Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kszhu: Twój problem to nie ta wentylacja. Twój problem to chore przywiązanie do papierkologii. Rozumiem, ze to z racji pracy zawodowej, ale... zacznij to leczyć póki jeszcze jest szansa na wyzdrowienie ;) Z tytułu posiadania papierka nic się nie staje lepsze, za to często żeby dostać papierek trzeba co nieco "zepsuć" (np. cenę).

Ciekaw jestem jak się odnajdziesz w "nowej" rzeczywistości, kiedy (jeśli?) nasz beznadziejny rząd wprowadzi jednak szczęśliwie w życie obiecywaną od dawna ustawę powodującą de facto likwidację pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM: 150m3/h * spr. 70% = 105m3/h świeżego powietrza w pomieszczeniu,

W?: 75m3/h * x = 105m3/h świeżego powietrza w pomieszczeniu,

x = (105/75)%

x = 140%

 

WM to moze robi te 70% ale w warunkach laboratoryjnych. Wiele jest takch dni, gdzie WM ledo miesza, a jak juz ktos ladnie wypunktowal probuje mieszac zawsze.

 

Jesli na poddaszu mam 3 sypialnie i lazienke, to myslicie ze ten uklad mieszajacy bezie 70% zanieczyszczen pchal do lazienki i wywiewu klatki schodowej?

 

Jak pozamykam drzwi tez?

 

Wydajnosc wyporowej probujesz policzyc przez gdybanie.

 

Nic nie poradzisz na to, ze WW czy tez WMG dziala wydajnie zawsze, WM czesto probuje, czasem jej sie udaje a aczasem udaje, ze miesza, tzn miesza, ale nie usuwa efektywnie tego zuzytego.

 

Poza tym jak mozesz moj drogi matematyku zakladac jaaks srednia skutecznosc wymiany powietrza nie biorac pod uwage roznicy cisnien/szczelnosci domu, roznicy temperatur, czasu przebywania mieszkancow, itp, itd.

 

P.S. Czy Twoj odcinek GWC poza budynkiem jest wykonany zgodnie z jakas norma i podpisal sie pod tym jakis fachman z aktualnymi uprawnieniami?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wycofuję się. Powierzchnia 140m2,ok.400m3. Wymiana 75m3/h dla trzech osób.Wilgotność powietrza 40% ,CO2 < 1000ppm(zalecenie ŚOZ).Proste i czytelne dane.Pokaż mi WM która przy podobnej kubaturze i wymianie,będzie dawała takie parametry powietrza..Wiem u ciebie są lepsze.Z tym ,że ty nie jesteś wiarygodny.Mój dom leży 20km od miasta pośród lasów Puszczy Nadnoteckiej.Do ciebie nie dociera,że zielone produkuje nocą CO2. Jeden z kolegów metodycznie pisze jakie ma parametry powietrza. Zmyśla?

Dane o których piszę dotyczą zimy.

Sam system wentylacji jest śmiesznie tani ,dodatki to zupełnie co innego Nie każdy musi mieć RSŚ,GMC,GWC.

Jeżeli uznamy że kilkaset PLN za samą wentylację to dużo ,to faktycznie masz rację( 11 anemostatów,wentylator,3mb.rury fi 120,kratka nawiewna i wywiewna jako wyrzutnia).

Co do strony prawnej,odbiorów to kto wie?

ps.tak z ciekawości spytam.Twój maxowiec pod fundamentem to tak tylko czy z papierami? I miedzy nami mówiąc to z energetycznego pkt.widzenia,strzał w piętę,ale to już nie moja sprawa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast dodatki to elementy systemu mającego doprowadzić do samowystarczalności energetycznej pod względem CO.

Jeżeli nie pojmujesz że ciepłe się unosi i przez ten tylko fakt jest efektywniejsze,to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13:20

CO2- 391

temperatura- 35,9*C

wilgotność- 36%

 

18:00

CO2- 648

temperatura- 31,1*C

wilgotność- 48%

 

23:00

CO2- 474

temperatura- 25,4*C

wilgotność- 63%

 

W domu na parterze jeszcze o godzinie 15 miałem 26*C.

Potem słońce zaczęło wchodzić na 8m2 okien tarasowych/balkonowych (pólnocno-zachodnie) i o 19 osiągnęła 28*C w salonie.

Brak nawiewu z GWC, okna pozamykane na parterze od wczoraj.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ravbc: z papierkami nie mam nic wspólnego i ani mnie one grzeją ani ziembią ale zdecydujcie się - czy papierka nie ma bo być nie musi czy nie ma bo to samowola?

