Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z zamknetą komorą spalania


Recommended Posts

Witam.

Jestem w trakcie montażu kominka.

Mam rekuperator i kominek dostosowany do współpracy z nim.

Moje pytanie jest czy w tym wypadku powinienem połączyć fizycznie rurę doprowadzającą świeże powietrze z zewnątrz bezpośrednio z kominkiem, czy wystarczy tylko jak rura ta będzie otwarta, a grawitacja zrobi swoje?

Pytam, ponieważ fachowcy z okolicy mówią, że nie trzeba podłączać, ale zdjęcia z montażów mówią co innego.

 

http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-...o=29397#gallery

 

http://www.lux-kominki.pl/porady/budowa-kominka/

 

Jeśli trzeba, to co się stanie jak tego nie zrobię?

 

Pozdrawiam

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem w trakcie montażu kominka.

Mam rekuperator i kominek dostosowany do współpracy z nim.

Moje pytanie jest czy w tym wypadku powinienem połączyć fizycznie rurę doprowadzającą świeże powietrze z zewnątrz bezpośrednio z kominkiem, czy wystarczy tylko jak rura ta będzie otwarta, a grawitacja zrobi swoje?

Radek

 

Witam

 

Coś mi się zdaje, że montażyści o których pisałeś nigdy nie wykonywali kominka dla rekuperacji.

Po 1. Jaki sens ma doprowadzanie powietrza do wkładu kominkowego bez podłączenia rury do niego. Przeczy to zakładanej szczelności układu która ma w przypadku rekuperacji podstawowe znaczenie. Jeśli wypuścisz powietrze do komory obudowy kominka, która na pewno jest otwarta (masz na pewno jakąś kratkę lub szczelinę) to równie dobrze mógłbyś "zasilić" wkład powietrzem z pomieszczenia w którym się znajduje co jest oczywistą bzdurą.

U mnie działa to tak, że szczelny wkład zasilany jest rurą podłączoną do niego w której (na wejściu) zainstalowana jest przepustnica sterowana z centralki przy kominku. Umieszczenie jej na początku kanału powietrznego pozwala na zmniejszenie wychłodzenia powietrza w kanale w zimie gdy kominek nie jest używany.

Po 2. Grawitacja niczego nie załatwi bo może okazać się, że ciąg wytworzony w układzie kominowym będzie mniejszy niż ciąg w komorze kominka i tym samym ruch ciepłego powietrza wokół wkładu może sprawić, że powietrze doprowadzone zamiast być w pełni wykorzystane przez wkład w procesie spalania będzie uciekać przez górną kratkę (niejako wyciągane przez ogrzane - konwekcja).

Po 3. Warto porozmawiać z prawdziwym fachowcem znającym się na nowoczesnych rozwiązaniach. Z doświadczenia wiem, że dla wielu problem współpracy wentylacji i kominka załatwia wciśnięcie klientowi kominka ze szczelną komorą i potem niestety zaczynają się problemy bo albo wentylacja albo kominej nie działa poprawnie.

 

Pozdrawiam

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...