Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozprowadzenie ciepła z kominka spoosobem naturalnym


JacekJI

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym nie drogo, łatwo i dobrze doprowadzić ciepłe powietrze z kominka do kilku pomieszczeń,

Dom 100m użytkowej, netto 132m, kominek planuje 14kw.

 

To jest schemat jaki miałbym zrobić:

DGP prym.jpg

 

Chciałbym to zrobić kanałami 5x15 w wylewce.

rura z pola z powietrzem 110

 

Czy takie coś ma racje bytu?

proszę o ewentualne zmiany,

 

i mam kilka patyn od razu:

Czy od razu z kominka dać te 3 prostokątne kanały czy np jedna rure fi 100 a potem trójnik jakiś na 3?

czy to nie za dużo pomieszczeń na naturalny sposób dgp?

Czy te wentylatory w kratkach dają coś w ogolę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Chciałbym to zrobić kanałami 5x15 w wylewce.

A wiesz o tym, że jeśli tych kanałów odpowiednio nie ocieplisz, to po drodze "zgubisz" 60 do 80% ciepła?

W jakiej wylewce zmieścisz taki ocieplony kanał :confused:

Minimum ocieplenia, to wełna 25 mm.

50 + 2 x 25=100 mm!!

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

będzie miał lokalną, liniową ..."podłogówkę" :yes:

(o ile wcześniej podłoga się nie załamie na tej osłabionej wylewce pod jakimś domowym grubasem, np. ...rotweiler'em) ;)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sytuacja z kanałem zaskoczy go, będzie kicha. natomiast jeśli ją przewidzi, odpowiednio zazbroi wylewkę w tym miejscu siatką, nic złego się nie stanie.

Oczywiście z wszystkimi konsekwencjami nagrzewania się podłogi do kilkudziesięciu stopni. Straty ciepła w środku domu to nie straty. Gdzieś w końcu się zbilansują...Lepiej pewnie byłoby izolować, chociaż czy aby na pewno ?:wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Miejscowe nagrzewanie podłogi powodować może na styku "pełnej" wylewki i osłabionej/zazbrojonej - pęknięcia (płytek, paneli).

A tak w ogóle, to DGP ma kierować ciepło do innych pomieszczeń (bez strat) a nie służyć po drodze jako przypadkowa "podłogówka" :)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

...nie zgubi, tylko skumuluje w podłodze...

A potem będzie skuwał popękaną wylewkę i popękane płytki albo rozeschnięte i pokrzywione panele tudzież klepki ...

Oj Eniu, przecież w takich kanałach to ze 150 stopni potrafi być ..., a nie 40 jak w podłogówce ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, na pewno będzie lepsza rura giętka ocieplona?

 

tylko że do tego musiałbym kombinować jakieś zabudowy w suficie parteru. z połową nie było by problemu ale z drugą połową już sporo...

Ale w takim razie do czego służą te prostokątne kanały? goście w sklepach twierdzą że śmiało w wylewki można dawać... na piętrze wylewka będzie 5 styropian +5 beton, (sufit poddasza to lana skośna płyta- dlatego nią nic nią nie puszcze)

W sieci jest dużo zdjęć z takimi kanałami w wylewce np:

20110602820.jpgimages.jpgimg0020di.jpg

 

Wiec czy aby na pewno jest to złe?

img0020di.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

A potem będzie skuwał popękaną wylewkę i popękane płytki albo rozeschnięte i pokrzywione panele tudzież klepki ...

Oj Eniu, przecież w takich kanałach to ze 150 stopni potrafi być ..., a nie 40 jak w podłogówce ...

Pozdrawiam.

