Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzanie małej hali produkcyjnej 50m2


zadek07

Recommended Posts

Witam

Wynajmuję halę o powierzchni 50 m2, hala ma wymiary 6 x 8,5 metra wysokość ok 4 metr. Ściany ceglane nie ocieplane, bezpośrednio z dworem styka się jedna ściana 6 metrowa, są też na niej drzwi ocieplone styropianem i jedno okno 1x1 m. Ściany nie są ocieplane, wokół innych ścian są inne hale, lecz tam maks temp zimą będzie około 8-10 stopni, nad sufitem mam jeszcze jedno piętro, lecz ono całe stoi puste i jest w ogóle nieogrzewane, tam będzie temperatura bliska 0 lub minusowa. Temperatura jaką muszę uzyskać na hali to 18-20 stopni w godzinach pracy czyli przez około 8 godzin. W grę wchodzi ogrzewanie elektryczne lub gazowe z butli propan butan. Myślałem nad promiennikami podczerwieni sam nie wiem. Nie chcę nic tam inwestować, bo przyszłym roku chcę się z stamtąd wynieść.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promienniki.

Masz krótkoczasowo grzać konkretne stanowiska pracy, nie powietrze i zakamarki hali..

Potem promienniki zabierzesz je ze sobą.

Zastanów się tylko, czy zmiany temperatury nie zaszkodzą urządzeniom (elektronika) i surowcom do produkcji.. Jeśli by tak było, to musisz jednak pomyśleć o małym szybko działającym centralnym ze sterownikiem dziennym lub o konwektorach elektrycznych z termostatami...

Nigdy w takiej hali nie uzyskasz 18-20 oC przez 8-godzinną pierwszą zmianę. Musiałbyś zacząć grzać nad ranem lub nawet wieczorem.

 

Pzdr.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra a może inaczej. Jakieś 30 metrów od mojej hali jest przyłącz gazowy. Jakby pociągnąć te 30 metrów miedzą do mojej hali (rurka miedziana szła by wewnątrz innych hal nie była by w ogóle na dworze) i dać do tego nagrzewnice na ciepłe powietrze i niech to chodzi 24 godziny non stop? Miało by to sens? Jakie by były mniej więcej koszty takiej nagrzewnicy? I jakie by było zużycie gazu? Bo może warto by było więcej zainwestować w sprzęt, a potem taniej palić. Właściciel hali, też będzie miał teraz podłączany gaz, więc wszystko by leciało na niego, ja bym się po prostu do niego podłączył, licznik by się zamontowało i już by było po sprawie. Musze z nim pogadać w przyszłym tygodniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne rozsądne rozwiązanie to ogrzewanie nadmuchowe działa bardzo szybko więc zminimalizujesz straty gdy nikt tam nie będzie pracował chyba że w procesie technologicznym przeszkadza lekki wiaterek, są różne przenośne dmuchawy co do kosztów to będą ogromne by je zmniejszyć musi być ta hala ocieplona, ale i tak nagrzewnice nadmuchowe wyjdą Ci najoszczędniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już obdzwoniłem kilka firm i wszędzie mi właśnie mówili, że najbardziej wydajne będą właśnie nagrzewnice nadmuchowe 2 nagrzewnice po 3 kW.

Idąc za ciosem chyba faktycznie ocieplę tą ścianę która styka się bezpośrednio z dworem, tylko teraz jak to zrobić żeby najekonomiczniej i tak, żeby dało się to sciągnąć jak będę opuszczał lokal, ściana będzie ocieplona od wewnątrz budynku. Mam w zasadzie dwa pomysły, styropian 10cm, nie przyklejać go tylko po kołkować do ściany, nie zaciągać siatki ani kleju (teraz już te styropiany są palne czy samogasnące?), a drugi pomysł poprzykręcać profile do ścian włożyć wełnę i zamknąć regipsem ale ta opcja wyjdzie chyba dużo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem, doczytałem i wiem że styropian jest bardzo łatwopalny i chyba zrobie tak. Profile 10cm , wełna 10cm, zadrutuje ja żeby nie wyleciała i na to to tylko paraizolacje dam i nic więcej. Co wy na to? Koszt wyjdzie praktycznie taki sam jak w przypadku styrpianu. Jeszcze tylko właśnie pytanie jak wezme wełne 10cm to czy nie wziąć profili 7,5 cm, żeby wełna się lepiej trzymała w profilu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ocieplenie od wewnątrz to zniszczenie dla budynku musisz bardzo nie lubić właściciela, może lepiej się dogadać z nim co do kosztów i ocieplić od zewnątrz, co do wełny to bierz tą tańszą, sam niedawno miałem taki dylemat jak przeliczyłem używając tego wzoru http://oknotest.pl/poradnik-okienny/okna-pcv-praktyczne-wykorzystanie-wspolczynnika-przenikania-ciepla-uw zmieniając oczywiście parametry i podstawiając ceny to wyszło mi że użycie lepszej droższej waty zwróci się po 40 latach gdybym grzał prąden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...