jak dolne - to idące od podłogi), w łazience drabinka z 1m wysokości lub więcej, spiżarka bez ogrzewania. Kocioł powinien być z zamkniętą komorą spalania, lepiej kondensacyjny. Dwufunkcyjny, z jak najmniejszą mocą minimalną np. 3-5kW). Pi razy drzwi to chyba tyle.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że zamieszkiwać będziemy niebawem w trzy osoby (dwie osoby dorosłe i dziecko), a to pewnie dość istotna sprawa. Rurki schowane będą w ścianach także ich izolacja jest niezbędna. Pytanie czy taka otulina czerwona wystarczy? Oraz czy nie będzie nic stało na przeszkodzie, aby ją zamurować w ścianie? Wstępnie znalazłem wykonawcę, który nie podyktował sobie ceny zbyt wywindowanej, ale chciał zarobić dodatkowo na ''pośrednictwie'' sprzedając mi zwykły kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą. Dlatego dogadaliśmy się że ja dostarczam kocioł, który on montuje. Z tym że w dalszym ciągu nie mam pojęcia co będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem. Co wybrać wśród dość dużej liczby dostępnych na rynku kotłów? Jeśli zdecydowałbym się na kondensat z jak najmniejszą mocą minimalną o którym rwxw pisze to jaki będzie najlepszy? Oczywiście chciałbym wziąć pod uwagę stosunek jakości co do ceny i zmieścić się w rozsądnej granicy, aby koszt inwestycji w kocioł nie zwracał mi się przez 10 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "oko" to chłop w szpitalu umarł. Grzejniki dobierz zgodnie z tabelą mocy uwzględniając ocieplenie oraz stan i ilość okien. Jak nie wyliczysz sobie sam to idź do sklepu instalatorskiego (nie markety) i poproś o wyliczenie wielkości grzejników pod kocioł kondensacyjny (jak cię nie odstraszy cena) zas. 55oC,powrót 45oC ewentualnie pod zwykły kocioł tylko z zamkniętą komorą spalania. Wtedy porównasz grzejniki z wyliczeniami instalatora. Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o jeszcze jednym jak ogrzewanie gazowe to na grzejniki termostaty i w najzimniejszym pomieszczeniu regulator pokojowy.Tam gdzie będzie regulator głowice otwarte na maxa lub ściągnięte. Przestrzegam przed zakupem kotła przewymiarowanego.moc minimalna jak najniższa i jeśli to będzie 2-funkcyjny to moc na CWU min. 20 lub 24 kw. Poszukaj na forach internetowych o problemach ludzi z kotłami przewymiarowanymi i jakie mają rachunki. Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość prosi o pomoc nie podając najważniejszych danych - tj dotychczasowe zużycie gazu i temp wew/zew - to pozwoli określić zapotrzebowanie mieszkania. Jeśli nie ma dostępu do danych za ubiegłe lata to można uruchomić ogrzewanie i po kilku dniach wyznaczyć średnie dobowe zużycie gazu, przeliczyć na kWh i podstawić do kalkulatora z mojej stopki. Wg mnie to w tym mieszkaniu można poprawić system grzewczy, przede wszystkim przenieść grzejniki po okna, w salonie zamontować 2 może 3 szt, na całości powinno wystarczyć w sumie 8 - 9kW mocy, przy większej mocy grzejników można zakupić kocioł kondensat, do mniejszej mocy nie warto dopłacać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakupi kocioł oraz grzejniki i odpali nową instalację co będzie musiał zrobić (bo jak pisze rurki są popękane) to będzie musztarda po obiedzie bo może się okazać że kocioł za mocny. albo za słabe grzejniki. Tylko wyliczenie mocy przed wykonaniem instalacji pomoże w jej okiełznaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedając mi zwykły kocioł dwufunkcyjny z otwartą komorą....to jaki kocioł będzie najlepszy?

