Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Indukcyjne belki chłodzące, OCZYWIŚCIE - MASZ?!!!

Oczywiście - zasilane z GGWC, które masz!

 

GGWC wpięte w układ wentylacji spowalnia nagrzewanie bryły ale go nie eliminuje.

NIE DO TEGO jest specjalizowane!

 

 

Wskażę jak skończę, jako jednemu z pierwszych...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest?

Nigdy o nich nie słyszałeś?

Może wątek o nich zrobić?

Chłodzą naprawdę dobrze i wydajnie!

 

To nie jedyne urządzenia jakie co jakiś czas muszę pomacać...

Sporo różnych urządzeń mam pod opieką...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest?

Nigdy o nich nie słyszałeś?

Może wątek o nich zrobić?

Chłodzą naprawdę dobrze i wydajnie!

 

To nie jedyne urządzenia jakie co jakiś czas muszę pomacać...

Sporo różnych urządzeń mam pod opieką...

 

Adam M.

do domku jednorodzinnego wystarczy GWC ...

ale jak ktoś lubi pchać kasę i komplikować to czemu nie ...;)

 

jeszcze do niedawna byłem zwolennikiem techniki ale na szczęście mi odeszło, te same efekty można uzyskać bardzo prostymi sposobami ...

wyznacznikiem dla budownictwa przyszłości powinien być earthship a nie jakiś naszpikowany elektroniką i maszynerią wszelkiej maści dziwoląg ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dla budownictwa przyszłości powinien być earthship a nie jakiś "

 

Taaa...

Dom z opon obsypanych piaskiem...

Z butelek PET zlepionych czymkolwiek...

 

Tobie się coś nie popiermyliło?

 

Przecież jest jeszcze cordwood, strowbale, dom z chrustu, z powróseł słomianych tkanych pomiędzy żerdziami i gliną tynkowanych, glinobitka...

Jest tyle SPRAWDZONYCH technologii a Ty - earthship...

Opony i butelki PET do recyklingu a nie do budowania!

 

Wiem...

Ciepło ostatnio było...

Po co tyle na słoneczku biegałeś?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje,że beletrystyka adama mk, genialna zresztą,przerosła go nieco.No bo z tego co rozumiem żyje z tych wynalazków.Nie przewidział jedynie ,ze znajdzie się kilku zapaleńców,którzy uwierzą w to co opisuje i przypomina i zrealizują to o czym pisze.Jak już zrealizowali,to okazało się,że przy odrobinie fantazji wentylacja nie tylko dba o wilgotność ale i przy okazji może być klimatyzatorem.Nie wiem czy pamiętasz ale obśmiałeś pomysł na RSŚ,Pomysł zrealizowałem i był trafny.Z kolei dzięki tobie mam taki kolektor słoneczny jaki mam.nie muszę mieć urządzenia do topienia cyny.Wystarczy 40-45oC .Kolektor jest w stanie jednego dnia podgrzać 1500L wody do tej temp.Ty pisałeś o tarasie.Ja to zmodyfikowałem i dałem izolację pod a kolektor na płaskim dachu.Działa i w obliczu hiszpańskiego pomysłu na podatki od kolektorów mam to w d..e.

Prawda jest taka że podsuwasz pomysły,idee.Co niektórzy w to wierzą.Ja np. z pełna świadomością twierdzę,że mój dom tej zimy będzie zero energetyczny w sensie CO.Doprowadziłeś mimo woli do tego,że rekuperator nie jest mi potrzebny.Nie wspomnę o kotłowni.Przyczyniłeś się do tego,że moja wentylacja oprócz funkcji utrzymania wilgotności w ryzach,utrzymuje latem przyzwoitą temperaturę. Połowa sukcesu w moim domu to twoja beletrystyka.Druga to moja . Nie chwaląc się.

Nie pisz już że wentylacja to tylko utrzymanie wilgoci . Tak było kiedyś.Trzeba było nie podpuszczać dziwaków to by było tak nadal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz?

BARDZO Cię lubię za to, co napisałeś!

Cieszę się, że potrafiłeś odsiać ziarno od plew na swoim podwórku i w zgodzie z Naturą stworzyłeś spójną całość, która robi to, co miała robić!

Znaczy...

Myślący MOGĄ!

 

Rekuperacja szarych ścieków nadal budzi we mnie pewien sprzeciw...

Wymaga co najmniej DOBRYCH materiałów do jej zbudowania.

Wymaga rozumu i odpowiedzialności za to, co się tworzy...

Niestety! TO NIE JEST DLA WSZYSTKICH!

Jedynie dla wybranych...

A tu ludzie z postawieniem prostych ścian i z przykryciem ich dachem mają PROBLEM!!!

 

Nie, nie żyję z tych wynalazków...

(Jeszcze nie)

Żyję z pracy rąk i umysłu...

Tyle, że ja mam "naście" zawodów i w każdym pracowałem nie po dwa tygodnie!

Czasem się sam dziwię - że ludzie tyle żyją... :lol:

 

"A mi sie wydaje,że..."

Nie!

Nie przerosła!

:lol:

Plany mam dość ambitne i oby tylko zdrowie było to...Jeszcze się rozwinę!

A tymczasem?

DOBRZE jest, jak są ludzie, którzy ROZUMIEJĄ co się pisze i WIDZĄ to, na co patrzą oraz UMIEJĄ to ocenić!

Także - WYCIĄGAĆ wnioski!

 

Dlatego chętnie pomagam w rozwiązywaniu problemów, na które ktoś się natknie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem raz jeszcze Twoją wypowiedź.

