Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nasz prostokątny dom


nita83

Recommended Posts

Kurde muszę się przyjrzeć z bliska jak to u zaprzyjaźnionych kominkowców wygląda... bo się nie skarżyli w sumie a płytki mają...

 

O, przypomniało mi się że muszę jakichś speców od DGP poszukać bo ten hydraulik co go teraz mam to mówi że sie nie podejmuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A Wam sie tak sypie z tego kominka?

Może napiszę bardziej obszernie jak to wyglądało u nas.

 

W salonie mamy posadzkę z gresu (wym. 40x40), z jasną fugą (kolor: jaśmin).

W sezonie grzewczym palimy codziennie lub prawie codziennie (od 10 lat).

 

Dość wcześnie zauważyliśmy, że przed kominkiem bardzo brudzą się fugi. Jest to związane z takimi czynnościami jak:

- cykliczne opróżnianie popielnika i oczyszczanie wkładu szamotowego z resztek popiołu,

- okresowe mycie szyby,

- dokładanie na bieżąco drewna do paleniska (zazwyczaj z polan sypią się drobinki kory i/lub drobne drewniane wióry).

 

Z tego względu zdecydowaliśmy się, przy okazji ostatniego malowania, na zastąpienie płytek opaską z kamienia (cztery szerokie pasy kamienia wokół wolnostojącego kominka).

Dzięki temu pozbyliśmy się fug w tej części strefy przykominkowej, która jest najbardziej narażona na brudzenie się.

Prawdopodobnie podobny efekt można uzyskać stosując płytki wielkoformatowe.

Należy koniecznie pamiętać o zastosowaniu klejów elastycznych (przy podłogówce jest to i tak wymagane) i uwzględnieniu szczelin dylatacyjnych.

 

Opisany przeze mnie problem nasila się proporcjonalnie do intensywności korzystania z kominka.

I oczywiście, jak już tutaj zauważono, kolor fug decyduje o stopniu widoczności powstałych zabrudzeń.

Być może można również nieco ograniczyć zjawisko brudzenia się stosując do czyszczenia wnętrza wkładu specjalne odkurzacze kominkowe.

Piszę "być może", bo sami nie mamy takiego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to się nowych, przydatnych rzeczy można dowiedzieć na forum. :) Z chęcią przygarnę wszelkie wskazówki. :)

Melduję iż choinka wsadzona. Bez doniczki to jest niewielka, daleko jej do zasłaniania czegokolwiek. Obok choinki pochowaliśmy dziś najstarszego z trójki naszych chomików. Na szczęście dzieciaki przyjęły to dzielnie na klatę.

Poziomki żyją. Uff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo młodszy nie chciał spać i polował żeby się wtrynić na kolana :) To i informacje w telegraficznym skrócie. :)

M powiedział, że jak będę taką zadymę robić przy wsadzaniu każdego drzewka to on strajkuje i wszędzie będzie trawa. Muszę mu znowu Malki zdjęcia pokazać jak to "łatwo" jest przy zakładaniu trawnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest choinka, są poziomki (i grób chomika) to znaczy, że ogród zaczyna swój byt.

super, że możecie już tworzyć otoczenie swojego domu. :)

 

ps. tylko nie podchodź z nasadzeniami zbyt blisko domu. bo jak będziecie robic elewację, to Ci się wszystko poniszczy.

Edytowane przez max-maniacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę bardziej obszernie jak to wyglądało u nas.

 

W salonie mamy posadzkę z gresu (wym. 40x40), z jasną fugą (kolor: jaśmin).

W sezonie grzewczym palimy codziennie lub prawie codziennie (od 10 lat).

 

Dość wcześnie zauważyliśmy, że przed kominkiem bardzo brudzą się fugi. Jest to związane z takimi czynnościami jak:

- cykliczne opróżnianie popielnika i oczyszczanie wkładu szamotowego z resztek popiołu,

- okresowe mycie szyby,

- dokładanie na bieżąco drewna do paleniska (zazwyczaj z polan sypią się drobinki kory i/lub drobne drewniane wióry).

