Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM - problem z wyborem


moreln1

Recommended Posts

Witam

 

Potrzebuje małej rady od speców od instalacji WM z reku.

Muszę w ciągu kilku dni podjąć decyzję odnośnie rodzaju instalacji WM w nowym domku. (z poddaszem uż. - 122 m2)

Do tej pory byłem zdecydowany na instalacje opartą na kanałach DN 75/63, rozdzielaczach i skrzynkach rozprężnych.

Jednak po ostatniej rozmowie z jednym specem od WM mam wątpliwości.

Przekonywał mnie, że lepszym rozwiązaniem będzie instalacja na rurach sztywnych w połączeniu z kanałami prostokątnymi zalewanymi w posadzce na poddaszu (do anemostatów na parter), i na poddaszu nieużytkowym (do anemostatów na poddasze uż.).

Twierdzi że w inst. na rozdzielaczach i skrzynkach nie ma za bardzo możliwości regulacji (jedynie na anemostatach), a w tej drugiej można łatwo i dobrze wyregulować na przepustnicach.

Twierdzi jednocześnie że może zrobić tą pierwszą możliwość (i to nawet taniej niż tą druga), bo takie nie raz już robił, jak sobie klient życzył.

I że to nawet lepiej dla niego, bo sporo mniej roboty....aczkolwiek odradza i poleca kanały sztywne.

 

Więc pytanie, jak to jest z tą regulacją ? Czy faktycznie to może być problem ?

Nie ma żadnej możliwości regulacji (oprócz anemostatów) ?

Twierdzi, że jak niechcący ktoś ruszy anemostat po ich regulacji to wszystko będzie rozregulowane...prawda to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połączeniu z kanałami prostokątnymi

 

gdzie w kanałach prostokątnych masz możliwość regulacji?

 

Podstawową sprawą w systemach rozdzielaczowych jest podłączenie odpowiedniej ilości

kanałów [rur] do jednego anemostatu

 

w systemie 75 podłączasz dwie rury [większa wydajność] lub jedną rurę [ mniejsza wydajność]

w naszym systemie Uniflexplus+ 63 jest możliwość podłączenia nawet 3 rur [maksymalnie]

czyli 3 stopniowa "regulacja"

Jeżeli odpowiednio "podzielisz" powietrze to dalsza regulacja praktycznie nie jest potrzebna.

Oczywiście jest możliwość regulowania anemostatami, ale w praktyce niezbyt często się z tego korzysta.

 

System oparty na kanałach prostokątnych metalowych był jakiś czas temu popularny w Holandii

i COMAIR robił takie instalacje.

W tej chwili kanały PE o optymalnej średnicy to naprawdę najlepszy wybór.

Jeżeli juz koniecznie musisz mieć przepustnice, zawsze można zrobić

instalację np. na 4 skrzynkach i wtedy regulować przepustnicami przed skrzynkami.

 

Ja bym jednak nie komplikował niepotrzebnie.

I bez przesady s tą regulacją - dobrze zaprojektowania i wykonana instalacja nie wymaga

regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie w kanałach prostokątnych masz możliwość regulacji?

wykonawca twierdzi, że na przepustnicach przed anemostatami.

 

Jeżeli juz koniecznie musisz mieć przepustnice, zawsze można zrobić

instalację np. na 4 skrzynkach i wtedy regulować przepustnicami przed skrzynkami.

 

no właśnie wolałbym nie komplikować....to wykonawca twierdzi że tak będzie dużo lepiej, i próbuje mnie przekonać.

dlatego pytam speców na forum, czy system rozdzielaczowy będzie dobry....ja się na tym na tyle nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo każdy system ma swoje plusy i minusy :)

Ja uznaje oba a unikam elastycznych przewodów :)

Co do PE to coraz częściej używam systemu TERMOCONTROL i jestem zadowolony z jakości obsługi i produktu.

Ale wykonuje też na kanałach sztywnych i nie mam z nimi najmniejszego problemu.

Fakt jest jeden że dużo "pseudo" instalatorów robi tylko na rozdzielaczach bo boi się kanałów spiro i faktu że potrzebna do nich jest wiedza.

W wypadku PE większość można samemu dobrać lub zwrócić się do producenta kanałów zrobi dobór za ciebie.

Co do produktów zehndera - to tak naprawdę nic z tego sami nie produkują tylko kupują i naklejają swoje logo.

Ich rekuperator to nic innego niż stary poczciwy J.E. STORKAIR i wszechobecny w r....pl aeris :)

Różnią się tylko ceną no i najważniejsze naklejką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PE to coraz częściej używam systemu TERMOCONTROL i jestem zadowolony z jakości obsługi i produktu.

Akurat ten co proponuje wykonawca to system Ventiflex... a centrala to Onyx Sky 250 (wymiennik Recair, wentylatory EC - EBM).

Za niecałe 13 tys. netto to chyba niezła cena za kompletny system. Na rurach sztywnych ponad 2.5 tys więcej.

Raczej zdecyduje się na rozdzelacze.

 

A moża jakieś opinie o Ventiflex i Onyx Sky ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robię głównie instalację na sztywnych rurach spiro. robiłem też kilka instalacji na systemie rozdzielaczowym. i dość często robię łączone systemy w zależności od potrzeb w domu.

uważam, że system rozdzielaczowy jest super i jakby był bardziej przystępny cenowo to więcej bym go montował ale narazie spiro wychodzi taniej.

myślę że 13 tys netto to dobra cena ale jakoś tych kanałów tak samo jak i termocotrol z którym współpracuję odstaje sporo od jakości prodóktów JE STORK zenher czy jak to kto chce nazywać bo to ten sam produkt. czy nedair.

