Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Dziwny sobie dom postawiłeś...

A jest SZCZELNY?

 

Jak masz dużą akumulacyjność ścian, to ją wykorzystaj.

Pilnuj, aby domu nie przegrzewać. WM z GWC wspomaga takie działanie.

Tam masz bilans ciepła.

Gdzie wdmuchniesz zimne nie ma znaczenia, jak dom szczelny.

 

Bardzo dziwne, ze w dwa dni możesz TAKI dom przegrzać...

Coś jest "nie tak".

Tyle, ze ciepła nie widać, to trudno Ci zobaczyć - co.

 

\Adam M.

 

Adam, nie w dwa dni. Temeratura po 2 dniach upalow jest nadal ok, ale po 2 tygodniach to juz okolice 30 stopni. Tych 30 by nie bylo, gdybym mial okna poludniowe osloniete, ten "brak" tylko przyspiesza nagrzewanie a dom nijak sie bronic przed tym nie moze, drzwi tarasowe pol dnia sa otwarte, bo corka poki co z zona sa jeszcze przez caly dzien w domu.

 

Sila rzeczy duzo cieplego bezosrednio wlata, nawet jak wszystko wyzaslaniam odwlecze te 30 stopni i dzien, dwa. Ale nie o 30 stopni chodzi, u wiekszosci inwestorow gdzie bylem z typowa WM temp jest juz powyzej 27 stopni na poddaszu pomimo, iz maja rolety, wylaczaja reku na caly dzien jak ich nie ma.

 

Ten typ wentylacji, nawet z GWC zaprojektowany pod "kubature" latem nic nie zdziala. Sam dobrze wiesz ile energii to niesie i jak to sie ma do energii zakumulowanej, nie da sie domu nie przegrzac, to sie zawsze moze zdarzyc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kszhu, biedny nowy forumowicz powinien w pigulce wszystko lyknac udajac sie na wizje lokalna i dotykajac wszystkich rozwiazan podczas dzialania.

 

Wyciaganie wnioskow z tego bicia piany moze co najwyzej nowego forumowicza odstraszyc od samego oddychania, bo obecne dywagacje co do takiej czy innej jakosci powietrza maja sie nijak do wiekszosci domow/mieszkan zima, gdzie jest WG, pozatykane kratki i PPMy w nocy spokojnie powyzej 3-4 tys...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ten typ wentylacji, nawet z GWC zaprojektowany pod "kubature" latem nic nie zdziala. Sam dobrze wiesz ile energii to niesie i jak to sie ma do energii zakumulowanej, nie da sie domu nie przegrzac, to sie zawsze moze zdarzyc."

 

Wentylacja ma WENTYLOWAĆ!

Nic więcej.

No, czasem może WSPIERAĆ dom, jak mądrze zrobiona.

Dom SAM ma się bronić przed kaprysami Natury!

 

Twierdzę więc, że nieco przybredzasz...

 

"u wiekszosci inwestorow gdzie bylem z typowa WM temp jest juz powyzej 27 stopni na poddaszu pomimo, iz maja rolety, wylaczaja reku na caly dzien jak ich nie ma"

 

Jak spaprali budowę - to tak mają...

Niestety, BARDZO MAŁO jest domów postawionych DOBRZE.

Powszechność popełnianych przy budowie błędów wcale nie zmienia faktu, że SĄ błędami!

DA SIĘ lepiej!

 

Adam M.

 

Pisałem:

Chcesz to jakoś poprawić?

Glikolowca, jak widzę - masz, to się da w prosty sposób...

 

A.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najlepiej jak będzie miał poprawnie zaprojketowaną całość..."

 

Tak!

Tylko...

Budujący, swój PIERWSZY dom chcą mieć ŁADNY!!!

O takim z projektantem gadają...

Wydaje im się, że resztę to budowlańcy, projektant, i instalatorzy SAMI Z SIEBIE (i najczęściej - darmo) zadbają!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele jemu to da jak dom będzie miał inny.

Najlepiej jak będzie miał poprawnie zaprojketowaną całość a nie od przypadku.

Tak się wzorujesz na 500m3/h jednym bocznym wiewem a ja wątpię, czy byłyby jakieś kolosalne różnice, gdyby to samo odbywało się górą na parterze wielopunktowo. Przy takim nadmuchu nie trudno dmuchać chłodnym po podłodze.

 

Kszhu, ja ta kolosalna roznice widzialem na wlasne oczy i nic pisanie o tym nie da.

 

Nie bede juz typowej WM do WW z GWC porownywal bo sa nieporownywalne.

 

Co do domow zle zbudowanych, pisze jak byk, ze domy, ktore tez sie przegrzewaja, bo upal przez 14 dni wiekszosc domow ciepelkiem naladuje, ma rolety, okapy, itd.

 

To sa domy, ktore sa zabezpieczone przez zyskami slonecznymi jak tylko to mozliwe bylo !!!

