Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Tak czytam, czytam i nadziwić się nie mogę...

 

Pełne pomieszanie z poplątaniem!

Do tego - kompletny brak zrozumienia problemu fizyki i ekonomii tego zagadnienia...

 

"Tymi ręcami" da się zrobić naprawdę dużo i dobrze!

Ale trzeba rozumieć co i po co się to robi.

 

Na prawie każdej stronie wątku po kilka razy czytam , że "ciepłe leci do góry"...

Bzdura, że zęby cierpną!

Podgrzej czym jakie kowadło i zobacz jak sobie polata! I powiedz, że nie będzie CIEPŁE!. Ten skrót myślowy tyleż wyjaśnia co ściemnia problem.

Przyjrzyjmy się preferowanemu tu układowi, w którym pod sufitem jest cieplej jak przy podłodze...

TAK! Tworzą się wtedy siły wspomagające usuwanie ciepłego powietrza każdym wysoko umieszczonym kanałem!

Dodatkowo - może ( w szczelnym domu) powstać siła zasysająca zimne na jego miejsce z jakiego GWC czy piwnicy.

Samo chodzi i nic nie kosztuje... LATEM...

Zasada komina słonecznego, jakby kto chciał doszukać się szczegółów.

Jak komu potrzebny TAKI system, to może go sobie zbudować!

Bardzo dobrym sposobem TAKIEGO warstwowego układania powietrza we wnętrzach, w zależności od jego temperatury jest ogrzewanie domu kaloryferami wysokotemperaturowymi - żeliwiakami.

WTEDY pod sufitem, zimą, jest równik a przy podłodze - prawie biegun.

Jest z tym jednak mały problem.

To NAJGORSZY możliwy rozkład temperatury ogrzewanych wnętrz!. Ucieka od tego każdy, kto może.

Jego prawie odwrotnością jest grzanie podłogówką, gdzie od podłogi po sufit jest TAKA SAMA temperatura.

 

Zachwycacie się sprawnością usuwania ciepła przy jego dużym nadmiarze/zyskach bytowych, solarnych czy jakichkolwiek...

Jeżeli jednak jest to bardzo sprawny mechanizm usuwania ciepła - to zadziała równie sprawnie przy ciepełku za które się płaci!

JAK rozróżni cepło chciane od niechcianego? Zapłacone od otrzymanego "na siłę"?

 

Wentylacja jest do WENTYLOWANIA wnętrz. To znaczy - do utrzymywania w ryzach wilgotności względnej w tych wnętrzach.

Jezeli jeszcze WSPIERA jakieś inne funkcje - to tylko dobrze.

Nie jest jednak w stanie zastąpić ani systemu grzewczego ani systemu chłodzenia.

Najczęściej, do TAKICH celów nadaje się równie dobrze, jak maszynka do mielenia mięsa!

 

W zależności od tego jak jest zrobiony system wentylacyjny, jak bardzo szczelny jest dom, czy ma wsparcie GWC, czy GWC jest przeponowe czy bezprzeponowe - umożliwia wymianę RÓŻNYCH ilości powietrza dla utrzymania TAKIEJ SAMEJ wilgotności względnej. Wymiana większej ilości powietrza przy utrzymaniu stałej wilgotności wnętrz - w porównaniu do jakiegoś innego przypadku - usunie szybciej np. dym papierosiany, aromat frytek czy przypalonego garnka.

Są więc systemy wentylacyjne proste, trochę złożone, bardzo złozone i bardzo skomplikowane - po systemy z odzyskiem ciepła. Dla każdego - to, co mu jest potrzebne i na co go stać!

 

Czytam tu bzdury - że WM jest za droga w stosunku do tego co oferuje.

WSZYSTKO kosztuje dokładnie tyle, za ile da się kupić!

U jednego (w jakimś jednym miejscu) jej zrobienie to koszt rzędu, powiedzmy, 30 tysiecy.

Ktoś inny zrobi TO SAMO za 3 tysiące...

