Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wk?ad kominkowy a spalanie drewna?


magi

Recommended Posts

Jedno jest pewne - od jakosci kominka nie zalezy zbytnio zuzycie drewna i mozna przyjac tak jak Jasio ze 10mp na zime bedzie potrzebne. Ja dla pewnosci kupuje 15mp. Przy okazji Jasiu - 1mp=0.7m3 a nie na odwrot. Metr szescienny (m3) to jednostka rozrachunkowa lasow (to jest na fakturze ale nie da sie zbytnio zmierzyc). Metr przestrzenny (mp) da sie latwo zmierzyc - wystarczy polozyc bale i obmierzyc. Cena to ok. 50-60zl za mp (loco las) czyli ponad 100zl za m3. Cena 1kWh z drewna wychodzi ok. 6-7gr a wiec to najtansze zrodlo energii ale trzeba sie troche napracowac. Troche ruchu nie zaszkodzi :) Jest jeszcze jedna zaleta - nie wiem na czym to polega ale cieplo z kominka jest jakby przyjemniejsze od ciepla z CO - jak sie nawet fest rozgrzeje to przy kominku idzie wytrzymac a przy CO robi sie w takiej sytuacji duszno. Ja w kazdym razie polecam. Ja wybralem zamiast Jotula zwykly wklad do palenia ciaglego i sprawuje sie ok. Za roznice w cenie przez 5 lat bede mial drewno za darmo :)

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Cena to ok. 50-60zl za mp (loco las) czyli ponad 100zl za m3. Cena 1kWh z drewna wychodzi ok. 6-7gr a wiec to najtansze zrodlo energii ale trzeba sie troche napracowac....

 

Za porąbanie winszują sobie na ogół około 20 zł/m3. Za transport różnie.

W sumie m3 porąbanego drewna dostarczonego i ułożonego pod domem kosztuje w okolicy 120,- zł czyli całkiem sporo (takie ceny oferują różne "firmy" w mojej okolicy).

 

W sumie ułozyć i porąbac mozna samemu (to nawet zdrowe o ile nie urżniemy przy okazji palucha ;)). Ale przywieźć z lasu 10 m3 drewna miastowym autkiem raczej się nie da. Dlatego radziłbym liczyć 90-100 zł za m3.

 

BTW. Sucha dębina pali się najdłużej, ale trudno ją rozpalić. Buk pali się niewiele krócej, a i z rozpaleniem mniejszy kłopot. Brzoza pali się jak słoma - łatwo i krótko. Acha - na oko (IMHO) z buku jest najmniej popiołu.

 

PS. Najładniej palą się drewna owocowe, ale to opał raczej deficytowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...