Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spartherm kontra Tarnavva i akumulacja


ivan31

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczow i zapraszam do rozmowy na temat: ,,Jakie sa zasady budowania cieplej zabudowy na mocnym wkladzie zeliwnym"

Wlasnie wywalam Spartherma rundo 650 i wstawiam Tarnavve Unica 18kW. Chce ja zabudowac akubetem Cebudu, ale bezposrednio przy kominku, bez rzadnych kanalow odbierajacych cieplo ze spalin,nie chce komplikowac sobie zycia. No moze jeden radiator na rurze spalinowej dl.50cm. Dodam ze mieszkam juz 8lat i grzeje tylko kominkiem,kanaly DGP w podlogach-BLAD!!! Beda w sufitach. Pomijajac, ze Spartherm bez odzysku ciepla do grzania sie nie bardzo nadaje, to trzeba mu oddac ,ze spala wszystko do konca i to w duzych ilosciach;). Licze na pomoc szczegolnie ekspertow, poniewaz temat dosc trudny i rzadko wykonywany ze wzgledu na dosc duzy koszt obudowy.

Edytowane przez ivan31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą Tarnavvę. Nie mam ciepłej zabudowy niestety. Tarnavva nie ma doprowadzonego powietrza do spalania wtórnego. To co leci na szybę ucieka szybko w komin. Przerobiłem i mam doprowadzone powietrze wtórne do spalania nad płomień. Jest lepiej szyba tak się nie brudzi ale mam jeszcze kilka pomysłów, które mam nadzieję usprawnią ten wkład. Palę brzozą sezonowaną trzy lata. Forest jeśli masz jeszcze jakieś pomysły to pomóż. Palę od góry też pomaga.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Panskie zdanie jest dla mnie bardzo cenne i przekonuje mnie,ze dobrze robie. Nadmienie ze czytalem duzo na ten temat, rowniez Panskich postow. Moze wiec sa jakies zasady takiej zabudowy o ktorych powinniennem wiedziec? Pozdrawiam Pana i kolege Krzysztofa- wielkiego fana cieplych kominkow (rowniez czyta ten post), dzieki ktoremu miedzy innymi zdecydowalem sie na taka zabudowe i ten piec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może po prostu Ivanowi koncepcja się tylko zmieniła i chce prosty a nie przyokrąglony kominek ...

Mnie moje Prismo też już się powoli nudzi ... :rolleyes:

Ivan ... Jak dobrze "poprosisz" to Ci w Tarnavvie (przez 2xV) szamot wstawią do niej ... mało kto wie o tym że jest taka możliwość ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rundo wyglada ladnie i nie znudzilo mi sie. Ale jak mialem inwestowac w kregi aku, czy kanaly, to wolalem wymienic piec. Moj kolega uzywa tarnavy 16kW i ma w domu upal,dlatego wlasnie tarnavva-dobry stosunek jakosci do ceny. Troche gorzej z egzekwowaniem reklamacji. Dzis przyszedl wklad. Jest ogromny! Naprawde. Bede musial nauczyc sie od nowa palic:) Pozdrawiam wszystkich. Napisze jak wyszlo. Moze jakies zdjecia wrzuce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rundo wyglada ladnie i nie znudzilo mi sie. Ale jak mialem inwestowac w kregi aku, czy kanaly, to wolalem wymienic piec. Moj kolega uzywa tarnavy 16kW i ma w domu upal,dlatego wlasnie tarnavva-dobry stosunek jakosci do ceny. Troche gorzej z egzekwowaniem reklamacji. Dzis przyszedl wklad. Jest ogromny! Naprawde. Bede musial nauczyc sie od nowa palic:) Pozdrawiam wszystkich. Napisze jak wyszlo. Moze jakies zdjecia wrzuce.

 

Nie dziwię się ,że wymieniasz - dobrze podsumowane - ładnie wygląda , dobrze dopracowany estetycznie....... i nic poza tym :D Ale też bacz by nie popaść w drugą skrajność. Powinien Ci zadzwonić dzwoneczek ostrzegawczy przy ocenie kominka kolegi- upał jest taką samą wadą jak marna efektywność w wypadku Twojego.Chcesz zbudować akumulacyjnego kloca , to myśl od razu jak wyekspediować nadmiar ciepła z pomieszczenia , w którym znajdować będzie się kominek. Inaczej będziesz przynosił pranie do salonu , jak to czynią niektórzy :D

 

pzdr.

