Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tymczasowe ogrzewanie - co wybrać?


maras5

Recommended Posts

Witam,

właśnie mam na ukończeniu dom około 120 m2, dobrze ocieplony z małym kominkiem więc ewentualnie można jeszcze nim dogrzać . Docelowo ma być doprowadzony gaz, niestety dopiero za rok. Teraz chciałbym się zająć wykończeniem a przeprowadzić się wczesną wiosną.

Mam w związku z tym dylemat co z ogrzewaniem i CWU. Nie chcę inwestować dużo pieniędzy na tymczasowe rozwiązania i zamierzam kupić jakiś tani, mały piec 12kW. Tylko co wybrać? Piec na węgiel/ groszek czy miał? I co z CWU? Kupić piec dwufunkcyjny z możliwością grzania wody bez bojlera?

Proszę o poradę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę węgla, nie mam za dużo miejsca a gaz jest wygodniejszy i czystszy. Dodatkowo chodzi też o zasilanie kuchenki.

Jaki jest koszt takiej pompy? I jaki piec wybrać, dla mnie kryterium jest cena. Widziałem takie małe za około 2 tys., pewnie dużo przy tym pracy, ale tak jak pisałeś jak założę porządny piec z zasypem na groszek to nie potrzebuję gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Docelowo ma być doprowadzony gaz, niestety dopiero za rok. Teraz chciałbym się zająć wykończeniem a przeprowadzić się wczesną wiosną.

Mam w związku z tym dylemat co z ogrzewaniem i CWU. Nie chcę inwestować dużo pieniędzy na tymczasowe rozwiązania i zamierzam kupić jakiś tani, mały piec 12kW. Tylko co wybrać?

(...)

 

Jeśli to ma być przejściowe ogrzewanie przez 12 miesięcy, to uważam, że najtaniej będzie wykonać instalację CO + CWU docelowo pod ogrzewanie gazowe wraz z kotłem gazowym i dodatkowo dołożyć do niego równolegle kocioł elektryczny (wygląda jak taka trochę większa butla na gaz płynny).

To będzie dla Ciebie najtańszy dodatek inwestycyjny, którego koszty instalacji wraz z opłatami za energię elektryczną będą dużo mniejsze od instalacji dodatkowego kotła na opał stały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być przejściowe ogrzewanie przez 12 miesięcy, to uważam, że najtaniej będzie wykonać instalację CO + CWU docelowo pod ogrzewanie gazowe wraz z kotłem gazowym i dodatkowo dołożyć do niego równolegle kocioł elektryczny (wygląda jak taka trochę większa butla na gaz płynny).

To będzie dla Ciebie najtańszy dodatek inwestycyjny, którego koszty instalacji wraz z opłatami za energię elektryczną będą dużo mniejsze od instalacji dodatkowego kotła na opał stały.

Zgadzam się z przedmówcą.

Piec węglowy i gazowy wymagają osobnego komina, wiec inwestycja na kilka miesięcy się nie opłaci

 

Możesz też rozważyć ogrzewanie samej c.w.u. Skoro masz kominek to możesz nim się dogrzać

Jeśli nie masz jeszcze kominka to polecam kozę podłączoną do komina tam gdzie ma być kominek

Bardzo dobrze nagrzewa.

Z tym, że trzeba będzie zimą palić.

Kocioł elektryczny będzie działał automatycznie z tym, że spodziewaj się wysokiego rachunku za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzasz się na wiosnę a za rok masz mieć gaz, tak? Jeżeli docelowo chcesz ogrzewać dom gazem to nic nie stoi na porzeszkodzie, abyś kupił teraz docelowy kocioł i przezbroił go na okres przjściowy i zasilał gazem z butli. Praktycznie będziesz potrzebowałe kocioł głównie do CWU więc koszty nie będą duże. Moim zdaniem bez sensu kupowac teraz kocioł tylko na okress przejściowy.

Chyba że nie chcesz docelowo gazu więc sprawa jest zupełnie otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prądu, to jest taka opcja. Obawiam się tylko rachunków za prąd.