 

Jesli jedyna mozliwosc przeszklen jest polnoc/poludnie to drogi Kszhu nic na to nie poradzisz i okna na slonce wystawisz, wtedy tylko rolety ratuja, okapem tego nie zaslonisz.

 

Nydar nie pozwala przegrzac domu pomimo wielkich przeszklen od poludnia, u Jaska jest wiecej niz przyjemnie mimo wielodniowych upalow i powiedzmy typowych okien, dlaczego pomimo rolet, okapow w domach z WM jest o wiele cieplej?

 

Bo nastawili sie/ ( w tym ja ) na odzysk ciepla, a potem skrecili reku na min (niektorzy znajomi nawet zima czasowo wylaczaja).

 

Czy to jest ta najlepsza droga? Czy mamy inwestowac w WM, okapy, rolety, i miec latem za cieplo? Wydac 20, 30 tys wiecej na to i dac przegrzewac, czy moze jednak miec cos co caly rok dziala tak, ze komfort uzytkowania nie spada?

 

Chce zeby kazdy nowy, co tu zajzy byl swiadomy wszystkiego, co moze go spotkac w typowym domu z WM i duza akumulacja, czy mu sie do 27 czy 29 przegrzeje problem ten sam.

 

Zoastawcie juz moj dom, wiem jak go poprawic, powiedzcie moze jak poprawic te domu z roletami i okapami, gdzie slonce nie zaglada i tak jest za cieplo, Ci maja doinwestowac w klime?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najlepiej jak będzie miał poprawnie zaprojketowaną całość..."

 

Tak!

Tylko...

Budujący, swój PIERWSZY dom chcą mieć ŁADNY!!!

O takim z projektantem gadają...

Wydaje im się, że resztę to budowlańcy, projektant, i instalatorzy SAMI Z SIEBIE (i najczęściej - darmo) zadbają!

 

Adam M.

 

Adam, mozna miec dom ladny i nie dac go przegrzac. Mozna zalozyc do niego klime, albo zrobic wentylacje mechaniczna z GWC dmuchajaca 2,3 kubatury dzialajaca zgodnie z grawitacja.

 

O to i tylko o to to cale bicie piany. Jesli mam miec WM za nascie patykow i do tego dolozyc klime za min 3, a alternatywa jest WW z GWC ktora zima i na grawitacji moze isc i za znacznie nizsze pieniadze to dobrze wiedziec ze taki wybor jest. Taka mozna miec wentylacje, ktora nie tylko wentyluje, skoro WM sie bierze bo wentyluje i odzyskuje, to niech wszyscy tez wiedza, ze mozna miec taka co wentyluje i chlodzi, a czy jest sens zeby odzyskiwalo to juz kwestia indywidualna.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miloszenko: czy widziałeś zarówno efekty Jaśkowej wentylacji z takim samym wydatkiem w wersji podsufitowej i bocznej? widziałeś efekty pracy obu rozwiązań w warunkach takich samych - po tygodniu tęgich upałów na każdą? jakie masz punkty odniesienia?

czy może porównujesz swoją chałupę i swoje rozwiązania wentylacji i nasłonecznień do jego?

z tego co pamiętam to Jasiek chyba nie ma okien od południa?

a wdziałeś w mojej historii budowy jakie mam duże okna od południa i co daje okap?

 

Porownuje efekt pracy wentylacji w ponad 20 domach, ktore odwiedzilem.

 

Prawie wszystkie to domy nowe, nie starsze ni 4-5 lat, Jaska w sumie odbiega od tej sredniej:)

 

Widzialem efekt Jaskowej wentylacji w obecnej wersji, mam punkt odniesienia do tych 20 innych, bardzo roznych.

 

Powtorze n-ty razm, mojego domu usytuowac inaczej nie moglem bo dzialka waska na 17 metrow, za to inne sa lepiej usytuowane i problem tylko nieco odwleka sie w czasie.

 

Kszhu, jak zamieszkasz i dolozysz te KWh bytowe plus czesciej otiwerane drzwi okna to sobie wtedy o temperaturach pogadamy.

 

Ja mam takie oto spostrzezenie: dom z mala akumulacja (choc jej malosc jest mocno dyskusyjna) i wentylacja wyporowa powoduje, iz przegrody nagrzewaja sie od gory do dolu, i to tempo ogrzewania jest bardzo spowolnione jako ze znakomita wiekszosc goracego powietrza usuwana jest na biezaco.

 

Dom z duza akumulacja i WM nie jest w stanie usuwac efektywnie goracego powietrza, a bez GWC powoduje masakre temperaturowa przez co najlepiej wtedy WM wylaczyc.

 

Adam, z tym powyzszm tez sie nie zgadzasz?

 

Ostatnie 2 zdania podsumowuja moje obserwacje, i chocby skaly sraly to sie tego nie oszuka.

