Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podkład pod panele a ogrzewanie podłogowe


pablomoc

Recommended Posts

Cześć, trochę odświeżę temat.

Po przeczytaniu wątku mam takie wnioski. Mogę kupić dość tani podkład XPS 2mm, który ma opór R=0,062 m2K/W za ok 3zł/m2, albo Arbiton Optima MAX 2mm, który ma lepszy opór R<=0,04 m2K/W za 8 zł/m2, albo mogę kupić korek 2mm, który ma R=0,04 m2K/W za ok 5,2 zł/m2

 

W czym jest problem z tym korkiem ? Na prawdę taki nietrwały pod panelami będzie ? Parametry ma przecież jedne z lepszych, porównywalny z pianką Arbiton Optima MAX.

 

Podbijam temat z korkiem. Też jestem na etapie wyboru podkładu pod panele na podłogówce i myślę o korku+folia. co Wy na to (na ten korek) ?

pozdr

GN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Podbijam temat z korkiem. Też jestem na etapie wyboru podkładu pod panele na podłogówce i myślę o korku+folia. co Wy na to (na ten korek) ?

pozdr

GN

 

Korek jest nietrwały i dodatkowo nie posiada żadnych walorów jeśli chodzi o akustykę. Alternatywny podkład jak choćby proponowana Optima Max dodatkowo pomoże wyciszyć podłogę - może zredukować odgłos kroków nawet do 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
  • 2 months później...

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe w niskiej cenie a z małą izolacyjnością cieplną?

Będę inwestował w niedrogie panele więc nie będę szalał z podkładem.

 

W casto znalazłem na stronce coś takiego:

https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/panele-podlogowe/podklady-pod-panele/podklady-pod-panele/podklad-pod-panele-diall-polietylen-20-m2.html

 

Współczynnik izolacyjności R na poziomie 0,05. Czy to dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe w niskiej cenie a z małą izolacyjnością cieplną?

Będę inwestował w niedrogie panele więc nie będę szalał z podkładem.

 

W casto znalazłem na stronce coś takiego:

https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/panele-podlogowe/podklady-pod-panele/podklady-pod-panele/podklad-pod-panele-diall-polietylen-20-m2.html

 

Współczynnik izolacyjności R na poziomie 0,05. Czy to dobry wybór?

 

Witam,

 

Wybieranie pianki zamiast podkładu nawet przy niedrogiej podłodze to zawsze zły pomysł. W tym przypadku nie nalezy patrzec tylko na opór cieplny, ale także na trwałośc, zeby zapewnic podłodze stabilne podłoze i miec pewność, ze zamki paneli sa chronione. Rekomenduję razczej podkład z XPS jak na przykład https://arbiton.com/podklady-podlogowe/secura-thermo-aquastop-smart/. Podkład trwały, prosty w rozkładaniu i dodatkowo świetny nad ogrzewanie podłogowe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gdzie można kupić podkład SECURA THERMO AQUASTOP SMART? W sklepach głównie widzę SECURA AQUASTOP SMART grubości 3mm, co mi nie odpowiada.

 

Witam,

 

Ten konkretny podkład można kupić w sklepach typu DIY - na przykład Leroy Merlin pod marką AXTON

https://www.leroymerlin.pl/podlogi-drewniane-boazerie/panele-deski-parkiety/podklady-pod-podlogi-plywajace/podklad-pod-podloge-plywajaca-axton,p453490,l192.html

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Skoro mam położony gres 10mm plus klej czyli jakieś 13 mm a mam upatrzony panel grubości 8mm muszę dać 5mm podkładu.Jaki wybrać podkład pod ogrzewanie podłogowe?

 

Witam,

 

Ciężko z doborem tak grubego podkładu typowo nad ogrzewanie podłogowe.

Rakomendowałbym jednak cieńszy podkład o niskim oporze cieplnym.

Stosunkowo gruby, a jednoczesnie dobrze przewodzacy ciepło jest 2 mm Muliprotec Acoustic https://arbiton.com/podklady-podlogowe/multiprotec-acoustic/, przy 5mm opór cieplny będzie raczej zbyt wysoki nad ogrzewanie podłogowe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam

Mógłbyś podesłać namiar na człowieka od tego podkładu?

 

Witam,

 

Ten podkład można kupić w sklepach sieci KOMFORT i BEL-POL - pracownicy tych punktów sa też specjalnie przeszkoleni i na pewno coś doradzą, jesli ten konkretny podkłąd nie będzie spełniał oczekiwań

A pełna lista dystrubutorów dostępna jest tutaj:

https://arbiton.com/gdzie-kupic/?type=podk%C5%82ady&zoom=6&lat=52.0736126389427&lng=18.90988900000002

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

Powiedzcie proszę czy różnica pomiędzy oporem cieplnym paneli o wartości 0,041 będzie zauważalna w eksploatacji. Jedne panele mają opór 0,066 a drugie 0,107, a chcę kupić te o wyższym oporze. Widziałem w tym wątku, że 0,1 oporu przekłada się na spadek o 4oC, ale co to oznacza, jak przekłada się się to realnie na koszty roczne eksploatacji ogrzewania? Jest to podłogówka na ogrzewaniu miejskim.

