Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki styropian ??


jocer

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 99
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja chętni odświeże wątek. Zamierzam ocieplic budynek uzytkowy gdzie lambda nie jest az tak kluczowa. Grubośc będzie 15cm i niech tak zostanie. Kiedys myślałam, że najgorsza lambda styro to 0,04 ale widze, że sa i 0,042; 0,044; 0,045 a nawet 0,05. Czy te gorsze styropiany jakoś się różnią, ze można "na oko" je ocenić? Człowiek z branzy styropianowej powiedział, żeby patrzec na wage styropianu, że dobry styropian z lamdą 0,04 powienien ważyć ok 12,5kg/m3 bo lamda idzie w dużej mierze w parze z wagą styropianu, im cięższy tym lepiej izoluje. Czy waga styropianu może być jakąś wskazówką?

 

Obowiązuje ogólna zasada, że im styropian jest cięższy, tym lepsze są jego właściwości, w tym między innymi współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) i naprężenie ściskające. Dlatego ważenie styropianu i porównywanie wyznaczonej gęstości, bądź z ta podaną na opakowaniu (w przypadku członków Programu Gwarantowany Styropian) bądź z tą podaną w tabelce minimalnych gęstości opublikowana na stronie PSPS, jest jak najbardziej uzasadnione. Daje bowiem możliwość wstępnej weryfikacji jakości styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią parametry:

λdekl.≤0,031 W/mK

λRTQ.≤0,029 W/mK

 

λdekl - to lambda deklarowana, jedyny parametr zgodny z obowiązującymi przepisami i normami, który świadczy o izolacyjności cieplnej. Producent deklaruje dodatkowo opór cieplny, RD, który jest ilorazem grubości płyty i lambdy.

λRTQ - to parametr marketingowy, który jest średnią z wyników badań lambdy, które realizuje producent w ramach tzw. Zakładowej Kontroli Produkcji. Każdy producent musi badać swoje wyroby i średnia lambda z badań powinna być mniejsza niż lambda deklarowana. Ponieważ λRTQ jest wartością średnią, to pojedyncze wyniki muszą być większe i mniejsze od tej wartości. Oznacza to, że w paczce płyt styropianowych mogą być płyty o zupełnie innej lambdzie niż λRTQ.

Jedynie lambda deklarowana daje pewność, że w zakupionym styropianie nie będzie płyt o lambdzie gorszej niż λdekl. Lambdą tą musi się posługiwać projektant podczas projektowania izolacji cieplnej, wyznaczając tzw. lambdę obliczeniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obowiązuje ogólna zasada, że im styropian jest cięższy, tym lepsze są jego właściwości, w tym między innymi współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) i naprężenie ściskające. Dlatego ważenie styropianu i porównywanie wyznaczonej gęstości, bądź z ta podaną na opakowaniu (w przypadku członków programu gwarantowany styropian) bądź z tą podaną w tabelce minimalnych gęstości opublikowana na stronie psps, jest jak najbardziej uzasadnione. Daje bowiem możliwość wstępnej weryfikacji jakości styropianu.

wg mnie obowiązuje jednak zasada, że styropian tym lepszy im lepsze ma właściwości izolacyjne czyli lambdę. Waga może przez dwa mm, jedynie wskazywać, że lambda moze być ok. Akcja ważenia styropianu ma pewien sens ale proszę nie robić ludziom z mózgu wody. Jesli dosypiemy reglanulatu i innego syfu styropian będzie ważył odpowiednio dużo a lambda pozostawi wiele do życzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecić można wszystko ale ja mając do wyboru firmę która jest uczestnikiem projektu PSPS a firmę która nim nie jest to zdecydowanie wybrałbym tą pierwszą. Może być że jakość jest taka sama ale w tym przypadku jest ona potwierdzona.

 

Możesz napisać, na jakiej podstawie tak sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 8 months później...
poszukuje styropianu dobrego, czy te z PSPS są rzeczywiście takie dobre?

