Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek i instalacja hydrauliczna kilka pytań


krzysiekj

Recommended Posts

Obecnie mam podłączony wkład ROMOTOP 6.6.2 TV, który zakupiłem po wielu pozytywnych opiniach z tego forum. Obecnie ładnie podłączony do komina czeka na hydraulika. Kominek ma być podłączony z instalacją grzewczą w układzie otwartym poprzez wymiennik. Jako główne źródło ogrzewania mam piec olejowy. I tutaj przy pierwszych oględzinach i ustaleniach pojawiły się pierwsze niejasności.

 

1. Chcę zabezpieczyć kominek przed przegrzaniem zaworem upustowym. Mam wszystko przygotowane, tylko kwestia zakupu zaworu. Chciałbym, żeby była to wersja ekonomiczna, czyli nie za droga ale jak najmniej awaryjna. Znalazłem takie dwa modele:

http://www.sklep.etermo.pl/index.php?products=product&prod_id=507 w tym jednak pisze że do układów zamkniętych czyli u mnie odpada?

http://www.ferro.pl/produkt-zawor-upustowy-bezpieczenstwa-termicznego-do-kotlow-na-paliwa-stale-z-podwojnym-czujnikiem-temperatury-4075-543.html ten z kolei chyba dobry jednak jego wykonanie nie wygląda na zdjęciu najwyższych lotów. Ma on chyba też dwa czujniki. Czy dobrze rozumiem, że jak jeden padnie to drugi za niego działa? Prosiłbym tutaj o podpowiedzi jaki i gdzie kupić aby był solidny ale nie najdroższy.

 

2. Druga sprawa jest bardziej skomplikowana przynajmniej dla mnie. W instrukcji pieca pisze:

"Ochrona wymiennika przez korozją przy niskich temperaturach

Obwód grzewczy wkładów kominkowych z instalacją wodną, należy zabezpieczyć przed powstaniem

kondensatu na ścianach wymiennika za pomocą zastosowania termostatycznego zaworu mieszającego, który

utrzymuje temperaturę wody na wejściu do wymiennika na wartości minimum 65°C. Środki ochrony

przeciwko korozji przy niskich temperaturach podwyższają okres trwałości wymiennika. W celu podwyższenia

fazy rozpalania i palenia w układach z wymuszonym obiegiem, zaleca się zainstalować dla pompy termostat

łączeniowy.

Zainstalowanie termostatycznego zaworu mieszającego jest warunkiem uznania gwarancji wkładu

kominkowego z wymiennikiem ciepła."

 

Czy mam rozumieć przez to, że trzeba zastosować kolejny specjalistyczny zawór termostatyczny sterowany jakimiś sterownikami? Jak ta sprawa wygląda? Czy ktoś może mi wyjaśnić o co chodzi. Rozumiem, że zawór ma być przy wymienniku ciepła, a nie przy wkładzie. I raczej chronimy wymiennik niż wkład?? Dlaczego wtedy jest utrata gwarancji, jak nie ma zaworu?

 

Mój hydraulik powiedział, że jest to niepotrzebne w moim przypadku i jest to zbędna przesada.

 

Prosiłbym o jakąś pomoc w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zawór termostatyczny - Honeywell, Danfoss, Watts. Sprawdzone i dobre. Cena tych dwóch ostatnich oscyluje w granicach 220-250 zł.

Hydraulika zmień i to zaraz.

Zawór na powrocie zostaw oczywiście - tak jak prawi instrukcja montażu oraz nakazuje zdrowy rozsądek u kogoś, kto "łapie" o co w tym chodzi (przytyk do Pana Hydraulika). Jest duży wybór w tym względzie, ale to droga rzecz, dlatego tak "chętnie omijana" przez niektórych Panów Hydraulików, którzy rezygnując z niego są po prostu tańsi niż "konkurencja" ...

Pozdrawiam.

PS. Tak z ciekawości - jaki masz komin (wymiar kanału dymowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz trzy sprawy.

 

1. Rzeczywiście ceny zaworów zabezpieczających z linków trochę, a nawet bardzo, wysokie. Kiedyś, jak się pojawiły, Watts był najbardziej znany - nawet się na nie tak mówiło, tak jak na odkurzacz mówiło się "elektroluks".