Do Dużego Bobana: Ktoś mi wspominał o gazie z butli, tylko nie potrafił omówić szczegółów. Podobno bierze się jakieś butle (chyba 35L), podpina się 2-3 szt. tylko trzeba mieć specjalny zawór. Coś tam szukałem w necie, ale nie bardzo znalazłem. Podobno za tanio to nie wychodzi, a jak pier.... to z chaty nic nie zostanie. Jak ktoś ma opis to proszę o linka. Chyba że mówimy o dużych zbiornikach typu Gaspol itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o zasilaniu z butli 11kg, tak można nawet ogrzać dom a co dopiero cwu. Nie wiem czy jest możliwość łączenia kilku butli w baterię. Nawet zasilając kocioł z 1 butli dasz radę, musisz tylko mieć kilka na wymianę.

Boban, testowałeś takie rozwiązanie? Na jak długo starczy taka butla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o zasilaniu z butli 11kg, tak można nawet ogrzać dom a co dopiero cwu. Nie wiem czy jest możliwość łączenia kilku butli w baterię. Nawet zasilając kocioł z 1 butli dasz radę, musisz tylko mieć kilka na wymianę.

 

Przepisy pozwalają ci na łączenie do 3 butli 11kg w baterię rurą stalową przed reduktorem. Ale jedna butla wystarcza wydajnościowo na 7kW obciążenia (kuchenka). Jeśli masz zapotrzebowanie na 12kW to nie ma sensu nawet budowa baterii tylko zmniejszyć w menu moc kotła. Kilka kW wystarczy do tego by nic w domu nie zamarzło przez zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje KWh z lpg?

Jeśli butle kupi na normalnej stacji, koszt KWh będzie zbliżony do grzania prądem w G11 (jedna taryfa).

Jedyny plus, to podepnie się pod piec gazowy (?).

Do prądu, to dodatkowe koszty zakupu grzałek i prawdopodobnie taryfa budowlana.

Proszę zwrócić uwagę na bezobsługowość grzania domu prądem. Dla kuchenki gazowej można kupić butlę, szkoda kasy na indukcję (jeśli będzie gaz).

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że do wyboru są dwie opcje:

-zwykły najtańszy śmieciuch

-grzanie prądem w II taryfie (taniej niż lpg z butli 11kg)

 

Wartości opałowe jak i przelicznik zaczerpnięty ze strony użytkownika forum: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez większych inwestycji jak masz kominek to zrobiłbym z niego użytek, a wodę ogrzewałbym prądem - jeśli jest bojler to pewnie ma grzałkę , tylko wcześniej przeszedłbym (raz w roku można zmienić) na taryfę G12w lub G12e w zaleźności która Ci bardziej podchodzi i grzać wode w nocy i 2 h w dzień - u mnie 140litrów wystarcza dla rodziny 4 os bez wiekszego stresu . No chyba że masz potwora 300 lub 500 litrów to bym sie zastanowił. Palenie wkominku przy nowym docieplonym budynku powinno bez problemu pokryć potrzeby naciepło nawet przy wyjściu do pracy na 8-10h nie wychłodzi sie tak szybko budynek . Zabezpieczyć 7 kubików drzewa - zapłać więcej za wysuszone - jak jesteś ze śląskiego lub okolic częstochowy to mam namiar na drewno kominkowe w dobrej cenie. Brzmi jak reklama hehe ale nie jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KWh prądu z taryfy G11 (u mnie po 50gr z przesyłem).

masz jakiś tani ten prąd, może wg specjalnych stawek, wg ost fakt płaciłem 0,614zł/kWh

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-prąd-gaz-olej-węgiel-inne&p=5445547&viewfull=1#post5445547

Proszę o poradę.

Osobiście wybrałbym czasowo prąd (może tar G12?) i trochę więcej palenia w kominku.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za opinie i rady. Rozważałem kilka opcji i wybrałem piec gazowy. Udało mi się odkupić reduktor z automatem. Poprzedni użytkownik też czekał za gazem i w ten sposób dał sobie radę. Działa to tak, że łączy się 4 butle 30 kg. Koszt takiego rozwiązanie jest wyższy, ale teraz nie będę mieszkał więc chodzi o to aby trochę nagrzać grzejniki. Dodatkowo przepalę kominkiem więc będzie OK. Jak już się wprowadzę to zużycie wzrośnie, nie wiem o ile. Jak już wszystko uruchomię to podzielę się wrażeniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...