 

Żyjesz parę już lat na tym świecie, ale chyba ciągle nie wiesz jak działa biurokracja. Jeśli dowolnego urzędnika zapytasz czy potrzebny jest jakiś papier, to w 99,9% wypadków dostaniesz odpowiedź twierdzącą. Ale czy żeby zbudować dom dla siebie, w którym Ty będziesz mieszkał, na pewno potrzebna jest ingerencja jakiegokolwiek urzędnika? To dlatego być może niedlugo dojdzie wreszcie do niemożliwego: zbudować dom jednorodzinny będzie można na podstawie zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę. To Ty masz wiedzieć co stawiasz i gdzie chcesz mieszkać, a nie urzędnik. Jego nie obchodzi Twoje dobro, tylko jego wygoda - dla urzedów najlepszym wyjściem by było, jakby w całym kraju obowiązywał tylko jeden odgórnie narzucony projekt domu jednorodzinnego i jakiekolwiek odstępstwo było zakazane. Na szczęście w tym zakresie Orwellowskie wizje (jeszcze) się nie sprawdziły... ;)

 

PS. Sorry za aż taki off-topic, ale udowadnianie przez 30 stron, że coś jest gorsze, bo się urzędnikom "nie wpasowuje w dostępne przegródki segregatora", to jest na prawdę "choroba cywilizacyjna"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę wiedzieć po prostu czy to legalne; wielu twierdzi, że tak ale jak przyjdzie co do czego to wychodzi jak zwykle - argumentów brak

 

To się da zrobić legalnie z pełnymi papierami, co już z resztą parę razy Ci powiedziano. Sęk w tym, że absolutnie nie warto z tymi papierami latać i to z 3 powodów:

1) bo da się zrobić bez, więc szkoda na to czasu (to w sytuacjach, gdy urzędnicy nie są skrajnie upierdliwi)

2) bo można zrobić bez, "lekko" naciągając przepisy (to w sytuacjach, kiedy trafi się nadgorliwiec za biurkiem)

3) ostatnie, ale nie mniej ważne: aby nie przyzwyczajać urzędów, zeby w ogóle myślały o biurokratyzowaniu kolejnego kawałka życia

 

Innymi słowy: im trudniej załatwić coś "w pełni legalnie" tym mniejszy sens realizacji tego legalnie - w końcu papierek nie zmieni sposobu działania całego rozwiązania! Dowód: urzednicy od dawien dawna zatwierdzają różne wentylacje, kominiarze kasują za ich odbiory, testy, itp., a ludzie i tak się regularnie trują czadem... Papierek na czad (ani w sumie nic innego, poza samymi urzednikami) nie pomaga! Oczywiście robiąc cokolwiek "nieoficjalnie", trzeba wiedzieć co się robi, ale o takich właśnie konstrukcjach tu rozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyobraź sobie, że nie wiele osób tak się bawi z domami jak tutejsi forowicze a też chcą mieć różne cuda... ale w pełni legalnie

 

Pisałem na samym początku: jak trafisz na upierdliwego urzędnika, to nic nie pomoże, choćbyś się za paragrafami chował. No wygrać ostatecznie możesz, ale zajmie to kupę czasu i nerwów (choć to zależy od sprawy - jest tu na forum człowiek, któremu w ogródku zbudowali autostradę - sprawę wygrał nawet w Sądzie Najwyższym, ale co mu to pomogło?). Znacznie prościej jest całkowicie problem "obejść" - nikomu na zewnątrz i tak zaszkodzić nie jesteś w stanie. Ale jeśli Ty wolisz tym "trudnym sposobem", to przecież Ci nie zabronię - tylko nie pisz, że to wina tego sposobu wentylacji, że akurat taki masz kaprys. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie nie interesuje legalność tylko skuteczność. Żaden z tych legalizatorów w moim domu mieszkał nie będzie tylko ja sam więc chyba jasne, że wolę zrobić dobrze sobie a nie legalizatorowi. Ten watek jest dla ludzi, których nie obchodzi legalność tylko skuteczność i wiedzą, że może się nie udać - ale wtedy pretensję będę miał tylko do siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko, ale rozwaliliście ten wątek. Chcecie pogadać o legalności, normach, urzędnikach, stwórzcie nowy temat, a nie od kilkunastu stron pieprzycie o tym samym, co nie nic wspólnego z tytułem wątku. Ja chcę czytać o skuteczności tego typu rozwiązań, nowych pomysłach i ich konsekwencjach, doświadczeniach ludzi, którzy nie bali się zrobić coś nowego i pomysłach dla tych, którzy chcą coś podobnego stworzyć.

