Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Doba ma 24 godziny.

Przez sporo godzin Słoneczko "dodaje" ciepełka.

Ale jest też sporo godzin BEZ Słoneczka.

Nad ranem zwykle bywa 16-18stC.

Wczesnym popołudniem - ze 35stC się zdarza...

(35+18}/2 = 26,5

Do takiej temperatury mógłby się nagrzać dom ze sporą akumulacją, gdyby mu nie pomagać się schłodzić (gdyby nie przeszkadzać w nagrzewaniu) prostymi zabiegami.

Tu się czyta, że bywa i po 30stC...

Ale też, że niektórzy mają po około 23stC...

 

Domy w większości budowane są źle!

Bez znajomości problematyki, bez wyobraźni...

 

Zdarzają się BARDZO wydajne sposoby ochrony przed przegrzewaniem.

Ciekawe, co by było (jaki jest dom) gdyby je na dobę wyłączyć?

 

 

Mokre (świeże) mury chłodzą, bo parują...

Wielkie płachty zmoczonego materiału w wentylowanych pomieszczeniach - nie...

Drewno na podłogówce to termoizolator i nieporozumienie.

Drewniana więźba to spory mostek termiczny...

Akumulacja to samo zło...

(No, jak kto jej użyć nie umie - to TAK, ale to samo można o zwykłym młotku powiedzieć!)

 

Przemyślelibyście głębiej to, co za pewnik uważacie!

Ciepła nie widać, to dla wielu - nie istnieje jego ruch.

Przemieszczanie się ciepła = termodynamika. Dziedzina dobrze opisane, ale są tacy, co nie poczytali, tylko polecieli cegły kleić zaprawą...

Czasem więc łapy opadają.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ludzie.Ludzie.Cuda się zdarzają:D.

Otóż napisałem emeila do PKN z zapytaniem o obligatoryjność stosowania PN. Nie uwierzycie ale przemiły gość, wziął i odpisał.Od dzisiaj przestanę wierzyć w bezduszność urzędników ( sam zresztą takich nie spotkałem).

Jest tylko jeden problem .Nie potrafię tego umieścić w oryginale na forum.

Który potrafi niech poda emeila,a prześlę oryginał odpowiedzi.

Najlepiej jakby to kszhu był.Wiarygodność większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w dobrym tonie wypadało zapytać,czy mogę przytoczyć odpowiedź.Myślę,że jutro pojutrze ją otrzymam i wtedy prześlę.

Kszhu. Rozumiem .Rozumiem że ustawa z 12.09.2002r o normalizacji ( Dz.U.z2002r.Nr.169 poz 1386 z późn.zm.) . Rozdz.3 art.5 pkt.3 jest prawem nadrzędnym dla wszystkiego co ktoś w tym kraju wyartykułuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godz 17:00

CO2- 376

wilgotność- 40%

temperatura- 30*C

 

Godz 23:15

CO2- 645

wilgotność- 58%

temp- 23*C

 

Nydar, wyniki podaję na Twoją sugestię/prośbę.

Jeśli nie chcesz, nie będę...

 

Artur, podaj temperaturki w domku.

Mimo że skwar na zewnątrz, kolektory mocniej grzeją, u mnie w domku temperatura nie wzrasta. GWC wyłączone do czasu odkażania. Nie mam dodatkowego czynnika schładzającego. Temp w domku wieczorem 26*C na parterze.

Okna o 11 pozamykane, te na parterze. Nie otworzyłem ich dziś na noc. Sprawdzę temperatury jutro przy rekordowych upałach.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo .Jesteś w błędzie. Nieprawdą jest jak piszesz,że wentylacja jest zbędna. Wentylacja jest wręcz niezbędnym elementem domu.Olimp i takie herezje wypisuje?

 

Przecież nie kto inny jak tylko Ty napisałeś,że PN nie trzeba stosować ? Czyli wentylacja jako,że nie nie trzeba dostosowywać się do PN nie musi być w domu stosowana.

Od dzisiaj po Twoim piśmie od "wielkiego" wentylacja w nowym domu to będzie widzimisie inwestora :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kąsam ale fakt, leżę. Ze śmiechu.

I zastanawiam się co poza "prawm nadrzędnym" wymyślicie jeszcze celem wykazania wyższości WCośTam nad standardami, złem akumulacji, okien od południa itd.

Bawcie się dobrze, ja nie mam talentu Adama do tłumaczenia.

 

Ja wiem, ja mam tylko nascie postow, wydanych z pozycji obserwatora a nie eksperta, ale i tak swoje napisze.

Czepiasz sie słówek kszhu, słow człowieka który nie jest prawnikiem. Ja sformułowanie o prawie nadrzednym zrozumiałem właściwie - ze jest to akt hierarchicznie nadrzedny. Niestety masz racje, ze prawo to prawo: od stwierdzania niezgodnosci rozporzadzenia z aktami nadrzednymi jest Trybunał Konstytucyjny.

ALE co do stosowania norm, to w przywoływanym juz prze ciebie rozporzadzeniu o WT czarno na bialym stoi ze mozna robic rzeczy ktorych one nie obejmuja - wymaga to tylko odpowiednich opinii. Przynajmniej na etapie PNB. A co po uzyskaniu PNB ? Sprawa dla papug.

