Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róże w ogrodzie M95 L by Aniqa1982


aniqa1982

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja jestem 6A. Muszę popatrzeć co może u mnie być...

 

 

A ja tak z innej beczki wtrącę :

 

Jeśli macie to jakie siłowniki w bramach garażowych i bramie wjazdowej?chodzi mi o nazwy firm...

 

 

Bramę i napęd mam Wiśniowskiego. Temat automatyki do bramy wjazdowej będę dopiero zgłębiała. Wiosną chcemy zamówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha , Wiśniowski to dobre i drogie raczej słyszałam.

My musimy 2 bramy garażowe kupić , ale wcześniej trzeba tynki w środku zrobić.Prądy już są zrobione. I od razu chcemy elektryczne .A bramę wjazdową mamy , ale tyle razy jest otwierana ,że chyba też zdecydujemy się na elektrykę. W każdym razie temat otwarty. Jesienią robimy elewację garażu + w końcu nałożenie tynku na dom,bo jest tylko zagruntowany z barwnikiem. Plany jak co roku ambitne. Zobaczymy jak to wyjdzie. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

__rabata na dlugie lata.jpg

Rozrośnięte różnolistne funkie, pomarańczowy liliowiec oraz konwalie – grupa długowiecznych bylin

 

 

Dla tych, którzy przyzwyczajają się do roślin i nie lubią częstych zmian, dobrą propozycją będzie rabata z długowiecznych bylin.

Trwałość bylin długowiecznych polega na tym, że mogą rosnąć w jednym miejscu dłużej niż większość gatunków. Nie ma więc konieczności częstego ich dzielenia i odmładzania. Choć byliny to grupa roślin, która może długo rosnąć na jednym miejscu, to są wśród nich gatunki krótkowieczne, np. nachyłki, gailardie, żurawki, penstemony, goździki, dzwonki.

Ponieważ byliny długowieczne pozostają na rabacie przez wiele lat, to przed ich sadzeniem należy starannie przygotować glebę: wzbogacić kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, ewentualnie zastosować nawożenie mineralne. Długowieczność bylin uzależniona jest w pewnym stopniu także od stanowiska, w jakim je posadzimy. Jeśli nie zapewnimy im odpowiednich gatunków, rośliny te będą z roku na rok słabiej kwitły i gorzej wyglądały. Aby cieszyć się ich dekoracyjnym wyglądem przez długie lata, należy bezwzględnie dopasować dobór gatunków do środowiska panującego w ogrodzie (stanowisko, warunki wilgotnościowe, rodzaj gleby).

 

Rabaty z bylin długowiecznych to doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, które są miłośnikami roślin ozdobnych, ale nie mogą sobie pozwolić na zbyt pracochłonną ich pielęgnację.

Kluczem do wspaniałego wyglądu tej rabaty jest dobranie długowiecznych bylin o ozdobnych kwiatach, ciekawych liściach i oryginalnych pokrojach. Wtedy zawsze w ogrodzie coś kwitnie – od wczesnej wiosny do późnej jesieni, począwszy od wydobywających się jeszcze spod śniegu białych ciemierników, różowych bergenii, poprzez letnie piwonie, liliowce, łubiny, płomyki, aż do jesiennego, różowego rozchodnika. Wolno rosnące cisy 'Hillii', karłowe, rozłożyste cyprysiki groszkowe oraz kulki żywotników 'Danica' zaznaczają rabatę, kiedy byliny zakończą wegetację.

 

 

__rabata na dlugie lata-rys.jpg

Spis roślin:

1. Cis pośredni (Taxus x media) 'Hillii'

2. Rozchodnik ogrodowy (Sedum) 'Herbstfreude'

3a. Funkia (Hosta) 'Stiletto'

3b. Funkia (Hosta)

4. Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)

5. Łubin trwały (Lupinus polyphyllus)

6. Liliowiec ogrodowy (Hemerocalis) 'Stella d'Oro'

7. Bodziszek czerwony (Geranium sanquineum)

8. Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Filifera Aurea Nana'

9. Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata)

10. Ciemiernik biały (Helleborus)

11. Piwonia (Paeonia) 'Baebara'

12. Żywotnik (Thuja) 'Danica'

13. Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata)

14. Świerk kłujący (Picea pungens) siewka srebrna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kochane :):)jak się okazało przy samym domu nie będę na razie o blisko garażu nic sadziła , bo na jesień zamówiona ekipa do elewacji . Więc mi poniszczą część kwiatów, ale na pewno zasadzę front domu.:lol2:

 

Mąż ku mojemu zdumieniu po roku mieszkania stwierdził wczoraj ,że z przodu chce posadzić też jakieś tuje (?!).Na pewno nie gęsto tylko ,żeby lekko osłoniły dom?yyyy sama nie wiem. Juz się przyzwyczaiłam ,że od ulicy nie będzie zbyt dużo, no ale pomyślimy nad tym.