 

Najlepiej kupować od znanych firm

 

Żeby upewnić się, czy jakość styropianu (również firmy znanej, czy też będącej członkiem PSPS), który chcemy kupić, jest odpowiednia, należy zważyć paczkę (a najlepiej kilka losowych paczek) przed zakupem. Wynik ważenia należy porównać z minimalnymi parametrami zawartymi w tabeli Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, lub na opakowaniu producenta, będącego członkiem PSPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Jeżeli gęstość jest w porządku to co za różnica czy markowy czy z poza grupy PSPS liczy się oszczędność, którą uzyskamy w jak najkrótszym czasie po inwestycji

 

No właśnie żadna różnica, o czym napisałam w poście 33. Najpierw należy upewnić się co do jakości, bez względu na producenta, a potem ewentualnie spośród wyrobów odpowiedniej jakości można wyszukać tańszą opcję, ale zawsze zgodną zapisami projektu ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W jaki sposób PSPS gwarantuje jakość styropianu w kontekściego tego filmu?:

 

 

PSPS nie gwarantuje jakości styropianu. Za odpowiednią jakość wyrobów zawsze odpowiada jego producent. Zacytuję informację ze strony internetowej PSPS: "Nadrzędnym celem Programu jest upowszechnianie wiedzy o wyrobach ze styropianu, standaryzacja zasad czytelnego i niewprowadzającego w błąd ich oznakowania, certyfikacja uczciwych i rzetelnych producentów, promocja wyrobów wysokiej jakości oraz eliminacja zjawiska oferowania konsumentom wyrobów oznakowanych w sposób mogący wprowadzać w błąd oraz niespełniających deklarowanego poziomu parametrów technicznych.

Udział w Programie jest dobrowolny. Uczestnikiem Programu może zostać każdy producent styropianu, który na zasadach określonych w Regulaminie Programu oznakuje swoje wyroby w sposób umożliwiający konsumentom weryfikację ich jakości i zgodności z deklaracją oraz podda się dobrowolnej zewnętrznej kontroli rynkowej swoich wyrobów oraz jej ewentualnym konsekwencjom."

 

Z powyższego wynika, że celem Programu jest umożliwienie klientom weryfikacji jakości styropianu i spowodowanie zapotrzebowania (ze strony klientów) na styropian odpowiedniej jakości, a nie wyłącznie na najniższą cenę. PSPS przyjmując producentów do Programu wymaga od nich odpowiedniego oznakowania, a tym samym oferowania wyrobów odpowiedniej jakości. Jeżeli z różnych względów jakość wyrobu jest niewystarczająca, poprzez oznakowanie wyrobów minimalną gęstością, producent umożliwia weryfikację jakości oraz daje podstawę do żądania dostarczenia płyt o zadeklarowanej przez producenta minimalnej gęstości. Dzięki temu proces reklamacji nie powinien nastręczać trudności. Ewentualne kwestie sporne należy zgłaszać do PSPS, poprzez stosowny formularz, zamieszczony na stronie internetowej Programu w zakładce "Dla Konsumentów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj, albo mnie oczy mylą albo napisałeś ze znaczek "gwarantowany styropian" jest tak naprawdę niezobowiązującym symbolem graficznym? I wcale nie oznacza ze styropian ma "gwarantowaną jakość" jakby mylnie interpretował to przeciętny konsument styropianu?

 

Chylę czoła. Jak dla mnie - majstersztyk.

Edytowane przez coulignon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj, albo mnie oczy mylą albo napisałeś ze znaczek "gwarantowany styropian" jest tak naprawdę niezobowiązującym symbolem graficznym? I wcale nie oznacza ze styropian ma "gwarantowaną jakość" jakby mylnie interpretował to przeciętny konsument styropianu?

 

Chylę czoła. Jak dla mnie - majstersztyk.

 

Znak "Gwarantowany Styropian" umieszcza się wyłącznie na opakowaniu wyrobu (odmiany styropianu), który w ramach badań rynkowych uzyskał pozytywne wyniki badań laboratoryjnych, wykonanych przez niezależne laboratorium. Aby utrzymać to oznakowanie, należy w kolejnych cyklach tych badań również uzyskiwać pozytywne wyniki.

Niezależnie od tego oznakowania zawsze istnieje ryzyko nieprawidłowej jakości, również ze względów losowych, niezależnych od producenta. Logicznym wydaje się, że PSPS nie może odpowiadać chociażby za takie sytuacje, które zgodnie z obowiązującym prawem można i należy reklamować.

Zna Pan jakąkolwiek gałąź produkcji, w której nie występują usterki i można w jakikolwiek sposób zagwarantować jakość każdej partii produkcyjnej?

Program "Gwarantowany Styropian" pozwala na łatwe samodzielne sprawdzenie jakości styropianu, aby jak najwcześniej wykryć nieprawidłową jakość i uniknąć skutków wykonania ocieplenia o nieodpowiedniej (niezgodnej z oczekiwaniami) jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...