Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w kotłowni


Recommended Posts

Witam, jestem na etapie projektowania domu i zdecydowalem sie na WM + reku. Przez co obwiescilem radosnie mojej pani architekt ze juz

nie potrzebuje miec kominow w domu poza kominkiem. A ona mi na to ze przepisy wymuszaja na niej zaprojektowac komin wentylacyjny w kotlowni.

i ze ona zaprojketuje a ja sobie po prostu go nie wybuduje. nie chce miec potem problemow z odbiorem wiec moze cos doradzicie?? zalozenia architekta maja sens?? Dodam ze dom bedzie ogrzewany pompa ciepla wiec o zadnych spalinach nie ma mowy.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz żadnej kotłowni, no chyba, że pompa ciepła to parowóz bezkołowy... :)

 

Ja też mówiłem architektowi, że będzie WM i kondensat z zamkniętą komorą spalania, a kanały wentylacyjne i tak mam... co gorsze taki rozbudowany komin mi krokwie poprzesuwał... oni (ci architekci) tak robią bo to jest taki template dp późniejszego wykorzystywania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz żadnej kotłowni, no chyba, że pompa ciepła to parowóz bezkołowy... :)

 

Ja też mówiłem architektowi, że będzie WM i kondensat z zamkniętą komorą spalania, a kanały wentylacyjne i tak mam... co gorsze taki rozbudowany komin mi krokwie poprzesuwał... oni (ci architekci) tak robią bo to jest taki template dp późniejszego wykorzystywania...

 

Oj biedne krokwie, a ten kocioł to na co masz? Na glikol, czy na gaz? Podejrzewam, że na gaz. Więc w każdym pomieszczeniu w którym jest zainstalowana instalacja gazowa z odbiornikiem na końcu niezależnie czy kondensacyjnym czy z palnikiem inżektorowym niezależnie czy w innej części domu jest WM, czy WG musi być kanał wentylacyjny, grawitacyjny z kratką niezamykaną min. 200cm2 pod sugitem. Proste. Oj też ciężką pracę mają projektanci, oj ciężką ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to rozumiem... ale nie o tym mowa, a tak przy okazji to jak taką kratkę pogodzić z przepisem zakazującym łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną?

bo ta kratka to właściwie wentylacja grawitacyjna...

bo przy kotle z zamknięta komorą spalania mogę zastosować wentylację nawiewno wywiewną zrównoważoną.

 

I teraz warto rozważyć co to za babole się w tych przepisach lęgną? A i rozumiem że jak mam kuchenkę gazową w kuchni to ta kratka też konieczna? a kuchnie np jako aneks to w salonie nie mogę mieć wentylacji mechanicznej, ba niektórzy nie maja drzwi szczelnych to i w całym domu WM zakazana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to rozumiem... ale nie o tym mowa, a tak przy okazji to jak taką kratkę pogodzić z przepisem zakazującym łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną?

bo ta kratka to właściwie wentylacja grawitacyjna...

bo przy kotle z zamknięta komorą spalania mogę zastosować wentylację nawiewno wywiewną zrównoważoną.

 

I teraz warto rozważyć co to za babole się w tych przepisach lęgną? A i rozumiem że jak mam kuchenkę gazową w kuchni to ta kratka też konieczna? a kuchnie np jako aneks to w salonie nie mogę mieć wentylacji mechanicznej, ba niektórzy nie maja drzwi szczelnych to i w całym domu WM zakazana?

 

Żaden rozsądny projektant nie zaprojektuje WM nawet zrównoważonej, choć wg mnie jest ona dalece niezrównoważona w pomieszczeniu z kotłem gazowym, bądź z kuchnią gazową. Lobbyści poszli za daleko, a ustawodawcy połknęli haczyk. Co w przypadku zaniku prądu na dłuższa chwilę i awaria instalacji gazowej? Gdzie ten gaz ma wypłynąć? Może elektrozawór na instalacji i agregat w garażu? Projektanci swoje wiedzą i nie zaprojektują inaczej, mają rację, a te babole prawne tworzą rzeczoznawcy i konsultanci nie znający podstaw fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak brak prądu, rozszczelnienie i awaria kondesata w jednym... a Kopernik była nie kanonikiem tylko kobietą... tylko jedna wątpliwość jak to się dzieje że pomimo tych kratek mieszkania z grawitacją wybuchają? A teraz pytanie jaka wymiana powietrza będzie w pomieszczeniu latem poprzez wentylacje grawitacyjną? I przy jakim stężeniu gaz wybucha? Jakiej klasy szczelności zastosować przegrodę między kotłownią a innymi częściami domu... Można i tak... btw kondensat wymusza serwis co rok bodajże... więc przy okazji i sprawdzi się szczelność gazu...

 

Ja i tak zamierzam na UPSIE zrobić czujnik, siłwnik do zaworka i podczymanie pieca i WM na minimalnym biegu. - z piecami to jeszcze nie drążyłem tematu i nie wiem jak one są zabezpieczane na okoliczność braku prądu i gazu. Kratkę też penie zrobię i poobserwuję potestuję i opiszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja projektuje i montuje WM z reku.

Jeżeli jak w temacie Pan będzie grzał pompą ciepła to nie ma obowiązku posiadania komina w kotłowni. należy jednak zrobić wm nawiewno - wywiewną.

 

Jeżeli jest gaz to nikt nie odbierze domu bez WG w kotłowni. chociaż dla mnie to trochę naciągana historia bo i tak te wszystkie kominy w nowo budowanych domach to i tak zero wyciągu mają.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie komina wentylacyjnego razem ze spalinowym i to jeszcze tak żeby jeden szacht został dla garażu bo garaż też należy wentylować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...