Czy to znaczy, że trzy tysiące kosztuje jej zbudowanie a reszta to zdzierstwo i szwindel?

Bo z wielu wypowiedzi akurat tak wynika!

Proponuję: ZAOFERUJCIE za zbudowanie wentylacji symboliczną złotówkę i czekajcie na tłumy chętnych wykonawców!

A jak się nie zlecą - SAMI zaróbcie sobie tę złotówkę "tymi ręcami"!

A jak dobrze pójdzie - podejmijcie się takiej roboty dla kogoś i za taką samą złotówkę!

W końcu.... TYLE to jest warte, jak wielu uważa... A złotówka to jednak złotówka.

 

 

Wentylacja grawitacyjna kontra mechaniczna...

Ileż tu było już na ten temat...

Jak STWORZYMY odpowiednie warunki to grawitacyjna wymieni nawet i 10 kubatur w ciągu godziny!

Nieważne czy zimą czy latem.

Mechaniczna wymieni tyle - ile jej POZWOLIMY!

ZAWSZE!

 

Domy należy budować DOBRZE!

Najczęściej jednak widuje się murowańca na którym postawiono namiot/szkieleciaka do tego - krytego watą...

CZEGO można wymagać od takiego bieda-domku?

Nawet jak kosztował tyle, co dwa DOBRE?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Zachwycacie się sprawnością usuwania ciepła przy jego dużym nadmiarze/zyskach bytowych, solarnych czy jakichkolwiek...

Jeżeli jednak jest to bardzo sprawny mechanizm usuwania ciepła - to zadziała równie sprawnie przy ciepełku za które się płaci!

JAK rozróżni cepło chciane od niechcianego? Zapłacone od otrzymanego "na siłę"?

 

Wentylacja jest do WENTYLOWANIA wnętrz. To znaczy - do utrzymywania w ryzach wilgotności względnej w tych wnętrzach.

Jezeli jeszcze WSPIERA jakieś inne funkcje - to tylko dobrze.

Nie jest jednak w stanie zastąpić ani systemu grzewczego ani systemu chłodzenia.

Najczęściej, do TAKICH celów nadaje się równie dobrze, jak maszynka do mielenia mięsa!

 

a napisał to...

NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM

 

ręce opadają ...

 

ot pisanie dla samego pisania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71

 

Nie jesteś pępkiem świata, pomimo, że we własnym domu ciepło trzymasz pod pełną kontrolą!

:lol:

Nie bierz tego co napisałem WYŁĄCZNIE DO SIEBIE!

Czytaj też czasem to, co inni tu nawypisywali!

 

I Ty i nydar zrobiliście z pełnym zrozumieniem problemu mechanizmy, które Wam działają!

Każdy - swój.

 

Dobrze by było, aby każdy, kto się bierze za budowanie robił to na bazie WIEDZY o tym- co buduje.

 

 

Podkreśliłeś pewne stwierdzenia w mojej wypowiedzi.

Opisz jak Twój system rozpoznaje ciepło kupione od wtłoczonego przez letni upał.

 

Twoja wentylacja wentyluje, grzeje, chłodzi i co jeszcze?

Guziki przyszywa?

(Wybacz złośliwość)

Zgodzisz się, że wentylacja ma WENTYLOWAĆ?

POTEM dopiero coś wspierać...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A akumulacja latem to po to żeby chwilowe większe zyski nie były upierdliwe.

Zimą zato będę miał czym akumulować wszystko co się trafi a nie będę tego wyrzucał "w komin".

R&K tez tak uważał jeszcze w tamtym roku ...:yes:

Arturo jeszcze nie tak dawno też krzyczał ...:cool:

 

teraz to już tylko na zimę czekać ...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz Adamie ... ale czasami wkurza mnie to co piszesz , a może jak piszesz ...

 

""Tymi ręcami" da się zrobić naprawdę dużo i dobrze!

Ale trzeba rozumieć co i po co się to robi."

 

"Domy należy budować DOBRZE!

Najczęściej jednak widuje się murowańca na którym postawiono namiot/szkieleciaka do tego - krytego watą...

