Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek Powietrzny - Pama Czart A, Hajduk Smart 1V, Kratki Blanka


blackraven

Recommended Posts

Witam

Jestem przed zakupem kominka powietrznego.Potrzebuję pomocy w podjęciu decyzji który wkład kupić. Ze względu na małą powierzchnie użytkową domu 104m2 skłaniam się ku wkładom o mocy max 12kW.

1. Pama Czart A 11kW. Sprawność 75%; waga 175kg; H/W 1300/515; H/W szyby 585/362; szamot, deflektor dopłata 300zł: 3990zł

2. Hajduk Smart 1V 8kW. Sprawność do 85%??; waga 160kg; szamot, deflektor, automatyczny szyber

- H/W 1091/564; H/W drzwi 450/450 ~3300zl

- H/W 1151/564; H/W drzwi 510/450 ~3600zl

- H/W 1211/564; H/W drzwi 570/450 ~4000zł

3. Kratki Blanka 8kW. Sprawność 78%; waga 96kg; H/W 1009/539; H/W szyby 406/344; thermotte, 3000zł

Skłaniam się ku Czart A lub Smart 1V. Blanka raczej mało opłacalna jeśli chodzi o gabaryty i przeszklenie drzwi.

 

Dom nowo budowany, zapotrzebowanie <10kW. Kominek w celu palenia rekreacyjnego (przełamanie powietrza podczas chłodnych dni jesiennych) lub wspomagania ogrzewania podlogowego.

Usytuowanie kominka w salonie 31m2 + mała kuchnia otwarta. Bez DGP.

Wentylacja mechaniczna więc wkład musi być szczelny. Pama Czart według producenta nadaje się do WM, Inni producenci milczą. Wszystkie mają dolot powietrza.

Myśle też nad modelami Pama Diablo II bezrusztowy, lub Arysto 10 o mocach 14kW ale boję się, że mają zbyt dużą moc. Nie chcę po 2 godzinach mieć saunę w salonie.

 

Licze na sugestię.

Edytowane przez blackraven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

eniu:

Czy jak spalam mniejszą ilość drewna aby uzyskać mniejszą moc nie powoduje to, że trudniej uzyskać szybko wysoką temperaturę pracy wkłądu? Podobno dopóki wkład nie uzyska optymalnej temp. szyba bardziej się brudzi, a sadza z szamotu nie wypala się.

 

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie sugestie. Człowiek całe życie się uczy.

Dodam, że chce zmieścić się w 4tys za wkład.

 

PS Zauważyłem, że pojawił się nowy wkład Hajduk Smart 1VT bez automatycznego szybra ale z kilkoma zmianami na +

"Smart 1VT 51 Hajduk z drzwiami bezramowymi

Do sprzedaży i stałej oferty Hajduk trafił właśnie nowy Smart 1VT 51 cm. Wkład posiada tzw. drzwi bezramowe z czarnym malowaniem dookoła krawędzi szyby, Wyposażony jest m.in. w dwa deflektory, górne naprowadzenie powietrza do spalania na całej szerokości pleców paleniska oraz dwa regulatory do regulacji prędkości spalania. Wkład spełnia zaostrzone wymogi dla rynku niemieckiego, w tym wymagane od roku 2015. Jego średnia sprawność wynosi prawie 85%, a emisja CO i pyłu została ograniczona do minimum."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...
Czy wkład już kupiony? Widziałeś na żywo Smarta 1VT - czy te ramki mocujące szamot w kominku nie szpecą? Z rysunku wynika, że szyba jest wymiarami bardzo zbliżona do Blanki. Trochę wyższą szybę ma Spartherm Mini R1V, ma też trochę wyższą cenę (2x). W następnym tygodniu muszę coś wybrać. Widziałem Blankę zabudowaną w obudowie kaflowej - wyglądała dużo lepiej niż sam wkład. Na razie skłaniam się do Blanki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Wkład Hajduk Smart 1VT zamówiony. Wkładu nie widziałem na oczy ale kontaktowałem się z producentem i .....podjąłem decyzje o kupnie. Okres oczekiwania aż 6 tygodni :/ Mam nadzieję, że warto.

 

Tak jeszcze w kwestii porównania kratki.pl Blanka 8kW, a Hajdukiem Smart 1VT.