 

bardzo ważną sprawą w systemie rozdzielaczowym jest fakty by położone rury były zbliżonej długości i nie dłuższe niż 12 m, bo jak będzie np 3m do jednego pokoju a do salonu 12 m to całe powietrze będzie w pokoju a nie w salonie. no i trzeba pamiętać że przez rurę 63/75 pójdzie ok 30m3/h czyli przez 2 rury do 60m3/h.

tak więc trzeba trochę również nad tym pomyśleć aby było dobrze.

a co do przepustnic to również można przydławić te rury przy anemostacie taką gąbką albo innym wynalazkiem.

 

co do tego że ruszenie anemostatu rozreguluje cały system to nie prawda. porządny instalator korzystając z dobrodziejstwa silników EC zbilansuje powietrze w domu, a przekręcenie anemostatu zmieni tylko ilości powietrza w danym pomieszczeniu ale suma w całym domu się nie zmieni.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo boi się kanałów spiro i faktu że potrzebna do nich jest wiedza.

 

faktycznie do zrobienia dobrej instalacji z kanałów sztywnych jest potrzebna wiedza, umiejętności i ..... program komputerowy, który dobrze policzy przekroje.

A jak ktoś nie ma ani wiedzy, ani umiejętności to ..... da co kawałek przepustnicę :D i też w końcu jakoś zadziała ta wentylacja.

 

Faktem jest , że systemy rozdzielaczowe to nie czarna magia tylko prosta fizyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Ja pytam poważnie i nie potrzebuje ironicznych odpowiedzi. Nie wiem co z Wami ludzie czasami jest nie tak.... jak ja się wypowiadam na tematy w których jestem ekspertem(informatyka) to nie pitole o zboczeniach czy innych duperelach tylko udzielam RZECZOWEJ odpowiedzi. Czy ja proszę aż o tak wiele?

Jak wiecie co i jak to podzielcie się wiedzą, jak nie - nie wprowadzajcie zamętu....

Jakbym wiedział co jest lepsze a co gorsze i co wybrać aby w budżecie się zmieści to bym Wam drodzy forumowicze tyłka nie zawracał.

 

im człowiek więcej czyta to forum tym bardziej utwierdza się w przekonaniu, że tylko znikoma część postów jest na temat. Tak może z 5%....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... jak ja się wypowiadam na tematy w których jestem ekspertem(informatyka) to nie pitole o zboczeniach czy innych duperelach tylko udzielam RZECZOWEJ odpowiedzi. ...

 

OK, ale leń jesteś, albo z netu nie umiesz korzystać :)

 

cenowo - 2 razy droższy od termokontrolu, ale różnice w wykonaniu skrzynek są, różnice w zastosowanym sposobie połączeń - są, ale.. różnic użytkowych ja nie widzę, (oba systemy /rury/ mają odpowiednie papiery) oprócz tego że znajomym można pochwalić się fakturą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, przestudiowałem bardzo dokładnie wentylacje. Wiem o tym, że uniflex ma super skrzynki i połączenia, wiem jakie zalety(kasa) i wady ma termokontrol ale ned air w przeciwieństwie do 2 pierwszych wymienionych na oczy nie widziałem więc pytam.

 

Materiał typu plastyk jest tak tani że nie usprawieliwia uniflexu z 2x wieksza cena mimo ze ma super laczenia.

 

Czyli oprocz latwosci montarzu nie widzicie innych roznic? Wszyskie te rurki sa ladne, wytrzymale i znajda zastosowanie w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, przestudiowałem bardzo dokładnie wentylacje. Wiem o tym, że uniflex ma super skrzynki i połączenia, wiem jakie zalety(kasa) i wady ma termokontrol ale ned air w przeciwieństwie do 2 pierwszych wymienionych na oczy nie widziałem więc pytam.

 

Materiał typu plastyk jest tak tani że nie usprawieliwia uniflexu z 2x wieksza cena mimo ze ma super laczenia.

 

Czyli oprocz latwosci montarzu nie widzicie innych roznic? Wszyskie te rurki sa ladne, wytrzymale i znajda zastosowanie w domu?

 

Widzisz, nie mylę się, bo jednak nie przestudiowałeś dokładnie skoro skupiłes się tylko na dwóch systemach a resztę potraktowałeś po macoszemu.

 

Kwestia cenowa to najmniejszy problem, wystarczy stworzyć zestawienie materiałów i przesłać poszczególnym oferentom do wyceny - to jest proste

 

w sumie wszystkie systemy na PE-flex montuje się podobnie, różnice mogą być w "profesjonalizmie" połączeń i zastosowanych materiałach - wszystkie mają gniazdo w które wchodzi końcówka rury a połączenie jest doszczelniane uszczelką

 

wszystkie te rurki są ładne, tak samo wytrzymałe w warunkach zastosowania i przeznaczone do wykonywania przewodów WM, są jeszcze takie anty -coś tam, coś tam - ale nikt jeszcze tego nie udowodnił że to działa w normalnym życiu, a zwłaszcza że jest do szczęścia potrzebne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...