Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterowanie ogrzewanem podłogowym - wątpliwości


daroski

Recommended Posts

Moi drodzy, proszę o konsultacje.

Czeka mnie pierwszy sezon grzewczy w nowo zbudowanym domu. Mam wątpliwości co do sterowania ogrzewaniem jakie wymyślił mój hydraulik.

Palę piecem na ekogroszek. W piecu mam sterownik TECH ST-37.

W całym domu mam podłogówkę. Do tego jeden grzejnik w garażu plus dwa grzejniki łazienkowe (po jednym na parterze i poddaszu).

Wodę użytkową mam z bojlera 140 litrowego.

W kotłowni mam trzy pompy – do CO, CWU i OP.

Ogrzewanie podłogowe działa w układzie zamkniętym poprzez wymiennik płytowy z układem otwartym kotła. Wodę w całym OP popycha jedna pompa zlokalizowana w kotłowni. W rozdzielaczach (po jednym na parterze i poddaszu) nie mam żadnych termostatów, ani pomp. Tylko zawory na zasilaniach i powrotach kolejnych pętli.

W układzie otwartym kotła działają dwa grzejniki (garaż i drabinka parterowa) i bojler na CWU.

Drugi grzejnik drabinkowy działa w układzie podłogówki. Nie jest zasilany z rozdzielacza, tylko miedzianymi rurkami poprowadzonymi jako odgałęzienia z głównego zasilania rozdzielacza poddaszowego. Podobno nie można było włączyć go tak jak grzejniki na parterze w obwód otwarty kotła, bo naczynie wzbiorcze układu kotła musi znajdować się powyżej najwyższego grzejnika, a ponieważ znajduje się pod sufitem w kotłowni więc … Bardzo mi to nie pasuje, bo grzejnik jest letni.

Na parterze w salonie mam zlokalizowany sterownik pokojowy Auraton 2005.

Sterownik pokojowy podłączony jest do pomy OP. Gdy temperatura w domu spadnie poniżej zadanej na sterowniku pokojowym (21 st.), sterownik załącza pompę OP.

Ponieważ jednocześnie na sterownika pieca ustawiłem temperaturę załączenia pompy na 30 st., to można powiedzieć, że pompa OP pracuje zawsze, gdy temperatura w pomieszczeniu jest niższa od zadanej.

Temperaturę zasilania podłogówki ustawiam ręcznie na siłowniku i jest ona stała.

Moje pytania są takie:

Czy to jest układ gwarantujący możliwość sterowania temperaturą w domu? Na razie z racji super pogody kotłownia działa na 10 procent, ale jak będzie przy minus 20?

Czy sterownik pokojowy nie powinien być podłączony do siłownika zaworu 3-D, a pompa OP chodzić „na okrągło”? Dzięki ciągłej pracy pompy OP miałbym w całej podłogówce zawsze równomiernie rozłożoną temperaturę. Przy pracy przerywanej obawiam się, że podłogówka rozgrzewać się będzie nierównomiernie na całej powierzchni.

Mam wrażenie, że przy takim układnie niepotrzebny jest siłownik zaworu 3-D, bo stałą temperaturę zasilania mógłbym ustawiać zwykłym pokrętłem.

No i czy faktycznie nie dało się grzejnika drabinkowego na poddaszu włączyć w ten sam obwód co grzejniki na parterze, gdy naczynie wzbiorcze jest w kotłowni?

 

Pozdrawiam

daroski

moja kotlownia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może działać, choć nie musi. Głównym punktem sterowania jest salon, gdzie jest czujnik i on steruje temperaturą ogrzewania w całym domu. Jeśli bilans cieplny wszystkich pomieszczeń jest podobny, to raczej nie powinno być problemu. W praktyce jest różny, więc jedne pomieszczenia mogą być niedogrzane a inne przegrzane. Sam najlepiej to sprawdzisz w praktyce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...