CZEGO można wymagać od takiego bieda-domku?"

 

"Dobrze by było, aby każdy, kto się bierze za budowanie robił to na bazie WIEDZY o tym- co buduje."

-------------------------------------------------

 

ładnie opisałeś w osobnych wątkach różne typy wentylacji, GWC, etc etc etc ....

a skąd ma wiedzieć przeciętny budujący jak to do kupy poskładać ???

z jednego wątku bierze coś z innego - coś innego etc i wychodzą czasami różne rzeczy

 

może w swojej wspaniałości założyłbyś wątek "Idealny dom Adama_MK" ???

 

"Jego prawie odwrotnością jest grzanie podłogówką, gdzie od podłogi po sufit jest TAKA SAMA temperatura."

 

powiedz mi proszę - co źle zrobiłem że w zimie w pomieszczeniach z wyciągiem mam wyższa temperaturę pod sufitem (w anemostacie)???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Ty i nydar zrobiliście z pełnym zrozumieniem problemu mechanizmy, które Wam działają!

Każdy - swój.

 

Dobrze by było, aby każdy, kto się bierze za budowanie robił to na bazie WIEDZY o tym- co buduje.

 

 

właśnie próbujemy tą wiedzą się podzielić ...

jak by ktoś nie zauważył ...:cool:

 

ten sam mechanizm działa w praktycznie każdym budynku ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co kto ma ale nie zgodzę się znowu z uogólnianiem, że akumulacja i zyski zimą nic nie warte.

 

Mam teraz zimną chałupę ale dlatego, że rozkładowa i z wieloma oknami to sezon grzewczy trwa ok pół roku. Sąsiadka 2 piętra niżej taką samą grzeje dłużej bo cała zasłonięta drzewami, garażami itp.

a kto powiedział że zyski nic nie warte ...?

są takie same dla ciebie i dla mnie ...

 

a sąsiadce powiedz niech grzejniki przykręci to sąsiadom przylegającym do jej mieszkania zrobi się chłodniej i swoje bardziej odkręcą ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A akumulacja latem to po to żeby chwilowe większe zyski nie były upierdliwe.

 

tu nie chodzi o chwilowe zyski np przez okna - tylko o nap... słońca na cały dom - prędzej czy później temperatura przegród się podnosi a przy dużej akumulacji nie tak łatwo wrócić do wcześniejszych temperatur - np dziś przy znacznym ochłodzeniu w domu praktycznie żadnej różnicy, bez klimy lub długotrwałego ochłodzenia tego nie zbijesz

 

Zimą za to będę miał czym akumulować wszystko co się trafi a nie będę tego wyrzucał "w komin".

 

owszem - jeśli przyjmiemy że słońce dostarcza X energii i ze nie mamy kominów to gdzieś to ciepło się rozproszy - ilość energii dostarczajej jesienią, zimą i wiosną przez okna w domu z taką akumulacją jak mój "ginie" - nie jesteś wstanie podnieść temperatury przegród choćby o 0,1*C

za to straty przez przegrody powodują ciągłe braki i system grzewczy ciągle pracuje i potrzebuje kWh

jedyny zauważalny + to dni gdy braknie Ci np prądu - dzwonią znajomi - mieszkają 2 domy dalej

- jak u Was?

- ciemno (rolet nie mogliśmy odsłonić) ,a u Was?

- 13*C

...

wtedy w domu po nocnej przerwie do dostawie energii i nie działaniu ogrzewania przez 16h temperatura nie spadła więcej niż 1*C z 21na 20

 

 

AKUMULACJA jest przereklamowana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R&K

 

Wiesz chyba, że "przeciętny budujący" MUSI wybudować pierwszy dom dla wroga, drugi dla....

Skąd ma wiedzieć?

Zwykle - z doświadczenia. Własnego. Niestety...

 

Tak. Jestem irytujący, co wiele osób mi już wypominało.

Wiem też czemu...

Uważam, że myślenie nie boli! Namawiam, aby MYŚLEĆ!