 

150 stopni to jak mu szajba odbije. Napisałem dość wyraźnie, że sytuację należy przewidzieć, a nie dać się nią zaskoczyć. Można tak zrobić, ze nic nie popęka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale i tak wiadomo, że najbliższa kratka od kominka będzie dawała najlepiej. Im dalej tym temperatura będzie mniejsza.Maksymalnie kanał może przebiegać w poziomie do 3m. Moim zdaniem w komorze kominka należy zainstalować dystrybutor ciepła i z tego miejsca ciągnąć oddzielne kanały do pomieszczeń. Nie da rady jeden kanał i podział gdzieś tam na dwa bo nie wiadomo jak będzie z podziałem strumienia ciepłego powietrza. Jeden kanał może być zimny i nic się na to nie poradzi. Izolacja kanałów jak najbardziej. W przeciwnym wypadku posadzka będzie się nagrzewać i może być kłopot z podłogą. Jeśli będzie parkiet to na pewno. Nie wiem czy sama grawitacja da radę bo masz dość duże odległości. Może być takie zjawisko, że z najbliszszej kratki od kominka idzie dużo powietrza, a im dalej tam coraz słabiej jest z tym. Tak było u mnie, że jedna z odległych kratek nie dawała prawie wcale. Rozwiązanie - elektryczny wentylator do kratki z ciepłym powietrzem(są takie z zasilaniem na 12V). Edytowane przez tczarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w końcu coś konkretnego :)

 

U mnie właśnie najdalszy będzie miał 3m dł niecałe, a kratka z wentylatorem dużo pomogła?

y

Teraz się zastanawiam czy nie zrobić na parterze przedpokoju sufitu podwieszanego, i wtedy prawie wszystkie kanały mogę tam schować, a co się nie da to wylewka.

 

a czy turbina która napędza cały system głośno pracuję? w suficie jej nie schowa? wolałbym jej uniknąć ale gdyby miało byc dużo lepiej...

 

co do nie równego dmuchania z kratek są te anemostaty zamiast kratek można by to zamontować i przykręcić w razie potrzeby, ma ktoś doświadczenia z tym?

dzięki za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co, na pewno będzie lepsza rura giętka ocieplona?

 

tylko że do tego musiałbym kombinować jakieś zabudowy w suficie parteru. z połową nie było by problemu ale z drugą połową już sporo...

Ale w takim razie do czego służą te prostokątne kanały? goście w sklepach twierdzą że śmiało w wylewki można dawać... na piętrze wylewka będzie 5 styropian +5 beton, (sufit poddasza to lana skośna płyta- dlatego nią nic nią nie puszcze)

W sieci jest dużo zdjęć z takimi kanałami w wylewce np:

[ATTACH=CONFIG]142849[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]142850[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]142851[/ATTACH]

 

Wiec czy aby na pewno jest to złe?

W sieci to wiele głupot można znaleźć. Na uwagę zasługuje Twoje pierwsze zdjęcie - instalacja elektryczna ułożona bezpośrednio na gorących kanałach. Między innymi z tego powodu nie stosuję tego wynalazku. Przepływ powietrza marny, a w dodatku ciężko sensownie ułożyć je tak, aby nie krzyżowały się z innymi instalacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci to wiele głupot można znaleźć. Na uwagę zasługuje Twoje pierwsze zdjęcie - instalacja elektryczna ułożona bezpośrednio na gorących kanałach. Między innymi z tego powodu nie stosuję tego wynalazku. Przepływ powietrza marny, a w dodatku ciężko sensownie ułożyć je tak, aby nie krzyżowały się z innymi instalacjami.

 

eeee tam...kiedyś odkułem rurę dymową przy której kabel szedł.(przylegał do niej!)..światło zgasło dopiero od mojego przecinaka...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o odpowiedzi TYLKO na temat:

 

U mnie właśnie najdalszy będzie miał 3m dł niecałe, a kratka z wentylatorem dużo pomogła?

 

 

a czy turbina która napędza cały system głośno pracuję? w suficie jej nie schowa? wolałbym jej uniknąć ale gdyby miało byc dużo lepiej...

 

co do nie równego dmuchania z kratek są te anemostaty zamiast kratek można by to zamontować i przykręcić w razie potrzeby, ma ktoś doświadczenia z tym?

dzięki za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...