Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Otwór nawiewny (zetka) w garażu, piwnica


Recommended Posts

Muszę zrobić otwór nawiewny w garażu/piwnicy, tzw. zetkę. Ogólnie dowiedziałem się co to jest, ale potrzebuję pewnika w paru kwestiach, a mam do przebicia mur o grubości 80 cm :-x Posadzka garażu jest wkopana na głębokość 1,5 m. Jaką min. wysokość powinna mieć rura zetki, skoro wylot jej ma być min. 30 cm od posadzki? Czy średnica rury min. to 15 cm i czy musi być okrągła? Czym ją ocieplić wewnątrz garażu i jaką grubość izolacji zastosować w części osadzenia w murze? Na rysunku pokazałem w którym miejscu chciałbym przewiercić mur i osadzić zetkę. Jeśli nie jest to optymalne rozwiązanie, to prosiłbym o wskazanie lepszego miejsca. Kratki wywiewnej nie jestem w stanie zmienić, musi być w tym miejscu.

 

wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zetk apowinna być wyprowadzona minimum 0,5 m nad terenem (żeby śnieg wlotu powietrza nie zasypał).

2. Zetkę możesz zrobiś z rury PCV fi 160 mm.

3. Rura nie musi być okrągła. Można zastosować kanał prostokątny.

4. Zaizolować możesz izolacją z polietylenu lub wełną (lamella mat lub klimafix). Grubość izolacji 20-30 mm powinna wystarczyć.

5. W murze to najlepiej zrobić większy otwór (np. fi 200mm) i wtrysnąć piankę poliuretanową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Witam,

Podepnę się pod temat. Wymieniłem stolarkę w piwnicy i bramę garażową, muszę zrobić zetkę bo powietrze do kotłowni zaciągane jest przez kratkę wywiewową. Kotłownia umieszczona centralnie na środku piwnicy.

Pytania:

- czy mogę przeciągnąć rurę wentylacją z zewnątrz przez cały garaż (pod sufitem) przebić ścinę do kotłowni i zejść na dół, będzie to działać (taka długa zetka)?

- czy ewentualnie zrobić w garażu kratkę nawiewową z zewnątrz pod sufitem i kratę nawiewową do kotłowni z garażu u dołu np. w drzwiach do kotłowni?

- czy (mam wolny otwór wentylacyjny w komunie) wybić dziurę 30 cm od podłogi?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...