Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Spartherm kontra Tarnavva i akumulacja


ivan31

Recommended Posts

kanaly DGP w podlogach-BLAD!!! Beda w sufitach.

 

Czemu kanały DGP w podłogach to błąd?

Pytam bo planuje doprowadzić kanał DGP do łazienki na górze właśnie podłogą (instalacja grawitacyjna) i kratkę zrobić tak gdzieś z 30 cm od podłogi.

Przy okazji co myślicie o zrobieniu wyjścia jednogo z kanałów DGP w salonie w któym będzie stał kominek? Komienk jest przy wewnetrzenj scianie a salon jest dość duży więc pomyślałem, że chociaż jeden kanał wychodzący nad oknem to minimum.

I jeszcze jedno pytanie, bo nie chciałbym puszczać kanał po suficie (żeby nie szpecił) więc pomyślalem, że kanał będzie szedł w podłodze pokoju, który jest nad salonem i przez tą podłogę się przebijał w okolicy okna. Tylko czy w przypadku DGP grawitacyjnego te 30cm w dół nie będzie barierą nie do przebicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz robisz DGP to rob z glowa. Jezeli beda trzy kanaly jak piszesz, to moze w dol slabo leciec,z tego jednego z zakretem na dol. Poza tym w pokoju gdzie stoi kominek wystarczy kratka w obudowie, albo lepiej dwie z dwoch stron. Musi byc wentylacja obudowy. U mnie w podlogach szlo slabo, ale jak napisalem wymieniam wszystko i sprawdze to na nowym piecu, z inna obudowa. Dam znac po testach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Tarnavva grzeje jak szalona! Dodalismy jeszcze jedna warstwe plyt aku, bo jedna okazala sie za malo,byla za goraca obudowa. Jeszcze co prawda nie jest bardzo zimno, ale juz widze wyrazna roznice w grzaniu. Wystarczy napalic raz dziennie i trzyma do dnia nastepnego. Co do systemu DGP w podlogach to dziala na tym piecu tak jak trzeba. Praktycznie temperatura na gorze i na dole jest taka sama. Temperature spalin automatyka utrzymuje za poziomie 250-300 stopni. Wiecej nie da sie w domu wytrzymac. Po Sparthermie bylismy przyzwyczajeni do temperatur rzedu 17-19 stopni. W tej chwili nie ma problemu osiagnac 24-stopnie w calym domu. Troche dla nas za goraco. Zawsze mozna jednak otworzyc okno:). Ogolnie polecam ciepla zabudowe, ale z dobrym piecem. Jezeli ktos chcialby zdjecia, to wrzuce. Pozdrawiam wszystkich forumowiczow i zycze samych cieplych dni- przy kominku oczywiscie. Edytowane przez ivan31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po Sparthermie bylismy przyzwyczajeni do temperatur rzedu 17-19 stopni.

Ivan - nie będę bronił samej firmy lecz model, który miałeś, czyli Ambienta, bo to rzecz do której daleko wielu współcześnie produkowanym modelom. To co napisałeś powodowane było właśnie zabudową z gipsu i tektury oraz najprawdopodobniej mało rzeczowym wykorzystaniem możliwości tego paleniska i podpięciem go "zbyt krótko" do komina. Ogrzewałeś po prostu podwórko i resztę ziemskiej atmosfery zamiast swojego domku :p

Fajnie że przekonałeś się do innej niż wełnianej zabudowy ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ivan - nie będę bronił samej firmy lecz model, który miałeś, czyli Ambienta, bo to rzecz do której daleko wielu współcześnie produkowanym modelom. To co napisałeś powodowane było właśnie zabudową z gipsu i tektury oraz najprawdopodobniej mało rzeczowym wykorzystaniem możliwości tego paleniska i podpięciem go "zbyt krótko" do komina. Ogrzewałeś po prostu podwórko i resztę ziemskiej atmosfery zamiast swojego domku :p

Fajnie że przekonałeś się do innej niż wełnianej zabudowy ...

Pozdrawiam.