 

Aleee już mam częściowo wizję , oczywiście jeszcze to dopracuje , tylko wstępnie tak naszkicowałam...

 

coś proponujecie innego w tym rysunku?

chciałabym raczej w kolorach biały, róż? i fiolet.

Ale w sumie może kolorowo? nie wiem...:D

 

http://i65.tinypic.com/2vbq8le.jpg

 

Może to zbyt cięzko wygląda , ale trawnika jest sporo i to się zgubi .

 

Zapisuję :

 

- klon palmowy

-bergenia różowa

-funkia stiletto

- liliowiec( nie wiedziałam ,że są takie piekne :)) tylko poszukuję w kolorze białym....:(

- heliotrop.

-żurawka

 

edit:

-liliowiec white perfection

-liliowiec big snowbird

- i KONIECZNIE wsród tych białych musi być jeszcze CZOSNEK !!Posadziłam kilka sztuk jesienią !:)

 

 

Slężanka podoba mi się tez twój pomysł lilowce + hosty przed nimi :)wykorzystam go w innym miejscu może:)

Edytowane przez aniqa1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też białe liliowce. Poszukaj tu daylilies U niego kupiłam moje pierwsze.

Biały liliowiec ja znam tylko Big Snowbird i White Pefection – rośną w ogrodzie u mojego znajomego. Ma fioła na punkcie białego koloru w ogrodzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję, a co zmieniłabyś w tym szkicu?

 

 

Aaaaaaa Pestka muszę jeszcze o coś zapytać! Mam dylemat jeszcze jeden . Mój warzywnik nie jest niczym oddzielony od całego ogrodu i zastanawiam się czy to zrobić? Muszę ciągle na działce pielić warzywa, bo wszystko z każdej strony widać :sick: ! W zeszłym roku posiałam taki rządek tych żółtych "śmierdzuchów: .to była odmiana wyższa , ok 40 cm i coś tam zasłoniła. Ale myślę o czymś niezbyt wysokiego ,żeby cienia nie było na warzywka. Co można posadzić?

 

http://www.homebook.pl/inspiracje/ogrod/88028_-ogrod-styl-nowoczesny znalazłam projekt nowoczesnego ogrodu...Trochę "zbyt zimny " ale kilka rzeczy mi się podoba.

Edytowane przez aniqa1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ogród Malkul http://forum.muratordom.pl/showthread.php?180414-Ogr%C3%B3d-tworz%C4%99-nowoczesny-czyli-wewn%C4%99trzna-walka-jak-nie-zosta%C4%87-kokoszk%C4%85/page29

Ona wklejała bardzo dużo zdjęć. Ma nowoczesny ogród jeszcze młody, ale tak zaprojektowany, że nie widać tej młodości. O ile pamiętam, projekt zrobiła forumowa Magnolia.

 

Nie sugeruj się takimi projektami jak w tym linku pokazałaś. Nigdy na żywo tak nie wychodzą. Poza tym na pierwszy rzut oka widzę, że projekt nie przewiduje zmienności roślin w różnych porach roku. Np. Tam gdzie te piękne czosnki, już na początku lata będzie goło.

Ale nic dziwnego, bo projekt zrobila architekt, ale nie krajobrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadziłabym krzewy, np dereń jadalny i aronię. Oba są praktycznie bezobsługowe i znakomicie znoszą cięcie, więc można je okiełznać wielkościowo. Owocują, więc to dobre nawiązanie do warzywnika, a jednocześnie są ozdobne do późnej jesieni, bo przebarwiają liście. Możesz też postawić kratki pergolowe i posadzić róże pnące.

Liliowce to dolny poziom nasadzeń. Możesz je posadzić jako osłonę ziemi pod krzewami. Same w sobie nic nie osłonią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...