Blanka 8kW drzwiczki 406/344mm, waga 96kg cena 3000zl

Smart 8kW drzwiczki 510/450mm, waga 160kg cena ~3600

Sama waga wkładu mówi coś. Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Kurczę ... niby fajne palenisko i będziesz miał pewnie z niego wiele pociechy pod względem użytkowym bo "smoczek" to z niego jest całkiem niezły ... Ale rażą aż po oczach niedopracowane szczegóły wnętrza - krzywo przycięte szamoty, niepotrzebne wcale, grube i fatalnie wyglądające kątowniki stalowe, które z biegiem czasu i tak się zwichrują, biały sznur uszczelniający. No i niemożliwe do "normalnego" montażu w wielu realizacjach doprowadzenie powietrza nie pozwalające zlicować cokolwiek z fasadą wkładu. No i ten profil wspawany w czopuch i walący największą temperaturą zamiast w wymiennik / akumulator (dla przypomnienia - to w swej idei ma być wkład "piecowy" od Hajduka), w najbardziej "wrażliwe" na deprecjację od temperatury miejsce nad paleniskiem w kominku. No jak można zrobić wkład do akumulacji z rozbiciem spalin na boki i obniżeniem ich temperatury przed wejściem do odbiornika / akumulatora ... nie przekonuje filozofia firmy ... a raczej jej niewiedza techniczna ... kto stoi w miejscu ten się cofa w rozwoju faktycznie ...

Mam nadzieję że przeczytają to w Hajduku ... bo czytają FM :cool:;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Zainstalowano mi właśnie Blankę. Jest to kominek w tzw. ciepłej zabudowie - boki i przód z płyt szamotowych pokrytych klejem (jakiś specjalny do kominków) i na to tynk mineralny, z przodu i z boku półka kaflowa, zamknięcie z góry płytą z kafli. Z boków u góry kratki dekompresyjne (nie ma dolotowej - bo przy ciepłej zabudowie podobno nie potrzeba). Kominek wygląda tak jak chciałem. Ale pierwsze palenie i... smród wypalającego się wkładu i rury. Paliłem 4 razy po dwie godziny i śmierdzi trochę mniej, ale śmierdzi. Jak nie przestanie do końca następnego tygodnia to rozwalam to cudo. (W obudowie nie ma grama wełny, taśm, rurę uszczelniono czarnym silikonem - 1000 lub 1200 st. C, )

Co do Blanki: pali się dobrze - a nawet za dobrze - przy zamkniętym na maksa dolocie powietrza z dołu i z góry pali się jak diabli - nie wiem jak zdławić ogień chyba zostanie dokładać po jednym drewienku. Jedyna zaleta takiego palenia to temperatura wypalająca sadzę tak, że w kominku jest błysk.

Twój Hajduk to chyba lepszy wybór.

Do kogoś kto się zna: i tu zagląda - ile może wypalać się rura i wkład? Czy płyty szamotowe (czerwone) mogą na początku eksploatacji kominka wydzielać nieprzyjemny zapach?

 

pozdrawiam

 

blackraven życzę powodzenia

20130206808.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowano mi właśnie Blankę. Jest to kominek w tzw. ciepłej zabudowie - boki i przód z płyt szamotowych pokrytych klejem (jakiś specjalny do kominków) i na to tynk mineralny, z przodu i z boku półka kaflowa, zamknięcie z góry płytą z kafli. Z boków u góry kratki dekompresyjne (nie ma dolotowej - bo przy ciepłej zabudowie podobno nie potrzeba). Kominek wygląda tak jak chciałem. Ale pierwsze palenie i... smród wypalającego się wkładu i rury. Paliłem 4 razy po dwie godziny i śmierdzi trochę mniej, ale śmierdzi. Jak nie przestanie do końca następnego tygodnia to rozwalam to cudo. (W obudowie nie ma grama wełny, taśm, rurę uszczelniono czarnym silikonem - 1000 lub 1200 st. C, )

Co do Blanki: pali się dobrze - a nawet za dobrze - przy zamkniętym na maksa dolocie powietrza z dołu i z góry pali się jak diabli - nie wiem jak zdławić ogień chyba zostanie dokładać po jednym drewienku. Jedyna zaleta takiego palenia to temperatura wypalająca sadzę tak, że w kominku jest błysk.

Twój Hajduk to chyba lepszy wybór.

Do kogoś kto się zna: i tu zagląda - ile może wypalać się rura i wkład? Czy płyty szamotowe (czerwone) mogą na początku eksploatacji kominka wydzielać nieprzyjemny zapach?

 

pozdrawiam

 

blackraven życzę powodzenia

 

 

Pisałem już o tym dzisiaj, że właśnie z powodu chemii stosowanej w płytach betonowych, które namiętnie nazywa się szamotowymi, wolę używać wypalanego szamotu. . Chemia pewnie kiedyś z nich wyjdzie. Śmierdzieć przestaną wcześniej.

