Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Bufor.Zbiornik na 1500L wody zbiera ciepło z solara lub kominka a jak jedno i drugie nie działa,to dwie grzałki po 1,5kW .Jak kilka dni słońca nie ma a kominka nie chce się rozpalać to najpierw włącza się jedna grzałka a jak za mało to druga.Jak spadnie temp. w buforze poniżej zadanej temp. to grzeją grzałki.

Solar nic nie musi mieć nic więcej . Oczywiście ma on-off uzależnione od temp. dachu.Dach podgrzeje się do 45oC, uruchamia się pompka.Temperatura dachu spadnie poniżej 45oC,pompka staje.W rurkach mam wodę.Spuszczam ją na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obawiam sie, ze czasowe wylaczanie wentylacji doprowadzi do pojawiania sie dziwnych zapachow ,bo to, ze nas tam juz nie ma i rano przyjdziemy nie znaczy, ze nie ma czego wywietrzyc, bo wszystko akumuluje i cieplo i zapach i wilgotnosc:)

 

Ciezko to szacowac, ale wylaczenie wentylacji w salonie zaraz po jego opuszczeniu wg mnie spowoduje, iz rano gdy bedziemy ja wlaczac wieczorna obecnosc domownikow bedzie jeszcze wyczuwalna:)

 

Co innego pomyslec o wylaczeniu np godzine po ostatnim ruchu w danym pomieszczeniu, ale takiego sterowania ani Jasiek ani Nydar nie zaakceptuja, ew. Kszhu moglby to przemyslec bo sie na elektronice zna.

 

Mozna pomyslec w ogole o zamykaniu czerpni i wyrzutni na czas nieobecnosci z tolerancja 1 godziny.

 

Musze w wolnej chwili odwiedzic zima znajomego co na caly dzien jak nikoko nie ma wylacza reku, stwierdze wtedy czy "zapaszek" jest czy nie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor.Zbiornik na 1500L wody zbiera ciepło z solara lub kominka a jak jedno i drugie nie działa,to dwie grzałki po 1,5kW .Jak kilka dni słońca nie ma a kominka nie chce się rozpalać to najpierw włącza się jedna grzałka a jak za mało to druga.Jak spadnie temp. w buforze poniżej zadanej temp. to grzeją grzałki.

Solar nic nie musi mieć nic więcej . Oczywiście ma on-off uzależnione od temp. dachu.Dach podgrzeje się do 45oC, uruchamia się pompka.Temperatura dachu spadnie poniżej 45oC,pompka staje.W rurkach mam wodę.Spuszczam ją na zimę.

 

Czyli z tego bufora ogrzwasz wszystko co potrzeba? To jest Twoje CO tez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Musze w wolnej chwili odwiedzic zima znajomego co na caly dzien jak nikoko nie ma wylacza reku, stwierdze wtedy czy "zapaszek" jest czy nie.

 

Pozdrawiam

Ten zapaszek może nie wystąpi po roku czy dwóch. Jednak po kilku w 100% się pojawi (choćby po 10).

Będzie. Nie ma siły.

 

Potem wyłączenie wentylacji nawet na godzinę będzie odczuwalne.

Podobnie jak w "zwykłych" domach po wymianie okien.

Grzybek po kilku latkach gwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiłem, żeby nie wentylować, tylko odciąć lub ograniczyć do minimum wywiew sterując go czasowo, np. od godz. 0:00 do 6:00. Nawiew dalej pozostaje na dole i wdmuchuje świeże powietrze, które wyciągane jest w pomieszczeniach na górze. Pozwoli to na mocniejsze wentylowanie pomieszczeń w których przebywają ludzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie odpowiedziałeś na pytanie jak pogodzić optymalne w każdym momencie i miejscu parametry powietrza z minimalnym wydatkiem?

W standardowym rozwiązaniu tylko regulacja przepływów do poszczególnych pomieszczeń, np. takimi kratkami. Albo?

 

Nie przeginasz aby? Przecież żaden typowy układ wentylacji nie jest aż tak optymalizowany. Z resztą po cholerę aż tak dokładnie to dostosowywać? Gdybyś miał salę bankietową (albo choć jaką siłownię czy saunę) używaną raz w tygodniu, gdzie "w trakcie" potrzeba dużo wentylowania, ale "poza sezonem" prawie wcale, to wtedy zabawy ze sterowaniem coś by wniosły, a tak jeśli nawet nie będzie Cię w pomieszczeniu przez kilkanaście godzin, to nie opłaca się komplikować układu, żeby na tym trochę zaoszczędzić.