Dobrze, że się nie zgodziłeś na otwartą komorę, to już nie te czasy. Obecnie to tylko kondensat lub z zwykły z zamkniętą komorą. Rurki w izolacji jak najbardziej można zamurować w ścianie, jeśli ściana jest nieocieplona i zimna, a boisz się jej grzania, to możesz dać podwójną otulinę. Odnośnie modelu kotła, to pytanie podobne do tego, jaki samochód jest najlepszy. Niestety każdy musi sam zdecydować. My możemy doradzać, czego unikać i czym się kierować w doborze. Co do cwu, to zastanów się, czy miałbyś miejsce na jakiś mały zasobnik, albo na kocioł z wewnętrznym zasobnikiem, wtedy będziesz mógł zastosować małe kotły typu 3-12kW, ale niestety trzeba gdzieś wstawić zasobnik. Dwufunkcyjne są mniejsze i w mieszkaniu wygodniejsze, ale muszą mieć niestety moc maksymalną 20-24kW, za to mogą mieć małą minimalną na której nam zależy. Szukaj takich, których moc minimalna jest koło 2-5kW.

Na "oko" to chłop w szpitalu umarł.

Dokładnie. Dużo lepiej wszystko oszacować nić brać na oko. Najgorzej wybrać za małe grzejniki, za duże na szczęście w niczym (poza kosztem) nie przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak, ale założyciela postu temat już chyba nie interesuje bo się nie odzywa.

 

Przepraszam ale byłem w delegacji i nie miałem dostępu w ogóle do komputera, stąd moje nieodzywanie. Temat jest w dalszym ciągu jak najbardziej aktualny i w dalszym ciągu nie daje mi on spać. Dotychczasowego zużycia gazu nie znam, poprzedni właściciel otrzymał mieszkanie w spadku, które nie było długo zamieszkiwane (stąd zniszczona instalacja) dlatego mimo szczerych chęci niewiele mógł mi o nim powiedzieć. Uruchomić starej instalacji się nie da ponieważ jak już napisałem miedziane rurki w miejscach łączenia są popękane oraz kocioł zupełnie nie nadaje się do użytku. Ściana zewnętrzna o grubości 60 cm zbudowana z pełnej cegły niestety nie jest ocieplona i nie da się tego zrobić ze względu na ozdobną fasadę budynku. Mieszkanie jest narożne. Okna w mieszkaniu są już zamontowane nowe trzyszybowe firmy drutex. Na moje nieszczęście jest ich też niemało bo aż 11 w całym mieszkaniu. Ściana salonu i sypialni, która leży w jednej płaszczyźnie jest od strony północnej. Tak jak radzicie jutro po pracy pójdę do sklepu w celu obliczenia mocy grzejników, a fachowiec w przyszłym tygodniu ma czas także skonfrontujemy to co wyjdzie. Tylko dobrze rozumiem że do sumy mocy wszystkich grzejników mam dobrać moc kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalną moc kotła, może być troszkę większa bo grzejnikii są liczone na -20oC na zew. Mówię tu o mocy na C O bo na CWU to w zależności od tego czy ma być grzana przepływowo, czy w zasobniku. A moc minimalna jak najniższa ponieważ kocioł kondensacyjny powinien pracować jak najdłużej z mocą minimalną i jak najniższą temperaturą wystarczającą do nagrzania mieszkania.

Zastanów się nad ociepleniem podłogi i sufitu w starych kamienicach pomieszczenia są bardzo wysokie i można te sufity obniżyć i ocieplić.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad ociepleniem podłogi i sufitu w starych kamienicach pomieszczenia są bardzo wysokie i można te sufity obniżyć i ocieplić.

 

Zgadza się, w tej chwili wysokość pomieszczenia to 340 cm. Docelowo po obniżeniu i ociepleniu będzie 290 cm co i tak daje niezłą wysokość, ale to niestety konieczność ze względu na górny obrys okien. Co do samego zasobnika o którym zapomniałem napisać to miejsce ewentualnie jest w spiżarce, ale oddalona jest ona od miejsca w którym musi być umiejscowiony kocioł o jakieś 250cm plus grubość ściany, nie znam się i nie wiem czy to nie będzie kłopot. Z tym że też nie mógłby on być jakiś wielki gabarytowo. Bez problemu mam miejsce na kocioł z wewnętrznym zasobnikiem także raczej taki preferowałbym.