 

A przestałbyś pitolić głupoty! To , czy energia uzyskana z wkładu zostanie zakumulowana czy wyrzucona z obudowy w postaci ogrzanego powietrza nie ma nic wspólnego ze sprawnością samego wkładu. Porównaj sobie to, co producenci piszą w karcie o sprawności owych modeli ( nawet zakładając radosną tfurczość:D ) i nie pisz głupot. A konieczność wydłużenia drogi spalin świadczy jeno o tym , który z wkładów jest "sprawny inaczej " :p

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A weź no Bader postaw w jednym pokoju pod oknem grzejnik konwekcyjny z sześcioma żeberkami, grzejący 90/70, a obok w identycznym pokoju drugi, ale niskotemperaturowy i radiacyjny, o tej samej mocy lecz dużo większej powierzchni oddawania ciepła. Zobaczysz w którym z nich będzie wyższa temperatura ... Tylko nie mów mi że "perpetum mobile" zrobiłem ...

Bo ja o sprawności nic nie pisałem ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A weź no Bader postaw w jednym pokoju pod oknem grzejnik konwekcyjny z sześcioma żeberkami, grzejący 90/70, a obok w identycznym pokoju drugi, ale niskotemperaturowy i radiacyjny, o tej samej mocy lecz dużo większej powierzchni oddawania ciepła. Zobaczysz w którym z nich będzie wyższa temperatura ... Tylko nie mów mi że "perpetum mobile" zrobiłem ...

Bo ja o sprawności nic nie pisałem ...

Pozdrawiam.

 

I dlatego pewnie wciąż dominują na rynku wielkopojemnościowe grzejniki żeliwne:P I przypadkiem konwekcyjne stalowe, aluminiowe ich nie wyparły ? :D

O sprawności nie pisałeś- fakt, bo jak pisać ,że Tarnawa czy inny wkład z klasy średniej -niskiej jest bardziej efektywny od "renomowanego " Scheisstherma.

 

pzdr.

 

ps. szkoda tylko ,że Ivan nie wykonał kominka w identycznej technologii- wtedy wiedziałby z czego wynika różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ,,Laparia". Szyba sie brudzi na bokach i na dole, ale do zniesienia. Pale niestety grubymi kolkami deba, dwuletniego, wiec troche za mokry na suchszym buku powinno byc lepiej. Takich kolkow niestety wymagal Spartherm, wszystko inne spalal ekspresowo. Co do idei. To co wykonalem sprawdza sie zaskakujaco dobrze (sam mialem watpliwosci). Moze i kanaly na jakims szamotowym palenisku bylyby jeszcze bardziej sprawne, ale i skonplikowane bardziej. Poza tym mam obudowe, ktora przypomina kominkowa (w moim mniemaniu) i nie zabiera 3m.kw. salonu. Nie trzeba tez mocno chajcowac, zeby rozgrzac caly zestaw i uzyskac szybko przyjemne cieplo. Firmy Tarnavva nie bronie, mial byc Jotul, ale nie wyszlo. Najwazniejsze Panowie ze dziala, wiec chyba wklad ok. Podoba mi sie nazwa Scheisstherm:lol2: Edytowane przez ivan31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
Po sezonie 6m/kw drewna spalilem, dom 170m/kw. Temperatura srednio 22-23st. Przed spaniem wietrzenie gory. Ogrzewanie wydajne i szybko sie zwroci. Nie uzywam do ogrzewania innych zródel ciepla. Po zmianie sposobu rozpalania na palenie gorne, problem z brudzeniem sie szyby prawie znikna. Pale raz dziennie nawet w mrozy, tylko wtedy kominek pcham do pelna drewnem. Naciskam start i reszte zalatwia aytomatyczne sterowanie przepustnicy. POLECAM w 100% i zycze wszystkim samych cieplych dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Ja również mam coś podobnego i podzielam zdanie ivan31.

Działa super jeden wsad i do 12 godz.ciepło- rozpalam dwa razy na dobę.

Mam mniejszy wkład Professional Max 15.

Z zewnątrz izolacja i kratki z żaluzją(zazwyczaj zamknięte).

W środku materiał na który naprowadzil mnie eniu.

Eniu mam okazję podziękować Tobie za cenne uwagi:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...