Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

izolować deskowanie pod blachę płaską?


rzook

Recommended Posts

Zamierzam położyć panele z blachy płaskiej (na click). Zależy mi na sztywności poszycia, wyciszeniu poszycia oraz możliwości chodzenia po nim. Zaplanowałem taki układ warstw:

 

1. na krokwiach folia paroprzepuszczalna będąca jednocześnie wiatroizolacją

2. kontrłaty 25mm (bądź grubsze)

3. deskowanie z odstępami między deskami 2-4cm

4. mata przestrzenna 1cm enkamat 7010 (tzw makaron, 1-no warstwowa czyli sama siatka)

5. blacha

 

Moje pytanie dotyczy punktu 3-go - 4-go. Czy nie byłoby lepiej gdyby na deskowaniu była izolacja wykonana np z folii paroprzepuszczalnej lub papy podkładowej? Czy skropliny nie będą zbyt mocno "moczyć" deskowania? Wolałbym nie robić 2 warstw folli a chciałbym mieć wiatroizolację. Koszt papy jeszcze zniosę ale wtedy odcina się wentylację przez deski ale skropliny spływałyby po papie a nie wsiąkałyby w deski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przed jakim to wiatrem ma chronić ta wiatroizolacja? Oczywiście masz słuszną wątpliwość, że deski mogą być okresowo zawilgocane. Krycie wstępne powinno być na deskowaniu. Można zastosować makaron z folią. Można również wykonać krycie krycie wstępne na krokwiach a pokrycie montować na łatach przy maksymalnym rozstawie 25 cm i nie stosować makaronu. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chcę aby blacha leżała całą powierzchnią na podłożu aby była cisza. Sugerowałem się tradycyjnym sposobem krycia dachów blachą płaską np. miedzianą, cynkową itd. Tutaj artykuł na ten temat:

http://dachy.info.pl/technika/o-kryciu-dachow-blacha-plaska-raz-jeszcze/

 

Według tej metody deskowanie układa się z odstępami 5cm i na to bezpośrednio blacha płaska. Wiem, że blacha ocynkowana to nie miedź i w końcu ocynk przestanie ją chronić jak będzie regularnie wilgotna na złączeniu z deskami.

 

Czy jest jeszcze coś co przemawia za kryciem na deskach poza skroplinami pod blachą?

 

Z góry dzięki za opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie musi bo ma być pod deskami. A pod tą blachą to co by miało być wentylowane? Blacha czy papa? Nie traktuj proszę tych pytań jako złośliwości, poszukuję tylko merytorycznych argumentów. Serdecznie Cię pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za opinie. Zaczynam zakupy do realizacji tej koncepcji. Zastanawiam się tylko jak zakończyć krycie folią przy desce okapowej. Nie chcę, żeby ją UV "rozpracował". Przydałby się jakiś blaszany język, żeby wypuścić ewentualne skropliny pod rynną, prawda? Pas nadrynnowy będzie bity na deskowanie i wyprowadzał będzie wodę do rynny a folia rozpięta na krokwiach więc znacznie niżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Mistrzu, już się doinformowałem w tej kwestii.

 

Przed ostatecznym podjęciem decyzji potrzebuję jeszcze Waszej opinii na temat samego podłoża pod blachę. Zasiał we mnie wątpliwość pewien dekarz (również sprzedawca Ruukki), który jak twierdzi szkoli dekarzy dla Ruukki, gdyż jego zdaniem przy odstępach między krokwiami 96cm (takie są u mnie) deska calówka to za mało i deski się powykręcają przy ażurowym deskowaniu i mimo maty przestrzennej nierówności będzie widać na powierzchni dachu. Twierdzi, że deski muszą być w takim przypadku minimum 30mm albo płyta osb. Przejmować się czy deski które mam ciąć na wąskie sztuki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Po rozmowie z Panem Janem (odezwę się do Pana w tym tygodniu jak będę wiedział kiedy będę w okolicy :) ) już jestem prawie przekonany do wykonania pełnego deskowania pokrytego papą a na to makaron i blacha. Martwią mnie jeszcze dwie kwestie:

1. nawet jeśli papiaki będą bite pod zakładem to papa będzie dziurawiona wkrętami mocującymi blachę pod rąbkiem/klikiem. Uszczelnianie każdego wkręta raczej nie wchodzi w grę prawda?

2. dach kopertowy więc wentylacja pod krawężnicą. Czy deskowanie na nabitych kontrłatach, które można zrobić "nieciągłe" w miejscach planowanej migracji wentylującego powietrza rozwiąże problem bez potrzeby ingerencji mechanicznej w konstrukcję więźby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy (jak dla mnie) sposób wykończenia okapu proponowany przez producenta blachy Silesia.

blacha

mata strukturalna

deskowanie

przestrzeń wentylacyjna

folia paroprzepuszczalna ale tylko nad izolacją termiczną a w okapie brak. Wlot wentylującego powietrza realizowany jest w podbitce

 

okap.jpg

 

Źródło:

http://www.dachmaster.pl/download/SILESIA_podrecznik_architekci_2009_03_podglad_04.pdf

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem czy deskowanie jest izolowane od góry. Rheinzink zaleca w swoich materiałach kładzenie blachy bezpośrednio na nieizolowane deskowanie. Deskowanie na kontrłacie, folia i ocieplenie. Piszą, że deska jako materiał akumulujący wilgoć wystarczy i nie jest potrzebna ani papa ani folia. Ma to sens? W przypadku blachy ocynkowanej na pewno dobre jest położenie makaronu aby blacha nie leżała na lekko wilgotnych deskach (przy dużej ilości skroplin) aby przedłużyć jej żywotność. Pytanie podstawowe: czy tu jest niezbędna izolacja na deskach a jak tak to jak zrobić ją szczelną skoro przewiercamy się przez nią wkrętami mocującymi blachę (czy to haftry czy wkręty paneli)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...