Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna wciąga powietrze


brachol

Recommended Posts

Witam

Mam taki problem dom z poddaszem wentylacja grawitacyjna i mam taki problem mianowicie w łazience na dole z kratki wentylacyjnej wiewa powietrze zamiast wywiewać. Z innych kratek umieszczonych w górnej łazience i kuchni oraz przy kominku ładnie wyciąga powietrze i tylko w tej łazience zaciąga powietrze do środka. Czym to jest spowodowane? Wydaje mi się że może w domu jest podciśnienie i dlatego zaciąga do środka tylko dlaczego tym akurat kominem i jak to zrobić żeby poprawnie?

dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie problem jest podobny. Zmagam się z nim już drugi rok i postanowiłem coś zrobić żeby było ok. Kupiłem więc nasadę kominową, zrobiłem w czapie kominowej otwór, zaślepiłem otwory wentylacyjne boczne na kominie i zamontowałem w/w urządzenie. Jak wieje wiatr jest ok, nasada się kręci, powietrze ucieka. Dzisiaj rano przy bezwietrznej pogodzie znowu mam odwrotny ciąg. Byłem zdecydowanie przekonany, że nasada spełni swoją rolę ale się rozczarowałem.Prawdopodobnie więc problemem jest zbyt niski komin w stosunku do kalenicy dachu (choć od otworu wentylacyjnego w domu do szczytu komina jest co najmniej 2,5 metra. Urządzenie grzewcze jest daleko w kotłowni więc nie ma opcji że zabiera powietrze (zresztą teraz jeszcze nie chodzi). Może macie jeszcze jakieś pomysły na tą moją kłopotliwą sytuację. Grzeje dom gazem i dla mnie są to realne straty. Proszę o porady co jeszcze mogę zrobić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie problem jest podobny. Zmagam się z nim już drugi rok .... Może macie jeszcze jakieś pomysły na tą moją kłopotliwą sytuację. Grzeje dom gazem i dla mnie są to realne straty. Proszę o porady co jeszcze mogę zrobić

Cudów nie ma. Jeśli gdzieś powietrze ucieka, to skądś musi napływać powodując realne straty - na tym polega wentylacja. Możecie zrobić tylko 2 rzeczy: albo 1) rozszczelnić dom (przez nawiewniki, dziury w ścinach, wycięte uszczelki w oknach itp.), albo 2) zamontować wentylację mechaniczną. Oba rozwiązania skutecznie zlikwidują problem zepsutej u Was wentylacji grawitacyjnej. Żadne nasady, ani przedłużanie komina nic nie pomoże, bo nie w tym tkwi problem. Dla zrozumienia problemu proponuję poczytać:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do mieszkania wpadnie trochę świeżego powietrza nie są to żadne straty, po prostu jest czym oddychać. Lepiej jak by to świeże powietrze wpadło do domu przez nawiewniki lub inne urządzenia nawiewne, a nie z ponad dachu, ale cóż. W takiej sytuacji można poeksperymentować z wyregulowaniem strumieni powietrza na mocnych kratkach wentylacyjnych, tak aby obniżyć nadmuch z najsłabszych. Można to uczynić przez kratki wentylacyjne np. z żaluzjami lub inne bardziej skomplikowane pamiętając, że w niektórych pomieszczeniach jak np. kotłownia nie można takich kratek stosować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens w kupowaniu szczelnych,ciepłych okien ,skoro potem są brutalnie traktowane wiertarką,czy frezarką.Staram się dostrzec w tym jakąś logikę,ale nie daję rady.

Bo tu nie ma logiki. Stosowanie WG w dziś budowanych domach nie jest logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wymaga brutalnych operacji wiertarką na zupełnie dobrych (dla wentylacji mechanicznej )oknach...

 

Adam M.

 

a czemu od razu okna dziurawić ...?

wystarczy wkopać trochę rury koło domu a wylot na salony...

kominami wylata ...

a rurą wlata...

można dać sobie nawet jaką przepustnicę i tym sterować...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziura ,dziurze nie równa (jakkolwiek to zabrzmi) w sensie sensu jej istnienia.Jeżeli z jednej dziury wieje chłodem a z drugiej umiarkowanym ciepłem,to ta cieplejsza wydaje się sympatyczniejsza ,mimo,ze jest zagrożeniem dla sensu bytu rekuperatora.Urządzenia pożytecznego ale przy bardziej przemyślanych domach zbędnego ,razem z jego problemami zamrażania ,rozmrażania i potrzeby energii elektrycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...