To nie ma najmniejszego znaczenia do jakiego układu - zamkniętego, czy otwartego. Zawór nie jest w układ CO w ogóle włączony. Wpuszcza po prostu do wężownicy schładzającej zimną wodę z wodociągu. Opis z linku (pierwszego) jest mylący - on niczego nie upuszcza. Kocioł (wkład z płaszczem) musi być oczywiście wyposażony w tę wężownicę schładzającą.

2. Wymiennik, o którym mowa w cytacie, to chyba płaszcz wodny wkładu i ten ma być chroniony przez zawór mieszający. Jeżeli producent wkładu nie dopuszcza możliwości braku zaworu mieszającego, zdanie hydraulika nie ma znaczenia.

Chodzi w tym przypadku o zawór trójdrożny lub czterodrożny. Jeżeli wymagana jest sztywna nastawa 65 st., można zamontować termostatyczny, niewymagający żadnego sterownika - koszt rzędu 150 zł.

3. Sterownik pompy. Chodzi o najprostszy moduł sterujący pompą CO. Często tę sprawę załatwia już sterownik wkładu i nic dodatkowego nie trzeba kupować. Po prostu pompa jest włączana po osiągnięciu przez wodę w układzie pewnej temperatury. Szkoda, że nie użyto w opisie prostszego języka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Krzyśku - zawór termostatyczny to ten właśnie przepuszczający wodę przez chłodnicę.

Zawór na powrocie, utrzymujący temperaturę wody w samym płaszczu wodnym wkładu kominkowego na poziomie zapobiegającym pojawianiu się skroplin wewnątrz paleniska ("punkt rosy"), to ten drugi i jest tu duży wybór od rozwiązań prostych do takich posiadających własne czujniki, pompy i "automatykę". Te drugie są dużo lepszym rozwiązaniem pod względem użytkowym.

Resztę Wojtek wyklarował.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

to ten drugi i jest tu duży wybór od rozwiązań prostych do takich posiadających własne czujniki, pompy i "automatykę". Te drugie są dużo lepszym rozwiązaniem pod względem użytkowym

Czy zastosowanie prostego mechanicznego kręconego zaworu jest jakieś mniej bezpieczne, czy wymagające częstych nastaw?? Wydaje mi się, że chyba spokojnie i z czystym sumieniem można stosować taki mechaniczny np. http://grzejmy.pl/termostatyczny-zawor-mieszajacy-esbe-vta322-dn25-gz-2043st-p-102.html?utm_content=102&utm_campaign=2012-10&utm_medium=cpc&utm_source=nokaut.pl#nclid=a61f13400a7ab54891001c0b5347d498 jeśli się mylę wyprowadźcie mnie z błędu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylisz się co do pierwszego i częściowo co do drugiego zaworu.

W przypadku jednak podlinkowanego przez Ciebie zaworu mieszającego, chyba trzeba szukać trochę innego (ale podobnego). Wnioskując z nazwy i opisu (że chroni przed oparzeniem), on ma chyba maksymalną nastawę 43 st. Ty potrzebujesz 65.

 

Nawet na pewno zawór z linka jest do CWU. On ma za zadanie nie puścić wody cieplejszej niż ta maksymalna zadana.

 

Dopiszę jeszcze, że najlepiej nie kupuj tych gratów sam. Znajdź hydraulika, który zrozumie powagę sytuacji i da gwarancję na całość. Kwerenda ofert przyda Ci się w ustaleniu ceny. Fachowcy uwielbiają wszak zorientowanych w sprawie inwestorów

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do drugiego zaworu.

W przypadku jednak podlinkowanego przez Ciebie zaworu mieszającego, chyba trzeba szukać trochę innego (ale podobnego). Wnioskując z nazwy i opisu (że chroni przed oparzeniem), on ma chyba maksymalną nastawę 43 st. Ty potrzebujesz 65.

 

Tak oczywiście mój błąd, drugi był bardziej podany poglądowo. Oczywiście muszę kupić inny. Powiedzmy http://www.termsystem.com/zawory_miesz_termo.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3/4 cala może być za mały, ale myślę, że już wiesz o co biega.

Pamiętaj jednak, że właściwie do "ochrony powrotu" kotła służą zawory czterodrogowe. Trochę to będzie droższe, ale myślę, że warto. Ewentualna automatyka podobna.

 

O bardziej konkretne sprawy pytaj już hydraulików. Na forum jest sporo fachowców (w odpowiednim dziale).

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...