 

Wspolczuje tylko tym, co sie dziela szczerze swoimi obserwacjami, bo jesli ich spostrzezenia nie przystaja do obecnych "trendow" to zostana zdeptani i zdegradowani do roli dziwakow co sie nie znaja, nie rozumieja i na pewno chca jak inni cos komus sprzedac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miloszenko: czy widziałeś zarówno efekty Jaśkowej wentylacji z takim samym wydatkiem w wersji podsufitowej i bocznej? widziałeś efekty pracy obu rozwiązań w warunkach takich samych - po tygodniu tęgich upałów na każdą? jakie masz punkty odniesienia?

ble ble ble ...

i tak w koło Macieju ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ostatnie 2 zdania podsumowuja moje obserwacje, i chocby skaly sraly to sie tego nie oszuka.

 

Wspolczuje tylko tym, co sie dziela szczerze swoimi obserwacjami, bo jesli ich spostrzezenia nie przystaja do obecnych "trendow" to zostana zdeptani i zdegradowani do roli dziwakow co sie nie znaja, nie rozumieja i na pewno chca jak inni cos komus sprzedac.

Aktualnie dom dwudziestoletni, zbudowany z tego co było w latach 90-tych. 10 cm styropianu od 1 pietra w górę. Parter obłożony granitem (tak się budowało w Wielkopolsce). Parter 24 stopni, piętro 29, poddasze, nie zaadaptowane, dach nieocieplony. WG. Wilgotność 51% Niska temperatura parteru wynika z tego że większa część jest poniżej poziomu 0 a w podłodze 5 cm styropianu. Czyli chłód od podłogi. Zimą też.....

Edytowane przez Wivaldi
Błąd systemowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z duza akumulacja i WM nie jest w stanie usuwac efektywnie goracego powietrza, a bez GWC powoduje masakre temperaturowa przez co najlepiej wtedy WM wylaczyc.

 

 

Ostatnie 2 zdania podsumowuja moje obserwacje, i chocby skaly sraly to sie tego nie oszuka.

 

szkoda że byłeś tak krótko bo pojechalibyśmy to tego domu o którym kiedyś w tym wątku wspomniałem ( kiepska wentylacja, grzyb w łazience, przegrzewanie się poddasza...), ma teraz zrobiona wentylacje na taki sam wzór jak moja tyle że zamiast GWC ma zaprzęgniętą podłogówkę...

namacalnie zobaczyłbyś co można zrobić samymi wentylami , odpowiednim przepływem powietrza i żonglowaniem energią ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ble ble ble ...

i tak w koło Macieju ...;)

 

Przecież wiecie że nie mieszkam, po co mam to pisać?

Podaję dla obiektu niezamieszkanego w którego nie ładuję tych dodatkowych 2000kwh w kuchni na rok, bez dodatkowych zysków z kąpieli wartych od 2500 do 5000kwh.

Zysków które nie uciekną przez ściany bo na zewnątrz jest cieplej

:p

 

Nie, nie macie racji.

Mam zyski z sufitu :p Na górze przeszło 30*

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miloszenko - ja nie byłem u jaska a kumam oco biega, pilalem Ci na prv , dom się zaczyna przegrzewac! koniec kropka!jesli mogbyl zrobiłbym jak nydar i jasiek, ale szkoda mi pruc nowych sufitow, wiec będę chwalil swoja normatywna WM i udawal ze jest super!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kszhu .Przyczyna-skutek.A może odwrotnie.Mam biuro w centrum miasta w kamienicy. Ściany typu Malbork, 60cm. Wewnątrz o dwa stopnie mniej jak na zewnątrz.Okna pozamykane.Od dwóch tygodni nikogo nie było.Słońce nie dociera-oficyna od półn-wsch.Ale jak się wchodzi do klatki to czuć chłód od piwnicy.Rozumiesz różnicę.

Jak paruje woda z materiału na skutek ruchu powietrza to schładza to powietrze,jednocześnie nawilżając.A wzrost wilgotności powoduje wzrost odczucia ciepła.Wojażujesz po Afryce pół. to wiesz jakie jest odczucie ciepła tam a jakie u nas przy 70% wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę a raczej opieram się na tym co jasiek podał. Jaki by mógł mieć powód aby kłamać.Rozumiem,że domagasz się certyfikatów,norm itd,ale spiskowa teoria dziejów to chyba przesada.Póki co to tylko on miał WM a potem przerobił na WW.Ja miałem od początku WW.

Myślę że zależnie od stopnia energooszczędności budynku,chłodzenie wentylacją będzie najtańsze,bo wentylator już jest a przesłony zewnętrzne trzeba kupić.Z tego co koledzy piszą to za sporą kasę.

Co stoi na przeszkodzie aby wentylacja odpowiadała za usuwanie nadmiaru ciepła? Jeśli tylko umowa społeczna że wentylacja to tylko dostawa świeżego powietrza,to należy ją zmienić,skoro może usuwać nadmiar ciepła.Wystarczy uwierzyć,że ciepłe się unosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...