 

Dajcie już spokój normom i legalnościom. Każdy kto chce robi to na własną odpowiedzialność. I koniec kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tak. Rynek zweryfikuje skuteczność tego rozwiązania. Raczej o normalizację nikt nie wystąpi bo kto miałby robić na tym pieniądze. Producenci anemostatów?

Koniec sporu o legalność.

Bardziej mnie interesuje jaki wpływ ma ewentualna temp. przegrody na działanie takiej wentylacji, schemat RSZŚ, ulokowanie nawiewu, itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys , ktoś podawał jakieś rewelacyjne temp nawiewu i temp w domu. Jasiek wtedy powiedział : poczekamy do sierpnia. Dokładnie .

Ale idzie minimalne ochlodzenie. Można puścić albo rozpuścić WM :) I co to da . G.....o . Okna otwarte na full i wylaz dachowy. I to jest POWER a nie jakieś tam 350 m3

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zdenerwowany bo ? albo ja mam coś skopane albo ta cała WM to jakaś ściema.

Otóz ,mieszkam tam gdzie WM to totalna abstrakcja , więc nawet nie miałem gdzie sprawdzic czym ona jest. Polegalem na forum.

Wczoraj , apogeum ciepla. Okna zacienione w dzień przez nazwijmy to "firanki " - walka ze slońcem.

To myślę sobie . A puszcze -rozpuszcze WM na 400 m3 na noc. I co ? Wchodzę rano do pokoju dzieci , a tam ...zaduch.

Dobra .Napierniczajcie mnie .

że skopana WM albo ta WM to kicha.

Nastepnie 20 min pracy okien na rosciezrz ? rozścież , i co ? .....i wszystko wraca do normy .

Cała prawda o WM ?

Lejcie .................

Edytowane przez noname2
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ustaliliśmy sprawy normalizacji i legalności,to powróćmy jak sugeruje Przemysław do spraw technicznych.

Postaram się wyjaśnić wątpliwości na podstawie wyłącznie własnych obserwacji.

Pierwszą i najważniejszą jest,że systemy grawitacyjne czy wyporowe działają wg. mnie najlepiej w domach o jak najmniejszym zużyciu energii.

Idąc tą logiką,czym ściana zewnętrzna cieplejsza tym lepiej. Ciepła ściana zewnętrzna eliminuje prądy zstępujące. Okna je generują,ale też wg.zasdy,że im cieplejsze tym lepiej. Moje ściany mają zimą temperaturę niższą od otaczającego powietrza o 0,1-0,2oC (mierzone pirometrem). Okna znacznie więcej 1-2 a nawet 3oC. Suma tych niekorzystnych zjawisk osłabia wydajność WMG. Przeciwdziałam temu niekorzystnemu zjawisku,stosując kurtyny przy oknach-zagęszczenie rurek pex z ogrzewania podłogowego. Z obserwacji i pomiarów stężenia CO2 na różnych poziomach wynika,że powietrze układa się warstwowo.w sposób liniowy. Przy posadzce jest najbardziej czyste,pod sufitem najbardziej zabrudzone.Teoria ta jest słuszna o ile słuszne jest założenie,że wykładnikiem czystości jest zawartość pary wodnej i CO2.

Co do ulokowania nawiewu.

Intuicja podpowiada,że powinien być jak najbardziej centralnie posadowiony na kondygnacji budynku. Będzie to gwarantowało równomierny strumień powietrza do wszystkich pomieszczeń . Jeżeli ktoś ma obawy czy wątpliwości może dać więcej. Na pewno nie pogorszy systemu ,jedynie stan posiadania w portfelu.

Co do schematu.Na początku umieściłem fotkę urządzenia.Jeżeli ktoś nie zaskoczy na tej podstawie jak to działa to niech odpuści samodzielną budowę WMG. Może się poparzyć. Natomiast każdy instalator powinien sobie z tym poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, zadam raz jeszcze pytanie, bo w ferworze walki o papierki gdzieś uciekło.

Mianowicie chodzi mi o nadciśnienie jakie w swoim domu zachowujesz. Rozumiem, że jest to spowodowane kominkiem? W innym przypadku powinno się utrzymywać lekkie podciśnienie, czyli wentylatory wyciągowe, aby w okresie zimowym nie wkraplała się wilgoć w ewentualnych nieszczelnościach.

Czy w domu bez kominka można WMG zrealizować na jednym wyciągowym wentylatorze ? Zakładam przekrój rury z GWC ok 200-250mm, więc opory znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...