 

Z tego względu zdecydowaliśmy się, przy okazji ostatniego malowania, na zastąpienie płytek opaską z kamienia (cztery szerokie pasy kamienia wokół wolnostojącego kominka).

Dzięki temu pozbyliśmy się fug w tej części strefy przykominkowej, która jest najbardziej narażona na brudzenie się.

Prawdopodobnie podobny efekt można uzyskać stosując płytki wielkoformatowe.

Należy koniecznie pamiętać o zastosowaniu klejów elastycznych (przy podłogówce jest to i tak wymagane) i uwzględnieniu szczelin dylatacyjnych.

 

Opisany przeze mnie problem nasila się proporcjonalnie do intensywności korzystania z kominka.

I oczywiście, jak już tutaj zauważono, kolor fug decyduje o stopniu widoczności powstałych zabrudzeń.

Być może można również nieco ograniczyć zjawisko brudzenia się stosując do czyszczenia wnętrza wkładu specjalne odkurzacze kominkowe.

Piszę "być może", bo sami nie mamy takiego sprzętu.

 

Fuga jasminowa na pewno długo jasminowa nie będzie;) Oczywiście taka kamienna płyta wkoło najlepiej sie sprawdzi, ale jak na razie nasze płytki 60x60 szare i szara fuga zdają egzamin. Podczas mycia szyby to i owszem czasem coś chlapnie, ale od razu wytarte to i sladu nie ma. Mamy to ustrojstwo odkurzaczowe do czyszczenia kominka, ale czasami tez szufelką wyciagamy popiół i jak sie cos sypnie to zmiotka i posprzatane. Palilismy codziennie, ale do Waszego 10-letniego stażu to nam daleko, wiec kto wiem, moze też z czasem na granit zamienię;)

 

Ile to się nowych, przydatnych rzeczy można dowiedzieć na forum. :) Z chęcią przygarnę wszelkie wskazówki. :)

Melduję iż choinka wsadzona. Bez doniczki to jest niewielka, daleko jej do zasłaniania czegokolwiek. Obok choinki pochowaliśmy dziś najstarszego z trójki naszych chomików. Na szczęście dzieciaki przyjęły to dzielnie na klatę.

Poziomki żyją. Uff

 

Teleexpress normalnie :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. tylko nie podchodź z nasadzeniami zbyt blisko domu. bo jak będziecie robic elewację, to Ci się wszystko poniszczy.

 

Tak jest. :) Cały czas skanuję teren pod kątem ewentualnych zniszczeń. NIedawno miałam wrażenie, że w miarę ogarnięte jest ale teraz znowu syf. Dlatego ta rabatka kamieniowa ( w żadnym razie skalniak! nie lubię skalniaków takich na środku trawnika w formie górki i moim ogrodzie nie ma i nie będzie skalniaków i już :)) jest taką namiastką normalności i nadziei.

Przesylam kondolecje odnośnie chomika i gratulacje z powodu choinki :)

 

dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha! W "mojej" szkółce w pod koniec września będą mieli wykopana kosówkę 20-30 cm po 3-5 zł. Proszę mi tu pozapisywać terminy i budziki. Poczekam, może do tego czasu skończą ogrodzenie. :D

To jedną stronę mam z głowy. Teraz reszta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od strony drogi, na reszcie będzie juz mniej jednolicie :)

 

Jakieś dwie leszczyny muszę jeszcze zdobyć, powoli, powoli

 

A jakby tak coś szybko rosnącego bliżej płotu posadzić, żeby od wiatru trochę osłaniało, a potem ewentualnie przesadzić? Np takie wysokie trawy, sąsiadka ma i mówi, że rośnie w górę jak szalone. Czy to by za bardzo konkurowało z tą kosówką?

Tak sobie rozważam.

Edytowane przez nita83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojecia jak sie nazywa, muszę sąsiadkę podpytać, bo bardzo chce się tym zielskiem ze mną podzielić :):) takie na końcu miękkie i włochate jasne

 

o chyba takie

http://i57.photobucket.com/albums/g218/cornuss/trawy/Miscanthus20ornamental20grass.jpg

 

ja nie wiem czy to by pasowało

Edytowane przez nita83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...