Edytowane przez username 2013
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna podpowiedź, ale bardzo ważna. Jeżeli ja bym montował kocioł to pierwsze poprosił bym od ciebie o protokół kominiarski z wyrażoną zgodą do wpięcia tam rury spalinowej z kotła. Ale o tym powinien pamiętać wykonawca. Jeżeli ma być małe dziecko to może być z zasobnikiem, ale wtedy pasowało by dać cyrkulację(nie trzeba upuszczać wody zanim dojdzie ciepła). Z twojego zdjęcia wygląda że odbiorniki ciepłej wody są w miarę blisko kotła to mógłby być 2-funkcyjny tylko ta moc minimalna jaką potrzebujesz na CO utrudnia sprawę.

Wybierając kocioł weź też pod uwagę dostępność do serwisu abyś nie musiał czekać w najzimniejsze dni zimy na przyjazd serwisu z drugiej strony polski.( ZŁOŚLIWOŚĆ RZECZY MARTWYCH).

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym kociołek ACV kompakt 18/24 Daje duży komfort ciepłej wody .

Prosta obsługa.Tani trwały oszczędny,mały.

grzejniki dowolne .ale nie wkuwałbym rur w ściany (zwiększy tu straty i podetnie ściany:no:)

Proponuje rury miedziane poprowadzone w listwie przy podłogowej bez izolacji (miedziane bo mają małą rozszerzalność cieplną )

 

http://www.acv.com/pl-pl/03_03/50/app.rvb

 

Nie potrzeba zasobnika.bo ma ciekawą funkcję ,polegającą na utrzymywaniu zapasu ciepłej wody w kotle .Kocioł sam uczy się kiedy zapewnić komfort a kiedy nie potrzeba gotowości np(noc)

Edytowane przez hydraulik_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała instalacja będzie robiona od nowa

Zaznaczam, że sprzętem nie handluję, ale na rynku pokazała się ciekawa oferta dość taniej pc pp, można coś takiego zainstalować, grzałoby w okresach przejściowych taniej niż gazem jak również pozwoliłoby zmieścić się w tar W-2.1, do tego dochodzi komfort i dywersyfikacja dostawców energii

http://allegro.pl/kimatyzacja-ogrzewanie-pompa-ciepla-od-6st-na25mkw-i2679269541.html

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po wizycie w sklepie instalatorskim sprzedawca nie polecił montowania kotła kondensacyjnego w tak małym mieszkaniu ze względu na długoletnią zwracalność inwestycji i zrobił obliczenia dla kotła dwufunkcyjnego DE DIETRICH ZENA MS 24 MI. W wycenie podał grzejniki KERMI K22 o odpowiednich wymiarach: 600 x 1000 1 szt; 600 x 600 1 szt; 600 x 2000 1 szt; 600 x 1200 2 szt oraz drabinka Instal-P. standard gł-40/90 i powiem szczerze że całkiem nieźle to wyszło jeśli chodzi o cenę. Nawet gdy doliczyłem nieco zawyżone kwoty jeśli chodzi o orurowanie, robociznę i sterownik kotła to wyszła spora oszczędność w stosunku do poprzednich instalatorów. Dlatego nie wiem czy faktycznie jest sens pakować się w kondensat, który może mi sie zwracać wiele lat. Mimo to poprosiłem jeszcze o wycenę całego systemu opartego o kocioł kondensacyjny, zobaczymy co wyjdzie. Natomiast jeśli chodzi o dotychczasowe obliczenia, co o nich myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł ma moc minimalną większą od twoich maksymalnych potrzeb na C O.

Co do wykonania instalacji CO to zobacz czy nie uda się podnieś trochę podłogi choć o grubość rur,dać cienkie tragarze w środek wełnę i na to płytę wiórową a na wierzch panele.

Grzejniki purmo tej samej wielkości mają troszku większą moc poza tym OK. Tylko ten kocioł.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...