 

Kominek ładny.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popal caly dzien. srednio mocno ale dlugo wlasnie.jak najdluzej. Przestanie

 

Zainstalowano mi właśnie Blankę. Jest to kominek w tzw. ciepłej zabudowie - boki i przód z płyt szamotowych pokrytych klejem (jakiś specjalny do kominków) i na to tynk mineralny, z przodu i z boku półka kaflowa, zamknięcie z góry płytą z kafli. Z boków u góry kratki dekompresyjne (nie ma dolotowej - bo przy ciepłej zabudowie podobno nie potrzeba). Kominek wygląda tak jak chciałem. Ale pierwsze palenie i... smród wypalającego się wkładu i rury. Paliłem 4 razy po dwie godziny i śmierdzi trochę mniej, ale śmierdzi. Jak nie przestanie do końca następnego tygodnia to rozwalam to cudo. (W obudowie nie ma grama wełny, taśm, rurę uszczelniono czarnym silikonem - 1000 lub 1200 st. C, )

Co do Blanki: pali się dobrze - a nawet za dobrze - przy zamkniętym na maksa dolocie powietrza z dołu i z góry pali się jak diabli - nie wiem jak zdławić ogień chyba zostanie dokładać po jednym drewienku. Jedyna zaleta takiego palenia to temperatura wypalająca sadzę tak, że w kominku jest błysk.

Twój Hajduk to chyba lepszy wybór.

Do kogoś kto się zna: i tu zagląda - ile może wypalać się rura i wkład? Czy płyty szamotowe (czerwone) mogą na początku eksploatacji kominka wydzielać nieprzyjemny zapach?

 

pozdrawiam

 

blackraven życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowano mi właśnie Blankę. Jest to kominek w tzw. ciepłej zabudowie - boki i przód z płyt szamotowych pokrytych klejem (jakiś specjalny do kominków) i na to tynk mineralny, z przodu i z boku półka kaflowa, zamknięcie z góry płytą z kafli. Z boków u góry kratki dekompresyjne (nie ma dolotowej - bo przy ciepłej zabudowie podobno nie potrzeba). Kominek wygląda tak jak chciałem. Ale pierwsze palenie i... smród wypalającego się wkładu i rury. Paliłem 4 razy po dwie godziny i śmierdzi trochę mniej, ale śmierdzi. Jak nie przestanie do końca następnego tygodnia to rozwalam to cudo. (W obudowie nie ma grama wełny, taśm, rurę uszczelniono czarnym silikonem - 1000 lub 1200 st. C, )

Co do Blanki: pali się dobrze - a nawet za dobrze - przy zamkniętym na maksa dolocie powietrza z dołu i z góry pali się jak diabli - nie wiem jak zdławić ogień chyba zostanie dokładać po jednym drewienku. Jedyna zaleta takiego palenia to temperatura wypalająca sadzę tak, że w kominku jest błysk.

Twój Hajduk to chyba lepszy wybór.

Do kogoś kto się zna: i tu zagląda - ile może wypalać się rura i wkład? Czy płyty szamotowe (czerwone) mogą na początku eksploatacji kominka wydzielać nieprzyjemny zapach?

 

pozdrawiam

 

blackraven życzę powodzenia

 

Witam :)

 

Przy ostatnich odwilżach udało mi się przykleić płyty izolacyjne oraz ustawić i podłączyć wkład do komina. Jeszcze nie rozdziewiczony pierwszym płomieniem.

http://images38.fotosik.pl/1941/e844e59cd76dd7b1m.jpg

Co do jakości wykonania wkładu nie mam większych zastrzeżeń. Jedynie nie do końca podoba mi się rozwiązanie dolotów powietrza do wkładu (opisze innym razem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Trochę się chyba temu Smartowi 1VT niesłusznie od Lidera Forum dostało . Jak pisali wcześniej forumowicze i sam Raven wkład ma wiele +, jest również bardzo dopracowany. Myślę, iż przy codziennej standardowej eksploatacji nic się nie powygina i wkład będzie służył dobrze wiele lat.:wave:

 

 

 

Lider, jak to lider. Lubi czasem błysnąć :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się chyba temu Smartowi 1VT niesłusznie od Lidera Forum dostało . Jak pisali wcześniej forumowicze i sam Raven wkład ma wiele +, jest również bardzo dopracowany. Myślę, iż przy codziennej standardowej eksploatacji nic się nie powygina i wkład będzie służył dobrze wiele lat.:wave:

 

Witam przedstawiciela chyba najbardziej znienawidzonej przeze mnie firmy kominkowej na naszym rynku:)

 

jak tam wyglądają aktualnie u Was sprawy z rozpatrywaniem reklamacji:)??? przyznam, że od dłuższego czasu nie zaoferowałem żadnemu z moich klientów Waszych wkładów, a nawet udało mi się kilku odwieść od pomysłu zakupu wkładów Hajduka, głównie z powodu polityki samej firmy oraz właśnie przez wiele walk, które odbyłem z Wami przy okazji zgłaszania na prawdę oczywistych reklamacji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...