Pod panele pójdzie podkład Optima Max

 

Pozdrawiam

Edytowane przez lukis2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

Potrzebuje dobrac podklad pod panele villeroy-boch contemporary modern dab 10mm.paneli bedzie ok 200 m2 i wszedzie ogrzewanie podlogowe,niestety nigdzie w necie nie moge znalesc paremetru R tych paneli (opor cieplny)

Chcialem dobrze dobrac podklad ale bez tego parametru ciezko bedzie poznac R calego zestawu.przy takiej powierzchni oraz pompie ciepla to moze miec spore znaczenie.

Gdzie/jak poznac ten parametr dla tych paneli?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Potrzebuje dobrac podklad pod panele villeroy-boch contemporary modern dab 10mm.paneli bedzie ok 200 m2 i wszedzie ogrzewanie podlogowe,niestety nigdzie w necie nie moge znalesc paremetru R tych paneli (opor cieplny)

Chcialem dobrze dobrac podklad ale bez tego parametru ciezko bedzie poznac R calego zestawu.przy takiej powierzchni oraz pompie ciepla to moze miec spore znaczenie.

Gdzie/jak poznac ten parametr dla tych paneli?

 

Pozdrawiam

 

Opór masz w DoP-ie - pdf masz w linku (R dla 8-12mm <0,15, ile mniejszy raczej się nie dowiesz - btw, produkuje to swiss krono :D )

 

http://floors.villeroy-boch.com/public/DB_Data/files/Downloads/DoP_VB_LF_002_PL.pdf?ver=1479999023

 

Raczej więc musisz szukać czegoś z jak najmniejszym oporem (np Arbiton ma takie za jakieś 20zł za m2), bo te podkłady z "dziurami" na mój rozum to działają jak izolator - wszak w dziurach uwięzione jest powietrze które działa jak izolator z lepszą lambdą niż xps - jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

Edytowane przez sic12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opór masz w DoP-ie - pdf masz w linku (R dla 8-12mm <0,15, ile mniejszy raczej się nie dowiesz - btw, produkuje to swiss krono :D )

 

http://floors.villeroy-boch.com/public/DB_Data/files/Downloads/DoP_VB_LF_002_PL.pdf?ver=1479999023

 

Raczej więc musisz szukać czegoś z jak najmniejszym oporem (np Arbiton ma takie za jakieś 20zł za m2), bo te podkłady z "dziurami" na mój rozum to działają jak izolator - wszak w dziurach uwięzione jest powietrze które działa jak izolator z lepszą lambdą niż xps - jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

 

 

Widzialem te dane ale one kompletnie nic nie mowia,bo moze byc 0,07 a moze byc 0,1499.

Fakt ze nie podaja wprost danych,moze juz wiele

mowic... Szkoda bo panele wyjatkowo mnie sie podobaja ale tez nue chcialbym zbyt mocno

“Tlumic” ciepla z OP.

 

Ps. Czy to dobrze ze robi je swiss krono czy zle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Potrzebuje dobrac podklad pod panele villeroy-boch contemporary modern dab 10mm.paneli bedzie ok 200 m2 i wszedzie ogrzewanie podlogowe,niestety nigdzie w necie nie moge znalesc paremetru R tych paneli (opor cieplny)

Chcialem dobrze dobrac podklad ale bez tego parametru ciezko bedzie poznac R calego zestawu.przy takiej powierzchni oraz pompie ciepla to moze miec spore znaczenie.

Gdzie/jak poznac ten parametr dla tych paneli?

 

Pozdrawiam

Dla tych paneli możesz założyć opór R ok. 0,05m2K/W. Aby doradzić rzeczowo w zakresie doboru podkładu potrzeba kilka danych - potrzeby cieplne budynku i wynikająca z tego moc cieplna podłogi, klasa izolacji pod i wokół podłogi, rozstaw rurek grzewczych, rodzaj zasilania oraz co bardzo istotne, równość - płaskość wylewki. Jeżeli tego nie uwzględnimy, to będziemy sobie bajki opowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opór 0,05m2k/W jest chyba zbyt optymistyczny, patrząc na średnią rynkową to raczej 0,08-0,1 trzeba przyjąć, co daje i tak dość spore możliwości doboru podkładu niekoniecznie z najwyższej półki cenowej a pozwoli wyrobić się w granicy R - 0,15.

 

Czy Swiss Krono to dobry producent? Pewnie taki jak każdy inny, ma produkty budżetowe i premium.

Na stronie swiss krono masz podane dane techniczne do jednej linii produktów: Aurum

Zawsze na ich podstawie możesz sobie "oszacować" jaki opór mają te co wybrałeś

 

https://www.swisskrono.pl/aurum/Aurum/Dane-techniczne

 

Ja aktualnie ma podobne dylematy do Twoich bo też stoję przed podobnym wyborem i prawdopodobnie postawie na Krono Orginal.

 

 

 

Przy okazji znalazłem podkład pod panele z XPS z "dziurami" o grubości 2,5mm gdzie producent podaje opór na poziomie 0,06 - także bez rewelacji.

 

http://vtm-holding.pl/wp-content/uploads/2016/08/TDS-25-mm-Thermo-Base.pdf

Edytowane przez sic12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...