 

Nie zależy mi na stworzeniu jakiegoś własnego imperium!

Więcej jak jednego obiadu - nie zjem.

Lubię jak mam sucho, ciepło i pełny brzuszek.

Lubię czytać...

Lubię pogadać o ciekawych sprawach...

Czasem lubię się też pobawić czym.

Coswortha sobie kupiłem, robię mu reanimację i wstawię do mojego czterołapa RS (Sierka) co czeka od jakiegoś czasu na dłuższą chwilę mojego wolnego czasu...

Eksperymenty z kompozytami perlitowymi się nie wściekną!

Powoli, nie wszystko naraz...

Najpierw skończę elektrownię...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to co dotrze do pomieszczeń będzie nieźle wymieszane.

wymieszane z czym...?

nawiew mam centralnie w otwartą klatkę schodową o kubaturze ok. 50m3...

do tego korytarza przylegają wszystkie pomieszczenia z wyciągami ( najdalszy oddalony jest od nawiewu o jakieś 6mb po linii prostej )

jeżeli cały rozbiór powietrza jest w kierunku pomieszczeń przylegających a cały nawiew bezpośrednio w ten korytarz to co ma się w nim wymieszać skoro nawet na minimalnej wydajności całe powietrze które się w nim znajduje jest dwukrotnie wymienione w ciągu godziny ...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubienie nic nie ma do rzeczy.Szanuję twoja wiedzę.Nie lubię np.kszhu ale szanuje za mącenie bo dzięki niemu więcej ludzi czyta o WMG. Altruista jestem.

Czasami zastanawiam się czy nie robi tego specjalnie aby ten rodzaj wentylacji rozpowszechnić.

Z szarymi ściekami masz rację.Trzeba uważać.Ale puki co panaceum to 1H 18N 9T.Da radę,chyba że komercja zacznie ,,udoskanalać".

Są wątki jak osadzić lustro czy szafkę.

A my wydaje się rozważamy bardziej ważkie tematy.

To co udało się mi zbudować daje szansę na odzyskiwanie energii z tego co teraz wyrzucam poza chałupę.A jest tego przeszło 20kWh/dobę.Sporo.Dla pasywnego domu to studnia bez dna.

Masz jaki pomysł podrzuć.Się zrobi.Się sprawdzi.Tylko prosty.Z założenia ma być tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, wiele tutaj piany bitej tylko dlatego, iz niktorzy koledzy postanowili isc swoja droga i sie tutaj podzielic spostrzezeniami.

 

Strasznie im sie po glowie obrywa, bo tymi recami i w rozsadnych pieniadzach zrobili cos, co obecnie zmarketingowany inwestor miec nie moze a to co ma dziala jakos tak slabiej.

 

Ja juz wiem, ze gdybym mial wentylacje jak Jasiek, mialbym dzisiaj w domu 5-6 stopni mniej i jakies 7-8 tys gotowki, z ktorych lokata oplacilaby to co rekuperator podbno odzyskuje.

 

Tez mialbym swieze powietrze non-stop, tez mialbym mozliwosc sterowania z 1 sterownika, odzysk moglbym dolozyc zawsze, mozliwosc techiczna by byla.

 

A tak mam WM zrobiona prze firme za 14 tys, ktora zima idzie na min, czyli 50 m3/h, latem nie majac GWC nie ma sensu jej w ogole wlaczac.

 

Dzieki temu "swinskiemu" duetowi :p wiem dzis wiecej jak mozna zbudowac komfortowy dom, do ktorego niestety typowa WM mieszajaca z odzyskiem nie przystaje.

 

Polecam wszystkim wizje lokalne wszystkiego co wzbudza wasza niepewnosc (sory Jasiek i Nydar :p ), polecam odwiedzic dom z silikatow po 2 tygodniowej fali upalow, polecam tez odwiedzic dom ze styropianu i poszukac/odczuc na wlasnej skorze brak tej gigantycznej dajacej ogromne oszczednosci w ogrzewaniu akumulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie odwiedziny to ja mam, gruntownie przeprowadzane, po kilka-kilkanaście razy na sezon w RÓŻNYCH technologiach budowania!

Od lat pętam się po budowach dokładając coś to tu to tam.

WIDZĘ to, na co patrzę...

Wybacz szczerość, ale Twój dom jest pełen błędów, z których część dałoby się zminimalizować.

Nie masz ochoty ich rozważyć - to Twój problem...

 

"Ja juz wiem, ze gdybym mial wentylacje jak Jasiek, mialbym dzisiaj w domu ..."

Albo i nie!

Kociołek grzany słoneczkiem postawiłeś!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawnie zrobiona WM (z/bez requ - nie ważne) sprawdzi się wszędzie. W funkcji, do której została stworzona a nie do chłodzenia, grzania czy gotowania.

 

Ciekawe, czy WM pedzona z wymiana normowa dla konretnej liczby mieszkancow zapewnia to, czego potrzeba jesli nawiewa i wywiewa powietrze o temp. rozniacej sie max o 2 stopnie.

 

Juz gdzies to podrzucalem, podajcie mi w jakis sposob chcecie kontrolowac, ze akurat 1 sypialnia z 3 na poddaszu, tam gdzie sa ludzie bedzie dawac tyle ile trzeba?

 

2 osoby sa w sypialni, gdzie nie ma okna dachowego, pozostale sypialnie maja po 1 oknie dachowym na zachod, po poludniu grzeje totalnie. Pytanie za 100 punktow:

 

ile swiezego powietrza dostaje sie wtedy do lazienki, gdzie sa calyczas zamkniete drzwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...