Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zasady umieszczania czerpni i wyrzutni


bami

Recommended Posts

... bardzo proszę o wypowiedź ekspertów. Panowie instalujący przewody, za zgodą ich projektanta czynią pewne zmiany (konieczne, wynikające z konstrukcji budynku). A ja mam wątpliwości, czy nie pojechali za daleko... wyrzutnia znalazła się na dachu, w niedalekim sąsiedztwie czerpni, która jest na północnej elewacji. W dodatku od północy sąsiadujemy z domem opalanym węglem...

Pomocy!!!

Edytowane przez bami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutnia może być właściwie w dowolnym miejscu, ważne żeby zachować 3m od czerpni i rozsądną odległość od okien. Natomiast skoro kopcący dom jest od południa, to najwłaściwsze miejsce dla czerpni jest właśnie na północy - tak jak zrobiła ekipa :-)

Oczywiście źle napisałam... dom sąsiadów z piecem węglowym jest od PÓŁNOCY, tam gdzie czerpnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnia na dachu to nie jest prosty temat:

1. należy zachować odpowiednie odległości od wyrzutni i innych kominów [ spaliny, zapachy z kanalizacji itp.]

w przepisach brzmi to tak: Czerpnie powietrza sytuowane na dachu budynku powinny być tak lokalizowane, aby dolna krawędź otworu wlotowego znajdowała się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której są zamontowane, oraz aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.

2. warto uwzględnić najczęściej występujący kierunek wiatru, tak aby nie nawiewał zanieczyszczeń i zapachów np. od sąsiadów jak w opisanym wypadku.

3. generalnie czerpnia nie powinna być narażona na nagrzewanie się w okresie letnim, na dachu raczej nie da się tego uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnia na dachu to nie jest prosty temat:

1. należy zachować odpowiednie odległości od wyrzutni i innych kominów [ spaliny, zapachy z kanalizacji itp.]

w przepisach brzmi to tak: Czerpnie powietrza sytuowane na dachu budynku powinny być tak lokalizowane, aby dolna krawędź otworu wlotowego znajdowała się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której są zamontowane, oraz aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.

2. warto uwzględnić najczęściej występujący kierunek wiatru, tak aby nie nawiewał zanieczyszczeń i zapachów np. od sąsiadów jak w opisanym wypadku.

3. generalnie czerpnia nie powinna być narażona na nagrzewanie się w okresie letnim, na dachu raczej nie da się tego uniknąć.

 

Wyrzutnia ma byc na dachu, czerpnia na polnocnej elewacji, w odleglosci ok 5 m, kat nachylenia dachu jest niezbyt duzy - 22 st. MOZE BYC? przepraszam za brak polskich znakow :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być - pozostaje tylko problem kopcących sąsiadów - można ewentualnie dać dodatkowe filtry .

 

W miejscach gdzie wszyscy [sąsiedzi] opalają się ekogroszkiem

filtry centrali zapychają się 2x szybciej!

Wcześniej nawet sobie nie wyobrażałem, że spalanie węgla [ i innych rzeczy na zasadzie co się zmieści do pieca]

jest aż tak "brudne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie czerpnia powinna być od północy.

 

tzn zyski energetyczne od słońca w zimę są małe, a straty chłodu w lato od słońca są bardzo duże. najlepiej by było w lato z północy w zimę z południa ale to generuje koszty instalacji. jeżeli Pan od ekogroszku bardzo syfi to można jeszcze np od pł-wsch lub sam wsch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie do praktyków dot. umieszczania czerpni do rekuperatora, a właściwie rozmieszczenia głównego kanału łączącego czerpnię z urządzeniem. Przewidziana przeze mnie lokalizacja rekuperatora wypada mniej więcej na środku kondygnacji, na ścianie zachodniej.

Czy ma jakiekolwiek znaczenie czy kanał doprowadzający będzie miał 3m długości (gdy umieszczę czerpnię na ścianie południowej), czy 0,5m długości gdy czerpnię umieszczę na ścianie zachodniej, z wejściem do domu zlokalizowanym zaraz obok rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bardzo proszę o wypowiedź ekspertów. Panowie instalujący przewody, za zgodą ich projektanta czynią pewne zmiany (konieczne, wynikające z konstrukcji budynku). A ja mam wątpliwości, czy nie pojechali za daleko... wyrzutnia znalazła się na dachu, w niedalekim sąsiedztwie czerpni, która jest na północnej elewacji. W dodatku od północy sąsiadujemy z domem opalanym węglem...

Pomocy!!!

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=5533444&viewfull=1#post5533444

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...