Toczycie (toczymy?) spor prawniczy na forum budowlanym. A chyba jest to temat bardziej skomplikowany niz budowa RSS, wentylacji i czego tam jeszcze dusza w domku zapragnie. Sady wydaja na podstawie tych samych przepisow rozne wyroki.

Niczego tu nie rozstrzygniecie. Juz wiemy, ze sa watpliwosci natury prawnej. Czy to nie wystarczy ? I czy watpliwosci natury prawnej powoduja ze rozwiazanie Nydara nie dziala ? Albo, ze jak ktos chce to nie moze ich zastosowac w swoim domu?

To MOJ dom i zrobie co bede chcial. A jak to przepchne formalnie - tez moja sprawa lub problem - w przypadku urzednika formalisty pokroju kszhu. Bez obrazy :)

Ale czasy bezwzglednego BOGA urzednika skoczyly sie w 1989. Caly czas jestesmy w fazie rekonwalescencji...

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze w temacie odczuwania ciepła w róznych warunkach.

Jestem poza krajem, troche latam.

Wczoraj siedziałem sobie na "swieżym" powietrzu w słońcu: 38oC, 15% wilgotnosci - wartosci wg serwisu meteo. Ile termometr wskazalby na słońcu - nie wiem. Nie nosze :p. Popijam wode, jest nawet niezle, rzeklbym nawet ze wcale sie nie poce. A moze sie poce, tylko to natychmiast odparowuje ? W kazdym razie nie mam poczucia nieznosnego goraca ani duchoty.

Druga sytuacja - z tego miejsca lece w inne. Ladujemy ok 21, po zmroku. temp ok 30-33, nie pamietam dokladnie. Wilgotnosc wysoka. 50 m z pokladu samolotu do autobusu, a ja ledwo oddycham, t-shirt mokry od potu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godz 23.46

temp.w domu-27,1st.C

wilg.w domu-54%

 

teoria - teorią ... budowa - budową

 

a w domu 27,1 ... w NOWO WYBUDOWANYM, w ŚWIEŻO ZAMIESZKANYM ...

w salonie mam 25,75 (okno i drzwi tarasowe do południa), w kuchni 26 (okno od zachodu), w korytarzu w środku domu (najbardziej nienasłonecznione miejsce w domu 25,5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w domu 27,1 ... w NOWO WYBUDOWANYM, w ŚWIEŻO ZAMIESZKANYM ...

w salonie mam 25,75 (okno i drzwi tarasowe do południa), w kuchni 26 (okno od zachodu), w korytarzu w środku domu (najbardziej nienasłonecznione miejsce w domu 25,5)

Pierwszy sezon - wczoraj ustanowiony nowy rekord.

Parter 24,4*C.

Piętro 24,9*C.

GWC - max do 17,1*C przy 350m3/h.

Od 20:30 do 24:00 wentylowałem z max wydajnością. Udało mi się na parterze obniżyć do 24,0*C, na wynik z pewnością miał wpływ ruchu powietrza, a nie właściwa temperatura pomieszczenia.

Wilgotność 68% i noc spędzona pod kocem, co oznacza, że temperatura była znośna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kszhu. No ja mam troche inne wrażenie. Czytalem argumenty dlaczego wg niektorych jest lepsze. I nie byly to BO TAK. I obalanie ich argumentem, ze nie ma na nie normy jak dla mnie nie dziala. Duzo wieksza sile ma argument, ze budwlancom wialo po plecach - to z Twojego dziennika. Choc od solidnych badan i porownan, do ktorych nawolujesz, tez temu argumentowi daleko.

Duzo lepiej wypadaja argumenty Miloszenki - byl w wielu miejscach i "dotykal" roznych rozwiazan. Zakladam ze nie tylko w fazie budowy, ale rowniez pozniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kszhu albo jesteś cynicznym trollem albo czepialskim albo idiotą. Innej możliwości nie widzę. Ewentualnie możesz jescze być bratem TB. Czytam ten wątek od początku i ostatnie naście stron to "pierdolenie o szopenie", że zacytuję mojego sąsiada. Dopóki spieraliście się o technikalia było ok, nawet dobrze, bo można się czegoś nowego dowiedzieć, ale pieprzenie jak potłuczony o normach, które "POWINNO SIĘ" (wg tego co w nich pisze) a nie "NALEŻY BEZWZGLĘDNIE " stosować to jednak całkiem co innego. Bardzo proszę, jeśli to możliwe przestań ciągnąć ten temat bo to bez sensu. Kolegom od tej bezprawnej wentylacji natomiast zalecam nie karmienie trolla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon - wczoraj ustanowiony nowy rekord.

Parter 24,4*C.

Piętro 24,9*C.

GWC - max do 17,1*C przy 350m3/h.

Od 20:30 do 24:00 wentylowałem z max wydajnością. Udało mi się na parterze obniżyć do 24,0*C, na wynik z pewnością miał wpływ ruchu powietrza, a nie właściwa temperatura pomieszczenia.

Wilgotność 68% i noc spędzona pod kocem, co oznacza, że temperatura była znośna.

 

duza wilgotnosc, mocno wentylujesz wiec sie jej pozbywasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...