Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Schemat instalacji C.O. - modyfikacja


pionek

Recommended Posts

Witam, obecnie mam instalacje otwartą stara konstrukcja stalowa oraz grzejniki żeliwne. Mam dwa problemy:

1. Kocioł się poci ponieważ ma za niską temperaturę powrotu.

2. Mam kilka pomieszczeń przegrzanych oraz kilka niedogrzanych.

 

Na grawitacji instalacja obecnie dobrze działa ale mimo to pracuje sobie z pompką.

Moc grzejników dobrana jest odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Palę suchym opałem drewnem oraz węglem. Temperatura na piecu to 45 obecnie jest ciepło na zewnątrz a podniesienie temperatury sprawi ze będę miał w pokojach saunę.

 

Mam plan taki aby na grzejnikach pozakładać zawory termostatyczne o zwiększonym przepływie. A do instalacji dołożyć drugą pompkę pracującą w obiegu kotła, sterowaną przez odpowiednio zaprogramowany termostat.

Dodatkowo zamontować zawór nadmiarowo upustowy 1" aby pompka nie mieliła wody w miejscu jak się wszystkie termostaty zamkną, no chyba ze pozostawię jeden grzejnik bez zaworów wtedy mógłbym zrezygnować z tej opcji.

Proszę szanownych kolegów o sprawdzenie schematu oraz wszelkie podpowiedzi co można by zmienić, poprawić i co mam źle. Zwłaszcza w okolicy zaworu nadmiarowo-upustowego nie wiem czy nie przesadziłem z zaworami kulowymi i z tym filtrem.

Poniżej kilka fotek przedstawiających obecny stan oraz schemat modyfikacji w instalacji (na schemacie nie mam zaznaczonego naczynia wyrównawczego ale ono w realu jest). Jestem w posiadaniu zaworu 4D mosiężnego ESBE 6/4". Wykorzystać go jakoś? czy lepiej schować do szafki, aby pokrył się ochronną warstwą kurzu?

Nie chce go na siłę stosować tylko dlatego ze go mam, wole zastosować rozwiązanie z którego będę zadowolony w użytkowaniu.

 

http://obrazki.elektroda.pl/2064384900_1349990959_thumb.jpg http://obrazki.elektroda.pl/2685197800_1349990960_thumb.jpghttp://obrazki.elektroda.pl/2831027800_1349990963_thumb.jpghttp://obrazki.elektroda.pl/1213629800_1349990962_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem trochę przekombinowałeś.

Moim zdaniem wystarczyłoby założyć zwykłe głowice termostatyczne na grzejniki i zawór trójdrożny przy kotle.

Widzę że przy kotle nie masz bojlera. A mogłby on rozwiązać sprawę, odebrał by nadmiar mocy(przy podniesieniu temperatuy na kotle) i jednocześnie podnósł temperature powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...