I tak, zawsze da się znaleźć taki przypadek kiedy jakiekolwiek odgórnie (quasi-optymalnie) wybrane ustawienie wentylacji będzie złe, ale to nie znaczy, że ono jest złe, bo w pozostałych przypadkach może być zwyczajnie najlepsze. No i o to się chyba ostatnio spieracie, jeśli zdążyłem się zorientować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zapaszek może nie wystąpi po roku czy dwóch. Jednak po kilku w 100% się pojawi (choćby po 10).

Będzie. Nie ma siły.

 

Potem wyłączenie wentylacji nawet na godzinę będzie odczuwalne.

Podobnie jak w "zwykłych" domach po wymianie okien.

Grzybek po kilku latkach gwarantowany.

 

Jak to mawial Adam, to sa procesy wolno-zmienne :p wiec predzej czy pozniej tak jak piszesz efekty zaczna sie pojawiac.

 

Mozna to optymalizowac, ale kosztem czego: 100-200 zl oszczednosci rocznie?

 

Zima wentyle mozna po porstu na noc czy dzien wylaczyc i i tak cos sie wymieni, a nawet u niektorych tyle, ze wystarczy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie przeginasz aby? Przecież żaden typowy układ wentylacji nie jest aż tak optymalizowany..

Przy dobrym projekcie jest odpowiednio zoptymalizowany.Wiemy dokładnie ile osób i kiedy przebywa na co dzień w danym pomieszczeniu/sypialni.

Kuchnia,łazienka jest stała a salon można przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrym projekcie jest odpowiednio zoptymalizowany.Wiemy dokładnie ile osób i kiedy przebywa na co dzień w danym pomieszczeniu/sypialni.

Kuchnia,łazienka jest stała a salon można przewidzieć.

 

Skoro dobry projekt robiony jest pod kubature to skad przekonanie ze jest zoptymalizowany odpowiednio? Odpowiednio zeby uzasadnic kupno takiego reku czy pod liczbe mieszkancow? Myslisz, ze ktoras firma robiaca wycene pyta ile osob mieszka w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. Zła diagnoza. Leczenie na nogi jak głowa chora.

Tak mniej więcej jak z tym przegrzewaniem. Nie przegrzewa się dlatego, że ma stadardową wentylację ale dlatego, że budynek mizerny.

 

Ale nie odpowiedziałeś na pytanie jak pogodzić optymalne w każdym momencie i miejscu parametry powietrza z minimalnym wydatkiem?

W standardowym rozwiązaniu tylko regulacja przepływów do poszczególnych pomieszczeń, np. takimi kratkami. Albo?

ja naprawdę olewam to czy ta moja chałupa jest zła czy dobra ...

opisuję tylko zachowanie się różnych rozwiązań, jak komuś to nie pasuje to nie musi tego akceptować i zrobić sobie standardowo z centralą i innymi dyrdymałami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Skoro dobry projekt robiony jest pod kubature to skad przekonanie ze jest zoptymalizowany odpowiednio? Odpowiednio zeby uzasadnic kupno takiego reku czy pod liczbe mieszkancow? Myslisz, ze ktoras firma robiaca wycene pyta ile osob mieszka w domu?

A kto powiedział,że projekt ma być robiony pod kubaturę ? Projekt robiony pod kubaturę jest dla mnie bzdurą !

Swego czasu guru wentylacji adam_mk propagował wymianę/kubaturę (1kubatura/h) ale nawet on chyba zmienił swoje zdanie,chociaż ostatnio akceptował dobór reku 1,5kubatury/h...

Wentylacje wg mnie robi się pod ilość osób,przynajmniej ja tak zrobiłem i jest ok.

Opierałem się na innym guru czyli TB,który ma znacznie więcej racji w temacie wentylacji niż tutejszy guru ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całej nie, wystarczy taki salon czy łazienkę.

Ile czasu spędzamy w łazience?

Może z 5 godzin na dobę.

Wyłączcie wentylacje na 19 godzin na dobę.

Ciemna zieleń lub podobny szmatławiec prawie w cenie.

 

Masz racje, całkiem nie, ale czujki o których mowa tego nawet nie potrafią.

Ja natomiast pisałem o odcięciu parteru mając przed oczami swój projekt domu, w którym łazienka na parterze jest przeznaczona dla gości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...