 

ps. nie byłbym taki pewny , czy bez odzysku ciepła ze spalin , taka zabawa ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie dziwię się ,że wymieniasz - dobrze podsumowane - ładnie wygląda , dobrze dopracowany estetycznie....... i nic poza tym

Mam to samo tyle że w kanciatej formie ... nie wiesz za bardzo co piszesz Bader ... :rolleyes: Stara myśl techniczna Olsberg'a i doskonale zaprojektowane wnętrze paleniska ... w rękach kogoś, kto wie co z tym zrobić, bije na łeb, po kilkunastu latach dużo dzisiaj produkowanych rzeczy ... ale to moje zdanie oczywiście ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam to samo tyle że w kanciatej formie ... nie wiesz za bardzo co piszesz Bader ... :rolleyes: Stara myśl techniczna Olsberg'a i doskonale zaprojektowane wnętrze paleniska ... w rękach kogoś, kto wie co z tym zrobić, bije na łeb, po kilkunastu latach dużo dzisiaj produkowanych rzeczy ... ale to moje zdanie oczywiście ...

Pozdrawiam.

 

Kiedyś jechałem ok. 120km/h i wyprzedziła mnie Syrenka . Potem okazało się ,że miała silnik od Volvo P-1600 :p W dobrych rękach prawie wszystko można zrobić , ale klient kupujący produkt , który ma niby należeć do górnej półki powinien nie potrzebować tuningowca , aby dobrze funkcjonował :p Przerabiałem wkłady z marketu i to z powadzeniem , ale to nie powód bym nazywał je dobrymi rozwiązaniami technicznymi- nie widzisz różnicy?

 

pzdr.

 

ps. Mam trochę inne zdanie o doskonałości rozwiązań technicznych. A widzę ,że zaczynasz dostrzegać pozytywny aspekt deflektora :D Mam nadzieję ,że kiedyś dostrzeżesz równiesz związek funkcjonowania tego ustrojstwa z jego kształtem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się może znudzić...Ale na własne życzenie wpadać z deszczu pod rynnę? Rundo to wkład niezniszczalny. Co pięć lat trzeba tylko o niego

nieco zadbać. Nie ma w tym celu potrzeby rozbierać kominek. Wkład jest tak skonstruowany, ze do wszystkich elementów jego konstrukcji, można się dostać przez drzwiczki. Dotyczy to również wersji gilotynowej. Tarnawa jak się zacznie rozłazić...no dobra, nie chce mi się gadać...

 

Kolego Ivan. Jedyna znaczna różnica z Twojego pomysłu, jaką zauważysz,

to mniejsza kupka pieniędzy w szafie.

Chociaż... Wywalisz z domu mieszankę gipsu, tektury i wełny

niemoralnej, z których to "ogniotrwałych" materiałów miałeś zapewne

zbudowany kominek....

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ciekawe słowa w ustach Badera : "odzysk ciepła ze spalin" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam obawy kolegow co do slusznosci takiej zabudowy. Ktos jednak musi sprobowac zeby potem wiadomo bylo co i jak. Teoretycznie wyglada to niezle. Co do niezniszczelnosci to w moim Sparthermie szamot juz wygladal nieciekawie, wymiana tych klockow to,ok..1300zl, Poza tym przyznam sie szczerze ze przy probie uszczelnienia pekla mi szyba. Koszt, to grubo ponad 600 euro!!!!!!!! To przechylilo szale na rzecz wymiany pieca. O Tarnawie ,ludzie ktorzy beda mi zabudowe robic ,nie slyszeli jeszcze zeby sie rozlazla, a montowali ich sporo, jako wklady typowo do grzania. Ja zreszta rowniez nic zlego nie czytalem. Piec Tarnawa to kawal grubego zelastwa, zrobil na mnie dobre wrazenie,a jak bedzie opowiem. Wklad przed zamknieciem obudowy, firma monterska chce odpalic w celu sprawdzenia m.in. przeplywow powietrza i skutecznosci systemu DGP. Edytowane przez ivan31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze jednak sie niczego nie dowiem na temat. Wiec zdam sie na fachowca. Mam nadzieje ze nie zepsuje nic. Chce mi dac polke z akubetonu i zrobic cztery dziury do rozprowadzenia na wysokosci konca radiatora. Powyzej ten polki kratka na pokoj na dole. Czy to ma sens? Tyl izolacja i plyty akubet,albo Rath. Do wiadomosci. Koszt takiej obudowy to kilkanascie tys zl. Polokragla, profile wylewane na zamowienie. jest wiec o co powalczyc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na pewno chcesz się czegoś dowiedzieć? Przecież z tego enigmatycznego opisu nie można się nawet zorientować jak to ma wyglądać. Wątków na temat ciepłych obudów jest tu trochę, a jak chcesz konkrety, wklej rysunek, zadaj konkretne pytania, a nie "Chce mi dac polke z akubetonu i zrobic cztery dziury". Rób zdjęcia i wklejaj, skomentujemy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ivan ... nie za bardzo rozumiem co Ty tutaj chcesz uzyskać? Masz wykonawcę, który wydaje się że wie co robi, masz palenisko, które sam wybrałeś, wiesz jak będzie zrobiony kominek i z czego, wiesz jak będzie wyglądał ... no to co my tutaj mamy Ci powiedzieć - "rób kominek", czy "nie rób kominka" ?:rolleyes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...