A to zwykle nie jest miłe dla dorosłego człowieka, co tyle zarobił (umiał zarobić!) , że mu na dom starczy, taki jaki CHCE sobie zbudować!

 

Marketing to skomplikowana dziedzina.

Jest ciągle wokół nas, we wszelkich odmianach.

Nic dziwnego, że mu ulegamy, bo PO TO go stworzono!

I potem nakładamy jego efekty na to, co CHCEMY sobie zbudować bez zastanowienia się - co będzie jak zrealizujemy to co chcemy TAK JAK CHCEMY.

Czasem jest niedogodność a czasem dramat...

Bywa, że się UDA.

A dobrze by było, aby po prostu - powstało to, co zaprojektowano i działało tak, jak wymyśliliśmy - że powinno.

 

"może w swojej wspaniałości założyłbyś wątek "Idealny dom Adama_MK" ???"

Prace nad tym trwają.

Bredni nie chcę szerzyć, to jeszcze trochę to potrwa, ale są mocno zaawansowane.

 

"powiedz mi proszę - co źle zrobiłem że w zimie w pomieszczeniach z wyciągiem mam wyższa temperaturę pod sufitem (w anemostacie)???"

 

Nie wiem.

Nie byłem, nie widziałem...

Opisz problem - pomyślimy o co chodzi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są ale akumulacja je przyjmie bezpośrednio. Ty je pewnie wyłapiesz inaczej ale dom bez akumulacji i dodatków utraci je bezpowrotnie.

 

podniesie temperaturę w pomieszczeniu przez co np nie załączy się ogrzewanie - u mnie takiej reakcji nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem.

Nie byłem, nie widziałem...

Opisz problem - pomyślimy o co chodzi.

 

Adam M.

 

po prostu opowiarowany mam układ WM

w poście #2104 w moim DB masz przykład

w domu 21.1 a w WM na wyciągu 21.9 - to pokazuje tylko jedno że temperatura powietrza układa się warstwowo - i te 21,9 to temperatura na wysokości górnej granicy drzwi - powietrze pow górnej granicy drzwi w znacznie mniejszym stopniu przedostaje się do WC do wyciągu i z pewnością jest o kolejne 0,X *C cieplejsze

 

należy zauważyć jeszcze jedną bardzo ważną rzecz - WC jest w moim domu najzimniejszym pomieszczeniem - przylega bowiem go nieogrzewanego garażu a ściana między nimi nie jest ocieplona

 

dodatkowo: ogrzewanie podłogowe w całym domu elektryczne - i bardzo duża akumulacja; płyta fundamentowa 24 cm, mur silka 25 cm, strop monolityczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"tu nie chodzi o chwilowe zyski np przez okna - tylko o nap... słońca na cały dom "

"zimą i wiosną przez okna w domu z taką akumulacją jak mój "ginie" - nie jesteś wstanie podnieść temperatury przegród choćby o 0,1*C

za to straty przez przegrody powodują ciągłe braki i system grzewczy ciągle pracuje i potrzebuje kWh"

"AKUMULACJA jest przereklamowana! "

 

POZWOLIŁEŚ na taki przebieg bilansu ciepła w upały, że dom się przegrzał.

Nie wprowadziłeś mechanizmów nie dopuszczających do przegrzania domu innych jak SAMA akumulacja.

Twój dom nie jest specjalizowany do selektywnego kumulowania zysków - jak opisujesz.

Chcesz dowodu?

:lol:

 

ROZWAŻYŁEŚ np. "zielone ściany"?

A to tylko jeden, malutki przykład z wielu możliwych!

:lol:

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chętnie wysłucham pozostałych - chyba ze już gdzieś je opisałeś to tylko wskaż gdzie - poczytam

 

tak dopuściłem - głownie za sprawą przepalonej pompy obiegowej od GGWC - nie pracowała przez 1,5 miesiąca - sadziłem że to wina sterownika w końcu okazało się że to pompka padła , po diagnozie Picznam zareagował błyskawicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...